Oslavy spojené s veľkou nocou v Španielsku začali tento rok 25 marca, týždeň pred Svätou Nedeľou. Voľno sme tu mali vo štvrtok a v piatok, a nie v piatok a v pondelok ako u nás na Slovensku. Mnohí Španieli teda využili veľkonočné prázdniny a cestovali či už k moru do Valencie alebo na juh na Costa del Sol, kde sa teploty približovali k 30 stupňom nad nulou, alebo na lyžovačku, či už do Pyrenejí, do Sierra Nevady alebo do Navacerrady, 60 km od Madridu, tak ako ja 🙂

Šibačka, občerstvenie a nejaké tie drobné pre chlapcov, čo prídu na návštevu….Nič také tu v Španielsku nepoznajú.

Katolícke tradície sú však veľmi dôležité a preto sa vo všetkých mestách a dedinách organizujú procesie, desiatky, niekedy až stovky dobrovoľníkov (mnohí z nich dokonca za účasť platia) nesú na ramenách Ježiša Krista, pochodujúc cez celé mesto. V Madride je možné vidieť ich pozdĺž ulice Paseo del Prado, ulice Alcalá alebo na námestí Plaza Mayor.

Domingo de Ramos = Kvetná Nedeľa

Veľká Noc v Madride býva sprevádzaná posvätnou hudbou. Také významné kostoly akými sú Bazilika Svätého Michala alebo Farnosť Svätého Kríža otvoria svoje brány pre široké publikum, ktoré si zadarmo môže užiť živé koncerty.

Aké sú ale zaujímavé tradície v rôznych kútoch Španielska?

Je to deň, kedy podľa katolíckej tradície Ježiš dorazil do Jeruzalemu. Ak ste niekedy v tento deň boli v Španielsku, určite ste si na ulici všimli ľudí s vetvičkami olivovníkov. Nesú ich do kostola na omšu, pretože veria, že vďaka tomu budú požehnaní. Taktiež je zvykom obliecť si prvý krát nejaké nové oblečenie, aby mal človek po zvyšok roka šťastie.

Tanec smrti vo Verges, Girona

Päť kostier tancuje na rytmus bubnov. Dvaja dospelí s kosou a vlajkou a tri deti s popolom na tanieri a hodinami. Tento tanec smrti sa koná vo svätý štvrtok, počas procesie v dedinke Verges pri meste Girona. Tanec symbolizuje všadeprítomnú smrť a nádej kresťanov, ktorá určitým spôsobom znamená triumf nad smrťou.

Svätý Piatok v meste Sevilla

Zažiť veľkonočný týždeň v Seviili je nezabudnuteľný zážitok. Vážnosť a oddanosť, ktorú je cítiť počas procesií „ohúri“ každého, kto sa na nej po prvý krát zúčastní. Jedna z najkrajších a najpopulárnejších procesií sa koná v piatok nadránom a volá sa  „El Gran Poder“, teda veľká moc. Katolícky spolok ktorý ju organizuje je najväčším (2400 dobrovoľníkov) a najstarším v Španielsku.

Procesia opilcov v meste Cuenca

Procesia v Cuence má od tej v Sevilli veľmi ďaleko…V piatok nadránom sa v tomto mestečku približne 2 hodiny od Madridu organizuje procesia, ktorej špecialitou je, že 99% ľudí ju nasleduje opitých 😀  Za zvuku bubnov a trumpet sa pije „resolí“, likér z Cuency, a časť dobrovoľníkov blokuje procesiu, ktorá nesie Ježiša Krista. Tento zvyk sa snaží symbolizovať výsmech, ktorý musel pretrpieť Ježiš počas jeho cesty na Kalváriu, kde bol obetovaný.

Veľkonočná sobota vo Valencii

Ak by ste sa počas Veľkej Noci nachádzali vo Valencii, dávajte si pozor na hlavu…Zvyk nazývaný  “trenca perols” spočíva vo vyhadzovaní starého riadu a tiež vylievanie vody z okien a balkónov v sobotu o polnoci. Symbolizujú tým nedeľné znovuzrodenie Krista. 

Veľkonočná nedeľa

Tak ako aj u nás, v niektorých častiach Španielska maľujú vajíčka, a v meste Badajoz vyrábajú papierových panáčikov, ktorých potom pália.

Ochutnajte Torrijas

Veľká noc v Madride sa okrem iného oslavuje aj prostredníctvom gastronómie. Torrija je dezert, ktorý nemôže chýbať na žiadnom veľkonočnom stole. Ide o chlieb namočený v mlieku so škoricou, vyprážaný a posypaný cukrom. Ak prídete do Španielska niekedy počas Veľkej Noci, neváhajte a ochutnajte! Počas zvyšku roka totižto nájsť torrijas nie je jednoduché..

Toto sú len niektoré z početných tradícií, ktoré sa v Španielsku spájajú s Veľkou Nocou.

Poznáte nejaké iné? Neváhajte a komentujte!


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: