Ak ste sa za posledné mesiace mali možnosť prechádzať ulicami Madridu, určite vás zaujali desiatky takmer dva metre vysokých sôch žien rozmiestnených v rôznych častiach mesta. Galéria Meninas Madrid je najväčšou výstavou pod holým nebom na svete, ktorej autorom je španielsky umelec Antonio Azzato.

Velasquéz a jeho Las Meninas

Las Meninas alebo Dvorné dámy sú moderné sochy inšpirované rovnomenným obrazom španielskeho maliara Diega Velasquéza. Tento neobvyklý portrét kráľovskej rodiny je považovaný za vrcholné dielo autora. Bol namaľovaný v roku 1656 a je jedným z najviac analyzovaných obrazových diel vo svete umenia. Jeho hlavnou hrdinkou je Infanta Margarita de Austria so svojimi dvornými dámami alebo „meninami“, avšak bohatosť tohto obrazu sa nachádza v analýze ostatných postáv, ktoré ho tvoria. Nachádza sa na ňom dokonca aj samotný autor. Obraz inšpiroval po stáročia umelcov a stal sa skutočnou kultúrnou ikonou.

Túto pôvodnú maľbu Las Meninas môžete v Madride obdivovať v jednej z najslávnejších galérií svetaMuseo del Prado. A práve toto jedinečné dielo sa Antonio Azzato rozhodol preniesť do madridských ulíc v nezvyčajnej podobe. 

Galéria Meninas Madrid

Všetky dvorné dámy – las meninas sú veľmi originálne. Ich autormi sú výtvarníci, hudobníci, módni návrhári, herci a ďalšie známe osobnosti nielen zo Španielska. A každý z nich pretavil do svojej sochy unikátnu myšlienku.

A tak sa aj tento rok 15. októbra 2020 do Madridu už tretíkrát vrátila Galéria Las Meninas Madrid. Tohtoročné vydanie výstavy je veľmi výnimočné, pretože v tomto pre všetkých neľahkom období sa umelci rozhodli spojiť solidárnosť s myšlienkou priniesť prostredníctvom umenia radosť do ulíc Madridu.

Galéria Meninas Madrid 2020 je venovaná všetkým obetiam pandémie koronavírusu, ako aj ich rodinám, ktoré sa  museli rozlúčiť so svojimi blízkymi. Po skončení výstavy sú niektoré zo sôch vydražené a zisk venovaný neziskovým organizáciám tak, ako každý rok.  Výstava zdobila tento rok ulice Madridu presne 2 mesiace a my veríme že o rok príde znova.

las meninas madrid

Ktorá z dvorných dám sa vám páči najviac?


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *