Sledovať ako sa slnko pomaly stráca za horizontom je jednou z tých chvíľ, kedy človek zabudne na starosti, spojí sa so sebou samým a všetok okolitý ruch akoby na moment prestal existovať. Prečo neokúsiť Madrid iný, pokojný, skrotený v rukách prírodných síl namiesto zbesilých davov? Hovorí sa, že západ slnka v Madride korunuje rebríčky európskych metropolitných západov slnka a berúc do úvahy takmer vždy jasnú oblohu a veľkolepé budovy, nečudo. Hovorí sa, že západ slnka v Madride korunuje rebríčky európskych metropolitných západov slnka a berúc do úvahy takmer vždy jasnú oblohu a veľkolepé budovy, nečudo. V tomto článku vám predstavím 10 miest, na ktorých si môžte užiť nádherný západ slnka v Madride. Od klasických námestí a parkov v centre, až po mnohým neznáme zákutia Madridu. pady sl

Kráľovský západ slnka v Madride

Jedno z najnavštevovanejších miest Madridu je viac ako len ikonická budova. Pri kráľovskom paláci si môžete užiť prekrásny západ slnka v Madride. Odporúčam pozorovať ho z múrika pri vchode do záhrad Sabatini alebo vyjsť na trávnatý kopček medzi Calle de Bailén a Calle Factor.

západ slnka pri kráľovskom paláci

Západ slnka pri Templo de Debod 

Viete si predstaviť lepšie miesto na západ slnka v Madride ako chrám, ktorý uctieva boha Slnka? Z kopčeka, na ktorom sa nachádza Templo de Debod sa vám naskytne perfektný výhľad na kráľovský palác a katedrálu svätej Almudeny. Templo de Debod je orientovaný presne z východu na západ, tak ako to bolo, keď ho starovekí Egypťania postavili. Vďaka tomu uvidíte, ako sa slnko schová za horizont, do zelene lesoparku Casa de Campo. Madridčania vytvorili okolo chrámu kanál, ktorý má pripomínať Níl, a pri západe slnka krásne odráža slnečné lúče.

západ slnka v Madride pri Templo de Debod

Západ slnka v parku v Madride

O parku Retiro ste už určite počuli. Ale možno ste nevedeli, že aj v ňom nájdete miesto na večernú romantiku. Pri jeho jazere, usadení na schodoch pod pomníkom Alfonsa XIII si vychutnáte slnko zapadajúce poza stromy parku a osvetľujúce jazero s čľapotajúcimi kačkami.

Vyhliadka Círculo de Bellas Artes

Sledovať západ slnka v Madride z výšky má špeciálne čaro. Výhľad z terasy na vrchu budovy Círculo de Bellas ste možno videli na fotkách. Nachádza sa medzi ulicami Alcalá a Gran Vía a dá sa z nej vidieť staré mesto, promenády Castellana a Prado, námestie Cibeles, ikonickú budovu Metrópolis a zhon na ulici Gran Vía. Táto terasa má takmer 360 stupňový výhľad. Jediným háčikom je, že výstup výťahom na terasu stojí 4 €. Na druhej strane otvorená je do noci (aprox 10 AM – 2 AM) každý deň. Za kávu zaplatíte 3 €, za veľké pivo 6 € a za miešaný alkoholický kokteil 10 €. Za 30 € na osobu sa dokonca môžete na tomto magickom mieste aj veľmi kvalitne navečerať. Círculo de Bellas Artes teda patrí medzi najlepšie rooftop bary v Madride.

vyhliadka círculo de bellas artes

Alternatívny západ slnka v Madride

Pomaly ale isto začíname s miestami, ktoré turisti často vôbec nepoznajú a niekedy ani len Madridčania. Park Tío Pío, ktorý mnohí Madridčania poznajú por prezývkou „Las siete tetas“ sa nachádza v robotníckej štvrti Vallecas. Zaujímavú prezývku “sedem pŕs” získal kvôli siedmym vŕškom, ktoré ho tvoria. Mimochodom, tieto vznikli z pôvodnej skládky odpadu, na ktorý bola navezená zemina. Vďaka polohe parku na juhovýchode mesta budete môcť obdivovať západ slnka v Madride, ako nikde inde. Pod oranžovo-fialovo-červeným nebom uvidíte celý Madrid. Od televíznej veže „Piruli“, cez mrakodrapy Madridu, vrátane vyše 200 metrových 4 torres, až po pohorie Guadarrama. Na 7 tetas sa dostanete zo zastávky svetlomodrej linky metra číslo 1 Buenos Aires a potom asi 10 minút pešo hore kopcom.

západ slnka v parku Las Tetas

Vyhliadka Faro de Moncloa

V Španielsku sa hovorí “desde Madrid al cielo”, v preklade z Madridu do neba. Marketingový tím veže Faro de Moncloa túto vetu použil vo svojom propagačnom videu a má na to plné právo. Zaplatíte 3 € a za 50 sekúnd vás presklený výťah vyvezie do výšky 90 metrov, na platformu, z ktorej je perfektne vidieť západ slnka v Madride. Naskytne sa vám 360 stupňový výhľad na mesto. Budovy budete môcť identifikovať vďaka obrázkom s popiskami po anglicky a po španielsky. Veža Faro de Moncloa je otvorená od utorka do nedele medzi 9:30 a 19:30.

západ slnka v Madride z vyhliadky Faro de Moncloa

Bazilika San Francisco el Grande

Síce v centre mesta, ale nie úplná klasika. Popri katedrále Almudena mnohí bazilike Franciska Veľkého veľkú pozornosť nevenujú. A pritom má perfektnú polohu na to, aby súťažil o titul miesta s najkrajším západom slnka v Madride. Len 10 minút pešo od Kráľovského paláca na juh, na tom istom kopci, ktorý v stredoveku strategicky chránil palác pred útokmi nepriateľov. Výhľadu teda nebránia žiadne budovy a budete si ho môcť užiť posediačky, na jednej z lavičiek parku.

lavička v parku pri Bazilike San Francisco El Grande

Západ slnka pri rieke Manzanares

Práve pod tým kopcom, ktorý chránil kráľovský palác, sa nachádza madridská rieka Manzanares. Jej breh je nielen vynikajúcim miestom na prechádzku, ale aj zaujímavým miestom na sledovanie západu slnka. Môžte začat zo zastávky metra Pirámides a okolo starého štadiónu klubu Atletico de Madrid – Vicente Calderón (kým ho nezbúrajú) nasledovať rieku proti prúdu smerom na sever až po stredoveký most Puente de Segovia. Odtiaľ sa vám naskytne prekrásny výhľad na kráľovský palác a katedráalu Almudena, v pozadí s obloho hýriacou farbami. Ľahnite si na trávu a vychutnajte si túto show všetkými piatimi zmyslami. A prečo potom nezájsť na tapas do baru Esquina de Eusebio, ktorý som odporučila v článku “10 najlepších tapas barov” ?

Paracuellos de Jarama

Pravdepodobne najalternatívnejšie miesto na sledovanie západu slnka. Určite aj preto, že sa nenachádza priamo v Madride, ale v dedine Paracuellos de Jarama na východ od letiska. A práve preto je toto miesto také originálne a nemohla som ho zo zoznamu vynechať. Sledovať, ako lietadlá štartujú, dvíhajú sa k oranžovo zafarbenej oblohe, s Madridským skyline v pozadí, je nezabudnuteľný zážitok. Ak budete mať auto, zastavte sa v Paracuellos a spýtajte sa na ulici na “mirador” alebo to zadajte do google maps. Budete očarení.

západ slnka z dediny Paracuellos de Jarama

Park Dehesa de la Villa

Veľmi alternatívne…Aj mne samej trvalo 2 roky, kým som toto miesto objavila. Alebo lepšie povedané, kým ma tam priateľ vzal 🙂 Park Dehesa de la Villa sa nachádza na sever od hlavného univerzitného kampusu v Madride nazývaného Ciudad Universitaria. Napriek tomu, že je mimo centra, stojí zato ho navštíviť. Nie je upravený a teda budete mať možnosť spoznať madridskú flóru a faunu bez filtrov. Viac ako 70 druhov vtákov tu má svoje útočište. Z vyhliadkovej platformy si navyše užijete západ slnka ďaleko od davov turistov a Madridčanov. Zadajte do Googlu “Cerro de los Locos” a nechajte sa očariť. Dostanete sa tam zo zastávky Franco Rodriguez oranžovej linky číslo 7 a potom 20 minút pešo naprieč parkom, alebo zo zastávky Moncloa na zastávku Paraninfo – Informática autobusom G a potom 10 minút pešo naprieč parkom.

park Dehesa de la Villa


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *