Prechádzam sa tak jedného slnečného jesenného dňa po Madride a zrazu len čumím…Aha, už namontovali vianočné osvetlenie! Bol ešte len začiatok novembra….Vtedy som si uvedomila, že pomaly, ale isto sa znova blížia…”NAVIDADES!!!”…Vianoce sú v Madride!

Vianočné svetlá na ulici Velazquez v Madride

22 novembra večer sa po celom meste rozsvietia ozdoby rôznych farieb a tvarov. V Madride veru na elektrine nešetria. Svetlami nevyzdobili len ulice v centre, ale aj okrajové obytné štvrte. A vianočné stromčeky, čo stoja okrem iných na hlavných námestiach Puerta del Sol, Plaza Mayor a Plaza de Colón nie sú ozajstné zelené stromčeky z lesa, ale obrovské svetelné konštrukcie. Svetiel bude v Madride tento rok oveľa viac, ako ktorýkoľvek predchádzajúci rok, niečo s čím kvôli životnému prostrediu celkom nesúhlasím. Našťastie sa ale používajú svetlá, ktoré majú nízku energetickú spotrebu. Madrid bude takto krásne vyzdobený do 6. januára.

Vianočný stromček pred budovou opery v Madride

Atrakcie na Vianoce v Madride

Dvojposchodový vianočný autobus Naviluz

Je ďalšou vychytávkou Vianoc v Madride, vďaka ktorej si turisti ale aj  Madridčania môžu užiť tie najkrajšie svetelné výzdoby celého Madridu z pohodlia autobusového sedadla. Nasadnite na Plaza de Colón a obdivujte vianočnú výzdobu počas takmer hodinovej jazdy, až kým sa autobus opäť vráti na Plaza de Colón, alebo vystúpte na Gran Vií a využite zvyšok večera na nákupy.  Vianoce v Madride z autobusu si budete môcť užiť medzi 18 a 22 hodinou. Lístky si treba vopred kúpiť cez oficiálnu stránku za 4 €. Začnú sa predávať 25 novembra a zväčša sa rýchlo vypredajú. Tak buďte na pozore.

Vianočné trhy na Plaza Mayor

Tak ako vo väčšine európskych miest dotvárajú vianočnú atmosféru. V Madride si síce varené víno a cigánsku nedáte, ale možno nakúpite nové ozdoby na stromček, alebo nový dekoratívny Betlehem. Najnekonvenčnejším tovarom sú “žartovné produkty” ktoré som nevidela na vianočných trhoch v žiadnej inej krajine. Španieli sa nezaprú, vždy v dobrej nálade a veční srandisti. Hovorím o veciach od rôznofarebných parochní a mega okuliarov až po zápalky z ktorých vyskočí chrobák alebo prdiaci vankúšik 😛

Nadrozmerný Betlehem

Keď už hovoríme o Betleheme, Vianoce v Madride ich prinesú hneď niekoľko. Jeden napríklad priamo v Kráľovskom Paláci a turisti sa na nňo budú môcť ísť pozrieť zdarma. Najväčší tohtoročný Betlehem bude od 11 decembra v budove radnice Madridu ako vyššieho územného celku na námestí Sol. Vyše 400 postavičiek na 150 metroch štvorcových!

Betlehem v budove madridského krajského úradu

Hanbiť sa však nebude musieť ani radnica Palacio de Cibeles na rovnomennom námestí. V neposlednom rade, v kláštore Monasterio de las Descalzas Reales kúsoček od Cortylandie (o pár odsekov nižšie) vystavia figúrky ľudí, ktorí sa stretávali v XIX. storočí na námestí pred kláštorom. 

Korčuľovanie na ľade

Španielsko je síce relatívne teplá krajina, ale čo by to boli za Vianoce, keby sa počas nich nedalo korčuľovať na ľade aj v Madride? V Madride preto vytvoria ľadovú plochu v radnici Palacio de Cibeles, kde človeku od 21 decembra do 5 januára za 6 € požičajú na pol hodinku korčule a hurá na 400 metrov štvorcových veľký ľad. 

Cortylandia – Vianoce v Madride pre deti

Vynikajúci marketingový ťah siete obchodných domov El Corte Inglés, pretože aj môj 30 ročný priateľ si odmalička spája Vianoce podvedome s touto španielskou korporáciou. Na jednej z fasád megaobchoďáku Corte Inglés medzi Sol a ulicou Gran Vía (konkrétne na fasáde na ulici Calle Maestro Victoria) je vytvorená obrovská obrazovka s 3D figúrkami, ktoré cca každú hodinu (s prestávkou počas siesty medzi 14 a 17 hodinou) vyspevujú a tancujú do vianočných rytmov počas 15 minút, vždy s nejakým príbehom. Deti to zbožňujú! Vždy sú tam také davy ľudí, že ak sa nechcete ísť na toto predstavenie pozrieť, odporúčam sa tejto ulici vyhnúť 🙂

Cortylandia

Svetlá v botanickej záhrade

Novinkou tohto roka (2019/2020) je rozprávkovo vyzdobená botanická záhrada. Na kilometri a pol trasy si budete môcť užiť túto záhradu ako nikdy predtým! Stovky svetielok jej dodajú tú pravú Vianočnú atmosféru. Lístky sa dajú kúpiť za 12 € na tejto stránke.

Megaguľa na budove Metropolis

Ďalšou novinkou tohtoročných Vianoc je obrovská svietiaca guľa, ktorú namontovali na budovu Metropolis, na jednej z najfotografovanejších križovatiek v Madride, na rázcestí ulíc Alcalá a Gran Vía. Na 12 metroch priemeru, 7 ton váhy a vďaka 43 000 svetlám led sa bude 3 krát za deň premietať s hudobným sprievodom 6 minútový pixel mapping. Od 22 novembra, do 6 januára. 

Vianočné atrakcie sú nám už jasné.

Ale čo vianočné zvyky?
Čo v Madride robia, jedia?
Ako trávia Španieli Vianoce?

Zvyky na Vianoce v Madride

Vianočná lotéria

Žreb vianočnej lotérie v Španielsku

Je neoddeliteľnou súčasťou sviatkov. Každý Španiel si kúpi aspoň jeden los. Rovnaké číslo si kupujú kolegovia v práci, rodiny, rôzne združenia… Jednoducho každá sociálna skupina, v ktorej sa pohybujete, bude organizovať spoločnú kúpu kupónov. Poznám ľudí, ktorí minú aj stovky eur! A kupujú aj od známych z iných miest, aby zvýšili svoje šance na výhru. Čo ma však šokovalo najviac, sú rady v obchode u Doňi Manolity. Jej lístky majú najlepšiu štatistiku čo sa výhry “veľkej ceny” týka, a preto sú Španieli ochotní stráviť v rade na ulici Calle de Carmen aj vyše hodiny. Najvyššou cenou, takzvaný „Gordo“ sú 4 milióny eur, a keďže každé číslo má 10 losov, každý, kto bude mať v ruke výherné číslo získa 400 tisíc eur. Výherné čísla sa vyhlasujú na  slávnostnej ceremónii 22 decembra v Kráľovskom Divadle (Teatro Real). Zaujímavosťou je, že čísla sa nevyhlasujú, ale vyspevujú ich deti zo zboru Svätého Ildefonsa.

Vianoce a sladkosti v Madride

Človek si uvedomí, že Vianoce sú za rohom, keď v na nákupných regáloch na nich začnú žmurkať sladkosti  ako Turrón alebo Polvorenes. Originálne je turrón tablička podobná čokoláde vyrobená z pomletých mandlí a medu, ale mnohé varianty sú aj čokoládové, marcipánové atď. Polvorones sú bombóny, ktoré sa vám rozpadnú na jazyku. Tieto Vianočné sladkosti sa dajú kúpiť počas celého roka v tradičnej cukrárni Casa Mira, otvorenej v roku 1842 na ulici Carrera San Jerónimo číslo 30 alebo v cukrárni Antigua Pastelería del Pozo, otvorenej v roku 1830 na ulici Calle de Pozo číslo 8, len pár krokov od námestia Sol.

Turrón, typická španielska sladkosť počas Vianoc

Traja králi

6. január je najdôležitejší sviatok celých Vianoc. Mysleli ste si, že aj v Španielsku nosí darčeky Ježiško 24. decembra? Mýlili ste sa! Nosia ich Traja králi 6. januára. Moji španielski kamaráti dokonca nevedeli pochopiť, ako je možné, že darčeky u nás nosí Ježiško, keď predsa traja králi doniesli darčeky aj jemu samému. Španielsky zvyk logiku veru má, to musím uznať 🙂 V tento deň na raňajky jedia Španieli takzvaný Roscón de Reyes. V jeho vnútri sa nachádza nejaké malé prekvapenie a ten, kto ho vo svojom kúsku bude mať, má za roscón zaplatiť 🙂 

Španielsky koláč roscón de reyes, ktorý sa jedáva na troch kráľov

Traja králi  kráčajú v obrovskom sprievode 5. januára poobede od námestia Plaza de San Juan de la Cruz, po ulici Paseo de la Castellana smerom na juh až po námestie Plaza de Cibeles. Pomocníci troch kráľov hádžu do davov ľudí sladkosti a deti, ktorým sa ich podarí chytiť, nadšene výskajú 🙂 

Nochebuena

Čo teda robia 24 decembra? Na “Nochebuena” (Dobrá Noc) okolo obeda sa zväčša stretnú s kamarátmi na “aperitivo”, proste idú do baru na pivo a niečo pod zub. Večer strávia s rodinou pri vianočnom stole, ktorý je plný morských plodov, mäsových výrobkov ako jamón a lacón a dobrého vína. Hlavné jedlo nie je určené tak presne ako u nás, v každom kraji Španielska jedia niečo iné, no v Madride to často býva pečené mäso, či už prasiatko, jahniatko alebo moriak. Platí tu pravidlo, že čím viac ľudí za vianočným stolom sedí, tým lepšie. Na Vianoce sa  v Španielsku stretávajú celé široké rodiny. Babky, dedkovia, tety, ujovia, sesternice, bratranci, aj domáce zvieratá. Pripravovať občerstvenie pre 20 ľudí je úplne bežná vec.  

Nochevieja

Ďalší výnimočný dátum je aj tu 31. december, v Španielsku známy ako“Nochevieja”, teda Stará Noc. Spôsob, akým Silvestra po celom Španielsku oslavujú, je ešte výnimočnejší 🙂 Húf ľudí sa zozbiera na námestí Puerta de Sol a tí čo ostali doma, sledujú odbíjanie dvanástej v televízií. Pár minút pred tým majú všetci Španieli pripravený tanierik s dvanástimi bobuľami hrozna a pri každom údere hodín na budove Casa de Correos si jedno z nich hodia do úst. Povedala by som, že zjedia jedno z nich, ale človek to fakt nestíha hltať!!! “Feliz año nuevo” teda kričia s plnými ústami a objímajú všetkých naokolo. Ak by ste 31. nemohli dojsť na Sol, zastavte sa 30. decembra o polnoci, pretože vtedy sa odohráva generálka.

Ak vás zaujímajú rôzne sviatočné zvyky z rôznych krajín, prečítajte si tento článok o nezvyčajných vianočných tradíciách zo sveta.

SPRIEVODCA V MADRIDE CEZ VIANOCE

Ak chcete zažiť vianočnú atmosféru v Madride, neváhajte a kúpte si letenku. Ja tento rok budem dýchať vianočnú atmosféru a studený vzduch doma v Bratislave až od 24 decembra takže počas Adventu vám s radosťou Vianočný Madrid ukážem 🙂 


Alex

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *