Keď sa povie Flamenko, čo si predstavíte? Prekrásne červené načuchorené šaty s čiernymi alebo bielymi kruhmi? Prsty gitaristu behajúce po strunách gitary rýchlosťou svetla? Spevákovo “zavýjanie”? Flamenco je toto všetko a omnoho viac.

Čo je flamenko?

Je to štýl hudby a tanca, ktorý vznikol na juhu Španielska, v Andalúzií niekedy koncom XVIII. storočia. Mnohé zdroje uvádzajú, že za flamenco vďačíme najmä cigánom, ktorí na zábavách a oslavách spoločne spievali a tancovali. Nie náhodou sú mnohí preslávení umelci práve z tejto etnickej skupiny. Spevák Camarón de la Isla, tanečnica Lola Flores, spevák El Cigala a gitarista El Tomatito. Títo a mnohí iní boli cigáni …Oficiálna verzia však znie, že flamenko vzniklo zmiešaním viacerých kultúr: arabskej, židovskej a rómskej, ktoré dlhé storočia spolunažívali na území Andalúzie. 

flamenko v minulosti
flamenco-v-minulosti

Vedeli ste, že flamenko je založené na improvizácii? 

Samozrejme, existujú určité základné rytmy, takzvané “palos” a štruktúra piesne v každom z nich, ale pravdou ostáva, že esenciou flamenka je sloboda a veľmi expresívne vyjadrenie emócii. Práve takto sa rozozná dobrý umelec od vynikajúceho.

“Flamenco kričí to, čo moja duša nepovie”

Claudia Casares

Kam môžem ísť na flamenko?

Priestor, kde sa odohráva flamenko predstavenie sa nazýva TABLAO. Pódium zväčša býva nízke, malých rozmerov a len pol metra od publika, aby sa vytvorilo intímnejšie prepojenie medzi umelcami a divákmi. Diváci tak môžu počuť dych, či zbadať kvapky potu umelcov. Nie všetky priestory, ktoré sledovanie flamenca v Madride ponúkajú sú však takéto… Ja osobne som flamenko zažila 3 krát, v troch rôznych „tablao“, a len v jednom z nich som mala pocit, že som súčasťou toho všetkého.

Chceš aj ty zažiť nefalšované flamenko priamo v centre Madridu?

➡️!!!!Viac info!!! ⬅️

Flamenko a jeho základné prvky

El Cante = Spev

Na začiatok treba poznamenať, že flamenko spevák nie je “cantante”, ako by to bolo v spisovnej španielčine, ale “cantaor”. Tí, čo zo španielčiny niečo viete, si možno uvedomíte, že v tomto slove dokonca chýba D, čiže ani nie “cantador”, ale “cantaor”. Je to preto, že v Andalúzií, v kraji, kde toto umenie vzniklo, sa koncovky slov často prehĺtajú.

Spev je vo flamenku prejavom tých najhlbších emócií, akými sú bolesť, samota, láska, dokonca aj smrť. Ale nie všetko je len smútok. Jeden zo základných rytmov flamenca sa nazýva “alegría”, teda radosť.

najznámejší flamenko spevák Camaron

Častokrát je spevom interpretovaná poézia od autorov ako napríklad Miguel de Cervantes, Calderón de la Barca, Lope de Vega, alebo Frederico García Lorca.

El toque = Gitara

Podobne ako v prípade spevu, flamenko gitarista sa nazýva “tocaor”, pretože toca la guitarra (hrá na gitare). Na základe rytmu gitary môžeme definovať rôzne “palos”, teda štýly. Zaujímavosťou je, že gitara je elementom flamenka, ktorý sa počas histórie rozvinul najviac.

Najznámejší flamenko gitarista Tomatito

El Baile = Tanec

Najvizuálnejší element flamenca. Jeho vznik bol ovplyvnený okrem rómskej aj africkou a castílskou kultúrou. Flamenko tanec je veľmi komplexný, s mnohými variáciami v závislosti od rôznych “palos” (štýlov), ale základ je jeden a ten istý. Pôvabné pohyby rúk, ktoré kontrastujú s energickým dupotom nôh o zem. A piruety. Veľa piruet.

