Po dlhej zime prišla do Madridu jar! Vtáčiky čvirikajú, stromy na uliciach kvitnú a slnko svieti do deviatej. Čo môže byť lepšie ako stráviť deň v parku? Retiro nájdete vo všetkých cestovateľských príručkách. Je ich však omnoho viac! Pre mňa sú parky v Madride miestom, kam unikám pred davmi veľkomesta a niektoré z nich naozaj stoja zato 🙂

Parky v Madride priamo v centre

Park Retiro

alej v parku Retiro v Madride

So svojimi 125 hektármi a vchodom od Puerta de Alcalá je najväčším parkom v centre Madridu. Mnohí Madridčania sem chodia tráviť voľný čas, bicyklovať sa, korčuľovať, alebo len si trošku oddýchnuť od ruchu veľkomesta. Veď aj jeho názov Parque del Buen Retiro znamená park dobrého oddychu. Mnohí ho nazývajú „pľúcami Madridu“, viac ako 19 000 stromov, ktoré sa v ňom nachádzajú, robí svoje 🙂 Keď sa v ňom zastavíte, nevynechajte Palacio de Cristal a Palacio de Velázquez. A ak prídete v lete a teploty budú na nevydržanie, požičajte si loďku a zaveslujte si v jazierku s krásnym výhľadom na monument Alfonsa XII. (pondelok – piatok 6 € / sobota, nedeľa a sviatok 8 €).

Otváracie hodiny

apríl – september: 06:00 – 0:00 h

október – marec: 06:00 – 22:00 h

Campo de Moro

parky v Madride ako Campo de Moro turisti častokrát vynechajú

Kráľovský Palác a jeho park „Jardines de Sabatini“ pri svojej návšteve Madridu asi nevynechá nikto. Málokto však vie, že pod palácom sa nachádza ďalší park, Campo de Moro. Tieto anglické záhrady sa datujú do XIX. storočia a keďže ich pozná len málo ľudí, sú naozaj romantickým zákutím priamo v centre Madridu. Od kráľovského paláca stačí len zbehnúť po ulici Cuesta de la Vega a potom Paseo Cd de la Plasencia k rieke a nájsť vchod na ulici Paseo de la Virgen del Puerto.

Otváracie hodiny

od apríla do septembra: 10:00- 20:00

od októbra do marca: 10:00 – 18:00

Parque del Oeste ( Západný park

Tak ako Retiro alebo Campos de Moro, nachádza sa v centre, len kúsok od Kráľovského Paláca. Keď od neho budete pokračovať doprava, pozdĺž Plaza Espaňa, dostanete sa do Západného Parku.  Na jeho samom začiatku nájdete Templo de Debod, neskôr nástupište madridskej lanovky Teleferico a za cca 20 minút chôdze dorazíte na námestie Moncloa. Naskytne sa vám pohľad na vyše 100 metrovú vežu Faro de Moncloa, na ktorú sa za 4 € môžte vyviesť a sledovať Madrid z vtáčej perspektívy. Západný park nie je ohraničený a preto nemá otváracie hodiny ako iné parky v Madride. Môžete sa tu prechádzať všetky dni v roku, 24 hodín denne 🙂

Parky v Madride mimo centra

Casa de Campo

vyhliadka na Madrid v parku Casa de Campo

Nie všetky parky v Madride sa ale nachádzajú v centre. Obrovská zelená plocha na západe Madridu, lesopark Casa de Campo, ponúka okrem možnosti prejsť sa aj rôzne atrakcie ako napríklad ZOO, lunapark alebo madridskú lanovku Teleférico . Priamo v parku sa nachádzajú zastávky metra Batán, Casa de Campo a Lago. Ľahko sa do neho dostanete aj zo zastávky Príncipe Pío ponad rieku Manzanares cez most Puente del Rey.

Park Fuente del Berro

park fuente del berro v Madride

Zo všetkých parkov v Madride je Fuente del Berro tým, ktorý som navštívila najviac krát. Nachádza sa totižto hneď pri mojom dome. Vo východnej časti Madridu, len 5 minút od býčej arény Plaza de las Ventas. Jeho najkrajšia časť je však tá, ktorá je od arény ďalej. Nájdeme v nej potôčik, jazero, ktoré často obývajú kačky, ba dokonca aj vodopád. Pravdepodobne práve pre množstvo vody dostal názov „fuente“, teda zdroj. Počas jari priam hýri zeleňou a zdobia ho kvety, no v zime je tiež krásny, pretože sa tu nachádza veľké množstvo ihličnanov. Medzi nimi sa ukrýva aj niekoľko ihrísk pre deti a sochy Adolfa Bequera a Alexandra Pushkina.

Park Juana Carlosa I.

Jeden z najmladších, no so svojimi 160 hektármi najväčší madridský park bol otvorený v roku 1992, keď bol Madrid vyhlásený hlavným európskym mestom kultúry. Pre svoju krátku históriu nie je taký zalesnený ako iné parky, na druhej strane v ňom však nájdeme množstvo sôch. Ideálnym spôsobom ako ho spoznať je bicykel, keďže tieto sa v ňom prenajímajú zadarmo. V Parku Juana Carlosa I. nájdeme aj priestor na korčuľovanie a jazero a kanál, kde sa dá kajakovať.  A aby toho nebolo málo, každú pol hodinu sa môžte cez park previesť vláčikom 🙂

Do parku sa dostanete najrýchlejšie metrom a potom pešo zo zastávky Feria de Madrid ružovej linky metra číslo 8.

Ak by ste potrebovali viac informácii ohľadom požičovne bicyklov alebo ako sa do parku dostať, neváhajte a napíšte mi 🙂

Otváracie hodiny

od júna do septembra: 7:00-1:00 

od októbra do mája: nedeľa – štvrtok: 7:00-23:00 ; piatok a sobota: 7:00-24:00

El Capricho

Jeden z najromantickejších madridských parkov. Okrem bohatej flóry tu nájdeme aj prekrásne sochy a malé paláce. Park bol vytvorený v roku 1784 vojvodkyňou María Josefa de la Soledad Alonso Pimentel, ktorá podporovala toreádorov, intelektuálov a umelcov. Mnohí z nich sa podieľali na estetike tohto parku, preto je El Capricho prírodným rajom v Madride. V týchto veľmi dobre udržiavaných záhradách sa prelínajú 3 štýly: francúzsky, anglický a taliansky. Na rozdiel od ostatných spomínaných parkov El Capricho je určený naozaj len na prechádzky, prípadne rozjímanie. Nemôže sa v ňom hrať s loptou, vstúpiť s domácim zvieraťom alebo bicyklom, a zakázané je dokonca v parku aj jesť.

Dostanete sa tam zeleným metrom číslo 5. Vystúpiť treba na zastávke pomenovanej podľa parku El Capricho a prejsť 10 minút pešo.

Otváracie hodiny

od apríla do septembra, cez víkendy a štátne sviatky: 9:00 – 21:00

od októbra do marca, cez víkendy a štátne sviatky: 9:00 – 18:30

Quinta de los Molinos

Na severovýchod od centra, na zastávke Suanzes zelenej linky metra sa nachádza tento prekrásny park plný mandľovníkov, ktoré kvitnú do biela koncom februára – začiatkom marca.  Nájdeme tu však aj olivovníky, pínie, eukalipty, či dokonca banánovníky. Nechýba ani množstvo trávnatých plôch, kde si môžte urobiť napríklad piknik 🙂 Ak hľadáte oddych od ponáhľajúcich sa más ľudí v centre Madridu, Quinta de Molinos je to pravé pre vás, keďže tento park nepozná ani veľa Madridčanov 😉

Otváracie hodiny

všetky dni v roku od 6.30 a 22.00.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.