Čo ochutnať v Španielsku…

…alebo….

Ako sa nezblázniť z jedálneho lístku

Pre Španielov je jedenie hobby, sociálna udalosť, veľký pôžitok…Jednoducho dôležitá súčasť ich života. Nejedia len aby zaplnili žalúdok, ale hlavne pre radosť. Hovorí sa, že tak ako v Austrálii je viac oviec ako obyvateľov, v Španielsku je viac barov ako ľudí. Ponuka je teda veľmi široká. Ale čo vlastne jedia?

V tomto článku vám predstavím hlavné španielske špeciality, a veru, málo ich nieje.

Začneme bežnými barovými pokrmami, ktoré nájdete na jedálnom lístku v kategórii “raciones”, čo sú v preklade porcie a Španieli si ich často objednávajú hneď niekoľko, v rámci skupinky v ktorej sa idú najesť a všetko je pre všetkých takže jedia z každého rožku trošku. V baroch, o ktorých som písala v článku “Ako sa najesť za 2 pivá” vám dajú mnohé z týchto pokrmov ako tapas.

Jamónimage

Kráľ španielskej gastronómie. Ak ho nenájdete na jedálnom lístku, asi ste v turistickej a nie v španielskej reštaurácii. Vo forme raciones sa jedná o tanier čisto s jamonom, ale často ho nájdete v bagetách, na chlebíčkoch atď. Ide o solené a neskôr sušené prasacie stehno, chuťou podobné prosciuttu.

Croquetasimage

Krokety plnené bešamelovou omáčkou a s rôznymi príchuťami. Najtypickejšie su práve tie s kúskami jamona.

Chorizo
image

Tak ako jamon často ho nájdete ako tapas, na chlebíčkoch alebo v bagetách. Neviem či ho prirovnať k saláme alebo skôr ku klobáse….Chuť je výrazná a dodáva ju aj mnohým prepracovanejším pokrmom ako cocido, fabada a podobne….Ale o tom neskôr 🙂

Empanadillas

Plnené cestové taštičky upečené v rúre. Základom plnky sú paradajky, papriky a cibuľa, ktoré väčšinou dopĺňa tuniak alebo mleté mäso.

 

Huevos rotosimage

V preklade rozbité vajíčka, sú vlastne krátko osmahnuté “volské oči” na hranolkách. Väčšinou sú súčasťou tohto jedla aj kúsky jamonu alebo choriza. Vajíčka vám naservírujú vcelku, a je práve na vás, aby ste ich rozbili a vychutnali si tak túto vynikajúcu kombináciu.

Lacón

Ďalšia španielska šunka. Rovnako ako jamón vyrába sa z prasacích stehien, ale z predných, nie zo zadných. Rovnako ako jamón solí sa a suší, ale oveľa kratšie a výsledkom je tak šunka oveľa mäkšia, ktorá sa krája na kúsky oveľa hrubšie a posypáva červenou sladkou paprikou.

 

Tortilla de patataimage

Ste vegetarián? Možno ste si už mysleli, že v španielsku sa nenajete….Mám dobrú správu! Tortilla de patata je vajíčkový koláč so zemiakmi. Pôvod má v Galícii a podľa pôvodného receptu by dobre urobená tortilla veľmi urobená byť nemala, vajíčko by malo byť trošku tekuté a rozplývať sa vám na jazyku.

 

Pimientos de padrónimage

Ďalšia vegetariánska špecialita pôvodom z Galície, ktorej neodoláte. Malé zelené papričky z dediny Padrón, podľa ktorej dostali názov, sa osmahnú na panvici a výdatne osolia. Pozor!!! Hovorí sa, že z každých 10 papričiek je jedna diabolsky štipľavá, takže ak si objednáte porciu, máte celkom veľkú šancu, že na ňu narazíte. Celkom zábava môže byť objednať si ich s kamarátmi a staviť sa, že kto bude mať to “šťastie” na štiplavú, ich zaplatí 🙂

Ensaladilla rusa

Konečne niečo naším chuťovým bunkám príbuzné! To čo v Španielsku nazývajú Ruský šalát a často podávajú v baroch ako tapas je v podstate náš vianočný majonézový zemiakový šalát. Uvarené zemiaky, mrkva, cibuľa, hrášok, a niekedy aj tuniak a vajíčko, to všetko zamiešané v majonéze.

Možno sa pýtate….A čo Paella? Nenájdem ju snáď na jedálnom lístku v Madride? Samozrejme že áno. Jej pôvod je však vo Valencii a preto som ju, spolu so špecialitami z iných španielskych oblastí, zaradila do článku, „španielske špeciality podľa provincií„.