“Myseľ treba pri tanci odložiť, má to byť duša, ktorá sa pri tanci vyjadrí ”

Maria Juncal

Las Palmas = Dlane

Tlieskanie je najpresnejší, najstarší a najdôležitejší z “bicích nástrojov” flamenca. Práve dlane dávajú flamencu rytmus, či už údermi jednej o druhú alebo o drevený stôl. Preto sú základným aspektom pre tréning či už gitaristov, spevákov, alebo tanečníkov. Nie len rytmus, ale aj hlasitosť a tempo tlieskania, ktorým sa sprevádza tanec či gitara pri rôznych štýloch (palos) sú pre všetkých flamenko umelcov priam nevyhnutnými zručnosťami.

Typy tlieskania / dlaní

Stlmené – Používa sa najmä pri sprevádzaní základných typov piesní ako “Soleá” a “Tientos”. Nízka hlasitosť slúži na udržanie rytmu v prípadoch, keď má spev hlavnú rolu.

Hlasné – Tento typ dlaní, známy aj ako “abiertas” (otvorené) sa používa pri oslavných typoch piesní akými sú “Bulerías” a “Alegrías”.

Ďalšie rytmické sprevádzanie

Golpe = Klepanie – Údery prstových kĺbov o stôl, alebo palice o zem.

Pitos = Lúskanie – Používajú ho najmä učitelia, keď určujú rytmus, alebo tanečníci na skrášlenie tanca.

Castañuelas = Kastaňety – Párový hudobný nástroj vyrobený z dreva, ktorý poznali už Feníčania pred 3000 rokmi.

Jaleo = Rozruch

Jedným z najšpecifickejších prejavov flamenka sú spontánne a emotívne výkriky, či už spevákov, gitaristov, tanečníkov alebo dokonca aj publika, ktoré povzbudzujú umelcov a ženú ich k vyšším úrovniam inšpirácie a expresivity. Počas sólového výstupu jedného z umelcov nie je zvláštnosťou začuť klasické “olé”, alebo “guapa” (krásavica), prípadne “vamonoos” (pomee).

Flamenco je typ umenia, ktorého sa účastnia mnohí umelci. Súlad medzi nimi a ich schopnosť navzájom komunikovať je esenciálna, ak chcú vyjadriť silu, emóciu a vášeň, ktoré flamenko definijú.

Niekedy sa ale takéto výkriky ozvú aj z publika. Je to predsa prirodzená reakcia na intenzívne pocity z predstavenia. Len si dávajte pozor na intonáciu a moment, pretože nevhodný výkrik môže celé to kúzlo zabiť.

Oblečenie

Z celého súboru umelcov svojou róbou pravdepodobne najväčšiu pozornosť zaujme “bailaora”. Najtypickejšie sú šaty s kruhmi, ale mnohokrát ich zdobia kvety alebo iné motívy. Niekedy sú dokonca len jednofarebné. Veľmi časté sú volány, tak na rukávoch ako aj na sukni. Dĺžka sukne, farby a doplnky závisia najmä od toho, ktorý “palo” bude “bailaora” interpretovať. Pre veselú “alegríu” je vhodná dlhá sukňa s veľkým volánom, živé farby a výrazné doplnky, kdežto k smutnému “soleá” sa hodia jednoduchšie tmavé šaty a minimum doplnkov. Aj preto sa “bailaoras” počas flamenko predstavenia niekoľkokrát prezliekajú.

Vo vlasoch mávajú tanečnice flamenca kvety, na ušiach výrazné náušnice a v rukách vejár alebo šál.

Flamenko tanečnice využívajú kus látky takzvaný mantón

Obrovský šál, nazývaný “mantón” má šírku rozpažených rúk a výšku tanečnice. Je doplnkom, ktorý keď sa použije, hrá v tanci veľmi dôležitú úlohu. “Bailaoras” si ho okolo seba zvíjajú v pôvabných pohyboch plných energie, pri smutných “palos” ako “soleá” akoby sa stal ich štítom pred vonkajším svetom.

Odevy, ktoré používa “bailaor” sú omnoho jednoduchšie. Nohavice a košeľa sú doplnené o sako alebo vestu, niekedy aj oboje. Tieto počas predstavenia môžu použiť aj ako doplnky pri tanci. Čo sa týka farieb, zväčša sú neutrálne, ako šedá, biela, čierna alebo okrová, hoci občasne sa používa aj červená.

Topánky

Pre každého tanečníka sú topánky dôležitým kúskom oblečenia a pre tanečníka flamenca o to viac, že neslúžia len ako odev, ale aj ako hudobný nástroj. Tieto špeciálne topánky majú na špičke a na päte kov, vďaka ktorému sa zvuk pri dupaní o drevenú podlahu zvýrazní.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *