Ak ste si naplánovali výlet do Madridu, radi by ste spoznali jeho gastronomické zvyky, ale musíte si dávať pozor na rozpočet, tapas bary v Madride sú ako stvorené pre vás. Ak máte rozpočet trochu vyšší a chcete ochutnať španielske jedlo tej najlepšej kvality, odporúčam vám objednať si tapas tour 🙂

Tapas sú malé porcie jedla, ktoré v mnohých baroch podávajú k nápojom zadarmo. Stretnete sa tu so všetkým, od mištičky so zopár olivami alebo solenými arašidmi až po naozaj výdatné porcie rôznych druhov jedla typickej španielskej gastronómie. Množstvo jedla sa zvyšuje s počtom objednaných pív, takže keď pôjdete na tapas v Madride viacerí, môžete sa najesť aj za 5 eur a pritom okúsiť pravú lokálnu atmosféru.

Len treba vedieť kde. Rátajte však s tým, že vo väčšine barov je táto ekonomická alternatíva ponúkaná len na barovom pulte, takže je celkom možné, že budete jesť na stojáka, spolu s veselými Madridčanmi, ktorí sú na to viac ako zvyknutí. Objednáte si pivo, víno alebo vermut a jedlo dostanete zadarmo. Jedinou nevýhodou týchto tapas barov je nižšia kvalita jedla a fakt, že tapas si nevyberáte. Dostávate ich podľa toho, čoho majú v tom momente najviac. Mimochodom, čím viac vás spolu do tapas baru pôjde, a čím viac kôl si objednáte, tým väčšiu šancu máte, že dostanete niečo naozaj dobré 🙂

mapa-tapas.jpg
mapa-tapas-madrid

El Tigre – obľúbený tapas bar v Madride

El Tigre patrí medzi najobľúbenejšie tapas bary v Madride. Podávajú tu totižto naozaj štedré porcie. Nad vstupom majú tabuľku, na ktorej je napísané “sidrería Tigre” a to preto, že bar má pôvod v Asturias, kde je typickým drinkom “sidra”,  teda jablčné víno. Ako tapas vám dajú mnohé z jedál, ktoré treba ochutnať v Madride. Tortilla, chlebíčky s jamonom (sušená šunka) alebo chorizom (saláma/klobása) , patatas bravas, paella, krokety alebo vyprážané krídelká v kuchyni pripravujú ako na bežiacom páse, pretože El Tigre je v Madride veľmi populárny. Dokonca majú už 3 bary na rôznych adresách. Sú blízko seba, takže keby bol jeden preplnený, môžete skúsiť šťastie v druhom. Stolov je dosť a ponuka platí všade, ale môže byť ťažké nájsť miesto….Zaplní sa hlavne večer po 21:00, kedy sa do ulíc vyberú Madridčania.

pivo a štedrý tapas v bare El Tigre

Petisqueira

Tapas bar Petisqueira, sa nachádza blízko metra stanice Alonso Martinez. Môže vám prísť vhod najmä ak ste sa rozhodli navštíviť múzeum histórie Madridu. Zmorení kultúrou si asi radi dáte veľké pivo. Zaplatíte 4 € a čašník vám na barový stôl pred vás automaticky položí tanier s tapasom. Môže sa vám ujsť z paelly, krokiet, tortilly, zemiakového šalátu. Petisqueira patrí medzi tapas bary, ktoré sa cez víkendy v čase španielskeho obeda (okolo 14) a večere (okolo 21) preplnia, ale keď prídete v slovenských časoch, máte celkom veľkú šancu, že nájdete voľnú barovú stoličku.

Mareas Vivas

Tento typický španielsky bar vyzdobený kachličkami sa nachádza medzi dvoma najfrekventovanejšími námestiami Madridu, Sol a Callao. Za pár eur vám k pivu dajú celkom štedrú porciu tapas z kuchyne od Carmen, ktorá pripravuje všetky jedlá s láskou. Hranolky s cesnakovou omáčkou ali-oli, mäsové guličky alebo bollos preñaos (chlebíčky s klobásou vo vnútri).

El Respiro

Tým, že je len kúsok od “Tigra”, stal sa pre mnohých plánom B v prípade, že sú všetky Tigre sú preplnené. K nápoju vám dajú jednoduché, ale nemalé tapas, ako napríklad hranolky s párkami a paprikou, vyprážané krídielka, krokety, paellu, chorizo, kura na cesnaku…Pivá čapujú veľmi dobre a ak si dáte zopár kôl, odídete navečeraní.

tapas-bar-el-respiro
tapas-bar-el-respiro

Malaspina

Priamo v srdci Madridu, len na pár krokov od námestia Sol nájdete malú krčmičku Malaspina, čo v preklade znamená zlý tŕň, ale nech vás názov neodradí, pretože krokety, kalamáre alebo huevos rotos sú výborné a dajú ich vám zadarmo. Zvykne byť celkom preplnený, ale to je predsa súčasťou kúzla španielskych tapas barov.

La Esquina de Eusebio

Ak by ste sa išli poprechádzať k madridskej rieke Manzanares, nezabudnite sa tu zastaviť. Len 7 minút od Puente de Segovia v obytnej štvrti Puerta del Angel nájdete tento bar, kde sa okrem uhasenia smädu budete môcť aj najesť. Tapas ako chlebíčky s jamonom, chorizom, ančovičkami, so syrom alebo tortillou a empanadillas sú položené na táckach na bare, takže si budete môcť zobrať na čo budete mať chuť a toľko, koľko si váš žalúdok bude ráčiť.

Casa Parrondo – asturíjske tapas v Madride

Medzi zastávkami madridského metra Opera a Callao sa nachádza Casa Parrondo, reštaurácia, ktorej atmosféra je formálnejšia ako v predchádzajúcich krčmách. Preto vám tapas ponúknu len na bare. A keďže má majiteľov tak ako “Tiger“ z Astúrie, môžete si dať na pitie aj sidru a ako tapas vám môžu naložiť napríklad aj zemiaky s typickou omáčkou z kozieho syra. Od pondelka do štvrtka ponúka Casa Parrondo aj denné menu, rôzne možnosti s dvoma chodmi, vínom alebo sidrou a kávou alebo dezertom za 12 €.

s kamarátmi v autentickom bare Casa Parrondo v Madride

La Blanca Paloma

Keď nie ste len hladí, ale aj celkom smädní, zastavte sa v tomto bare v madridskej štvrti Tribunal. Za každé 2 jarras piva (500 ml) vám dajú na výber zo širokej ponuky plného taniera tapas: patatas bravas, huevos rotos, empanadillas, pimientos de padrón, morcilla, salmorejo, vyprážané krídielka, tortilla atď. Výhodou oproti iným tapas barom v Madride je, že tu si môžete vybrať 😉

Índalo – tapas na výber v Madride

Tak ako vo všetkých baroch v tomto článku, v Indalo vám k pivu dajú zadarmo tapas. V ponuke majú 25 možností, napríklad huevos rotos, krokety, tortillu ale tiež malý hamburger alebo rezeň. Za „doble“ piva zaplatíte 2,95 € a miesto na sedenie nájdete s celkom veľkou pravdepodobnosťou.

El Rincón Abulense 

El Rincón Abulense sa nachádza medzi ulicou Gran Vía a námestím Sol, priamo v centre Madridu. Ku každým dvom pivám vám na stôl položia štedrý tanier s klasikami ako ruský šalát (majonézový), mäsové guličky, mušle, párky, lacón, vyprážané krídielka…Vzadu je aj reštaurácia a cez obed ponúkajú denné menu za rozumnú cenu.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *