COCIDO MADRILEÑO

…alebo…

Madrid v zime chutí výborne

Cocido Madrileño (čítaj kosido), laicky preložené ako madridský vývar, je pre Madrid tým, čím sú halušky s bryndzou pre Slovensko.  Cícer, sliepka, morcilla (španielska krvavnica), chorizo (španielska klobása), jamón serrano (španielska sušená šunka), tocino (španielska slanina),  zemiaky, mrkva a kapusta, to všetko sa vo veľkom hrnci varí vyše 3 a pol hodiny! Výsledkom je trojchodové menu s polievkou „caldo“ , zeleninou a výberom tých najlepších španielskych mäsových výrobkov. Čo môže byť počas zimných mesiacov lepšie ako ochutnať túto madridskú špecialitu?

Otázka však znie, kde si to „cocido“  dať? Čítajte ďalej, pretože vám predstavím 5 reštaurácií v Madride, ktoré sa týmto receptom preslávili.

1. La Bola – „INDIVIDUÁLNE HLINENÉ HRNCE“

cocido-la-bola

Adresa: Calle Bola, 5, 28013

Cena: 21,50 €, len cocido

Táto reštaurácia v centre Madridu, otvorená v roku 1870 už prešla rukami 4 generácií, ktoré zachovávajú tradíciu a varia „cocido madrileño“ rovnako ako jej zakladatelia.  Na uhlí z duba, v individuýlnych hlinených hrncoch. V dnešnej dobe je takýto spôsob varenia naozaj obdivuhodný a hovorí o tom, s akou láskou kuchári túto madridskú špecialitu pripravujú. Stojí za zmienku, že reštaurácia robila kulisy mnohým španielskym filmom.

restauracia-la-bola

 

2. Los Galayos – „COCIDO NA OBED“

cocido-los-galayos

 

Adresa: Calle Botoneras, 5, 28012

restauracia-los-galayos

Cena: 19,80 €, len cocido

Priamo v srdci Madridu,  na námestí Plaza Mayor, sa nachádza reštaurácia Los Galayos, ktorá podáva na obed „cocido“ už vyše 100 rokov.  Môžete si ho vychutnať v jednom z piatich salónov, každý z nich s odlišnou dekoráciou.

 

 

3. Malacatín – „AK HO ZJETE CELÉ, NEPLATÍTE“

cocido-malacatin

 

Adresa: Calle Ruda , 5, 28005

Cena: 21 €, len cocido

Hoci táto „taberna“ v časti La Latina funguje už od roku 1895,  po dlhé desaťročia mala nad vchodom napísané „VINO“ a to bolo jediné, čo podávala. Cocido začala variť až v päťdesiatych rokoch, keď jej konečne dali orgininálnejšie meno. Vďačí za ňho žobrákovi, ktorý pred bránou hrával na gitare a spieval  “ma-la-ca-tín”.  Kto sa odváži, nech prekoná výzvu „El que se lo acaba no paga“, teda kto zje všetko, neplatí 🙂 Vraj sa to ešte nestalo…

restauracia-malacatin

 

4. Ponzano – „NAJLACNEJŠIE COCIDO V MADRIDE“

cocido-ponzanoAdresa: Calle Ponzano 12,  28010

Cena: 16,50 €, s nápojom, chlebom, dezertom a kávou

V bare/reštaurácii Ponzano na rovnomennej ulici nájdeme najlacnejšie cocido v Madride! Nie je hoci v centre, ale môže vám prísť vhod napríklad po návšteve  štadiónu Santiago Bernabeu (pol hodina peši), alebo Múzea Prírodných vied (20 minút peši). Jedinou nevýhodou je, že ho varia len v stredu. Ak vás je však viac než 10, môžete si ho objednať kedykoľvek.

restauracia-ponzano

 

5. Lhardy – „cocido NA STRIEBORNEJ TÁCKE“

cocido-lhardy

Adresa: Carrera de San Jerónimo, 8, 28014

Cena: 36,50 €, len cocido

Ak sú vaše jazýčky mlsné a peňaženky plné, choďte ochutnať cocido do reštaurácie Lhardy v centre Madridu.

Lhardy funguje už od roku 1885 a jeho výzdoba sa nezmenila. Stačí sa priblížiť k drevenej fasáde a pocítite, že táto reštaurácia dýcha históriou.  „Cocido“ , ktoré sa tu varí viac ako 4 hodiny, ponúka na strieborných táckach a s originálnou prísadou, bielou klobásou. Ak som vás ešte nepresvedčila, možno tak spraví španielsky spisovateľ Azorín z konca XIX. storočia, ktorý povedal „Madrid sa nedá pojať bez Lhardyho“.

restauracia-lhardy

Ak ste sa dočítali až sem, asi vás to „cocido“ niečím zaujalo…

Tak majte na pamäti, že každú zimu sa v Madride koná „Ruta de Cocido Madrileño“, teda trasa po stopách madridského vývaru. Tento rok 2019 to bude už 9. vydanie,  a môžete si ho užiť medzi 14 februárom a 31 marcom. Kompletný zoznam reštaurácií, ktoré sa tohto gastro-eventu zúčastnia nájdete na stránke rutadelcocidomadrileño.com