Býčie zápasy sú neoddeliteľnou súčasťou španielskej kultúry. Sú hlboko zakorenené v tradícii a preto má takmer každé mesto a dedina v Španielsku svoju vlastnú arénu. Tak ako sa hovorí, že každá dedina na Slovensku má kostol a krčmu, v Španielsku platí to isté, plus býčia aréna. V celej krajine nájdeme 1727 arén, ale tá najdôležitejšia sa nachádza práve tu, v Madride.

Ak sa vám nechce čítať, pozrite a vypočujte si online prehliadku o býčích zápasoch a aréne Las Ventas v týchto stories na instagrame.

Najdôležitejšia býčia aréna v Španielsku

Býčia aréna v Madride je taká dôležitá, že v roku 1944 bola vyhlásená umelecko- historickým dedičstvom. Plaza de toros Las Ventas má kapacitu pre takmer 24 tisic divákov a veľkosť 45 tisic metrov štvorcových, čím je najväčšia v Španielsku. Vo svetovom rebríčku však zostáva za arénou v jednom z najľudnatejších miest na svete, v Mexico City. Monumental Plaza de toros México, postavená v roku 1946 má kapacitu pre 41 262 divákov.  Ani v Španielsku to ale s veľkosťou nie je až také jasné. Ak by sme totižto brali do úvahy veškosť kolesa, teda priestoru, po ktorom behajú býky, museli by sme prvenstvo pripísať aréne v mestečku Ronda v Andalúzii. Priemer tohoto kolesa je 66 metrov, zatiaľčo priemer kolesa býčej arény Las Ventas v Madride je 61,5 metrov.

Býčie zápasy a ich história v Madride

História býčích zápasov v Madride siaha do začiatkov XVIII. storočia. Oslavovali sa, rovnako ako ďalšie mnohé spoločenské udalosti, na námestí Plaza Mayor. Prvá býčia aréna v Madride, Casa Puerta, bola postavená v roku 1737. Nachádzala sa na západe mesta pri rieke Manzanares, bola vytvorená z dreva a mala kapacitu pre 10.900 divákov. Bola však len dočasná. Prvá oficiálna býčia aréna v Madride bola postavená v roku 1749 vďaka financiám kráľa Fernanada VI. Nazývala sa Plaza de Toros de la Puerta de Alcalá podľa miesta, kde sa nachádzala. Nasledujúca, predposledná býčia aréna bola postavená v roku 1874 tam, kde v dnešnej dobe stojí WiZink centre. Basketbalový pavilón, v ktorom sa konávajú aj mnohé koncerty. Aréna sa nazývala Fuente del Berro, podľa neďalekého parku pri mojom dome, kam sa rada chodím prechádzať.

bývalá býčia aréna Puerta de Alcalá v Madride
Plaza de toros Puerta de Alcalá

Vzniká býčia aréna Las Ventas

Začiatkom XX. storočia, medzi rokmi 1913 a 1920 ale popularita býčích zápasov narástla natoľko, že aj táto aréna ostala primalá. Vytvoriť novú arénu bol nápad toreádora, ktorého prezývali Joselito el Gallo. Za projekt bol zodpovedný architekt José Espelius, ktorý však nikdy svoje dielo vo finálnej podobe nevidel. Po jeho smrti sa výstavby ujal Manuel Muñoz Monasterio, ktorý o 15 rokov neskôr naprojektoval štadión Bernabeu. Táto aréna v štýle neo-mudéjar stála 12 milónov pesiet. Bola inaugurovaná v roku 1934. 

Sochy na námestí pred býčou arénou

Odvtedy ňou prešli tisícky toreadorov z celého sveta. Jedného z nich môžeme spoznať vďaka soche, ktorá zdobí námestie pred arénou. José Cubero Sanchéz, známy pod prezývkou Yiyo sa pre svoju vášeň pre býčie zápasy dožil len 21 rokov. Zahynul v roku 1985 na zranenia spôsobené býkom. Ďalšou sochou, ktorú nájdeme na námestí Las Ventas je doktor Fleming. Toreádori sú mu veľmi vďační, pretože jeho vynález pre nich znamenal dlhší život. Vďaka penicilínu nie každé zranenie znamenalo smrť toreadora.

sochy pred býčou arénou Las Ventas v Madride

Kedy sa konajú býčie zápasy?

Počas sezóny, ktorá trvá od marca do októbra sa býčie zápasy konajú každú nedeľu večer. Počas slávností Svätého Izidora, v máji, sa ale býčie zápasy konajú deň čo deň. Pre toreadorov aj fanúšikov sú najdôležitejšou udalosťou roka. Vznikli v roku 1947. Býčie zápasy trvajú asi 2 hodiny, počas ktorých sa v aréne vystrieda 6 býkov a traja toreádori. Cena za vstupenky záleží najmä od výšky, z ktorej návštevník býčie zápasy sleduje a od toho, či je miesto na slnku alebo v tieni. Predstavte si augustové teploty v Madride !!! Kvalita býka zohráva pri cene vstupenky tiež dôležitú rolu. Lístky teda kúpite od 5 až po 150 €.

Ak prídete medzi marcom a októbrom, s radosťou vám zabezpečím lístky na býčie zápasy. Nie som síce fanúšikom býčích zápasov, ale sprievodkyňu nerobím preto, aby som španielsku kultúru menila, ale preto, aby som ju priblížila návštevníkom Madridu.

Pozri si krátku kompiláciu z býčích zápasov

krátke video z býčích zápasov v Madride

Po zvyšok roka si tu návštevník Madridu môže pozrieť múzeum býčích zápasov a spoznať tak nielen arénu zvnútra, ale aj históriu a pravidlá tohto umenia. Vsup do múzea stojí 15 €.

Kto hodnotí býčie zápasy?

Do býčej arény Las Ventas sa dá vojsť jednou z 18-tich brán. Najmonumentálnejšia z nich sa nazýva Puerta Grande. Práve cez ňu vychádzajú toreádori na pleciach fanúšikov v prípade, že predvedú naozaj obdivuhodný výkon a získajú si aspoň 2 uši býka ako trofej. A kto rozhoduje o tom, aký výkon toreádor predviedol? Diváci dávajú mávaním bielych bavlnených vreckoviek najavo, že toreádor si zaslúži trofej. Konečné slovo má ale prezident zápasu. Hovorí sa, že pri prvom uchu rozhodujú diváci, pretože ak je väčšina vreckoviek vo vzduchu, prezident má povinnosť trofej toreádorovi uznať. V prípade druhého ucha ale záleží len a len na úsudku prezidenta. Hoci by boli vo vzduchu aj všetky vreckovky v aréne, ak prezidenta umenie toreádora nepresvedčí, toreádor si ucho býka nezíska. Existuje niekoľko farieb vreckoviek, pričom každá znamená niečo iné. Nebudem vás nimi zaťažovať, ale poznamenám, že oranžová vreckovka oceňuje „odvahu“ býka. Diváci ňou žiadajú pre býka odpustenie smrti. Táto situácia je výnimočná a s odpustením smrti musí súhlasiť jednak toreádor a na druhej strane aj farmár, ktorý býka vychoval.

Zaujímavosti o býčej aréne v Madride

Plaza de toros Las Ventas sa počas občianskej vojny používala ako väznica a koleso sa zmenilo na záhradu, na ktorej sa pestovala zelenina pre vojakov. V súčasnosti sa v nej okem býčích zápasov konajú aj rôzne koncerty pod holým nebom, najmä v júli a v auguste

Myslím si, že informácií o býčej aréne v Madride a býčích zápasoch stačilo. „Corridas“ totižto majú takú rozsiahlu terminológiu a také komplikované pravidlá, že ja sama im po 6 rokoch v Madride celkom nerozumiem. Nie nadarmo sa hovorí, «Je pravdepodobnejšie to, že sa naučí býk, ako to, že sa naučí divák» . Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa býky, ktoré sú posielané do arény vychovávajú, pozrite si v archíve RTVES gastronomický cestopis Cestou Necestou z Madridu.

V relácii o jedle Cestou Necestou som predstavila madridskú gastronómiu

P.S: Vedeli ste, že v býčej aréne Las Ventas sledovali zápasy aj také osobnosti akými sú Orson Welles, Sofia Loren, Ernest Hemingway, Ava Gardner, Pablo Picasso, Jean Cocteau alebo Greta Garbo ?


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *