Veľká noc v Španielsku sa spája s veľkými oslavami, ktoré zväčša začínajú týždeň pred Svätou Nedeľou. Štátne sviatky sú v Španielsku vo štvrtok a v piatok, a nie v piatok a v pondelok ako u nás na Slovensku. Mnohí Španieli teda využívajú veľkonočné prázdniny na cestovanie. Či už k moru do Valencie alebo na juh na Costa del Sol, kde sa teploty v tomto období zväčša blížia k 30 stupňom. V Španielskych horách sa ale ešte nachádzajú posledné zvyšky snehu a tak Veľkú Noc mnohí využijú na lyžovačku. Ja som sa pred dvoma rokmi lyžovala pri Navacerrade, 60 km od Madridu 🙂

Šibačka, občerstvenie a nejaké tie drobné pre chlapcov, čo prídu na návštevu….Nič také tu v Španielsku nepoznajú.

Veľká noc v Španielsku sa spája najmä s katolíckymi tradíciami. Vo všetkých mestách a dedinách sa organizujú procesie, ktorých sa zúčastnia desiatky, niekedy až stovky dobrovoľníkov. Mnohí z nich dokonca za účasť platia. So sochou Ježiša Krista na ramenách pochodujú cez celé mesto. V Madride je možné vidieť ich pozdĺž ulice Paseo del Prado, ulice Alcalá alebo na námestí Plaza Mayor.

Veľká Noc v Madride býva sprevádzaná posvätnou hudbou. Také významné kostoly akými sú Bazilika Svätého Michala alebo Farnosť Svätého Kríža otvoria svoje brány pre široké publikum, ktoré si zadarmo môže užiť živé koncerty.

Aké sú ale zaujímavé tradície v rôznych kútoch Španielska?

Domingo de Ramos

Kvetná nedeľa je podľa katolíckej tradície deň, kedy Ježiš dorazil do Jeruzalemu. Ak ste niekedy v tento deň boli v Španielsku, určite ste si na ulici všimli ľudí s vetvičkami olivovníkov. Nesú ich do kostola na omšu, pretože veria, že vďaka tomu budú požehnaní. Taktiež je zvykom obliecť si prvý krát nejaké nové oblečenie, aby mal človek po zvyšok roka šťastie.

Veľká noc v dedinke Verges v Španielsku

V dedinke Verges na severe Španielska, pri meste Girona, sa každý rok na svätý štvrtok koná takzvaný tanec smrti. Päť kostier tancuje na rytmus bubnov. Dvaja dospelí s kosou a vlajkou a tri deti s popolom na tanieri a hodinami. Tanec symbolizuje všadeprítomnú smrť a nádej kresťanov, ktorá znamená triumf nad smrťou.

Veľká noc v meste Sevilla v Španielsku

Zažiť veľkonočný týždeň v Seviili je nezabudnuteľný zážitok. Vážnosť a oddanosť, ktorú je cítiť počas procesií „ohúri“ každého, kto sa na nej po prvý krát zúčastní. Jedna z najkrajších a najpopulárnejších procesií sa koná v piatok nadránom a volá sa  „El Gran Poder“, teda veľká moc. Katolícky spolok ktorý ju organizuje má 2400 dobrovoľníkov, je teda najväčším a najstarším v Španielsku.

Procesia opilcov v meste Cuenca

Procesia v meste Cuenca je úplne iná, ako procesie vo zvyšku Španielska. V piatok nadránom sa v tomto mestečku približne 2 hodiny od Madridu organizuje procesia, ktorú nasleduje 99% opitých Španielov :D.  Za zvuku bubnov a trúb sa pije likér z Cuency „resolí„, a časť dobrovoľníkov blokuje procesiu, ktorá nesie Ježiša Krista. Tento zvyk sa snaží symbolizovať výsmech, ktorý musel pretrpieť Ježiš počas jeho cesty na Kalváriu, kde bol obetovaný.

Veľkonočná sobota vo Valencii

Veľká noc v Španielsku sa oslavuje naozaj mnohými rôznymi spôsobmi. Zaujímavý je napríklad zvyk “trenca perols” vo Valencii. Ak by ste sa tam nachádzali počas Veľkej Noci, dávajte si pozor na hlavu. V sobotu o polnoci totižto ľudia vyhadzujú starý riad a vylievajú vodu z okien a balkónov. Tento netradičný zvyk symbolizuje nedeľné znovuzrodenie Krista.

Veľkonočná nedeľa v Španielsku

Tak ako aj u nás, v niektorých častiach Španielska maľujú vajíčka, a v meste Badajoz vyrábajú papierových panáčikov, ktorých potom pália.

Ochutnajte Torrijas

Veľká noc v Španielsku sa okrem iného oslavuje aj prostredníctvom gastronómie. Torrija je dezert, ktorý nemôže chýbať na žiadnom veľkonočnom stole. Ide o vyprážaný chlieb v mlieku a vo vajíčku posypaný škoricovým cukrom. Ak prídete do Španielska niekedy počas Veľkej Noci, neváhajte a ochutnajte! Počas zvyšku roka totižto nájsť torrijas nie je jednoduché.

Veľká noc v Španielsku je spájaná s dezertom torrijas

Toto sú len niektoré z početných tradícií, ktoré prináša Veľká Noc v Španielsku. Poznáte nejaké iné? Neváhajte a komentujte!


Alex

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *