….alebo….

Trhoviská kde sa dá najesť

Mnohé články typu „Čo vidieť v Madride“ alebo  „Čo spoznať v Madride“ spomínajú Mercado de San Miguel. Gurmánske trhy priamo v centre Madridu, hneď vedľa hlavného námestia Plaza Mayor, na ktorých na vás z každej strany žmurkajú tie najlepšie španielske „tapas„.

trhovisko v madride
mercado de san miguel

Slovíčko TAPAS sa ale v priebehu posledných desaťročí pod vplyvom jeho marketingového potenciálu naozaj zdeformovalo 😟  Tapas by mal byť ponúkaný zadarmo k nápoju.  Tu ale pod označením tapas nájdete naozaj  maličké chlebíčky,  každý z nich za 1€ ! A zopár kúskov nejakých morských plodov za 8 €. Ale čo sa s tým dá robiť….Aspoň vás informujem, že Mercado de San Miguel je vymyslený pre turistov a ceny, ktoré v ňom nájdete tiež. Nemyslite si však, že vás od jeho návštevy odhováram. Mercado de San Miguel je architektonický aj gurmánsky skvost, ktorý oslavuje 10 rokov od jeho založenia. Na jednom mieste nájdete od tých najlepších španielskych jamonov, cez olivy desiatok odrôd, krokety, morské plody až po vynikajúce vína. Len chcem povedať, že nie je jedniný, a že domáci sem kvôli cenám a veľkému náporu turistov veľmi nechodia..Kam teda chodia? Čítaj ďalej 🙂 A klikaj na nadpisy, ktoré ťa presmerujú do google maps.

Mercado de San Antón 

trhovisko v madride
mercado de san anton
la cocina de san anton

V štýlovej štvrti Chueca, kúsok od ulice Gran Vía a námestia Plaza de Cibeles nájdeme trojposchodvé trhovisko s množstvom gastronomických možností. Na prvom poschodí predávajú surové produkty ako šunky a syry, ovocie, vynikajúce burgrové mäso značky Hamburguesa Nostra a zeleninu, ktoré si za dodatočné 4 € môžete dať uvariť na treťom poschodí v reštaurácii La Cocina de San Anton.   Táto reštaurácia ponúka aj výhodné obedové menu za 12,90 € a posedenie na terase.  Alebo si môžte vybrať zo širokej ponuky jedál z čerstvých produktov španielskej kuchyne s medzinárodným nádychom. Na druhom poschodí nájdete vináreň a 10 „street food“ stánkov, v ktorých môžte ochutnať morské plody, džúsy, alebo dokonca grécke alebo japonské „tapas“.

Mercado de San Ildefonso

trznica v madride
mercado de san ildefonso
oblozene chlebicky

Unavení z behania po obchodoch na uliciach Gran Vía a Fuencarral? Zastavte sa v modernom trhovisku San Ildefonso, ktorého vznik bol inšpirovaný street food marketmi v Londýne a Bangkoku. Týždenný nákup sa tu na rozdiel od ostatných spomínaných trhovísk urobiť nedá, ale to vám je asi jedno 😛 Dôležité je, že tu nájdete 20 rôznych stánkov s jedlom a 3 bary s nápojmi.

Od kvalitných hamburgerov, cez obkladané španielske chlebíčky pintxos, stánok špecializovaný na tortillu, krokety až po mištičky „cazuelitas“ s rôznymi španielskymi špecialitami.  Všetko toto si môžte vychutnať napríklad aj na jednej z dvoch polo-prikrytých terás.

Mercado de San Fernando

trznica v madride
mercado de san fernando

Mercado de San Fernando funguje už od roku 1944 v multikultúrnej štvrti Lavapiés, 15 minút peši na juh od námestia Sol.  Kto by povedal, že za fasádou pripomínajúcou paláce z čias Habsburgovcov sa ukrýva toto mestské trhovisko?

Na rozdiel od predchádzajúcich je Mercado de San Fernando oveľa autentickejší. Na nič sa nehrá, nenasleduje posledné gastronomické trendy, ale reprezentuje jednoduchý život domácich v centre mesta, bez zbytočných dekorácií a s ľudovými cenami. Je to trhovisko od Madridčanov, pre Madridčanov. Chcete sa cítiť ako jeden z nich? Navštívte ho a v jednom z mnohých stánkov ochutnajte niektoré z najklasickejších madridských tapas. Každú stredu majú akciu caña (pivko) + tapas len sa 2,5€ !

Mercado de Antón MartIn

trznica v madride
mercado de anton martin

Na rovnomennom námestí, v rovnomennej štvrti Madridu, asi 10 minút peši od múzea Prado ale aj múzea Reina Sofia nájdeme ďalšie z trhovísk, kam madridčania chodia radi. Okrem obchodov s čerstvým mäsom, rybami, ovocím a zeleninou tu nájdeme aj stánky s chuťami z celého sveta.  Po kultúrne náročnom popoludní si môžete pochutiť na japonskej, talianskej, mexickej, taiwanskej, kolumbijskej alebo španielskej kuchyni.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

%d blogerom sa páči toto: