Ak radi spoznávate krajiny aj cez ich gastronómiu, asi by ste radi vedeli, čo ochutnať v Španielsku. Španielsko je veľká krajina, s mnohými územnými celkami, z ktorých každý má svoju vlastnú špecifickú kultúru, dialekt ale aj gastronómiu. V tomto článku vám predstavím špeciality z rôznych kútov Španielska, ktoré sa rozšírili po celom Španielsku a môžete ich nájsť na jedálnom lístku aj v Madride.

Čo ochutnať v ANDALÚZII ?

studená španielska polievka Salmorejo

Gazpacho a Salmorejo

Keď teplomer celé leto ukazuje teploty vyššie ako 35 stupňov, človek sa potrebuje schladiť. Nie je nič lepšie ako studené paradajkové polievky Gazpacho a Salmorejo. Sú si veľmi podobné, rozdielom je len že gazpacho je redšie a Salmorejo má viac cesnaku. Možno práve preto Victoria Backham vyhlásila, že Španielsko smrdí po cesnaku 🙂

Čo ochutnať v CASTILLA LA MANCHA ?

pisto

Pisto

Medzi Andalúziou a Madridom sa nachádza obrovská provincia Castilla la Mancha. Jedným z hlavných hospodárskych sektorov je tu poľnohospodárstvo a možno práve preto je typickým jedlom Pisto. Dalo by sa povedať, že je to také naše staré dobré lečo, ale tu ho robia bez klobásy a s volským okom navrchu.

Čo ochutnať v MADRIDE ?

Callos a la Madrileña

Ako som hovorila, v Madride nájdete gastronómiu z celého Španielska. Ale čo je pravé nefalšované Madridské jedlo? Na prvý pohľad možno nie veľmi lákavé, ale na druhý veľmi chutné hovädzie črevá s ďalšími mäsovými produktami si vás získajú. Kde ho robia najlepšie? Aj to vám Madridčanka prezradí počas prehliadky  🙂

Cocido Madrileño

Ďalším veľmi typickým Madridským pokrmom je Cocido Madrileňo. “Cocer” znamená variť a v tomto prípade treba uvariť všetky rôzne druhy mäsa, kostí a mäsových výrobkov spolu s cícerom, zemiakom, mrkvou, cibuľou a kapustou. Vývar sa podáva vo forme polievky a ako druhé jedlo dostaneme všetko to uvarené na tanieri.

Čo ochutnať v Španielsku vo VALENCII ?

paella

Paella de marisco

O Paelli asi počuli všetci, ale možno nie všetci vedia, že svoj pôvod má vo Valencii. Toto “španielske rizoto” obsahuje zeleninu, kuracie mäso a často hlavne morské plody ako gambas (krevety), kalamáre, langostinos (veľké krevety). Práve preto je prímorská Valencia perfektným miestom na jej ochutnanie. Dá sa však nájsť aj čisto mäsová alebo čisto zeleninová. V niektorých tapas baroch v centre Madridu vám ju ponúknu zadarmo, ale zázraky nečakajte. V Madride nie je jednoduché nájsť naozaj dobrú paellu. Určite sa vyhnite reštauráciam na hlavnom námestí Plaza Mayor, ktoré ju zväčša ani nevaria, ale ponúknu vám zamrazené polotovary. Objednajte si tapas tour a prezradím vám, kde vás paella nezradí 🙂

Čo ochutnať v časti CASTILLA Y LEÓN ?

španielska krvavnica morcilla

Morcilla de Burgos 

Kto by bol povedal, že španielska a slovenská  gastronómia majú toho toľko spoločného? Morcilla = krvavnica a je preslávená najmä v hornatých oblastiach na sever od Madridu, ako napríklad v meste Burgos.

Čo ochutnať v Španielsku v GALÍCII ?

chobotnica na galícijský spôsob

Pulpo a la Gallega

Atlantický oceán je bohatý na morské plody. Chobotnicami sa to tam len tak hýri. A preto keď zavítate do Galície, neváhajte ochutnať pulpo. Chobotnicu uvaria, nakrájajú na kolieska, osolia, posypú červenou paprikou a hurá na tanier. Vynikajúce! Nájdete ju aj na jedálnych lístkoch v Madride,  v kategórii “raciones”.

Čo ochutnať v KATALÁNSKU ?

Toast s čerstvou roztlačenou paradajkou a káva

Pan con tomate

Jedny z najzákladnejších španielskych raňajok majú svoj pôvod v Katalánsku. Hrianku potretú čerstvou šťavou z paradajok ponúkajú v raňajkovom menu v každom bare. Už z originálneho názvu „Pa amb tomaquet“ je jasné, že sa zrodil v Katalánsku.

Čo ochutnať v Španielsku v ASTURIAS ?

fabada

Fabada

Nachádzame sa na severe, v provincii Asturias, medzi štvortisícovými Pyrenejami a Picos de Europa. Aj vám začala byť pri predstave turistiky alebo lyžovačky v tejto hornatej oblasti zima? Nič sa nebojte a objednajte si fabadu! Fazuľový prívarok, opäť s chorizom, morcillou a jamonom vám určite zachutí.

Zaujala vás niektorá z týchto špecialít a chceli by ste ju ochutnať v najlepšej kvalite? Objednajte si moju konzultáciu a okrem najlepších lokálnych reštaurácii vám poradím so všetkým, čo potrebujete vedieť pred svojou návštevou Madridu.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *