Pre Španielov je jedenie hobby, sociálna udalosť, veľký pôžitok. Jednoducho dôležitá súčasť ich života. Nejedia len aby zaplnili žalúdok, ale hlavne pre radosť. Hovorí sa, že tak ako v Austrálii je viac oviec ako obyvateľov, v Španielsku je viac barov ako ľudí. Len v Madride ich je vyše 22 tisíc. Ponuka je teda veľmi široká. Čo sa teda oplatí ochutnať v Madride? V tomto článku vám predstavím zopár pokrmov, ktoré nájdete v každom bare v Madride. Niekedy ich ponúkajú zadarmo k nápoju, tak ako som písala v článku tapas bary v centre Madridu. Inokedy ich nájdete na jedálnom lístku v kategórii raciones”, čo sú v preklade porcie. Španieli si ich často objednávajú hneď niekoľko, v rámci skupinky v ktorej sa idú najesť a všetko je pre všetkých takže jedia z každého rožku trošku.

Jamón

Jamón je vlastne solené a neskôr sušené prasacie stehno, ale inak povedané, španielska šunka. Je podobná ako talianske prosciutto, ale o pár kategórií kvalitnejšia 😉 Keďže má prezývku „kráľ španielskej gastronómie“, jednoznačne patrí medzi jedlá, čo treba ochutnať v Madride. Ak ho na jedálnom lístku nevidíte, asi ste v turistickej a nie v španielskej reštaurácii. Keď si ho objednáte ako racion, donesú vám tanier s natenko nakrájanou šunkou a chlieb povedľa. V mnohých baroch ponúkajú aj „bocadillo de jamón„, teda bagetu so španielskou šukou bagetách, a inde vým ho dajú zadarmo na chlebíčku ako tapas. Chcete ochutnať tú najkvalitnejšiu sušenú šunku vo veľmi príjemnom prostredí a dozvedieť sa o jej príprave a krájaní viac? Objednajte si zážitok Jamon,Jamon.

sušená šunka jamon

Krokety v Madride treba ochutnať

Vždy keď poviem krokety, moji klienti si predstavia tie zemiakové, ktoré u nás na Slovensku podávajú ako prílohu. V Španielsku sa ale krokety plnia bešamelovou omáčkou, do ktorej sa primiešavajú rôzne ingrediencie, podľa ktorých majú krokety potom názov. Tak ako som vysvetľovala v gastronomickej relácii Cestou Necestou, kvalitné krokety by mali byť chrumkavé zvonka a jemné vovnútri. Klasické „croquetas con jamón“ nájdete takmer v každom tradičnom španielskom bare, ale keď chcete ochutnať aj špenátové, syrové alebo hríbové, objednajte si tapas tour.

Chorizo je španielska klobása

Tak ako jamon, častokrát ho nájdete ako tapas, na chlebíčkoch alebo v bagetách. Neviem či ho prirovnať k saláme alebo skôr ku klobáse. Má výraznú paprikovú chuť a dodáva ju aj mnohým prepracovanejším pokrmom ako napríklad tradičné madridské cocido, alebo fabada z Astúrie.

Tortilla de patata

Ste vegetarián? Možno ste si už mysleli, že v španielsku sa nenajete. Mám však dobrú správu! Tortilla de patata je slaný vajíčkový koláč so zemiakmi. Podľa pôvodného receptu by dobre urobená tortilla veľmi urobená byť nemala, vajíčko by malo byť trošku tekuté a rozplývať sa vám na jazyku. Kde takúto tortillu dostanete? Dozviete sa, keď sa rozhodnete spoznať Madrid so mnou.

španielska omeleta so zemiakmi tortilla de patata, vec, čo treba ochutnať v Madride

Empanadillas

Plnené cestové taštičky upečené v rúre. Základom plnky sú paradajky, papriky a cibuľa, ktoré väčšinou dopĺňa tuniak alebo mleté mäso. V Madride však môžete nájsť empanadillas od výmyslu sveta. Počas mojej prehliadky prechádzame okolo obchodu, kde ich majú aj vo vegetariánskej verzii.

Huevos rotos

V preklade rozbité vajíčka, sú vlastne krátko osmahnuté “volské oči” na hranolkách. Väčšinou sú súčasťou tohto jedla aj kúsky jamonu alebo choriza. Vajíčka vám naservírujú vcelku, a je práve na vás, aby ste ich rozbili a vychutnali si tak túto vynikajúcu kombináciu.

Lacón

Ďalšia španielska šunka. Rovnako ako jamón vyrába sa z prasacích stehien, ale z predných, nie zo zadných. Rovnako ako jamón solí sa a suší, ale oveľa kratšie a výsledkom je tak šunka oveľa mäkšia, ktorá sa krája na kúsky oveľa hrubšie a posypáva sladkou červenou paprikou.

Pimientos de padrón

Ďalšia vegetariánska špecialita pôvodom z Galície, ktorej neodoláte. Malé zelené papričky z dediny Padrón, podľa ktorej dostali názov, sa osmahnú na panvici a výdatne osolia. Pozor!!! Hovorí sa, že z každých 10 papričiek je jedna diabolsky štipľavá, takže ak si objednáte porciu, máte celkom veľkú šancu, že na ňu narazíte. Celkom zábava môže byť objednať si ich s kamarátmi a staviť sa, že kto bude mať to “šťastie” na štipľavú, ich zaplatí 🙂

nápis v reštaurácii, ktorý hovorí, že niektoré pimientos de padron sú štipľavé

Ensaladilla rusa

Konečne niečo naším chuťovým bunkám príbuzné! To čo v Španielsku nazývajú Ruský šalát a často podávajú v baroch ako tapas je v podstate náš vianočný majonézový zemiakový šalát. Uvarené zemiaky, mrkva, cibuľa, hrášok, a niekedy aj tuniak a vajíčko, to všetko zamiešané v majonéze.

Možno sa pýtate….A čo Paella? Nenájdem ju snáď na jedálnom lístku v Madride? Samozrejme že áno. Jej pôvod je však vo Valencii, kde ju robia najlepšie a preto som ju spolu so špecialitami z iných španielskych oblastí zaradila do článku, „čo ochuntať v Španielsku„.

Super v Madride je aj to, že tu nenájdete len typicky španielske jedlo, ale vďaka jeho metropolitnému rázu aj jedlo z celého sveta. Od vymakaných burgrov, cez tacos z Mexika až po roztomilé kaviarničky s dizajnom hodným New Yorku. Inšpirujte sa tým, čo v Madride ochutnal blogger a cestovateľ Tony Dúbravec.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *