Prechádzam sa jedného slnečného jesenného dňa po Madride a zrazu čumím… Aha, už namontovali vianočné osvetlenie! Bol ešte len koniec septembra. Vtedy som si uvedomila, že pomaly, ale isto sa znova blížia: NAVIDADES! Vianoce sú v Madride!

Každý rok sa posledný novembrový piatok po celom meste rozsvietia ozdoby rôznych farieb a tvarov. V Madride veru na elektrine nešetria. Svetlami nevyzdobili len ulice v centre, ale aj okrajové obytné štvrte. Avšak vianočné stromčeky, ktoré stoja na dôležitých námestiach, akými sú Puerta del Sol, Plaza Mayor a Plaza de Colón, nie sú ozajstné zelené stromčeky z lesa, ale obrovské svetelné konštrukcie.

Novinkou roka 2021 je historicky prvý živý stromček!

Nachádza sa na námestí Plaza de España, ktoré bolo otvorené len nedávno, po dlhých dvoch rokoch prestavby.

Svetiel bude v Madride tento rok oveľa viac ako ktorýkoľvek predchádzajúci rok, čo je niečo, s čím pre životné prostredie celkom nesúhlasím. Našťastie sa používajú svetlá, ktoré majú nízku energetickú spotrebu. Madrid bude takto krásne vyzdobený do 6. januára.

Pri príležitosti výstavy Meninas Madrid Gallery bola v roku 2020 na námestí Colón umiestená obrovská svetelná konštrukcia nazvaná Menina de Luz. Tento rok sa rozhodli túto 10 metrov vysokú dvornú dámu vytvorenú z vianočných svetlielok postaviť ju na promenáde Paseo de Prado, neďaleko od rovnomenného múzea.

Vianočné atrakcie v Madride

Dvojposchodový vianočný autobus Naviluz

Vianočný autobus je ďalšou vychytávkou Vianoc v Madride, vďaka ktorej si turisti, ale aj Madridčania môžu užiť tie najkrajšie svetelné výzdoby celého Madridu z pohodlia autobusového sedadla. Nasadnite na Plaza de Colón a obdivujte vianočnú výzdobu počas takmer hodinovej jazdy, až kým sa autobus opäť vráti na Plaza de Colón, alebo vystúpte na ulici Gran Vía a využite zvyšok večera na nákupy.  Vianoce v Madride z autobusu si budete môcť užiť medzi 18. a 22. hodinou. Lístky si treba kúpiť cez oficiálnu stránku za 6 € dospelí a 3€ deti a dôchodcovia. Začínajú sa predávať koncom novembra a zväčša sa rýchlo vypredajú. Tak buďte na pozore.

Vianočné trhy na Plaza Mayor

Tak ako vo väčšine európskych miest aj v Madride dotvárajú trhy vianočnú atmosféru. V Madride si síce varené víno a cigánsku nedáte, ale možno nakúpite nové ozdoby na stromček alebo dekoratívny betlehem. Najnekonvenčnejším tovarom sú „žartovné produkty”, ktoré som nevidela na vianočných trhoch v žiadnej inej krajine. Španieli sa nezaprú, vždy v dobrej nálade a veční srandisti. Hovorím o veciach od rôznofarebných parochní a mega okuliarov až po zápalky, z ktorých vyskočí chrobák alebo prdiaci vankúšik 😛

Vianoce a nadrozmerný betlehem

Keď už hovoríme o betleheme, Vianoce v Madride ich prinesú hneď niekoľko. Jeden je napríklad priamo v Kráľovskom paláci. Ako zvyčajne, betlehem bude zdobiť aj interiér madridskej radnice na námestí Cibeles. Ďalšie nájdeme na námestiach Plaza de la Villa či Plaza Mayor v srdci starého Madridu. Betlehem je totiž jedným z hlavných symbolov španielskych Vianoc, mám pocit, že sa naň kladie väčščí dôraz než na vianočný stromček.

V neposlednom rade, v kláštore Monasterio de las Descalzas Reales, kúsoček od Cortylandie (o pár odsekov nižšie), vystavia figúrky ľudí, ktorí sa stretávali v XIX. storočí na námestí pred kláštorom. 

Korčuľovanie na ľade

Španielsko je síce relatívne teplá krajina, ale čo by to boli za Vianoce, keby sa počas nich nedalo korčuľovať na ľade aj v Madride? V Madride preto vytvoria ľadovú plochu v radnici Palacio de Cibeles, kde človeku od 21. decembra do 5. januára za 6 € požičajú na polhodinku korčule a hurá na 400 metrov štvorcových veľký ľad.  Takýchto ľadových plôch je však v Madride viac. Tento rok ich nájdete aj na Plaza de Colón, Plaza de España či pri výstavišti Matadero.

Cortylandia – Vianoce v Madride pre deti

Toto bol vynikajúci marketingový ťah siete obchodných domov El Corte Inglés, pretože aj môj 30-ročný priateľ si odmalička spája Vianoce podvedome s touto španielskou korporáciou. Na jednej z fasád megaobchoďáku Corte Inglés medzi Sol a ulicou Gran Vía (konkrétne na fasáde na ulici Calle Maestro Victoria) je vytvorená obrovská obrazovka s 3D figúrkami, ktoré cca každú hodinu (s prestávkou počas siesty medzi 14 a 17 hodinou) vyspevujú a tancujú do vianočných rytmov počas 15 minút, vždy s nejakým príbehom. Deti to zbožňujú! Vždy sú tam také davy ľudí, že ak sa nechcete ísť na toto predstavenie pozrieť, odporúčam sa tejto ulici vyhnúť 🙂

Cortylandia

Vianočné svetlá v botanickej záhrade

Od roku 2019 si Madridčania aj návštevníci môžu užiť rozprávkovo vyzdobenú botanickú záhradu. Stovky svetielok jej dodajú tú pravú vianočnú atmosféru. Lístky sa dajú kúpiť za 12 € na tejto stránke. Minulý rok nám síce viac pripomínali obdobie Dušičiek či Halloweenu, ale atmosféra to je magická. Svetielka, hudba, fontánky a rôzne rastliny sú zaručene čarovná kombinácia.

Megaguľa na budove Metropolis

Ďalšou novinkou tohtoročných Vianoc je obrovská svietiaca guľa, ktorú namontovali na budovu Metropolis, na jednej z najfotografovanejších križovatiek v Madride – na rázcestí ulíc Alcalá a Gran Vía. Na guli s váhou 7 ton a priemerom 12 metrov a vďaka 43 000 led svetlám sa bude 3-krát za deň premietať 6-minútový pixel mapping s hudobným sprievodom. Bude sa tak diať od 22. novembra do 6 januára. 

Vianočné atrakcie už poznáme.

Ale čo vianočné zvyky?
Čo Madridčania počas Vianoc robia a jedia?
Ako trávia Španieli Vianoce?

Zvyky na Vianoce v Madride

Vianočná lotéria

Žreb vianočnej lotérie v Španielsku

Je neoddeliteľnou súčasťou sviatkov. Každý Španiel si kúpi aspoň jeden los. Rovnaké číslo si kupujú kolegovia v práci, rodiny, rôzne združenia… Jednoducho každá sociálna skupina, v ktorej sa pohybujete, bude organizovať spoločnú kúpu kupónov. Poznám ľudí, ktorí na ne minú aj stovky eur! A kupujú ich aj od známych z iných miest, aby zvýšili svoje šance na výhru. Čo ma však šokovalo najviac, sú rady v obchode u Doñe Manolity. Jej lístky majú najlepšiu štatistiku, čo sa výhry „veľkej ceny” týka, a preto sú Španieli ochotní stráviť v rade na ulici Calle de Carmen aj vyše hodiny. Najvyššou cenou, takzvaný „Gordo“, sú 4 milióny eur, a keďže každé číslo má 10 losov, každý, kto bude mať v ruke výherné číslo získa 400 tisíc eur. Výherné čísla sa vyhlasujú na slávnostnej ceremónii 22. decembra v Kráľovskom divadle (Teatro Real). Zaujímavosťou je, že čísla sa nevyhlasujú, ale vyspevujú ich deti zo zboru Svätého Ildefonsa.

Vianoce a sladkosti v Madride

Človek si uvedomí, že Vianoce sú za rohom, keď v na nákupných regáloch na nich začnú žmurkať sladkosti ako turrón alebo polvorenes.

Originálne je turrón tablička podobná čokoláde vyrobená z pomletých mandlí a medu, ale mnohé varianty sú aj čokoládové či marcipánové.

Polvorones sú bonbóny z mandľovej múčky s rôznymi príchuťami, ktoré sa vám rozpadnú na jazyku. Tieto vianočné sladkosti sa dajú kúpiť počas celého roka v tradičnej cukrárni Casa Mira, otvorenej v roku 1842 na ulici Carrera San Jerónimo číslo 30 alebo v cukrárni Antigua Pastelería del Pozo, otvorenej v roku 1830 na ulici Calle de Pozo číslo 8, len pár krokov od námestia Sol.

Turrón, typická španielska sladkosť počas Vianoc

Traja králi v Španielsku

6. január je najdôležitejší sviatok celých Vianoc. Mysleli ste si, že aj v Španielsku nosí darčeky Ježiško 24. decembra? Mýlili ste sa! Nosia ich Traja králi 6. januára. Moji španielski kamaráti dokonca nevedeli pochopiť, ako je možné, že darčeky u nás nosí Ježiško, keď predsa traja králi doniesli darčeky aj jemu samému. Španielsky zvyk logiku veru má, to musím uznať 🙂 V tento deň na raňajky jedia Španieli takzvaný Roscón de Reyes. V jeho vnútri sa nachádza nejaké malé prekvapenie a ten, kto ho vo svojom kúsku bude mať, má za roscón zaplatiť 🙂 

Španielsky koláč roscón de reyes, ktorý sa jedáva na troch kráľov

Traja králi  kráčajú v obrovskom sprievode 5. januára poobede od námestia Plaza de San Juan de la Cruz, po ulici Paseo de la Castellana smerom na juh až po námestie Plaza de Cibeles. Pomocníci troch kráľov hádžu do davov ľudí sladkosti a deti, ktorým sa ich podarí chytiť, nadšene výskajú 🙂 

Nochebuena

Čo teda robia 24 decembra? Na “Nochebuena” (Dobrá Noc) okolo obeda sa zväčša stretnú s kamarátmi na aperitivo, proste idú do baru na pivo a niečo pod zub. Večer strávia s rodinou pri vianočnom stole, ktorý je plný morských plodov, mäsových výrobkov ako jamón a lacón a dobrého vína. Hlavné jedlo nie je určené tak presne ako u nás, v každom kraji Španielska jedia niečo iné, no v Madride to často býva pečené mäso, či už prasiatko, jahniatko alebo moriak. Platí tu pravidlo, že čím viac ľudí za vianočným stolom sedí, tým lepšie. Na Vianoce sa  v Španielsku stretávajú celé široké rodiny. Babky, dedkovia, tety, ujovia, sesternice, bratranci, aj domáce zvieratá. Pripravovať občerstvenie pre 20 ľudí je úplne bežná vec.  

Nochevieja

Ďalší výnimočný dátum je aj tu 31. december, v Španielsku známy ako“Nochevieja”, teda Stará Noc. Spôsob, akým Silvestra po celom Španielsku oslavujú, je ešte výnimočnejší 🙂 Húf ľudí sa zozbiera na námestí Puerta de Sol a tí čo ostali doma, sledujú odbíjanie dvanástej v televízií. Pár minút pred tým majú všetci Španieli pripravený tanierik s dvanástimi bobuľami hrozna a pri každom údere hodín na budove Casa de Correos si jedno z nich hodia do úst. Povedala by som, že zjedia jedno z nich, ale človek to fakt nestíha hltať!!! “Feliz año nuevo” teda kričia s plnými ústami a objímajú všetkých naokolo. Ak by ste 31. nemohli dojsť na Sol, zastavte sa 30. decembra o polnoci, pretože vtedy sa odohráva generálka, takzvvané preuvas.

Ak vás zaujímajú rôzne sviatočné zvyky z rôznych krajín, prečítajte si tento článok o nezvyčajných vianočných tradíciách zo sveta.

SPRIEVODCA V MADRIDE CEZ VIANOCE

Ak chcete zažiť vianočnú atmosféru v Madride, neváhajte a kúpte si letenku. S radosťou Vám vianočný Madrid ukážeme 🙂 


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *