Madridské letisko Adolfo Suarez, známe aj ako Barajas sa nachádza len 15 kilometrov od mesta. Má 4 terminály, pričom medzi T1, T2 a T3 sa dá prejsť peši a na terminál T4 chodí každých 10 minút shuttle bus gratis. Ak priletíte nízkonákladovou spoločnosťou ako Ryanair alebo Wizz Air, s najväčšou pravdepodobnosťou vyjdete na T1. Ak priletíte španielskou spoločnosťou Iberia, pristanete na T4. Ako sa ale dostať z letiska do Madridu ? Existuje niekoľko možností. Ktorá je pre vás najlepšia záleží od toho, kde sa nachádza vaše ubytovanie, alebo kam sa chcete dostať.

Taxíkom

Taxík je najpohodlnejší spôsob akým sa dostať z letiska kamkoľvek do Madridu. Na druhej strane však aj najdrahší. Fixná cena 30 € platí pre jazdy z akéhokoľvek terminálu na akékoľvek miesto zvnútra okružnej diaľnice M-30. Ak by ste potrebovali ísť do niektorej z okrajových štvrtí Madridu, ktorá sa nachádza na východe, teda na opačnej strane ako letisko, priplatíte si. Ak sa vaše ubytovanie nachádza z vonkajšej strany M-30 a cesta z letiska je tam kratšia ako 10 km, zaplatíte 20 € a za každý dodatočný km potom 1 €.  Na letisku vždy stojí kopec taxíkov. Cesta z letiska do Madridu trvá taxíkom menej ako pol hodiny, ale ak cestujete v hodinách najväčšej zápchy, môže to trvať aj dlhšie ako hodinu.

Metro z letiska do Madridu

linka-8-metro-na-letisko

Nasledujúc  na letisku tabuľky „metro“ dorazíte na stanicu, z ktorej chodí ružová linka číslo 8, spájajúca letisko s Madridom. Záleží na tom, kde máte hotel, ale rátajte s tým, že cesta vám bude trvať 30 minút až 1 hodinu a že pravdepodobne budete musieť prestupovať. Cestovný lístok, alebo lepšie povedané kartičku, si budete môcť kúpiť v automate pred vstupom do metra. K cene bežného lístka a kartičky vám automaticky bude pripočítaný letiskový poplatok 3 €. Cesta z letiska na vaše ubytovanie v Madride vás teda bude stáť celkovo 7 – 7,5 €  v závislosti od počtu zastávok. Ak ste viacerí, stačí vám jedna kartička nabitá dvoma jazdami. Metro premáva v Madride od 6 ráno do 01:30 v noci.

Autobus z letiska do Madridu

Keď vyjdete z letiska na ulicu, pravdepodobne budete stáť priamo na zastávke autobusu. Ak sa váš hotel nachádza v blízkosti stanice Avenida de América, alebo vo štvrti Canillejas, môžete nastúpiť na bežný mestský autobus číslo 200. Chodí od cca 5-tej ráno do 23-tej večer a cesta netrvá dlhšie ako pol hodinu. Je mojím obľúbeným spojom z letiska do Madridu, pretože lístok stojí len 1,5 € a dá sa kúpiť u vodiča. Tu si môžte stiahnuť jeho cestovný poriadok.

Ak sa vaše ubytovanie nachádza v blízkosti námestí Cibeles, Atocha alebo ulice ulice O´Donnell, použite autobus aeropuerto express. Má len tieto 3 zastávky a chodí celú noc. Priamo u vodiča zaplatíte 5 € a za pol hodiny ste v centre Madridu. Tu si môežte stiahnuť jeho cestovný poriadok.

Zdá sa vám doprava v Madride príliš komplikovaná?

Keď sa rozhodnete spoznať Madrid so mnou a do poznámky mi napíšete, že by ste chceli, aby som vás išla čakať na letisko a odprevadila na hotel, s radosťou tak spravím. Ušetríte tým čas alebo peniaze, alebo dokonca oboje…Ak budete hladní, poradím vám miesto na večeru alebo raňajky v blízkosti ubytovania. A prehliadku dáme hneď po príchode, alebo na druhý deň.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *