..alebo….

Ako sa nezblázniť z jedálneho lístku

Pre Španielov je jedenie hobby, sociálna udalosť, veľký pôžitok…Jednoducho dôležitá súčasť ich života. Nejedia len aby zaplnili žalúdok, ale hlavne pre radosť. Hovorí sa, že tak ako v Austrálii je viac oviec ako obyvateľov, v Španielsku je viac barov ako ľudí. Len v Madride ich je vyše 22 tisíc. Ponuka je teda veľmi široká. Ale čo vlastne jedia?

V tomto článku vám predstavím hlavné španielske špeciality, a veru, málo ich nieje.

Začneme bežnými barovými pokrmami, ktoré nájdete na jedálnom lístku v kategórii “raciones”, čo sú v preklade porcie a Španieli si ich často objednávajú hneď niekoľko, v rámci skupinky v ktorej sa idú najesť a všetko je pre všetkých takže jedia z každého rožku trošku. V baroch, o ktorých som písala v článku “Ako sa najesť za 2 pivá” vám dajú mnohé z týchto pokrmov ako tapas.

Jamón

susena-sunka-jamon

Kráľ španielskej gastronómie. Ak ho nenájdete na jedálnom lístku, asi ste v turistickej a nie v španielskej reštaurácii. Vo forme raciones sa jedná o tanier čisto s jamonom, ale často ho nájdete v bagetách, na chlebíčkoch atď. Ide o solené a neskôr sušené prasacie stehno, ako prosciutto, ale omnoho lepšie 😉  Chcete ochutnať ten najkvalitnejší jamon vo veľmi príjemnom prostredí a dozvedieť sa o jeho príprave a krájaní viac? Ozvite sa mi. 

Croquetas

Vždy keď poviem krokety, moji klienti si predstavia tie zemiakové. V španielsku sa ale krokety plnia bešamelovou omáčkou, do ktorej sa primiešavajú rôzne ingrediencie, podľa ktorých majú krokety potom názov.  Najtypickejšie sú „kroketas con jamon“, s kúskami jamona.  Poznám zopár reštaurácií, kde ich robia vynikajúco. Chcete vedieť, ktoré to sú? Ozvite sa mi 🙂

Chorizo

Tak ako jamon, často ho nájdete ako tapas, na chlebíčkoch alebo v bagetách. Neviem či ho prirovnať k saláme alebo skôr ku klobáse….Chuť je výrazná a dodáva ju aj mnohým prepracovanejším pokrmom ako cocido, fabada a podobne….Ale o tom neskôr 🙂

Empanadillas

Plnené cestové taštičky upečené v rúre. Základom plnky sú paradajky, papriky a cibuľa, ktoré väčšinou dopĺňa tuniak alebo mleté mäso. V Madride však môžete nájsť empanadillas od výmyslu sveta. Počas mojej prehliadky prechádzame okolo obchodu, kde ich majú aj vo vegetariánskej verzii.

Huevos rotos

V preklade rozbité vajíčka, sú vlastne krátko osmahnuté “volské oči” na hranolkách. Väčšinou sú súčasťou tohto jedla aj kúsky jamonu alebo choriza. Vajíčka vám naservírujú vcelku, a je práve na vás, aby ste ich rozbili a vychutnali si tak túto vynikajúcu kombináciu.

Lacón

Ďalšia španielska šunka. Rovnako ako jamón vyrába sa z prasacích stehien, ale z predných, nie zo zadných. Rovnako ako jamón solí sa a suší, ale oveľa kratšie a výsledkom je tak šunka oveľa mäkšia, ktorá sa krája na kúsky oveľa hrubšie a posypáva červenou sladkou paprikou.

Tortilla de patata

Ste vegetarián? Možno ste si už mysleli, že v španielsku sa nenajete….Mám dobrú správu! Tortilla de patata je vajíčkový koláč so zemiakmi. Pôvod má v Galícii a podľa pôvodného receptu by dobre urobená tortilla veľmi urobená byť nemala, vajíčko by malo byť trošku tekuté a rozplývať sa vám na jazyku. Kde takúto tortillu dostanete? Ozvite sa. Počas základnej prehliadky sa väčšinou na tortillu ako snack zastavíme.

Pimientos de padrón

Ďalšia vegetariánska špecialita pôvodom z Galície, ktorej neodoláte. Malé zelené papričky z dediny Padrón, podľa ktorej dostali názov, sa osmahnú na panvici a výdatne osolia. Pozor!!! Hovorí sa, že z každých 10 papričiek je jedna diabolsky štipľavá, takže ak si objednáte porciu, máte celkom veľkú šancu, že na ňu narazíte. Celkom zábava môže byť objednať si ich s kamarátmi a staviť sa, že kto bude mať to “šťastie” na štipľavú, ich zaplatí 🙂

Ensaladilla rusa

Konečne niečo naším chuťovým bunkám príbuzné! To čo v Španielsku nazývajú Ruský šalát a často podávajú v baroch ako tapas je v podstate náš vianočný majonézový zemiakový šalát. Uvarené zemiaky, mrkva, cibuľa, hrášok, a niekedy aj tuniak a vajíčko, to všetko zamiešané v majonéze.

Možno sa pýtate….A čo Paella? Nenájdem ju snáď na jedálnom lístku v Madride? Samozrejme že áno. Jej pôvod je však vo Valencii, kde ju robia najlepšie a preto som ju, spolu so špecialitami z iných španielskych oblastí, zaradila do článku, „španielske špeciality podľa provincií„.

Super v Madride je aj to, že tu nenájdete len typicky španielske jedlo, ale vďaka jeho metropolitnému rázu aj jedlo z celého sveta. Od vymakaných burgrov, cez tacos z Mexika až po roztomilé kaviarničky s dizajnom hodným New Yorku. Inšpirujte sa tým, čo v Madride ochutnal blogger a cestovateľ Tony Dúbravec.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: