Galérie Prado a Reina Sofia sú len zlomkom múzeí, ktoré Madrid ponúka. Väčšina turistov ani nevie, že mnohé múzeá sú v Madride zadarmo. Niektoré sú zamerané na konkrétne tematiky akými sú mince alebo námorníctvo, iné na súčasné umenie, prípadne históriu mesta. Prečítaj si tento článok a možno ťa niektoré z nich zaujme 😉
Múzeum histórie Madridu
Ak chcete vidieť Madrid tak, ako vyzeral počas vlády Filipa IV., nevynechajte pri vašej návšteve Madridu múzeum histórie. Nájdete tu mnohé obrazy vykresľujúcie život v Madride od jeho ustanovenia ako hlavného mesta Kastílie až po začiatky XX. storočia. Ja osobne sem rada chodím obdivovať obrovskú maketu Madridu z roku 1830. Na obrazovke v rovnakej miestnosti sa prehráva video, vďaka ktorému sa budete môcť „poprechádzať“ po jeho uliciach. Ak chcete, aby som sa poprechádzala s vami a prepojila vo vašej mysli dnešné ulice s tými z videa makety XIX. storočia, spoznajte Madrid so mnou 🙂
Múzeum Svätého Izidora
Aj Museo de San Isidro patrí medzi múzeá v Madride zadarmo, ktoré sú zamerané na históriu mesta. V tomto prípade sa však presunieme do histórie omnoho staršej. Nachádza sa tu totižto expozícia opisujúca Madrid za čias paleontológie a počas železnej doby. Ďalšia miestnosť sa venuje založeniu mesta Mayrit moslimami a dobytiu Madridu kresťanmi. Posledným obdobím, ktoré toto múzeum pokrýva je XVI. storočie, kedy Filip II. ustanovil Madrid hlavným mestom Kastílie.
Andén 0
Ak chcete nazrieť do začiatkov XX. storočia a spoznať ako vyzerala prvá zastávka madridského metra, nevynechajte Andén 0. Hneď pri vstupe vás prekvapia niekdajšie predajne lístkov. Na chodbách v podzemí vás zase zaujme dobová reklama namaľovaná na kachličkách. Pred tým, než odídete si tiež môžete naštudovať audiovizuálny materiál o histórii madridského metra. A nezľaknite sa, keď okolo vás prejde vlak. Niekdajšia zastávka Chamberí sa nachádza na trase linky číslo 1, len vlaky tu už nezastavujú.
Fundación Telefónica
Toto novodobé múzeum sa nachádza v jednej z najtypickejších budov Madridu. Edificio Telefónica bolo postavené v roku 1930 a stalo sa tak prvým mrakodrapom v Európe. Dnes patrí medzi múzeá, ktoré sú v Madride zadarmo. Permanentná expozícia sleduje vývoj telekomunikácií, , ale konajú sa tu aj mnohé dočasné expozície zamerané na kultúru XXI. storočia. Príkladmi sú „Mars: dobytie sna“, „Big Bang Data“, „Umenie v Komixe“ alebo „3D tlač“. Hneď pri vstupe si môžete pozrieť tie najkrajšie fotky z Madridu, v takzvanej „Instagramers Gallery Madrid“.
La Casa Encendida
Socio-kultúrne centrum La Casa Encendida sa nachádza na južnom kraji centra Madridu. Organizujú sa tu najmä filmové premietania, divadelné predstavenia a koncerty. Návštevníkom ale ponúka aj možnosť priblížiť sa súčasnému umeniu prostredníctvom dočasných expozícií. Preto som ho zaradila medzi múzeá v Madride zadarmo. Viac informácií a program v angličtine nájdete na oficiálnej stránke La Casa Encendida.
La Tabacalera
Páčia sa vám graffiti? V bývalej fabrike na tabak, ktorá je dnes kultúrnym centrom ich nájdete neúrekom. Stačí keď sa poprechádzate po chodbách tejto budovy. Keďže aj graffiti sú pre mňa umením, Tabacalera patrí medzi múzeá, ktoré sú v Madride zadarmo. Zvonku vyzerá Tabacalera ako opustená, ale vo vnútri našlo svoje útočisko množstvo kultúrnych a sociálnych projektov. Funguje tu napríklad dielňa remeselnej výroby, psychologická poradňa pre bezdomovcov alebo kurzy afrického tanca. V priestoroch pod holým nebom nájdete aj mestskú záhradku. Keď sa tu zastavíte cez víkend, v hlavnej sále možno narazíte na nejaký benefičný koncert. Ak chcete spoznať toto netradičné múzeum so mnou, objednajte si Alternatívny tour Madridu a vyber si možnosť Lavapiés a La Latina.
Múzeum Lope de Vega
Jeden z najproduktívnejších španielskych dramatických spisovateľov sa narodil aj zomrel v Madride. Dom, ktorý obýval posledných 25 rokov svojho života, bol zriadený ako múzeum a v dnešnej dobe ponúka prehliadky so sprievodcom zadarmo. Ak sa chcete dozvedieť viac o živote literátov zlatého veku Španielska, objednajte si prehliadku na tejto stránke. Je dostupná po anglicky, španielsky, taliansky alebo francúzsky. Prípadne sa mi ozvite a pomôžem vám. Ak vás dobový nábytok až tak nezaujíma, ale budete mať cestu okolo, oddýchnite si v záhradke vo vnútri budovy.
Casa de la moneda
Pri zastávke metra O’Donnell, neďaleko od býčej arény nájdeme Múzeum „Dom Mince“. Je považované za jedno z najdôležitejších na svete svojho druhu. Môžete sa v ňom zoznámiť s históriou peňazí a technológiami ich výroby. Nájdete tu dôležité numizmatické, ale aj filatelistické zbierky, stroje, ktoré sa na výrobu peňazí používali a taktiež výstavy spojené s inými spôsobmi platby.
Námorné múzeum
V budove Ústredia Španielskej Armády, len pár krokov od námestia Plaza de Cibeles, sa dnes nachádza Námorné Múzeum. Španielsko, ako jedna z niekdajších kolonizačných mocností, sa veru má čím chváliť. V tomto múzeu budete mať možnosť prejsť námornou históriou od XV. storočia až do dnes. Vlastní námorné artefakty s veľkou historickou, umeleckou, ale aj vedeckou hodnotou.
Katedrála svätej Almudeny
Hneď vedľa Kráľovského Paláca nájdete túto výnimočnú katedrálu s veľmi zaujímavou architektúrou. Do neogotických interiérov môžte ísť nazrieť zadarmo. Za 6€ môžete navštíviť jej múzeum, v ktorom sa dozviete o histórii katedrály a o svätých patrónoch Madridu . Čerešničkou na torte je výstup do kupoly vo výške takmer 100 metrov, z ktorej sa vám naskytne nenapodobiteľný výhľad na samé srdce Madridu.
0 Comments