Jedným zo symbolov Madridu je bezpochyby jeho metro. Deň čo deň ho používajú milióny Madridčanov cestou do práce, do školy, alebo aby sa stretli s priateľmi a rodinou. Metro v Madride v roku 2019 oslávilo 100 rokov a s jeho tunelmi, zastávkami a vlakmi sa spájajú mnohé zaujímavosti.

Pre začiatok treba poznamenať, že metro v Madride má 12 farebne aj číselne odlíšených liniek, ktoré chodia v podzemí a 3 nadzemné linky, takzvané Metro Ligero.

Madridské metro má 326 staníc. Dĺžka všetkých tunelov dokopy je 324 kilometrov, čím je 7. najrozsiahlejšie metro na svete, po Moskve, Tokiu, Paríži, Londýne, Shanghai a New Yorku.

mapa metro v Madride

Metro v Madride otvára prvú linku

Metro v Madride sa začalo stavať 19 septembra 1916. O tri roky neskôr, 17 októbra 1919, sa konala kolaudácia za prítomnosti vtedajšieho kráľa Alfonsa XIII. Dva týždne nato, keď metro otvorili pre verejnosť , sa ním viezlo 56.200 ľudí.  Prvá linka metra bola svetlomodrá, číslo 1 . Išlo o 3,48 km dlhý úsek medzi stanicami Sol a Cuatro Caminos, ktorý trval 10 minút. Bolo na ňom 8 zastávok.

kolaudácia metra v Madride v roku 1919
kolaudácia metra v Madride v roku 1919

Metro v Madride a jeho NAJ

Časy sa však zmenili. Dnes, o 100 rokov neskôr má linka číslo 1 až 33 staníc, čím si získala prvenstvo v počte staníc. Najdlhšia je však linka číslo 12, s jej takmer 41  kilometrami.

Najkratšia, len o niečo viac ako kilometrová, je linka  R, povedala by som taká madridská zubačka, ktorá spája len stanice Ópera a Príncipe Pío.

Stanica, na ktorej sa križuje najviac liniek (4), je Avenida de América.

Najhlbšia stanica je Cuatro Caminos. Aby ste sa v nej dostali na zastávku šedej linky číslo 6, musíte zísť eskalátormi do podzemia do hĺbky zodpovedajúcej 20 poschodovej budove.

Názov Metro je vlastne skratka názvu spoločnosti, ktorá ho prevádzkuje. Ferrocarril Metropolitano de Madrid znamená Metropolitné železnice Madridu.

Na mnohých prehliadkach sa ma ľudia pýtajú, prečo metro chodí po ľavej strane, teda vždy prichádza sprava… Je to preto, že v roku 1919 všetky vozidlá, aj autá, jazdili po ľavej strane a nie po pravej, ako sme zvyknutí dnes. Zmena v smere cesty áut nastala v roku 1924, ale to už bola výstavba rôznych liniek metra v plnom prúde.

Múzeá v metre v Madride

Zastávka Chamberí na rovnomennom námestí  prestala fungovať v roku 1966. Dnes sa nazýva Anden 0 (nástupište 0) a je otvorená pre verejnosť ako múzeum. Vstup je zdarma. Od štvrtka do nedele môžu návštevníci vidieť ako vyzeralo metro v roku 1919, keďže Chamberí bola jednou zo zastávok spomínaného prvého otvoreného úseku. Okrem keramických panelov s dobovou reklamou, dobového nábytku a niekdajších predajní lístkov sa v Andene 0 nachádza aj audiovizuálny materiál o histórii madridského metra.

múzeum v metre v Madride

Múzeum na bývalej zástavke Chamberí však nie je jediné. Zastávku Goya na červenej linke číslo 2, ktorú pomenovali po slávnom španielskom maliarovi XVIII. storočia, zdobia jeho obrazy.  Na zastávke Ópera nájdeme „Caños del Peral“, zvyšky niekdajšieho zdroja vody Madridčanov. Pri výstavbe stanice Carpetana sa však našlo niečo omnoho staršie. Fosílie zvierat, ktoré obývali Madrid pred 14 miliónmi rokov. Preto vytvorili vo vestibule tejto stanice múzeum s námetom doby paleontologickej.

Pod povrchom Madridu ešte určite ostáva mnoho ďalších zaujímavostí, ale nie je ťažké ich vypátrať. Stačí označiť si lístok a objavovať tento podzemný svet. Veď predsa kým z metra nevyleziete na ulicu, môžete chodiť aj celý jeden deň na ten istý lístok 🙂


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *