10 TAPAS BAROV V CENTRE MADRIDU…

….alebo….

Ako sa najesť “za pár pív”

Ak ste si naplánovali výlet do Madridu, radi by ste spoznali jeho gastronomické zvyky a musíte si dávať pozor na rozpočet, tento článok je ako stvorený pre vás.

Tapas sú malé porcie jedla, ktoré v mnohých baroch podávajú k nápojom zadarmo. Stretnete sa tu so všetkým, od mištičky so zopár olivami alebo solenými arašidmi až po naozaj výdatné porcie rôznych druhov jedla typickej španielskej gastronómie.

Ak viete kde, v Madride sa môžete najesť aj za 5 eur a pritom okúsiť pravú lokálnu atmosféru. Rátajte však s tým, že v niektorých baroch je táto ekonomická alternatíva ponúkaná len na bare, takže je celkom možné, že budete jesť na stojáka, spolu s veselými Madridčanmi, ktorí sú na to viac ako zvyknutí. Môžete si objednať “caña” (200ml) alebo “doble” (330 ml), prípadne jarra (500 ml) piva, sangriu alebo nejaké to “refresco” (fanta, sprite, coca cola, aquarius…).

mapa-tapas.jpg

El Tigre

Jeden z najstarších madridských tapas barov, kde podávajú jedny z najštedrejších porcií. S každou “rundou” sa rôznorodosť tapas a množstvo jedla zvyšuje. Nad vstupom majú tabuľku, na ktorej je napísané “sidrería Tigre” a to preto, že bar má pôvod v Asturias, kde je typickým drinkom “sidra”, po anglicky cider, po slovensky jablčné víno. Ochutnajte! Tortilla, chlebíčky s jamonom (sušená šunka) alebo chorizom (saláma/klobása) , patatas bravas, paella alebo vyprážané krídielka v kuchyni pripravujú ako na bežiacom páse, pretože El Tigre je veľmi populárny. Dokonca majú už 3 bary na rôznych adresách. Sú blízko seba, takže keby bol jeden preplnený, môžte skúsiť šťastie v druhom. Stolov je dosť a ponuka platí všade, ale môže byť ťažké nájsť miesto….Zaplní sa hlavne  večer (po 21:00), kedy sa decibely celkom zvýšia. Ale stojí zato to vyskúšať.

tigre

Adresy

Calle Infantas 30

Calle Infantas 23

Calle Hortaleza 23

Otváracie hodiny

Ne-Št  12AM- 2AM

Pia-So  12AM – 4AM

Petisqueira

Paella, krokety, tortilla, zemiakový šalát, párky, vyprážané krídielka…K veľkému pivu za 4 € vám pravdepodobne naložia niektoré z týchto špecialít. Ponuka platí len na bare, ale cez obed máte celkom veľkú šancu, že nájdete voľnú barovú stoličku.

petisqueira.jpg

Adresy

Calle Churruca, 6

Calle de Mejía Lequerica, 17

Otváracie hodiny

Po-Ne 10AM – 1AM

 

La Esquina de Eusebio

Ak by ste sa išli poprechádzať ku rieke Manzanares, nezabudnite sa tu zastaviť. Len 7 minút od Puente de Segovia v obytnej štvrti Puerta del Angel nájdete tento bar, kde sa okrem uhasenia smädu budete môcť aj najesť. Tapas ako chlebíčky s jamonom, chorizom, ančovičkami, so syrom alebo tortillu a empanadillas sú položené na táckach na bare, takže si budete môcť zobrať na čo budete mať chuť a toľko, koľko si váš žalúdok bude ráčiť.

esquinadeeusebioAdresa

Calle de Caramuel, 16

Otváracie hodiny

Ut – Ne  9AM – 1:30 AM

El Respiro

Tým, že je len kúsok od “Tigra”, stal sa pre mnohých plánom B v prípade, že všetky Tigre sú preplnené. K nápoju vám dajú jednoduché, ale nemalé tapas, ako napríklad hranolky s párkami a paprikou, vyprážané krídielka, krokety, paella, chorizo, kura na cesnaku…Pivá čapujú veľmi dobre a ak si dáte zopár kôl, odídete navečeraní.

el respiro

 

Adresa

Calle Las Infantas,34

Otváracie hodiny

Po- So 8 AM – 12 AM

La Blanca Paloma

Keď nie ste len hladí, ale aj celkom smädní, zastavte sa tu. Za každé 2 jarras piva (500 ml) vám dajú na výber zo širokej ponuky plného taniera tapas: patatas bravas, huevos rotos, empanadillas, pimientos de padrón, morcilla, salmorejo, vyprážané krídielka, tortilla atď.

la blanca paloma

 

Adresa

Espíritu Santo 21, Madrid ,28004

 

Otváracie hodiny

Ut – Št  6 PM – 2 AM

Pia – So 1 PM – 2:30 AM

Nedeľa  1 PM – 12 AM

Casa Parrondo

Medzi zastávkami metra Opera a Callao sa nachádza Casa Parrondo, reštaurácia, ktorej atmosféra je formálnejšia ako v predchádzajúcich krčmách. Preto vám tapas ponúknu len na bare, a kedže má majiteľov tak ako “Tiger“ z Astúrie, môžte si dať na pitie aj sidru a medzi tapas môžte nájsť aj zemiaky s typickou omáčkou z kozieho syra. Od pondelka do štvrtka si môžte vychutnať aj denné menu, rôzne možnosti s dvoma chodmi, vínom alebo sidrou a kávou alebo dezertom za 12 €.

casa parrondo

 

Adresa

Calle de Trujillo 4

 

Otváracie hodiny

Po – Ne 1 PM – 2 AM

Índalo Tapas

Bary tejto siete sú roztrúsené po celom Madride, takže ak ste pri Plaza España, v kultúrnej časti Barrio de las Letras alebo v gay štvrti Chueca, tento bar môže byť dobrým nápadom na zastávku. Tak ako vo všetkých baroch v tomto článku, k pivu vám dajú zadarmo tapas. V ponuke majú 25 možností, napríklad huevos rotos, krokety, tortillu ale tiež malý hamburger alebo rezeň. Za doble piva zaplatíte 2,95 € a miesto na sedenie nájdete s celkom veľkou pravdepodobnosťou.

indalo.jpgAdresy

Calle Princesa 5

Calle Atocha 14

Calle Cruz, 8

Otváracie hodiny

Vo vačšine lokálov celý týždeň 10 AM – 1 AM

Malaspina

Len na pár krokov od Sol nájdete malú krčmičku Malaspina, čo v preklade znamená zlý tŕň, ale nech vás názov neodradí, pretože krokety, kalamáre alebo huevos rotos sú výborné a dajú ich vám zadarmo. Zvykne byť celkom preplnený, ale to je predsa súčasťou kúzla španielskych tapas barov.

malaspina

Adresa

Calle de Cádiz, 9

Otváracie hodiny

Celý týždeň 10 AM – 2 AM

Mareas Vivas

Tipický bar “de toda la vida” (čo funguje celý život), veľmi blízko zastávky Callao. Za pár eur vám k pivu dajú dostatok tapas z kuchyne od Carmen, ktorá pripravuje všetky jedlá s láskou. Hranolky s typickou cesnakovou omáčkou ali-oli, mäsové guličky alebo bollos preñaos (chelbíčky s klobásou vo vnútri)

mareas vivas

Adresa

Calle de Veneras, 3

 

Otváracie hodiny

Ut – Ne 8 AM – 12 AM

 

El Rincón Abulense 

Jeden z najcentrálnejších madridských tapas barov. Nachádza sa medzi Gran Víou a Sol. Ku každým dvom pivám vám na stôl položia štedrý tanier s klasikami ako ruský šalát (majonézový), mäsové guličky, mušle, párky, lacón, vyprážané krídielka…Vzadu je aj reštaurácia a cez obed ponúkajú denné menu za rozumnú cenu.

Adresa

Calle Caballero de Gracia, 18

Otváracie hodiny

Po – Pia 6:30 AM – 1 AM

Sobota 7 AM – 5 PM