Sevilla tiene un color especial sa spieva v španielskej populárnej piesni. A naozaj, toto andalúzske mesto hýri farbami a má tiež jedinečnú príchuť. Odporúčam ho však najmä ako zimnú destináciu. Ja som si z Madridu odskočila do Sevilly v januári minulého roku. 

Tri miesta, ktoré v Seville nesmiete vynechať

Z letiska sa dostane do centra pohodlne autobusom a potom sa už budete pohybovať všade peši. Centrum Sevilly nie je veľmi veľké a je ako stvorené na prechádzky a túlanie sa uličkami. Hotely majú v zimných mesiacoch príjemné ceny a mesto nie je ani náhodou preplnené, čo sa o letných mesiacoch povedať nedá. 

1. Real Alcázar – kráľovský palác

Začať môžete povinnou jazdou, ktorou je kráľovský palác so záhradami Real Alcázar zapísaný v UNESCO. Základné vstupné stojí 11,50 €. Ak chcete vidieť aj kráľovské spálne, ktoré kráľovská rodina dodnes príležitostne obýva, priplatíte si 3,50 €. Vstupné sa oplatí kúpiť online a najmä v predstihu, pretože práve vstupenky do kráľovských spální sú často vypredané. Tak to bolo aj v našom prípade. Napriek tomu sme v obrovskom komplexe mali čo robiť a strávili sme v ňom takmer štyri hodiny. Kráľovský palác je tak trochu bludiskom plným dychberúcich miestností. Sú pokryté krásnymi dlaždicami a architektonicky ovplyvnené arabskou kultúrou. No a kráľovské záhrady plné pomarančovníkov a paliem sú dokonalou oázou, z ktorej sa vám nebude chcieť odísť.

2. Katedrála a veža Giralda 

Na námestí priamo pred kráľovským palácom stojí najväčšia gotická katedrála na svete. A tiež veža Giralda, ktorá bola pôvodne minaretom. Výstup na jej vrchol chvíľu potrvá, pretože je vysoká 97,5 metra. Avšak nebudete v nej stúpať po schodoch, ale po šikmých plošinách. A výhľad bude, samozrejme, stáť za to. Aj samotná katedrála je veľmi zaujímavým miestom. Ukrýva totiž mohutnú hrobku Krištofa Kolumba – jeho rakvu nesú štyri postavy symbolizujúce španielskych kráľov – či obrovský ručne vyrezávaný oltár. Súčasťou komplexu je aj malé námestie plné pomarančovníkov. Práve pomarančovníky dodávajú Seville tú špeciálnu farbu. 

3. Plaza de España – najkrajšie námestie na svete?

Miestom, ktoré mi v Seville skutočne vyrazilo dych, je námestie Plaza de España. Je to asi najkrajšie námestie, na akom som doteraz bola. Neviaže sa k nemu žiadna história, no vizuálne ponúka skutočné hody. Bolo postavené v roku 1929 a má rozlohu 50 000 metrov štvorcových. Nachádza sa v parku Maríe Luisy a zdobia ho fontány, mosty a kanály v benátskom štýle. Nesmú chýbať mozaikové výklenky predstavujúce 48 regiónov Španielska. Je to fantastické miesto na popoludňajšiu prechádzku, romantickú jazdu loďkou po kanáli alebo jazdu na konských povozoch. Pravdepodobne tu natrafíte aj na tanečníkov flamenca

Tri veci, ktoré v Seville musíte urobiť

1. Navštívte autentickú flamenco show

Sevilla je rodiskom unikátneho španielskeho tanca – flamenca. Hovorí sa, že ak máte v Španielsku navštíviť flamenco show, treba tak urobiť práve v Andalúzii, ktorej je Sevilla hlavným mestom. Flamenco však nie je len tanec, ale aj jedinečný spev, hudba, kostýmy a divadelné predstavenie. Paradoxne som však lepšiu flamenco show navštívila v Madride. V každom prípade ide o predstavenie, ktoré by ste aspoň raz v živote vidieť mali – je plné energie, emócií a farieb. Presne tak ako Španielsko. 

2. Ochutnávajte tapas a morské plody

Najstarší bar El Rinconcillo

Kultúra jedla a tapas barov je rozšírená po celej krajine. V Seville by ste však nemali vynechať návštevu najstaršieho tapas baru El Rinconcillo z roku 1670. Skúste ho navštíviť pred ôsmou hodinou večer, tak si zaistíte pohodlné miesto pri bare. Španieli totiž večerajú až o deviatej, o tomto čase praskajú bary vo švíkoch. Vašu objednávku zapíše čašník kriedou priamo na mahagónový bar, ak si teda chcete vychutnať tapas. Večeru v pravom slova zmysle vám naservírujú o poschodie vyššie. V bare El Rinconcillo sa zameriavajú na typické andalúzske recepty. Určite ochutnajte croquetas, salmorejo – studená polievka z paradajky, cesnaku a chlebovej striedky, ako aj kúsky žraloka v cestíčku nazývaného cazón en adobo. Najlepšie croquetas však nájdete v Casa Ricardo.

Mercado de Triana a Castillo de San Jorge

Pri jedle zostaneme aj počas návštevy štvrti Triana, v ktorej sa nachádza trh Mercado de Triana. Práve tu si môžete vychutnať čerstvé ovocie a zeleninu, no najmä morské plody. A tie vám ochutnať vysoko odporúčam. Najlepšie totiž môžete ochutnať práve v Andalúzii a Galícii. Či už si dáte malé kalamáre – chipirones, alebo rôzne druhy mušľovitých morských príšeriek – navajas (podlhovasté mušle), vieiras (väčšie mušle), mejillones (slávky), určite nebudete ľutovať. Po dobrom obede si môžete pod trhom prezrieť zvyšky pevnosti Castillo de San Jorge. Ide o malé múzeum, do ktorého je vstupné zdarma. Objavíte v ňom zvyšky budov z čias inkvizície s podrobnými popismi, na čo ktorá budova slúžila, a čo sa v týchto časoch na týchto miestach dialo. 

3. Prechádzajte sa popri rieke a veži La Torre del Oro

Trh i múzeum sa nachádzajú pri rieke Guadalquivir, ktorej breh je výborným miestom na prechádzku. Tú vám s vysokou pravdepodobnosťou budú spríjemňovať pouliční umelci. Na brehu tejto rieky sa tiež nachádza ďalšia z dôležitých budov – La Torre del Oro. Zlatá veža. Ide o obrannú vežu, ktorej úlohou bolo strážiť vstup do mesta po rieke. V súčasnosti sa v nej nachádza múzeum námorníctva a je z nej vraj pekný výhľad. Keďže ide o malé múzeum, zvyčajne tu čaká mnoho turistov a nám sa čakať nechcelo.

Sevilla – mesto Carmen a Dona Juana

El Barrio Santa Cruz

Štvrť Santa Cruz je stará židovská štvrť, v ktorej kráľ Ferdinad v roku 1248 väznil Židov. Dnes ide o najmalebnejšiu a najživšiu štvrť mesta. Tvorí v podstate centrum mesta a po návšteve kráľovského paláca a katedrály sa v nej pravdepodobne ocitnete, ani nebudete vedieť ako. Je plná príjemných barov, obchodov, úzkych uličiek a kostolíkov. Pri jej prechádzaní nezabudnite občas nazrieť do vchodov a dvorov jednotlivých obytných budov. Očaria vás v nich steny vykladané krásnymi obkladačkami – azulejos a malé nádvoria v arabskom štýle s fontánkou uprostred. Poseďte si na terasách barov alebo si dajte chocolate con churros (čokoláda, do ktorej si namáčate kúsky odpaľovaného cesta) či vermut na stojáka pri bare.

Real Fábrica de Tabacos a Callejón del Agua

Sevillu tiež môžete spoznávať prostredníctvom slávnych operných príbehov Dona Juana či Carmen. Môžete navštíviť napríklad budovu továrne na tabak, v ktorej Carmen pracovala a kde prvýkrát stretla vojaka dona Josého – v súčasnosti ide o miestnu univerzitu. Neďaleko Alcázaru sa nachádza úzka ulička Callejón del Agua, ktorej múry sú starým akvaduktom, ktorý zásoboval kráľovské záhrady. Práve v tejto uličke Carmen tancovala. 

Plaza del Toros de la Maestranza

Sevilla má jednu z najväčších tradícií býčích zápasov v celom Španielsku. Môžete sa o tom presvedčiť návštevou stále funkčného býčieho ringu Plaza del Toros de la Maestranza, ktorý funguje aj ako múzeum. Hoci nie som fanúšičkou tejto krutej zábavy, jeho návšteva bola aj pre mňa zaujímavá. Bol postavený v roku 1733 z dreva a má kapacitu takmer 13 000 kresiel. A architektonicky ide o skutočne krásnu stavbu. V jeho okolí sa tiež nachádza niekoľko sôch slávnych býčích bojovníkov. Práve tento býčí ring je miestom, kde don José, plný žiarlivosti a šialenstva, keď videl svoju milovanú v náručí toreádora Escamilla, krásnu Carmen zabil. Jej sochu môžete hľadať na Paseo de Colón, teda Kolumbovej promenáde. 

V Seville môžete navštíviť tiež dom ďalšieho operného hrdinu – Dona Juana či dom Figara z opery Barber zo Sevilly. 

Instagram tipy v Seville

Setas de Sevilla

Zaujímavým, hoci nie historickým miestom, ktoré v Seville odporúčam navštíviť, sú aj Setas de Sevilla nazývané aj Metropol Parasol. Ide o jednu z najväčších stavieb z dreva na svete. (Takto sa aspoň o nej všade píše – ja som však mala pocit, že je z kovu.) Táto stavba je v podstate obrovským umeleckým dielom. Avšak keď v roku 2011 uzrela svetlo sveta, mnohí obyvatelia neboli nadšení. Dnes je najmä atrakciou pre turistov. Je 150 metrov dlhá a 25 metrov vysoká, skladá sa zo 6 obrovských a navzájom prepojených slnečníkov, ktoré sa svojou štruktúrou podobajú hubám. Okrem výhľadu ponúka za 3 eurá aj zaujímavé prostredie na instagramové fotky, najmä pri západe slnka. Priestor v okolí Metropol Parasol je určený na verejné podujatia. V suteréne je malé múzeum s ruinami a artefaktmi z obdobia rímskej a maurskej ríše.

Terazza Corte Inglés

Chcete ešte jeden trik na získanie super fotky? Vyjdite na terasu Corte Inglés na Plaza Del Duque pri západe slnka. Panoramatický výhľad odtiaľto je čarovný.

Sevilla je hlavným mestom Andalúzie, ktoré na svojich potulkách po Španielsku určite nevynechajte, pretože Sevilla tiene el color especial.


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *