vermut v tržnici san miguel

Mnohé články typu „Čo vidieť v Madride“ alebo „Čo spoznať v Madride“ spomínajú Mercado de San Miguel. Tým, že sa nachádza priamo v centre mesta, patrí medzi obľúbené tržnice v Madride. Hneď vedľa hlavného námestia Plaza Mayor na vás z každej strany žmurkajú tie najlepšie španielske „tapas“.

Slovíčko TAPAS sa ale v priebehu posledných desaťročí pod vplyvom jeho marketingového potenciálu naozaj zdeformovalo 😟  Tapas by mal byť ponúkaný zadarmo k nápoju.  Tu ale pod týmto označením nájdete naozaj  maličké chlebíčky,  každý z nich za 1€, alebo zopár kúskov nejakých morských plodov za 14 €. Mercado de San Miguel je vymyslený pre turistov a ceny, ktoré v ňom nájdete tiež. Ak to presahuje váš rozpočet, odporúčam vám zastaviť sa v jednom z 10 tapas barov v centre Madridu, kde tapas dostanete k nápoju zadarmo. Nemyslite si však, že vás od návštevy tejto tržnice v Madride odhováram. Mercado de San Miguel je architektonický aj gurmánsky skvost, ktorý funguje už viac ako 10 rokov. Na jednom mieste nájdete od tých najlepších španielskych jamonov, cez olivy desiatok odrôd, krokety, morské plody až po vynikajúce vína. Len chcem povedať, že nie je jedniný, a že domáci sem kvôli cenám a veľkému náporu turistov veľmi nechodia..Kam teda chodia? Čítaj ďalej alebo si objednaj tapas tour, ochutnaj kvalitné španielske jedlo a spoznaj španielsku gastronómiu z pohľadu Madridčanky.

Mercado de San Antón 

Mercado de San Anton patrí medzi obľúbené tržnice v Madride. Nájdeme ho štýlovej štvrti Chueca, kúsok od ulice Gran Vía a námestia Plaza de Cibeles. Ide o trojposchodové trhovisko s množstvom gastronomických možností. Na prvom poschodí predávajú surové produkty ako šunky a syry, ovocie, vynikajúce burgrové mäso značky Hamburguesa Nostra a zeleninu, ktoré si za dodatočné 4 € môžete dať uvariť na treťom poschodí v reštaurácii La Cocina de San Anton. Táto reštaurácia ponúka aj výhodné obedové menu za 12,90 € a posedenie na terase.  Alebo si môžte vybrať zo širokej ponuky jedál z čerstvých produktov španielskej kuchyne s medzinárodným nádychom. Na druhom poschodí nájdete vináreň a 10 „street food“ stánkov, v ktorých môžte ochutnať morské plody, džúsy, alebo dokonca grécke alebo japonské „tapas“.

Mercado de San Ildefonso

Unavení z behania po obchodoch na uliciach Gran Vía a Fuencarral? Zájdite si do modernej tržnice San Ildefonso v Madride! Jej vznik bol inšpirovaný street food marketmi v Londýne a Bangkoku. Týždenný nákup sa tu na rozdiel od ostatných spomínaných trhovísk urobiť nedá, ale to vám je asi jedno 😛 Dôležité je, že tu nájdete 20 rôznych stánkov s jedlom a 3 bary s nápojmi.

Od kvalitných hamburgerov, cez obkladané španielske chlebíčky pintxos, stánok špecializovaný na tortillu, krokety až po mištičky „cazuelitas“ s rôznymi španielskymi špecialitami.  Všetko toto si môžte vychutnať napríklad aj na jednej z dvoch polo-prikrytých terás.

Mercado de San Fernando

Mercado de San Fernando funguje už od roku 1944 v multikultúrnej štvrti Lavapiés, 15 minút peši na juh od námestia Sol.  Kto by povedal, že za fasádou pripomínajúcou paláce z čias Habsburgovcov sa ukrýva toto mestské trhovisko?

Debata so španielmi v tržnici Mercado de San Fernando

Mercado de San Fernando sa vôbec nepodobá na predchádzajúce tržnice v Madride. Je oveľa autentickejší. Na nič sa nehrá, nenasleduje posledné gastronomické trendy, ale reprezentuje jednoduchý život domácich v centre mesta, bez zbytočných dekorácií a s ľudovými cenami. Je to trhovisko od Madridčanov, pre Madridčanov. Chcete sa cítiť ako jeden z nich? Navštívte ho a v jednom z mnohých stánkov ochutnajte niektoré z najklasickejších madridských tapas. Každú stredu majú akciu caña (pivko) + tapas len sa 2,5€ !

Mercado de Antón MartIn

Mercado de Anton Martin patrí medzi tržnice v Madride, ktoré navštevujú najmä Madridčania. Nachádza sa na rovnomennom námestí, v rovnomennej štvrti, len 10 minút od múzeí Prado a Reina Sofia. Potom ako navštívite najlepšie múzeá v Madride sem môžete prísť na obed. Okrem obchodov s čerstvým mäsom, rybami, ovocím a zeleninou tu nájdeme aj stánky s chuťami z celého sveta.  Po kultúrne náročnom popoludní si môžete pochutiť na japonskej, talianskej, mexickej, taiwanskej, kolumbijskej alebo španielskej kuchyni.

Mercado de la Cebada

Patrí medzi tradičné tržnice, ktorých je v Madride čím ďalej tým menej, a ktoré predávajú svojim klientom čerstvé mäso, ryby a zeleninu. Bežne sa tu nenajete, ale ak sa zastavíte vo štvrti La Latina ktorúkoľvek sobotu v čase obeda (rozumej 14:30 – 16:00), budete si môcť užiť veľkolepú „mariscadu„! Krevety na grile, varená chobotnica, ančovičky na octe alebo slávky. Toto všetko a omnoho viac môžete ochutnať za „pár šupov“, pripravené priamo na mieste. Stánky, ktoré tieto morské príšery doobeda nepredajú ich potom ponúkajú v neformálnom prostredí tržnice ľuďom na obed.

menu morských plodov v tržnici mercado de la cebada

Mercado de Vallehermoso

Hoci sa nenachádza v priamo v centre Madridu, teší sa veľkej obľube najmä medzi domácimi. Tak ako Mercado de la Cebada, alebo Anton Martín, predáva suroviny, ktoré si Madridčania kupujú na domov, ale zaujímavý môže byť aj pre tých, ktorí chcú ochutnať španielske špeciality. Vyniká najmä ponukou pív, pretože tu nájdeme hneď niekoľko stánkov remeselných pivovarov. V poslednom čase v Madride narastá dopyt po pivách tipu IPA, pšeničných pivách a pivách, ktoré sa pripravujú špeciálnym spôsobom. V stánku Drakkar máte naozaj široký výber za „západné ceny“, zatiaľčo v stánku La Virgen budete môcť ochutnať niekoľko druhov bez toho, aby vás to zruinovalo.

pivo la virgen s olivami


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.