Múzeá v Madride sa zaraďujú medzi najlepšie na svete. V trojuholníku umenia (triángulo del arte), priamo v centre mesta totižto nájdeme skutočné klenoty. Ide pravdepodobne o miesto s najhustejšou koncentráciou malieb v Európe. Mnohé z vynikajúcich múzeí sa ale nachádzajú aj mimo centra. Dávajú nám možnosť spoznať históriu Španielska prostredníctvom umenia. V tomto článku sa pozrieme na najlepšie múzeá v Madride. Mnohé z nich ponúkajú v konkrétnych časoch vstup zadarmo. Nájdete tu praktické informácie, aby ste si mohli naplánovať ich návštevu. Ak vás niektoré z nich zaujme a budete si chcieť vašu návštevu Madridu naplánovať čo najefektívnejšie, objednajte si konzultáciu.

Múzeum Prado

pouliční maliari predávajú svoje obrazy pred múzeom Prado , ktoré patrí medzi najlepšie múzeá v Madride

Kto nikdy nepočul o Múzeu Prado? Denne ho navštívia tisícky ľudí z celej planéty a podľa National Geographic alebo Tripadvisor patrí medzi Top 10 na svete. Vo svojej zbierke má obrazy takých géniov, akými sú Goya, Velazquéz, Tiziano, Rubens alebo Bosh. Celkovo vlastní 8600 obrazov a vyše 700 sôch, takže ak ste milovníkom umenia, nešetrite, kúpte si za 15 € lístok a strávte tu pokojne aj celý deň! Ak sa v umení až tak nevyznáte, ale radi by ste sa kamarátom pochválili, že te videli Velazquezove „Las Meninas„, príďte ktorýkoľvek deň týždni 2 hodiny pred zatvorením.

ZADARMO

pondelok – sobota medzi 18:00 a 20:00 h

nedele a sviatky medzi 17:00 a 19:00 h

Múzeum Reina Sofia

Ok, možnože ani tie „Las Meninas“ vám nič nehovoria. Ale žeby ste nikdy nepočuli o Picassovej „Gernike“? Práve tento 8 metrov dlhý a takmer 4 metre vysoký obraz nájdete za nepriestrelným sklom v múzeu Reiny Sofie. Okrem iného budete môcť oceniť aj obrazy surrealistov ako Dalí alebo Joan Miró a kubistu Juana Grisa. Práve pre ich maľby patrí Reina Sofia medzi najlepšie múzeá v Madride. Podobne ako v Prade, posledné hodiny sú zadarmo. A jeho budovy v Parku Retiro (Palacio de Cristal a Palacio de Velazquez), ktoré vystavujú súčasné umenie, sú zadarmo stále. Ak chcete vedieť, aké dočasné expozície múzeum Reina Sofia ponúka, pozrite si oficiálnu stránku. Vstup stojí 10 €.

ZADARMO

pondelok – sobota (okrem utorka) medzi 19:00 a 21:00 h

nedele a sviatky medzi 13:30 a 19:00 h

Múzeum Thyssen-Bornemisza

Ak máte radi impresionizmus, príďte sa pozrieť na zbierku baróna Thyssen-Bornemisza do budový známej ako Palacio de Villahermosa. Múzeum Thyssen, inagurované v roku 1922 je posledným z cípov trojuholníka umenia a nachádza sa v blízkosti námestia Cánovas del Castillo. Keďže vlastní obrazy takých velikánov, akými sú Monet, Degas, Gauguin alebo Van Gogh, je zaradené medzi najlepšie múzeá v Madride. Nájdete tu obrazy z celého sveta od stredoveku až po koniec XX. storočia. Vstup stojí 13 €.

ZADARMO

pondelok  medzi 12:00 a 16:00 h

Kráľovský palác

Prísť do Madridu a nenavštíviť Kráľovský Palác je ako ísť do Amsterdamu a nedať si aspoň jeden brownie 😛 Keďže ide o najväčší kráľovský palác v západnej Európe, bol finančne náročný na údržbu, a preto kráľovská rodina sa presťahovala do skromnejšieho paláca mimo centra Madridu. Vďaka tomu dnes máme možnosť obdivovať niektoré z celkom 3418 miestností zariadené tak, ako v XVIII. storočí za vlády Carlosa III.. Súčasťou múzea je aj kráľovská zbrojnica a miestnosť s kráľovskými klenotmi.

ZADARMO

pondelok – štvrtok medzi 16:00 a 18:00 h (október až marec) 

pondelok – štvrtok medzi 18:00 a 20:00 h (apríl až september)

Múzeum Ameriky

Ak sa chcete niečo naučiť o starodávnej kultúre Mayov, Aztékov alebo Inkov, nemusíte chodiť ďaleko…Madridské Múzeum Ameriky vystavuje etnografické objekty tohto kontinentu za veľkou mlákou. Je len na skok od vyhliadkovej veže Faro de Moncloa, takže môžte zabiť dve muchy jednou ranou.  Vstup stojí len 3€, takže pokojne tam môžte ísť od utorka do nedele medzi 10:00 a 15:00. Vo štvrtok je otvorené do 19:00

ZADARMO

štvrtok a nedeľa po 14:00

Múzeum Sorolla

Joaquín Sorolla (1863 y 1923) bol španielsky maliar, ktorý vynikajúco zachytil svetlo krajín stredozemného mora. Jeho najznámejšie obrazy boli zaradené do impresionizmu, postimpresionizmu a luminizmu. V tomto múzeu ale nejde len o obdivovanie najväčšej zbierky jeho obrazov, ale aj priestoru, v ktorom žil a tvoril. Ide o palác postavený v roku 1910, s priestrannými izbami, vysokým stropom a idylickou záhradou. Toto múzeum dokonca zachováva pôvodný nábytok. Sorolla bol uznávaným umelcom už počas svojho života, takže finančné prostriedky mu umožnili vytvoriť širokú zbierku sôch, keramiky, šperkov a fotografie. Múzeum bolo vytvorené na podnet jeho manželky v roku 1932 a jeho syn bol prvým riaditeľom. Múzeum je otvorené od utorka do soboty medzi 9:30 a 20h a v nedele od 10 do 15. Vstup stojí len 3€.

ZADARMO

sobota od 14:30 a nedeľa

Múzeum Real Madridu

panoramatický výhľad vo vnútri štadióna santiago bernabeu

Jeden z najlepších futbalových klubov na svete ponúka prehliadku svojho štadióna Santiago Bernabeu, známu ako Tour Bernabeu. Možno si hovoríte, že do tohto článku nepatrí, ale berte do úvahy, že ide o tretie najnavštevovanejšie múzeum v Madride a to, ktoré zarába najviac. Budete v ňom mať príležitosť zoznámiť sa s históriou klubu, obdivovať trofeje a zabaviť sa pri množstve interaktívnych materiálov. Novinkou je autobus, do ktorého si sadnete s 3D okuliarmi a budete sa cítiť ako jeden z hráčov počas príchodu na štadión. Vstup stojí 25 € pre dospelých a 18 € pre deti a je otvorené od pondelka do soboty medzi 9:30 a 19 a nedeľu od 10 do 18:30. POZOR! V deň zápasu je prístupné len múzeum, takže neuvidíte šatne, prídete o zážitok sadnúť si za stôl v tlačovej miestnosti alebo na striedačku. Múzeum si každý návštevník prejde vlastným tempom, nasledujúc šípky, ale zväčša trvá hodinu a pol.

Národné archeologické múzeum

národné archeologické múzeum v Madride

Archeologické múzeum v Madride vystavuje zbierku artefaktov, vďaka ktorým môžeme, tak ako hovorí text na jeho webstránke „spoznať diverzitu kultúr ktoré formovali Španielsko od prehistórie do XIX. storočia“. Objekty veľkej historickej hodnoty sú vystavené chronologicky na troch poschodiach. Na prízemí sa zoznámime s významom archeológie, pôvodom ľudstva a jeho prítomnosťou na iberskom polostrove. Prvé poschodie sa venuje obdobiu pred Kristom. Nájdeme tu dôkazy o osídlení dnešného Španielska Feničanmi, neskôr Grékmi, Rimanmi, Vizigótmi až napokon Arabmi. Na druhom poschodí spoznáme kresťanské kráľovstvá, ktoré počas stredoveku existovali na severe Španielska popri kalifátoch na juhu. Tretím poschodím, ktoré sa venuje objaveniu Ameriky a novovekým dynastiám Habsburgovcov a Borbonovcov sa prierez históriou končí. Hoci veľká časť expozície múzea sa venuje územiu Španielska, na druhom poschodí nájdeme aj objekty z Blízkeho Východu a Starovekého Egyptu. Archeologické múzeum, známe aj ako MAN, je otvorené od utorka do soboty medzi 9:30 a 20:00 a v nedeľu od 9:30 do 15:00. Vstup stojí 3€.

ZADARMO

sobota po 14:00 a nedeľa

Múzeum Romantizmu

múzeum romantizmu v Madride

Toto múzeum patrí medzi tie, ktoré nevystavujú len obrazy a sochy, ale poskytujú nám široký pohľad na umenie, históriu a život počas obdobia romantizmu: nábytok, zlaté hodiny a svietniky, koberce, zrkadlá, hudobné nástroje, pečiatky, miniatúry, vejáre, šperky a ďalšie objekty. Väčšina sál nám priblíži dennodenný život a zvyky bohatých meštiakov začiatkom XIX. storočia, ktorí sa v tomto období stávali novou spoločenskou elitou.

Múzeum sa nachádza na druhom poschodí paláca postaveného v roku 1776 pre madridského markíza. Na spodnom poschodí nájdeme knižnicu, suvenírový obchod a kaviareň v krásnej záhrade, kam sa dá ísť aj v prípade, že nechcete navštíviť múzeum.

Väčšina miestností v múzeu je zariadená v luxuse, ktorý si užívali len tí najbohatší. Uvidíte miestnosť na čítanie, salón pre buržoázne deti, pracovňu alebo hudobný salón. Najvýraznejšou z nich je Salón de Baile, v ktorom sa konávali spoločenské stretnutia, či už literárne, hudobné alebo tanečné. Zúčastňoval sa ich aj navýraznejší španielsky romantický básnik Gustavo Adolfo Becquer. Uvidíte tu klavír, harfu, zamatové stoličky, luxusné lampy a množstvo portrétov na vytapetovaných stenách. Vyniká portrét Izabely II., ktorá vládla počas obdobia romantizmu v Madride.

V múzeu sú však aj dve miestnosti venované nižšej sociálnej vrstve, v ktorých uvidíte oveľa jednoduchší nábytok a obrazy andalúzskych kostumbristov. Títo maľovali život na dedine, ku ktorému patria taberny, býčie zápasy, zábava a „picaresca“. Obraz, ktorý ma však v múzeu zaujal najviac je „Satira romantickej samovraždy“ od Leonarda Alenzu, na ktorom je znateľná estetika Goyu v poslednom odobí jeho života.

Múzeum romantizmu je otvorené všetky dni v týždni okrem pondelka od 9:30. V zime počas pracovného týždňa (vrátane soboty) do 18:30 a v lete do 20:30. V nedele a štátne sviatky od 10 do 15h. Vstup stojí len 3 €.

ZADARMO

sobota od 14:00 a nedele


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *