Múzeá sú v Madride na každom kroku. Väčšina z nich sa nachádza priamo v centre mesta, ale mnohé nájdete aj mimo neho. Dávajú nám možnosť spoznať históriu Španielska cez jeho umenie. Za mnohé z nich vďačíme práve kráľovskej rodine a mnohé z nich ponúkajú v konkrétnych časoch vstup zadarmo. Ktoré sú teda najlepšie múzea v Madride? Poďme nato.

Múzeum Prado

pouliční maliari predávajú svoje obrazy pred múzeom Prado , ktoré patrí medzi najlepšie múzeá v Madride

Kto nikdy nepočul o Múzeu Prado? Vo svojej zbierke má obrazy takých géniov, akými sú Goya alebo Velazquéz. Celkovo vlastní 8600 obrazov a vyše 700 sôch, takže ak ste milovníkom umenia, nešetrite, kúpte si za 15 € lístok a strávte tu pokojne aj celý deň! Ak sa v umení až tak nevyznáte, ale radi by ste sa kamarátom pochválili, že te videli Velazquezove „Las Meninas“, príďte ktorýkoľvek deň týždni 2 hodiny pred zatvorením.

ZADARMO

pondelok – sobota medzi 18:00 a 20:00 h

nedele a sviatky medzi 17:00 a 19:00 h

Múzeum Reina Sofia

Ok, možnože ani tie „Las Meninas“ vám nič nehovoria. Ale žeby ste nikdy nepočuli o Picassovej „Gernike“? Práve tento 8 metrov dlhý a takmer 4 metre vysoký obraz nájdete za nepriestrelným sklom v múzeu Reiny Sofie. Okrem iného budete môcť oceniť aj obrazy surrealistov ako Dalí alebo Joan Miró a kubistu Juana Grisa. Práve pre ich maľby patrí Reina Sofia medzi najlepšie múzeá v Madride. Podobne ako v Prade, posledné hodiny sú zadarmo. A jeho budovy v Parku Retiro (Palacio de Cristal a Palacio de Velazquez), ktoré vystavujú súčasné umenie, sú zadarmo stále. Ak chcete vedeiť, aké dočasné expozície múzeum Reina Sofia ponúka, pozrite si oficiálnu stránku.

ZADARMO

pondelok – sobota (okrem utorka) medzi 19:00 a 21:00 h

nedele a sviatky medzi 13:30 a 19:00 h

Múzeum Thyssen-Bornemisza

Múzeum Thyssen patrí medzi múzeá v Madride ktoré treba navštíviť

Ak máte radi impresionizmus, príďte sa pozrieť na zbierku baróna Thyssen-Bornemisza. Keďže vlastní obrazy takých velikánov, akými sú Monet, Degas, Gauguin alebo Van Gogh, je zaradené medzi najlepšie múzeá v Madride. Nájdete tu obrazy z celého sveta od stredoveku až po koniec XX. storočia.

ZADARMO

pondelok  medzi 12:00 a 16:00 h

Kráľovský palác

Prísť do Madridu a nenavštíviť Kráľovský Palác je ako ísť do Amsterdamu a nedať si aspoň jeden brownie 😛 Keďže ide o najväčší kráľovský palác v západnej Európe, bol finančne náročný na údržbu, a preto kráľovská rodina sa presťahovala do skromnejšieho paláca mimo centra Madridu. Vďaka tomu dnes máme možnosť obdivovať niektoré z celkom 3418 miestností zariadené tak, ako v XVIII. storočí za vlády Carlosa III.. Súčasťou múzea je aj kráľovská zbrojnica a miestnosť s kráľovskými klenotmi.

ZADARMO

pondelok – štvrtok medzi 16:00 a 18:00 h (október až marec) 

pondelok – štvrtok medzi 18:00 a 20:00 h (apríl až september)

Múzeum Ameriky

Ak sa chcete niečo naučiť o starodávnej kultúre Mayov, Aztékov alebo Inkov, nemusíte chodiť ďaleko…Madridské Múzeum Ameriky vystavuje etnografické objekty tohto kontinentu za veľkou mlákou. Je len na skok od vyhliadkovej veže Faro de Moncloa, takže môžte zabiť dve muchy jednou ranou.  Vstup stojí len 3€, takže pokojne tam môžte ísť od utorka do nedele medzi 10:00 a 15:00. Vo štvrtok je otvorené do 19:00

ZADARMO

štvrtok a nedeľa po 14:00


Avatar

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *