….alebo….

Metro, Taxi, Bus ?

Pešo

Nakoľko som zástankyňa zdravého životného štýlu a ochrany životného prostredia, objavovať Madrid pešo je podľa mňa jednoznačne najlepší spôsob. A nie len z vyššie spomínaných dôvodov. Prechádzka Madridom je výborná príležitosť ako spoznať tunajšiu kultúru, zvyky, dýchať atmosféru rôznych štvrtí a navyše, ono to v centre vôbec nie je z jedného miesta na druhé tak ďaleko!

gran-via-madrid

Ak sa obávate, že by ste sa stratili, neváhajte a ozvite sa mi! Dám Vám úvodnú prehliadku Madridu , počas ktorej vám porozprávam o histórii Madridu, gastronómii, kultúre, a dám vám množstvo tipov a trikov ako si Madrid naozaj užiť. ☺

Cestovné lístky Metrobus Madrid

karta-na-metro-madrid

Od začiatku roku 2018 v Madride zrušili papierové lístky a zaviedli plastové kartičky. Tie si treba v automatoch na staniciach metra alebo v tabakových stánkoch kúpiť za 2,50 a potom ich dobíjať. 

Ak ste dvaja a plánujete v Madride stráviť víkend, jednoznačne odporúčam kúpiť 10 jazdový lístok za 12,20. Je prenosný a teda každý z vás môže cestovať 5 krát. Každá jazda v rámci metra môže byť s neobmedzeným počtom prestupov a stojí v prepočte 1,22 €. Navyše, tento 10 – jazdový lístok platí aj na autobusy.

Ak si na kartičku nabijete jednu jazdu,  vyjde vás to 1,5 € – 2 € v závislosti od počtu staníc. Do 5 staníc stoji 1,5 € a potom za každú dodatočnú stanicu + 10 centov. Treba ho použiť v deň jeho dobitia.

V autobuse sa dá za každú jazdu zaplatiť aj v hotovosti. Cena je 1,5 €

Ak cestujete s deťmi mladšími ako 4 roky, mám pre vás dobrú správu…Môžu po Madride cestovať zadarmo!

Metro v Madride

Hovorí sa, že Madridské metro je jedno z najlepšie komunikovaných na svete….Pravdu povediac, ako turista sa z centra mesta za pol hodinu môžete dostať všade, kde môžete vidieť niečo zaujímavé ☺ Metro je otvorené od  6:00 ráno do 1:30 v noci. Toto sú časy, kedy prvé a posledné metro každej linky vyrazí z konečných staníc. 

Tu si môžte stiahnuť turistickú mapu metra Madridu s obrázkami pamiatok…

Autobusy v MADRIDE

Autobusov je neúrekom a aj pre tunajšieho je ich systém komplikovaný, preto by som pre turistu tento spôsob dopravy neodporúčala.

Vypíšem však pre istotu zoznam autobusov, ktoré by v určitých prípadoch mohli byť užitočné.  Tu si môžte pozrieť ich mapu. Platia v nich rovnaké kartičky ako na metro.

Autobus číslo 2

Keby ste sa chceli dostať z Plaza España pozdĺž Gran Vie do parku Retiro (pešo je to 20 minút).

Autobus číslo 3

Z Puerta de Toledo na námestia Plaza Mayor a Sol, cez ulicu Gran Via až po námestie Alonso Martinez.

 Autobus číslo 27 

Vynikajúci, ak chcete spoznať mrakodrapy Madridu na Paseo de la Castellana a po ceste sa zastaviť pri štadióne Real Madridu Santiago Bernabeu. Ide z Embajadores (blízko je Rastro) cez známe námestie Atocha, okolo botanickej záhrady a múzeí Prado a Thyssen, cez námestia Neptuno a Cibeles, Colón až na samý sever Madridu.

autobus madridske mrakodrapy

Autobus číslo 50

Ak ste fanúšikmi skôr Atletica de Madrid a chcete si ísť pozrieť starý štadión Vicente Calderon, z námestia Sol môžete ísť priamo týmto autobusom. Tiež vynikajúci, ak by ste sa radi poprechádzali popri madridskej rieke Manzanares.

Autobus číslo 33 

Tento autobus vám môže poslúžiť, ak chcete navštíviť ZOO, lunapark alebo madridské akvárium, z centra treba len zbehnúť dole kopcom na zastávku Principe Pio a odtiaľ vás už autobus zavezie ku ktorejkoľvek zo spomínaných atrakcií.

Autobusy C1 a C2 

Jeden jedným smerom a druhý druhým smerom idú cez dôležité zastávky Moncloa, Plaza de España, Puerta de Toledo, Embajadores, Atocha a okolo parku Retiro.

Autobusy M1 a M2

Sú celkom zaujímavé, vďaka svojej mikro veľkosti vás môžu previesť samým centrom Madridu, M1 južnou časťou centra Madridu, z Embajadores, cez Atochu, križujúc uličky oblasti Lavapies, Tirso de Molina a Barrio de las Letras a M2 potom severnou častou, zo Sol cez Sevillu na Gran Vía a časťami Chueca, Tribunal a Noviciado až do časti Arguelles, kde býva množstvo študentov a v blízkosti sa nachádzajú atrakcie Teleferico (lanovka) , Parque de Oeste a Faro de Moncloa (vyhliadková veža).

Taxíky v MADRIDE

Najrýchlejší spôsob dopravy na madridské letisko.

Ak by ste si v noci vyrazili, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu potrebovali ísť taxíkom v rámci mesta, za nastúpenie zaplatíte 2,5 € – 3 € a za každý km potom 1 € – 1,2 €. Výhodou v Madride je, že si taxík pokojne môžete zastaviť na ulici, v centre chodia stále nejaké okolo a cena je rovnaká, ako keby ste si ho zavolali cez telefón.

Viac informácií  o hromadnej doprave v Madride, po anglicky alebo po španielsky nájdete tu.

Categories: doprava

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: