Ak si správne vyberiete ubytovanie, verejná doprava v Madride vám možno vôbec nebude potrebná. Ako zástankyňa zdravého životného štýlu a ochrany životného prostredia si myslím, že objavovať Madrid pešo je jednoznačne najlepší spôsob. Prechádzka Madridom je výborná príležitosť ako spoznať tunajšiu kultúru, zvyky, dýchať atmosféru rôznych štvrtí a navyše, ono to v centre vôbec nie je z jedného miesta na druhé tak ďaleko!

Ulica Calle Cuchilleros v centre Madridu

Ak sa obávate, že by ste sa stratili, neváhajte a ozvite sa mi! Dám Vám úvodnú prehliadku Madridu , počas ktorej vám porozprávam o histórii Madridu, gastronómii, kultúre, a dám vám množstvo tipov a trikov ako si Madrid naozaj užiť. ☺

Cestovné lístky Metrobus Madrid

Od začiatku roku 2018 v Madride zrušili papierové lístky a zaviedli plastové kartičky. Tie si treba v automatoch na staniciach metra alebo v tabakových stánkoch kúpiť za 2,50 a potom ich dobíjať. 

Ak ste dvaja a plánujete v Madride stráviť víkend, odporúčam vám kúpiť si 10 jazdový lístok za 12,20. Je prenosný a teda každý z vás môže využiť dopravu v Madride 5 krát. Každá jazda v rámci metra môže byť s neobmedzeným počtom prestupov a stojí v prepočte 1,22 €. Navyše, tento 10 – jazdový lístok platí aj na autobusy.

Ak si na kartičku nabijete jednu jazdu,  vyjde vás to 1,5 € – 2 € v závislosti od počtu staníc. Do 5 staníc stoji 1,5 € a potom za každú dodatočnú stanicu + 10 centov. Treba ho použiť v deň jeho dobitia.

karticka na metro

V autobuse sa dá za každú jazdu zaplatiť aj v hotovosti. Cena je 1,5 €

Ak cestujete s deťmi mladšími ako 4 roky, mám pre vás dobrú správu…Môžu po Madride cestovať zadarmo!

Doprava v Madride Metrom

Hovorí sa, že madridské metro je jedno z najlepšie komunikovaných na svete a preto je doprava metrom ideálna, ak sa napríklad chcete dostať na štadión Santiago Bernabeu. Metro je otvorené od  6:00 ráno do 1:30 v noci. Toto sú časy, kedy prvé a posledné metro každej linky vyrazí z konečných staníc. 

Tu si môžte stiahnuť turistickú mapu metra Madridu s obrázkami pamiatok…

Doprava v Madride autobusom

Autobusov je v Madride neúrekom a aj pre tunajšieho je ich systém komplikovaný. Preto by som pre turistu tento spôsob dopravy neodporúčala. Vypíšem však pre istotu zoznam autobusov, ktoré by v určitých prípadoch mohli byť užitočné.  Tu si môžte pozrieť ich mapu. Platia v nich rovnaké kartičky ako na metro, prípadne si môžete kúpiť cestovný lístok na akýkoľvek autobus v Madride u vodiča za 1,5€, keď vojdete prednými dverami.

Autobus číslo 2 v Madride

Keby ste sa chceli dostať z Plaza España pozdĺž Gran Vie do parku Retiro (pešo je to 20 minút).

Autobus číslo 3 v Madride

Z Puerta de Toledo na námestia Plaza Mayor a Sol, cez ulicu Gran Via až po námestie Alonso Martinez.

Autobus číslo 27 v Madride

Vynikajúci, ak chcete spoznať mrakodrapy Madridu na Paseo de la Castellana a po ceste sa zastaviť pri štadióne Real Madridu Santiago Bernabeu. Ide z Embajadores (blízko je Rastro) cez známe námestie Atocha, okolo botanickej záhrady a múzeí Prado a Thyssen, cez námestia Neptuno a Cibeles, Colón až na samý sever Madridu.

mrakodrapy 4 veže v Madride

Autobus číslo 50 v Madride

Ak ste fanúšikmi skôr Atletica de Madrid a chcete si ísť pozrieť starý štadión Vicente Calderon, z námestia Sol môžete ísť priamo týmto autobusom. Tiež vynikajúci, ak by ste sa radi poprechádzali popri madridskej rieke Manzanares.

Autobus číslo 33 v Madride

Tento autobus vám môže poslúžiť, ak chcete navštíviť ZOO alebo lunapark . Od Katedrály svätej Almudeny treba len zbehnúť dole kopcom na zastávku Principe Pio a odtiaľ vás už autobus zavezie ku ktorejkoľvek zo spomínaných atrakcií.

Autobusy C1 a C2 v Madride

Jeden jedným smerom a druhý druhým smerom idú cez dôležité zastávky Moncloa, Plaza de España, Puerta de Toledo, Embajadores, Atocha a okolo parku Retiro.

Autobusy M1 a M2 v Madride

Sú celkom zaujímavé, vďaka svojej mikro veľkosti vás môžu previesť samým centrom Madridu, M1 južnou časťou centra Madridu, z Embajadores, cez Atochu, križujúc uličky oblasti Lavapies, Tirso de Molina a Barrio de las Letras a M2 potom severnou častou, zo Sol cez Sevillu na Gran Vía a časťami Chueca, Tribunal a Noviciado až do časti Arguelles, kde býva množstvo študentov a v blízkosti sa nachádza madridská lanovka Teleferico, jeden z najkrajších parkov Madridu, Parque de Oeste a vyhliadková veža Faro de Moncloa.

Doprava v Madride taxíkom

taxiky v Madride

Taxíky sú najrýchlejším spôsobom ako sa dostať na madridské letisko. Ak by ste si v noci vyrazili, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu potrebovali ísť taxíkom v rámci mesta, za nastúpenie zaplatíte 2,5 € – 3 € a za každý kilometer potom 1 € – 1,2 €. Výhodou v Madride je, že si taxík pokojne môžete zastaviť na ulici, v centre chodia stále nejaké okolo a cena je rovnaká, ako keby ste si ho zavolali cez telefón.

Je v Madride UBER?

Áno je. V roku 2014, kedy začal v Madride fungovať, bol najlacnejšou alternatívou prepravy v osobných vozidlách. Po mnohých protestoch taxikárov ale táto firma musela nájsť spôsoby, ako sa zmestiť do nového zákona a ceny sa tým zdvihli. V dnešnej dobe je teda cena za UBER v Madride veľmi podobná ako cena za taxík. Výhodou ale ostáva, že si ho môžete objednať cez aplikáciu. Ďalšou podobnou aplikáciou je Cabify a španielski taxikári nasledovali trend digitalizácie cez službu Mytaxi, ktorá sa dnes volá FREENOW. Od júla 2021 tu máme dokonca aj Bolt. Ja osobne využívam tieto služby najmä pri ceste z letiska, kedy si postupne otvorím všetky aplikácie, porovnám cenu a booknem tú najlacnejšiu možnosť. Z letiska to cez tieto appky niekedy vychádza len 18€, zatiaľčo taxíky majú fixnú cenu 30€.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *