Pitie alkoholu je súčasťou dnešnej kultúry snáď vo všetkých Európskych krajinách. Nie všade sa však pije rovnako. Nejeden Slovák si s radosťou do seba kopne panák borovičky a zapije ho kríglom piva. Pre priemerného Španiela to ale lákavé nie je. Ak chceš vedieť, čo sa pije v Madride, čítaj ďalej, alebo si objednaj tapas tour a dozvieš sa to naživo 😉

Pivo tečie na litre, pije sa v Madride pri každej príležitosti

Aj napriek tomu, že Španielsko je skôr známe svojím vínom, Španieli nedajú dopustiť ani na pivo. Jedná sa o veľmi populárny nápoj, ktorý sa pije v Madride na litre.  Či už cez víkend pred obedom, keď Madridčania vyrazia do barov na aperitivo, alebo večer. Vo všeobecnosti sa pivo spája so sociálnymi stretnutiami a s oddychom po dlhom dni alebo týždni.

Miestni sa stretávajú so známymi a priateľmi v typických španielskych baroch, kde popri popíjaní klebetia. Či už v centre mesta alebo v „barrios“ (štvrtiach), kde žijú. Dôležité je vybrať taký bar, kde vám k pivu naservírujú aj známe tapas. Takže neodídete len s dobrou náladou, ale aj navečeraní.

pivo sa pije v Madride spolu s tapas

Aké značky piva sa pijú v Madride?

Vo väčšine barov v Madride vám načapujú lokálne pivo Mahou, ale veľmi populárna je aj značka z galície, Estrella GaliciaCruzcampo, Alhambra, San Miguel,  Ambar, toto všetko sú španielske pivá. Ak by ste si ale radšej dali starý dobrý Plzeň, svetovo známy Guinness alebo belgické Leffe, nezúfajte. Vo vybraných baroch nájdete pivá z celého sveta a vo štvrti Lavapies si budete môcť dopriať tekutý chlieb z remeselných pivovarov pre „pivných fajnšmekerov“ .

Ako si objednať pivo v Madride?

Ak ste zvyknutí na pol litrové krígle, tak asi zažijete kultúrny šok. Štandardná veľkosť pivného pohára, takzvaná caña, je v Madride 200 ml. Jedná sa o veľmi jednoduchý malinký pohárik, z ktorého Madridčania preferujú piť pivo vraj preto, že nechcú aby sa im oteplilo. Nejedenkrát som počula od Španiela sťažnosti, že slovenské pivo je teplé… Ak sa vám zdá 200 ml málo, vždy si viete objednať caña doble, alebo jednoduchšie un doble, teda dvojitú „cañu“, ktorá má 330 ml. Tú vám naservírujú v úzkom vysokom pohári nazývanom tubo, v preklade rúrka, alebo v pohári na stopke, takzvaná copa. Ak túžite po našom štandardnom pol litri, v Madride ho dostanete pod „krycím menom“ jarra. Tento formát je ale v autentických madridských baroch nezvyčajný. Ak chcete piť ako Madridčania, choďte na cañas 😉

Ak máte radšej fľaškové pivo, objednajte si botellín s objemom 200 ml, prípadne tercioktoré má 330 ml. Bar La Surreña sa preslávil predajom vedier s pivom, po španielsky cubos de cerveza, v ktorých nájdete 5 botellines za 5€.

fľaškové pivo sa pije v Madride pri stretnutiach s priateľmi

Španielske víno sa nemusí hanbiť ani pred Francúzkym, pije sa v Madride najmä pri obede 

Ďalším typom alkoholu, čo sa pije v Madride je víno. Španielsko je jedna z krajín považovaných za priekopníkov v tomto sektore. Oblasti ako je La Rioja a Ribera de Duero sú známe každému milovníkovi vína. Čím ďalej tým viac sa ale v Madride do popredia dostávajú lokálne vína z oblasti Aranjuez, kúsok od Španielskej metropoly. Jedno z nich má dokonca chytľavý názov podľa jedného z najznámejších námestí v Madride; Puerta de Sol.
Španielsko vám ponúka kvalitné červené, ale aj biele vína. Keďže Španieli sú „mäsožrúti“ a obľubujú krvavé steaky a mäsové výrobky ako jamón,  zväčša pijú červené, teda vino tinto. Biele sa hodí najmä k morským plodom, ktoré do Madridu cestujú deň čo deň z Galície.

víno sa pije v Madride k obedu alebo mäsu

Narozdiel od piva, víno sa v Madride zvykne piť pri obede. V rámci „menú del día“, teda denného dvojchodového menu aj s dezertom, ktoré zoženiete za zvýhodnenú cenu v klasických španielskych reštauráciách, vám ponúknu aj nápoj podľa vášho výberu. Častou voľbou Španielov je práve víno. A keďže to, ktoré ponúkajú v dennom menu býva bežné stolové víno, po španielsky vino de mesa, ponúknu vám k nemu aj lokálny nealkoholický bublinkový nápoj casera, podobný Sprite-u.

Sangría a Tinto de Verano

Tento osviežujúci strik sa v Španielsku volá Tinto de Verano, v preklade červené letné víno. V supermarketoch sa dá zohnať už v predpripravenej podobe, ale vo veľa podnikoch ho zmixujú po domácky. Nalejú vám ho do veľkého pohára v ktorom, samozrejme, nemôže chýbať ľad. Tinto de Verano sa pije najmä v lete, čo vyplýva zo samotného názvu, ale dá sa zohnať aj v iných ročných obdobiach. A čo sangria? Hoci je spomedzi španielskych nápojov v zahraničí najznámejšia, na stoloch v Madride ju vidím málokedy. Každý barman namieša sangriu inak, ale určite by nemalo chýbať červené víno, citrónová limonáda, kúsky ovocia (napríklad pomaranč, jablko, hruška, melón, citrón) a trošičku likéru (napríklad rum, tequila alebo whisky). Najdôležitejšia pri príprave tohto presláveného španielskeho nápoja je macerácia. Sangria by mala mať aspoň 2 hodiny času nato, aby sa chute všetkých prísad premiešali. Preto je idálna ako nápoj na hromadné domácke oslavy.

V podvečerných hodinách je populárne pitie vína v špeciálnych pohároch nazývaných chatos (čítaj čatos). Sú to malé, okrúhle poháre, kde sa zmestí akurát toľko sladkého vína, aby ste ho mohli vypiť na jeden hlt. Tieto poháre sa spájajú s tradíciou, počas ktorej Španieli navštívia čo najviac vínnych barov a v každom si dajú jeden pohárik. Keďže množstvo vína je mierne, dovolí im to prejsť naozaj hojný počet podnikov v Madride.

Pije sa v Madride tvrdý alkohol ?

Španieli nedajú dopustiť ani na tvrdý alkohol. A dokonca, pijú ho zo štamprlíkov, takzvaných chupitos. Nejedná sa ale o spôsob, akým sa opiť, ale o spôsob, akým podporiť trávenie po výdatnom obede. Najznámejším zo španielskych likérov je Orujo, vyrábaný z hrozna. Existujú rôzne variácie, napríklad orujo de hierbas, ktorý má zelenú farbu vďaka bylinkám, ktoré sa do neho primiešavajú, licor de anís, teda likér z anízu, alebo môj obľúbený crema de orujopodobný Bailey´s. Zvykne sa piť s poobednou kávou.

alohol madrid

Ale nebudeme si klamať. Ľudia v Madride oslavy a nočný život zbožňujú. A keď už ide do tuhého, víno alebo pivo im nestačí. Aj Španieli sa radi opijú, robia to však iným spôsobom. Tvrdý alkohol si v nočných baroch alebo diskotékach pýtajú s nealkoholickými nápojmi. Do vysokého pohára vám „načapujú“ minimálne 3 kocky ľadu,  ktoré zalejú destilátom a coca-colu alebo sprite vám dajú v sklenenej fľaške povedľa. Nech si sami namiešate taký silný drink, aký vám hrdlo ráči.

Vermut sa pije v Madride ako aperitív a čapuje sa

Ďalšou španielskou klasikou, čo sa pije v Madride vo veľkom je Vermút. Tento aromatický vínový nápoj sa v Španielsku hrdí dlhou históriou požívania. Pre Slovenku ako ja bol šok, keď som si uvedomila, že väčšina barov v Madride ponúka vermut z výčapu! Vermút, alebo španielsky Vermú, je stále populárny, no preferujú ho hlavne staršie generácie.

v Madride sa pije čapovaný vermut

Sex on the beach s výhľadom na mesto

Ak máte chuť na niečo lukratívnejšie, európske, a radi by ste sa pri tom pozerali na nočný Madrid z výšky, odporúčam navštíviť jeden z vychýrených rooftop barov na ulici Gran Vía. Namiešajú vám tam najznámejšie koktaily od výmyslu sveta. Samozrejme, s veľkoleposťou sa zvyšuje aj cena a za drink zaplatíte o niečo viac ako v typických španielskych baroch na pozemskej úrovni 🙂 No pravdu povediac, stojí to zato.

sofistikovaný nápoj na terase v Madride


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *