Aké suveníry mám priniesť domov z Madridu? Otázka, ktorá na prehliadkach padla už mnohokrát. Je jasné, že magnetkami nič nepokazíte a v Madride nájdete také isté suveníry, ako v akomkoľvek inom meste: tričká, šiltovky či kľúčenky. Tento článok je však plný nápadov, aby boli suveníry, ktoré prinesiete z Madridu, naozaj originálne.

Jedlé suveníry z Madridu

Už sa vám stalo, že vám niekto priniesol suvenír z výletu a vy ste nevedeli, čo s ním? Mne veru áno. A nie raz. Predstavte si, že dáte niekomu sošku býka a on si len zúfalo myslí – ¿Donde lo pongo? – teda, kam to položím. Som zástancom myšlienky, že suveníry z Madridu by nemali byť „pongos“.

Ak svojim známym prinesiete niečo jedlé, tento problém určite mať nebudú. Navyše, Španielsko je preslávené svojou gastronómiou a prostredníctvom chutí obdarovanému aspoň trochu priblížite svoj vlastný zážitok z výletu. Tanier plný jamonu či turronu sa tiež dá priniesť ako suvenír z Madridu všetkým kolegom v práci naraz, aby sa podelili tak, ako to zvyknú robiť Španieli.  

Jamón Ibérico

Sušenú šunku z iberských prasiat si so sebou nosia Španieli vždy, keď odchádzajú na dlhší čas do zahraničia. Svoj život si bez tejto chuti nevedia predstaviť. Prečo ho teda nepriniesť domov ako suvenír z Madridu? Môžete si na ňom potom spoločne pochutnať s rodinou alebo známymi pri posedení, počas ktorého im tiež ukážete fotky z vášho výletu. 

Nebojte sa, netreba zháňať kufor navyše, aby sa vám tam zmestilo celé stehno. Vo väčšine špecializovaných mäsiarstiev kúpite jamón nakrájaný na tenké plátky a zabalený vo vákuu. Zmestí sa vám bez problémov aj do ruksaku a vydrží takto zabalený a uskladnený na tmavom mieste až 3 mesiace. Zväčša majú takéto cca 100 gramové balíčky kvalitného jamonu cenu od 10 do 20 €. Ak chcete venovať naozaj delikatesu, sledujte pozorne nápis na balíčku. Nie aby ste kúpili jamón serrano a vaši známi povedia, že je to to isté ako talianske prosciutto.

Pre autentický zážitok hľadajte jamón ibérico, teda sušenú šunku z čiernej rasy iberských prasiat. A ak ste ochotní priplatiť si, prívlastok de bellota je zárukou výraznej chuti a najvyššej kvality mäsa z prasiat, ktoré boli kŕmené iba žaluďmi. Kým sa takýto balíček dostane do regálov, prejdu aspoň 3, no niekedy aj 5 rokov. Nájdete ho v ktorejkoľvek prevádzke barov a mäsiarstiev Museo de Jamón, no ak vám môžem odporučiť kvalitu, na ktorú vaši známi len tak ľahko nezabudnú, zastavte sa v rodinnej predajni Mercado de Jamón Ibérico, len kúsok od Katedrály svätej Almudeny. Práve sem brávame aj klientov ktorí si s nami objednajú ochutnávku tejto španielskej delikatesy.

Turrón

Ak majú vaši drahí radi sladké, turrón je tá správna voľba. Typická vianočná sladkosť je balením podobná čokoláde, a teda veľmi dobre prenosná. Tradičný turrón je vyrobený z mandlí a medu, pričom existujú dve hlavné verzie: duro – s celými mandľami, a blando, v ktorom sú mandle rozdrvené a jeho konzistencia je mäkká. V dnešnej dobe sa však už predávajú tabličky turronov naozaj všakovakých príchutí. Hoci turrón sa v bežných supermarketoch predáva len pred Vianocami, značka Turrones Vicens má v centre Madridu niekoľko obchodov, v ktorých turrón kúpite počas celého roka. Tu môžete rôzne verzie turronu aj ochutnať, keďže malé kúsky sú rozmiestnené na táckach po celom obchode. Pre autentický zážitok nákupu však radšej zájdite do malej tradičnej cukrárne Casa Mira, len kúsok od námestia Sol.

Pimentón de la Vera

Ak máte doma nejakého vášnivého kuchára, tento suvenír z Madridu ho určite poteší. Sladká červená paprika pimentón de la vera je dôležitou ingredienciou v mnohých španielskych špecialitách, akými sú napríklad pulpo a la gallega, teda chobotnica na galicijský spôsob, alebo callos a la madrileña, teda madridské držky. Kúpite ho v supermarketoch, ale pre podporu lokálneho obchodu a pre autentický zážitok vám odporúčam zastaviť sa v maličkom obchodíku medzi Plaza Mayor a Mercado de San Miguel. Taký je tradičný, že ani cez Google Maps ho nenájdete 😀 V tomto obchodíku nájdete aj mnohé ďalšie iné jedlé suveníry: klobásy – chorizo , krvavnice – morcilla de burgos, olivové oleje alebo španielske syry ako queso manchego z oblasti La Mancha, v ktorej sa nachádza mádherné historické mesto Toledo neďaleko od Madridu, alebo queso tetilla z Galície.

Cukríky Violetas

Pre deti budú výborným darčekom madridské cukríky Violetas v tvare a s chuťou fialiek. Spopularizovali sa tu už začiatkom 20. storočia, keď ich obchod La Violeta začal predávať. Veľmi ich vraj obľubovali dramaturg a spisovateľ Jacinto Benavente a tiež kráľ Alfonso XII., ktorý ich často kupoval svojej žene Victorii Eugenii, ale aj svojej milenke. Kúpite ich tiež v spomínanej cukrárni Casa Mira, v obchode s červenou paprikou či v zmrzlinárni Freddo Freddo, o ktorej vám viac poviem o chvíľu.

Suveníry z Madridu na ozdobu

Ak by ste predsa len z výletu v Madride chceli priniesť niečo, čo sa nespotrebuje a čo vám bude pripomínať Madrid dlhé roky, máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov.

Ozdoby z kachličiek s názvami ulíc a námestí  

Čo keby ste ako suvenír z Madridu priniesli kachličky, vďaka ktorým sa budete cítiť, že v Madride ešte stále ste? Kachličky s obrázkami a názvami ulíc, ktoré sa nachádzajú v celom centre mesta, sú poznávacím znamením Madridu. Tie, ktoré predávajú ako suveníry v niektorých obchodoch, sú zmenšeninou tých ozajstných, takže sa vám bez problémov zmestia do kufra či ruksaku.

Celý obrázok je nakreslený na jednej kachličke a nie na deviatich ako pri origináloch visiacich na domoch Madridu. Tieto kachličky predávajú aj ako magnetky, takže namiesto klasických magnetiek s medveďom lezúcim na strom madroño (symbol Madridu) alebo brány Puerta de Alcalá môžete priniesť niečo originálne. Tieto suveníry z Madridu môžete kúpiť napríklad v zmrzlinárni Freddo Freddo na ulici Calle Mayor alebo na blšáku El Rastro, ktorý ešte spomeniem. Pre autentický zážitok ale odporúčam obchodík Gritos de Madrid skrytý pod arkádami námestia Plaza Mayor.

Originálny obchod Madrid al Cubo

Kopec ozdobných suvenírov predávajú aj v obchode Madrid al Cubo vo štvrti Las Letras. Ak sa vy alebo niekto, koho poznáte, učíte po španielsky, pohľadnice s typickými frázami alebo slovnými hračkami, ktoré predávajú v tomto obchode, pobavia.

Náš obľúbený je: „La siesta española se ríe del sueño americano“.

Zaujímavé sa mi tiež zdali 100-dielne puzzle mapy Madridu. Výsledok je o niečo väčší ako A4-ka a navyše sú magnetické, takže sa dajú pripevniť napríklad na chladničku.

Nechýbajú, samozrejme, rôzne magnetky, šálky, plagáty a obrázky súvisiace s Madridom. Všetko však veľmi ďaleko od gýču a naozaj s originálnym kreatívnym nápadom.

Blší trh el Rastro – skvelé miesto na lacné suveníry

Si fanúšikom starožitností alebo zberateľom starých kníh, platní, známok, plagátov či fotografií? El Rastro je presne tým miestom, ktoré hľadáš. Každú nedeľu sa ulice vo štvrti La Latina zaplnia pouličnými umelcami a stánkami s predmetmi od výmyslu sveta. Okrem zberateľských suvenírov z druhej ruky tu však nájdeš aj klasické suveníry za pár eur či rôzne oblečenie a doplnky. A možno tu bude akurát hrať naša obľúbená pouličná kapela Ataca Paca a ty si ulovíš ich CD, a tak si domov odnesieš hudobný suvenír z Madridu.

Módne doplnky sú vynikajúce suveníry z Madridu

Vejáre a šatky – pekné a zároveň praktické suveníry z Madridu

Vejáre sú typickými doplnkami španielskych tradičných krojov, avšak mnohé Španielky ich nosia aj v bežnom živote. Najmä v letných mesiacoch si môžete všimnúť ženy sediace v metre či na terasách, ako sa rýchlymi pohybmi ovievajú, a obdivovať vejáre rôznych farieb a prevedení. Keďže letá na Slovensku sú čím ďalej horúcejšie, určite taký vejár ocenia aj ženy a dievčatá vo vašom okolí.

Tie tradičné nájdete napríklad na námestí Puerta del Sol v obchode Casa de Diego, ktorý je k neuvereniu otvorený už od 1823, alebo v obchode La Favorita na Plaza Mayor. Vejáre patria k drahším madridským suvenírom, pretože často ide o kvalitnú ručnú prácu. Lacnejšie, no zároveň tuctovejšie kúpite v ktoromkoľvek obchode so suvenírmi či na spomínanom blšáku El Rastro. 

Okrem vejárov patria k typickému oblečeniu žien aj šatky – tzv. mantillas a mantones. Tieto šatky sú súčasťou tradičného madridského odevu a môžete ich zohnať v rôznych farbách. Hovoríme o kostýmoch tzv. chulapo a chulapa, ktoré reprezentujú oblečenie, ktoré nosili ľudové vrstvy v Madride už pred 150 rokmi, a o ktorých ti rady prezradíme viac na alternatívnej prehliadke v štvrti Lavapiés a La Latina.

Oslavy svätého Izidora v Madride

V Casa de Diego nájdeš aj tzv. castañuelas – tradičný španielsky hudobný nástroj, ktorý je súčasťou takmer všetkých regionálnych piesní a tancov. Ak máš v rodine či vo svojom okolí hudobníkov, takýmito originálnymi suvenírmi z Madridu ich určite potešíš.

Klobúky a typické madridské čiapky 

Súčasťou madridského kroja nie sú len dámske šatky, ale aj typické pánske čiapky so šiltom – tzv. las boinas. Práve takéto čiapky nosilo mnoho maliarov a umelcov. Kvalitné predávajú už viac ako 100 rokov v klobučníctve Casa Yustas či v predajni La Favorita na Plaza Mayor. Okrem toho si tu môžeš vyberať z obrovského množstva klobúkov v rôznych cenových reláciách a prevedeniach. A traduje sa, že práve v klobučníctve La Favorita si kúpil svoju typickú čiapku aj Che Guevara počas svojej návštevy Madridu v roku 1959.

Oblečenie lokálnych španielskych značiek

Pre nákupných maniakov a maniačky bude hotovým rajom ulica Fuencarral a jej okolie. Okrem známych svetových značiek sa tu totiž nachádzajú aj malé španielske butiky s lokálnymi značkami. Nájdete tu butiky s tričkami a mikinami s vtipnými nápismi ako No me fucking importa od Dear Tee či s elegantnejšou módou. Medzi naše obľúbené značky patria: Ese o Ese, Algo Bonito, Bimba y Lola, Maje, či Coosy.

Futbalový suvenír z Madridu

Klienti, ktorí prichádzajú do Madridu najmä preto, aby si vychutnali futbalový zápas naživo, si často kupujú suveníry s logom ich obľúbeného futbalového tímu. Oficiálne obchody tak Realu Madrid, ako aj Atletica sa nachádzajú na ulici Gran Vía a tiež na ich štadiónoch Santiago Bernabeu a Estadio Metropolitano. V nich si môžete kúpiť čokoľvek od dresov cez oblečenie na bežné nosenie až po 3D puzzle štadióna, kľúčenky, papuče či dokonca voňavku. Šiltovky či šály s logom Realu Madrid však nájdete aj v mnohých stánkoch na ulici Gran Vía a nepravé dresy v rôznych suvenírových obchodoch.

Tak čo, vyberiete si nejaké chutné, užitočné alebo trendy originálne suveníry z Madridu? Budeme rady, ak sa s nami o ne podelíte v komentároch. 


Alex a Bara

Alex a Bára sú Madridčanky, ktoré sa chcú s vami podeliť o svoje zážitky.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *