Madrid je mesto, ktoré má svoje čaro počas celého roka. Mesto, v ktorom sa stále niečo deje. Pocitová teplota je aj v zime o dosť vyššia ako na Slovensku alebo v Česku, prší málo, a tak je spontánny výlet do Madridu dobrým nápadom kedykoľvek počas roka. Chcete vedieť čo a kedy sa dá zažiť a vidieť v Madride? Ak sa už dlhšie pohrávate s myšlienkou navštíviť Madrid, no neviete sa rozhodnúť, v ktorom období si ho užijete najviac, čítajte ďalej.

Aké je v Madride počas rôznych ročných období počasie?
Kedy a akým spôsobom celé mesto žije?
Poďme sa na to pozrieť pekne mesiac po mesiaci.

Aký je január v Madride

Začiatkom januára je v Madride ešte stále prítomná vianočná atmosféra. Berúc do úvahy, že najdôležitejším sviatkom Vianoc je tu práve 6. január, vianočnú atmosféru je cítiť až do tohto dňa, kedy Traja králi prinášajú pod vianočný stromček Španielom darčeky.

Zľavy v obchodoch – do Madridu za nákupmi

Potom prichádza takzvaná “cuesta de enero”, pre mnohých Madridčanov finančne náročné obdobie. Aktivita celého mesta klesne, a preto môže byť január fajn mesiacom, kedy navštíviť Madrid. Budete môcť lepšie vnímať jeho históriu a jeho zákutia objavovať v pokoji. Nákupné maniačky ale vybehnú do ulíc, pretože takmer všetky obchody ponúkajú postupne ku koncu mesiaca až 80 % rebajas, teda zľavy. Zbavujú sa tak zimnej kolekcie.

Počasie v Madride v januári

Čo sa teploty týka, január zvykne byť najchladnejším mesiacom roka v Madride. To znamená, že v noci môže teplota klesnúť až na 1 alebo 2 stupne pod nulu. No ak je deň slnečný, 10 stupñov nad nulou počas obeda nie je žiadnou raritou. Niekedy môže v januári  zopár dní snežiť. Predminuloročná búrka Filoména však bola udalosťou, akú nezažil v Madride môj 35-ročný manžel Luis za celý svoj život.

V múzeu Caixa Forum bude od 13.januára do 21. mája 2023 vystavéný obrovský gobelín od katalánskeho umelca Joana Miró. Povedala by som, že ide o unikátny kúsok, jednu z vecí, čo sa oplatí vidieť v Madride v roku 2023. Navyše, bude sa naň dať ísť pozrieť zadarmo.

Čo vidieť v Madride vo februári

Začiatok Čínskeho nového roka sa v Madride spája s veľkými oslavami. Odohrávajú sa rok čo rok vo štvrti Usera, o ktorej by sa dalo povedať, že je madridským China Town. Zaplní sa Madridčanmi, ktorí si chcú priblížiť čínsku kultúru. Hlavným bodom programu je obrovský sprievod, ktorý sa pomaly presúva ulicou Calle de Marcelo Usera. Jeho účastníci v tradičných čínskych kostýmoch spievajú, tancujú a nosia z papieru vyrobené gigantné zviera, ktoré bude na nový rok dohliadať. V parku Olof Palme, kde procesia končí, môžete v stánkoch ochutnať rôzne čínske jednohubky, zavesiť lístoček na stenu prianí či o polnoci sledovať ohňostroj.

POZOR! Niektoré roky, ako napríklad aj tento rok 2023 vychádza Čínsky nový rok zajaca na koniec januára, konkrétne 22.1.

Počasie v Madride vo februári

Od polovice februára sa do Madridu začne vkrádať jar. Jedným z miest, čo treba vidieť v Madride vo februári je málo známy park mimo centra mesta – Quinta de los Molinos. Vďaka kvitnúcim madľovníkom sa zahalí do bielo-ružovej farby. Vo februári sa denné teploty zvyšujú a keď sa pošťastí, môžu sa vyšplhať na 17 stupňov. Bežná denná teplota, najmä začiatkom februára je však okolo 14 stupňov.

Februárovou udalosťou je tiež madridský karneval, ktorý síce nie je taký preslávený, ako ten na Kanárskych ostrovoch, ale do štvrti Madrid Río prinesie pozitívnu atmosféru, tento rok od 17. do 22. februára. 

Marec v Madride v znamení vynikajúceho futbalu

Počas februára a marca je Madrid lákavý najmä pre fanúšikov futbalu. Osemfinálové zápasy Ligy majstrov si zväčša môžu užiť tak na štadióne Santiago Bernabeu, ako aj na Wanda Metropolitano.

V tomto roku 2023 sa od marca do júna bude dať v Kráľovskom Paláci okrem tradičnej prehliadky navštíviť aj výnimočná imerzívna expozícia najznámejšieho španielskeho impresionistu, Joaquína Sorollu. Jeho obrazy budete môcť spoznať spôsobom, ktorý vás do jeho života a diela priam vtiahne.

Počasie v Madride v marci

Čo sa počasia týka, začiatky marca sa ešte podobajú madridskej zime, no slnko hreje čím ďalej tým silnejšie. V polovici marca sa začína otepľovať a hoci tento mesiac prináša aj prehánky, zvyknú trvať krátko a byť mierne. Denné teploty sa niekedy vyšplhajú až na 20 stupňov, hoci v priemere býva v marci okolo 15.

Čo vidieť a ochutnať v Madride v apríli

Po zmene času zo zimného na letný je apríl synonymom príchodu jari a dlhých dní. Už v prvé aprílové dni slnko zapadá až po pol deviatej a Madridčania si preto čím ďalej tým viac užívajú terasy barov, parky a čerstvý vzduch. Otváracie hodiny múzeí sa tiež predlžujú o hodinu – dve. Aprílové počasie v Madride je ideálne na objavovanie mesta.

Jednou z vecí, čo sa opaltí vidieť v Madride je Veľká Noc, ktorá zväčša vychádza na apríl. V Madride sa Semana Santa oslavuje celý týždeň, od Kvetnej až do Veľkonočnej nedele, hoci štátny sviatok je len vo štvrtok a v piatok. Bratstvá všetkých madridských kostolov organizujú veľkolepé procesie naprieč historickým centrom Madridu, nesúc na pleciach sochu Ježiša. V kostoloch znejú orgány a anjelské hlasy kresťanských speváckych zborov. Koniec osláv hlási veľký koncert bicích nástrojov na námestí Plaza Mayor na poludnie počas Veľkonočnej nedele.

Toto obdobie je tiež vynikajúcou príležitosťou na to, aby ste ochutnali veľkonočný dezert torrijas. Ide o chlieb namočený v mlieku, vypražený do zlatista a následne posypaný škoricou.   

Čo vidieť a zažiť v máji v Madride

Máj je mojím obľúbeným mesiacom roka. Teploty sú príjemné aj cez deň, aj v noci a v parkoch a záhradách všetko kvitne. Mesto ožíva, pretože máj sa nesie v duchu sviatkov a osláv.

Oslavy 2.mája

2.mája je v Madride regionálny sviatok Día de la Comunidad de Madrid. Dôvodom zábavy, ktorá sa v tento deň koná vo štvrti Malasaña, je však najmä udalosť z roku 1808, kedy Madridčania povstali proti napoleónskym vojskám. V dnešnej dobe sú tieto oslavy Fiestas de 2 de Mayo príležitosťou vyjsť do ulíc Madridu. Mladí vysedávajú na terasách barov alebo len postávajú na námestiach a v uličkách, kde si užívajú botellón, teda popíjajú alkohol kúpený v obchodoch priamo na ulici. 

Oslavy Svätého Izidora

Madridčania si jeden víkend oddýchnu a oslavy sú späť. Tentokrát jedny z najdôležitejších v roku, pretože patrón Madridu – svätý Izidor prináša 15. mája Madridčanom nielen voľno, ale aj zábavu, ktorá trvá celý týždeň. Koncerty, kolotoče, Madridčania tancujúci chotis oblečení ako chulapos či špeciality, akými sú vyprážané gallinejas či sladké rosquillas. To všetko neoddeliteľne patrí k sviatku svätého Izidora. Mnohí oslavujú na kopci Pradera de San Isidro na druhej strane rieky Manzanares a iní ostanú na koncertoch v centre, napríklad v parku Vistillas. Oslavám Svätého Izidora sa tešia tiež fanúšikovia býčich zápasov, pretože v máji sa pri tejto príležitosti konajú každý jeden deň.

Oslavy svätého Izidora v Madride

Máj má čo ponúknuť aj  milovníkom umenia. 18. mája je Medzinárodný deň múzeí, a preto ponúka väčšina madridských múzeí, vrátane Kráľovského paláca, Prada a Reiny Sofie, vstup zadarmo. 

A ak ste fanúšikom tenisu, určite vám neuniklo, že od 27. apríla do 7. mája sa v Madride rovnako ako každý rok bude konať Mutua Madrid Open. 

Koncom mája sa centrálna promenáda parku Retiro zaplní stánkami s knihami pri príležitosti Feria del Libro. Ide o udalosť, ktorá je súčasťou madridského koloritu od roku 1933. V rokoch 2020 aj 2021 sa pre pandémiu tento festival kníh presunul na jeseň, no od minulého roka sa k nám vracia na jar, tak, ako sme zvyknutí.

Čo vidieť a zažiť v Madride v júni

Je jasné, že začína leto, pretože teploty už pod 20 stupňov klesnú len málokedy, jedine ak  cez noc. Aby sa Madridčania mohli schladiť, Madrid otvára veľké množstvo verejných bazénov. 

Dni trvajú takmer do desiatej, a preto večera na niektorom z mnohých rooftop barov s výhľadom na celé mesto pri západe slnka je jedným z obľúbených plánov Madridčanov. Niektorí vysedávajú na terasách s pohárikom piva, vína či vermutu a vychutnávajú si klábosenie a ničnerobenie a iní využívajú fakt, že jún je mesiac plný hudby. 

V parku Retiro sa každú nedeľu o 12-tej konajú koncerty klasickej hudby zadarmo, no na svoje si prídu aj tí, ktorí chcú vidieť svojho obľúbeného speváka či skupinu svetového kalibru naživo. Minulý rok sa v júni v Madride predviedli napríklad Dua Lipa, Foo Fighters a Marc Anthony. Na koho sa môžeme tešiť tento rok 2023 zatiaľ ešte nevieme. 

Jednou z udalostí, čo treba v júli vidieť v Madride je veľkolepý Pride Parade

Najväčšou júlovou udalosťou je každoročne Orgullo Gay, jedna z najznámejších pride parade na celom svete. Koná sa počas prvého júlového víkendu (tento rok 1. a 2. júla). Sprievodné akcie ale začínajú už skôr, pretože 28. jún je Medzinárodným dňom Pride LGTBI. Práve v tento dátum v roku 1969 v Stonewalle v New Yorku komunita LGTBI prvýkrát demoštrovala za svoje práva. 

Aj v Madride sa od konca 70. rokov konávali len malé demonštrácie vo štvrti Chueca, no od roku 2005 je Orgullo Gay masovými oslavami slobody, ktorej sa ročne zúčastní viac ako milión ľudí. Už desaťročia sa preto koncentruje okrem štvrti Chueca aj na širokej ulici Paseo del Prado. S týmito oslavami sa tiež spája zábavný beh na opätkoch, ktorý sa tento rok bude konať 29. júna.  A 30. júna sa na námestí Sol budeme môcť pozerať na finále Mr. Gay Pride España.

Počasie v Madride v júli

Čo sa počasia týka, teploty aj naďalej stúpajú a Madridčania zúfajú. Vedeli ste, že národným športom je okrem futbalu aj sťažovanie sa na horúčavy? Je pravda, že počas niekoľkých týždňov zvykne byť viac ako 35 stupňov, no poznámku o národnom športe som si neodpustila, pretože počas zimy si moji španielski kamaráti neodpúšťajú poznámky typu “Ako to, že ti je zima? Veď si zo Slovenska…”

Júl do Madridu prináša aj kultúrny festival Veranos de la Villa, ktorý trvá celé leto. Konajú sa počas neho rôzne koncerty, tanečné vystúpenia a tiež filmové premietania na čerstvom vzduchu. 

Horúci no pokojný Madrid počas augusta

Vždy, keď sa v auguste prechádzam ulicami Madridu, nespoznávam ho. Horúčavy pokračujú a veľa Madridčanov si berie dovolenku na celý mesiac. Nie je zvláštnosťou vidieť mnohé rodinné obchody a bary zatvorené. Ulice sa vyprázdnia a zaparkovať je zrazu pre domácich gombičkou. August je asi jediným mesiacom v roku, kedy si Madrid naozaj oddýchne. 

Tí domáci, ktorí však v Madride zostanú, či tí turisti, ktorí Madrid navštívia, sa majú na čo tešiť. 

August je totiž po máji druhým mesiacom plným pouličných osláv. Ožije to najmä na juh od námestia Sol, vo štvrtiach Rastro, Lavapiés a La Latina, kde sa postupne od 6. do 15. augusta spieva a tancuje, aby sa uctili patrónovia jednotlivých štvrtí. Všetky tieto verbenas (rovnako ako tá, počas ktorej sa v máji oslavuje Svätý Izidor) sa nezaobídu bez koncertov, stánkov, v ktorých sa predávajú takzvané minis (pol-litrové plastové poháre plné sangrie či piva) a dobrej nálady. 

Teploty sa aj naďalej pohybujú nad tridsiatkou, a tak je najpríjemnejšie skúmať Madrid v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách. Dni sú stále relatívne dlhé, rozvidnieva sa okolo štvrť na osem a slnko zapadá o pol desiatej.

V septembri sa oplatí vidieť v Madride posledné etapy Vuelta a España

Začiatkom školského roka leto v Madride nekončí. Teploty už ale nie sú neznesiteľné, práve naopak. Príjemných 20 – 30 stupňov cez deň je ideálnych na prechádzky mestom či bicyklovanie v parku Casa de Campo. 

Veď aj profesionáli šliapu posledné etapy Vuelta a España práve v Madride. 16. septembra 2023 sa môžete ísť pozrieť, ako cyklisti makajú z dedinky Rascafría smerom k horskému priechodu Puerto de Navacerrada a 17. septembra stačí ostať priamo v centre Madridu. Cyklisti si tak ako každý rok dajú niekoľko kolečiek ulicou Paseo del Prado, prechádzajúc hlavnými námestiami Madridu, ako Plaza de Colón, Plaza de Cibeles, Plaza de Neptuno či Atocha. 

Stále príjemné októbrové počasie 

V septembri sa mestom preháňajú cyklisti a v októbri ovce. La Transhumancia sa v Madride koná každoročne druhý – tretí októbrový víkend (dátum roka 2023 ešte nie je potvrdený). Sprievod pastierov sa počas celého nedeľného doobedia presúva s ovcami z lesoparku Casa de Campo, okolo Katedrály svätej Almudeny, po ulici Calle Mayor, cez námestia Sol a Cibeles, po ulici Paseo de Recoletos až po námestie Colón. Pastieri takýmto spôsobom upozorňujú širokú verejnosť na dôležitosť tradičného chovu dobytka, s ktorým súvisí aj jeho presun do južnejších krajov Španielska v období, keď sa začína ochladzovať. To, že na jednej z tradičných trás dobytka zo severu na juh dnes stojí metropola Madrid, problémom nie je 🙂

Ďalším októbrovým sprievodom je ukážka rôznych útvarov španielskej armády v Deň hispánskeho dedičstva, 12. októbra. Pešiaci a námorníci pochodujú po ulici Paseo de Prado, zatiaľ čo členovia vzdušných síl predvádzajú akrobatické kúsky na stíhačkách. Madridčania sa pritom tlačia v davoch po stranách širokej 6-prúdovej cesty a niektorí dômyselní sa dokonca vyšplhajú na zábradlie či na smetiaky.

Október je výborným mesiacom na návštevu Madridu, pretože denné teploty sa zvyknú naďalej pohybovať nad 20 stupňov, ale listy na stromoch sa pomaly začínajú sfarbovať do krásnych jesenných tónov. 

November a pestrofarebné meninas

Teploty pomaly ale isto klesajú. Ideálna príležitosť ochutnať chocolate con churros. Počtu hodín s denným svetlom je tiež čím ďalej tým menej. Po zmene na zimný čas sa stmieva už okolo štvrť na sedem. To však neznamená, že v novembri sa neoplatí ísť do Madridu. Letenky zvyknú byť lacnejšie než v iných obdobiach a slnečných lúčov máme v Madride počas novembra stále o dosť viac ako na Slovensku. 

Navyše, začiatkom mesiaca sa hlavné mesto Španielska „naplní“ stovkami rôznofarebných sôch ľudskej veľkosti. Meninas skrášlia mnohé ulice a námestia a dodajú Madridu špeciálny šmrnc.

Okrem objavovania mesta si v novembri v Madride môžete vypočuť koncerty jazzmanov z celého sveta na medzinárodnom festivale JazzMadrid.

Posledný novembrový piatok sa do Madridu vkradne vianočná atmosféra. Okázalá, rôznofarebná svetelná výzdoba zahalí celé centrum Madridu. 

Čo vidieť v Madride v decembri 

Advent so všetkým, čo k nemu patrí, je v plnom prúde a davy nakupujúcich ľudí sa hemžia na uliciach Gran Vía a Preciados, ako aj na námestiach Sol a Plaza Mayor. “Plnka” je tu najmä prvý a druhý decembrový víkend, pretože mnohí Španieli využijú, že 6. a 8. decembra sú sviatky a spoja si ich do týždňovej dovolenky, aby v Madride vybavili darčeky a užili si vianočnú atmosféru. 

V decembri môžete nakúpiť typické vianočné sladkosti turrón a polvorones v akomkoľvek supermarkete, môžete sa korčuľovať na niektorom z umelých klzísk, pofotiť početné vianočné stromčeky (svetelné kužele) či omrknúť betlehemy v budovách madridských úradov.

V noci síce môže byť stupeň – dva pod nulou, no cez deň sa teplota pravdepodobne bude blížiť k desiatim. Najmä ak svieti slnko, čo vôbec nie je zvláštnosťou.

Tak ako? Už ste sa rozhodli, kedy prídete navštíviť Madrid? Ak potrebujete s čímkoľek pri plánovaní vášho pobytu poradiť, neváhajte a objednajte si konzultáciu 🙂


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *