Kde sa v Madride ubytovať, aby ste si dovolenku v hlavnom meste Španielska užili čo najviac?

Toto je otázka, ktorú som od klientov dostala už niekoľkokrát. Odpoveď na ňu však nie je celkom priamočiara a preto som sa rozhodla napísať tento článok. Treba si uvedomiť, že výber je naozaj široký. Podľa oficiálnych zdrojov z magistrátu je v Madride viac ako 12 tisíc ubytovacích zariadení.

Od turistických apartmánov, cez penzióny, hostely až po 5 hviezdičkové hotely ako napríklad vyše 100 ročný Westin Palace, Hyatt, Ritz, či len nedávno zrekonštruovaný Four Seasons. Vysomáriť sa teda z tak širokej ponuky ubytovania v Madride môže byť komplikované.

Navyše, možnosti závisia od toho, aký čas pred vašim výletom si budete ubytovanie v Madride rezervovať a v akom období ste sa rozhodli Madrid navštíviť. Počas jari a jesene bude dostupnosť nižšia ako v zime alebo v lete, s výnimkou predvianočného obdobia, kedy do Madridu prichádzajú masy turistov z iných španielskych provincií alebo dátumov, kedy sa hrajú dôležité zápasy Ligy Majstrov, ktoré zvyčajne lákajú turistov z celého sveta.

Čo od ubytovania očakávate?

Predstavme si ale, že dátum vašej návštevy už máte jasný a práve vyhľadávate ubytovanie v Madride.  Ešte predtým než začnete hľadať by ste si mali ujasniť, čo od neho očakávate.

Všetky tieto požiadavky si viete jednoducho zadať do vyhľadávania cez Booking.
Stačí vybrať dátum vášho pobytu na tejto stránke, kliknúť na “Hľadať“ a potom na stránke Bookingu, ktorá sa vám automaticky otvorí naľavo vyklikať vaše požiadavky.

POZOR!!! Ak nie ste batôžkári, nezabudnite zakliknúť, že chcete aspoň 1 kúpeľňu a že hľadáte len ubytovanie, ktoré je vo vašich dátumoch dostupné. Berte do úvahy, že ubytovanie s vlastnou kúpeľňou, ktoré má dobré hodnotenie (vyššie ako 8) za menej ako 50 € nenájdete. Od 50 do 100 € za noc sa ponuka rozširuje a nad 100 € za noc budete mať naozaj široký výber.

Booking.com

A tu prichádza do hry poloha.
Dá sa povedať, že všetky ubytovacie zariadenia, ktoré sa zobrazujú na prednastavenej mape bookingu tu vyššie sa nachádzajú v centre Madridu. Stred Madridu, námestie Puerta del Sol je označený žltým špendlíkom. Odtiaľ je to potom na kraj hociktorej štvrti v centre nie viac ako pol hodinku pešo. Viacerí klienti sa ubytovali v hoteli Intur Palacio San Martín a boli veľmi spokojní. Ak preferujete apartmán, len pár krokov od Plaza Mayor nájdete Plaza Mayor Suites & Apartments a len kúsoček od Sol Woohoo Boutique Sol.

Okolie námestia Sol je ideálnou polohou tiež v prípade, že by ste mali v pláne preskúmať štvrte a zaujímavé miesta mimo centra, či okolité mestečká Toledo a Segovia. Zo Sol sa svetlomodrou linkou číslo 1 dostanete na stanice Atocha a Chamartín a tiež do finančnej štvrti na ulici Paseo de la Castellana , červená vás zoberie priamo k býčej aréne Las Ventas a žltá napríklad k víťaznému oblúku Francisca Franca v študentskej štvrti Moncloa.

Štvrte La Latina a Lavapiés

 Pomer cena-kvalita v okolí Sol vám ale možno nevyhovuje a tak hľadáte ďalej.

Štvrte Lavapiés a La Latina na juh od Sol sú plné turistických apartmánov a hostelov. Mne osobne sa veľmi páčia ich zákutia s grafitmi, malé baríky a multikultúrna atmosféra. Práve tu sa nachádza aj autentická tržnica Mercado de San Fernando. Prítomnosť Senegalčanov a Pakistáncov (neškodných) však možno nevyhovuje všetkým a strmé uličky medzi zastávkami metra La Latina, Antón Martín a Tirso de Molina navrchu a Puerta de Toledo a Lavapiés na spodku dajú zabrať. Na druhej strane sú ale tieto uličky zväčša pokojné, keďže tadiaľto premáva veľmi málo aut. Veľmi príjemne pôsobia napríklad apartmány s kuchynkou L&H La Latina Selection alebo Latina Madrid City Centre

Pre batôžkárov, ktorým nevadí zdieľať izbu s inými, alebo väčšie skupiny mládežníkov vyzerá výborne The Central House Lavapiés.

Štvrte Malasaña a Chueca

Štvrte Malasaña  a Chueca (na juh od zastávok San Bernardo, Bilbao a Antón Martín a na sever od ulice Gran Vía) sú zase obľúbenými pre Báru, pretože sú prejavom inovácie a slobody v Madride. Stále ste priamo v centre, a staré mesto Madridu môžete spoznávať bez využitia metra.
Woohoo Rooms Fuencarral majú veľmi dobré hodnotenia a fantastickú polohu. Neďaleko je tiež Woohoo Rooms Chueca.

Spojenia sú ale tiež fajn, keďže zo zastávky Tribunal si môžete zobrať tmavomodrú linku 10 na štadión Santiago Bernabeu alebo na vlakovú stanicu Chamartín a ísť na výlet do Segovie. Zelená z Tribunalu a tiež Gran Vía vás zas zoberie ku býčej aréne alebo dokonca do málo známeho no krásneho parku El Capricho.

Okolie Paseo de Prado

Ak vyhľadávate naozaj pokojnú štvrť a jeden z hlavných dôvodov pre návštevu Madridu sú múzeá Prado, Reina Sofia a Thyssen, nájdite si ubytovanie vo východnej časti centra Madridu, naľavo hraničiac zastávkami Sevilla a Antón Martín a napravo hraničiac parkom Retiro. Práve tu sa nachádza väčšina najluxusnejších hotelov v Madride. Ak si chcete dopriať niečo výnimočné, no nie pridrahé v porovnaní s inými možnosťami, skúste tento apartmán s privátnou saunou.

Povedzme ale, že v centre ste nič vyhovujúce nenašli a kvôli rozpočtu musíte hľadať ubytovanie mimo centra Madridu. Určite berte do úvahy blízkosť stanice takej linky metra, ktorá vás zoberie priamo do centra a teda červenej 2, zelenej 5, svetlomodrej 1, tmavomodrej 10 alebo žltej 3. Vyzdvihla by som okolie staníc Ventas, Plaza de Castilla, Cuatro Caminos alebo Moncloa.

V každom prípade, možno je to všetko príliš veľa informácii a vy by ste s tým potrebovali trochu pomôcť. Objednajte si možnosť konzultácie a počas cca hodinového hovoru cez Zoom alebo Skype spoločne nielen zarezervujeme čo najlepšie ubytovanie pre vaše potreby, ale aj naplánujeme celý váš pobyt v Madride, aby ste si ho užili čo najviac 🙂