Nie nadarmo má prezývku Isla Bonita. Tento maličký poklad na západe Kanárskych ostrovov nás očaril ešte v januári 2016, keď sme sa tam s Luisom vybrali na dovolenku. Keď som sa ho pred pár týždňami spýtala, ako sme ostrov La Palma objavili, povedal mi, že na internete našiel, že spomedzi Kanárskych ostrovov je práve La Palma najzelenšia a najlepšia destinácia pre milovníkov trekingu.

Je tu viac ako 1000 km značených turistických chodníčkov! Treking však nie je jediné, čo La Palma ponúka. Je takým fantastickým mixom rôznych ekosystémov, že ak je príroda to vaše, určite vám odporúčam dovolenku alebo aspoň výlet na ostrove La Palma.

Tak sa pokojne posaďte s vínom v ruke, pretože v tomto článku vám zhrniem všetko, čo sa dá na Palme vidieť, zažiť a ochutnať. Moje skúsenosti a dojmy som zbierala počas celého jedného roku, ktorý som na tomto nádhernom ostrove prežila. 

La Palma – základné info

Spomedzi obývaných Kanárskych ostrovov je La Palma tretím najmenším, po ostrovoch El Hierro a La Gomera. Žije tu len 85-tisíc obyvateľov, z ktorých väčšina obýva západné pobrežie, takzvané Valle de Aridane.

Je zároveň aj najzápadnejším ostrovom. Veď aj pre Kolumbusa bolo Puerto Tazacorte posledným európskym prístavom, v ktorom zakotvil pred tým, než sa vyplavil naprieč Atlantickým oceánom. 

Aj napriek tomu, že rozloha La Palmy je len tretinou rozlohy Tenerife, 35% kanárskych banánov sa vypestuje práve tu. Banánovníkové plantáže sú tu na každom kroku. Pokrývajú takmer celé pobrežie.

La Palma má rovnako ako ostatné Kanárske ostrovy sopečný pôvod, a keďže na sem sa nikto piesok zo Sahary nosiť neunúval, na všetkých plážach je čierny piesok.

Nachádza sa tu jedno z najdôležitejších astrofyzických observatórii na svete. Z najvyššieho vrchu ostrova Roque de los Muchachos však môžu nočnú oblohu plnej kráse sledovať nielen vedci. Keď som tu prvý krát spozorovala Mliečnu dráhu, neverila som vlastným očiam.

Aké je na ostrove La Palma počasie?

Ako na všetkých Kanárskych ostrovov, počasie je na La Palme počas celého roka mierne. Niektorí tvrdia, že na Kanároch je jar celý rok. O tomto sme boli presvedčení aj my. V októbri, po príchode na La Palmu, sme sa smiali, keď domáci hovorili o zime, lete, jari a jeseni. Po roku života na La Palme musím uznať, že „los palmeros“ mali pravdu. 

Hoci sa počas celého roka teploty v priemere cez deň pohybujú okolo 24 stupňov a v noci okolo 18, ročné obdobia existujú!

Jeseň na Kanárskych ostrovoch

Práve na jeseň sme sa na La Palmu presťahovali. Pamätám si, ako nám ešte v novembri vždy okolo 12h na obed pieklo na terasu, no ak sme sedeli v tieni pod stromami na Plaza España, mala som so sebou svetrík.

Zima na Kanárskych ostrovoch

Počas najhlbšej zimy môže byť celkom chladno. Pamätám si dva januárové týždne, kedy neprestajne pršalo a my sme si pri 15 stupňoch čajíkovali, aby sme vo vnútri nezamrzli, keďže kanárske byty s kúrením nepočítajú. Využili sme ich teda aspoň na prípravu materiálov na výučbu španielčiny a marketing pre Your Spanish Friend. Toto však bolo nevídané, keďže išlo o Filoménu, ktorá o týždeň neskôr priniesla do Madridu sneh!

Pomimo búrky Filoména sme sa aj v zime minimálne raz za týždeň bez problémov opaľovali na pláži. Samozrejme, na plavky to bolo len okolo obeda, medzi 12h a 15h, a len keď bola jasná obloha. Navyše, s kúpaním to pre veľké vlny bolo komplikované. Hnedastú farbu sme ale chytalij napríklad aj 20. decembra, na moje narodeniny. Počas víkendových večerov, keď sme si zvykli zbehnúť „do mesta“ na drink, sme ale museli nosiť sveter a koženú bundu. (Som zimomravá :)) 

Jar na Kanárskych ostrovoch

Teploty na jar idú mierne hore, ale čo je hlavné, po častejších zimných dažďoch začne všetko kvitnúť. Jar je teda fantastickým obdobím na návštevu La Palmy, keďže už od konca februára získava intenzívnu zelenú farbu, a počas potuliek ostrovom narazíte na rôznorodé farebné kvety. Prší menej a začína sa otepľovať. Okolo obeda už v nízkych nadmorských výškach poriadne pečie slnko. Príjemne je už aj v tieni 🙂    

Leto na Kanárskych ostrovoch

Rozvidnieva sa okolo 7:15 a pri rannej káve na terase potrebujem mikinu čím ďalej tým menej. Poobede sa schovávam za počítač do obývačky. Na pláž chodievame zväčša k večeru, pretože počas dňa by sme asi dostali úpal.

Nikdy nevieš, ako sa zbaliť: teplotné rozdiely v nadmorských výškach

Pozor! Spomínané teploty sa vzťahujú na nadmorskú výšku cca 500 metrov a na slnečnú západnú časť ostrova, Valle de Aridane. V hlavnom meste Santa Cruz de la Palma na východe ostrova zvykne byť zamračené, ak nie pršať. Po ceste na motorke, vždy keď sme sa blížili k mestečku Puntagorda, sme náhle cítili, že sme vo výške takmer 750 metrov nad morom. A na najvyššom vrchu ostrova Roque de Los Muchachos s 2426 metrami bola v noci už aj v polovici októbra neskutočná zima. Len pár stupňov nad nulou a fúkal vietor, a teda čiapka, rukavice a neprefúkavá bunda boli viac než vítane. Počas Filomény na jeho vrchole dokonca aj nasnežilo.

Vždy, keď sme sa na Palme vybrali na výlet, zvykli sme si so sebou nosiť oblečenie na všetky možné situácie. Od plaviek cez krátke gate, športovú podprsenku, termoprádlo, nepremokavú bundu až po nákrčník, čiapku a rukavice. 

Letecky na ostrov La Palma priamo z Madridu

My sme na La Palmu z Madridu lietali buď s prestupom na väčších ostrovoch ako Tenerife alebo Gran Canaria (Ryanair + Binter, prípadne Air Europa), alebo priamym, ale drahším letom spoločnosti Iberia.

Prednedávnom však Ryanair ohlásil, že od januára tam začne lietať priamo z Madridu! Krížim prsty, aby sa sopka Cumbre Vieja upokojila a La Palma mohla začať vítať turistov. 

Je potrebné požičať si na ostrove La Palama auto?

Jednoznačne áno. My sme si ho prenajali hneď, ako sme sa na ostrov presťahovali.

Asi o týždeň neskôr nám dorazila motorka, ktorú sme si z Madridu dali previezť cez logistickú firmu. Vďaka nej sme sa mohli pohodlne dostať na všetky pláže vo Valle de Aridane, a cez víkendy sme dokonca vyrážali aj do dediniek Tijaraffe či Puntagorda. Ale vždy, keď nás niekto prišiel navštíviť, prenajli sme si auto, aby sme preskúmali aj vzdialenejšie časti ostrova. 

Sieť autobusov síce umožňuje presúvať sa medzi mestami, ale ak chce človek vidieť ostrov La Palma v plnej kráse, bude jednoznačne potrebovať auto. A dobré vodičské schopnosti. Cesty sú kľukaté a úzke a výškové rozdiely markantné. Jeden z mála rovných úsekov je medzi mestečkom El Paso a tunelom, ktorým sa prechádza do Santa Cruz de la Palma. A tam merajú rýchlosť a pokutujú turistov, ktorí sú unavení z toľkých serpentín a na rovinke dupnú na plyn. Ako sa stalo aj nám 3-krát hneď prvý týždeň po príchode na Palmu. My sme to šťastie, že by nás niekto vopred upozornil, nemali.

Auto sme si prenajímali cez rodinnú požičovňu Favi v “našom” mestečku Los Llanos de Aridane. Prvýkrát sme platili 23 € na deň a auto nám odovzdali na letisku, no postupom času sme si vytvorili dobrý vzťah a Francisco nám zvykol požičať auto len za 15 € na deň. Podobné ceny ponúkajú aj väčšie spoločnosti ako Cicar či TopCar. 

Náš šrotík prezývaný Diavolo

Pozor!!! V auguste šli ceny výrazne hore. Prenajať auto 2 týždne pred pobytom bolo pre veľký dopyt takmer nemožné, a ak aj nejaké auto bolo voľné, ceny sa pohybovali okolo 60 € na deň. My sme si preto po tom, ako sme sa začiatkom júla rozhodli zostať na ostrove, ešte aspoň na jednu zimu kúpili auto. Vtedy sme však netušili, čo všetko nás cez leto ešte čaká…

Ubytovanie na ostrove La Palma

Na La Palme je len minimum hotelov. H10 Taburiente v Los Cancanjos pri letisku, Princess Fuencaliente na juhu ostrova a zopár ďalších v turistickej dedine s dlhokánskou plážou Puerto Naos.  

Dovolenku na La Palme si najviac užijete, keď si rezervujete apartmán cez Booking alebo Airbnb. Prípadne, keď si donesiete stan a spacáky a dobre naplánujete noci v rôznych campingoch a “refugios” 😉

Pre spomínané slnečné počasie niekoľko pláží v dosahu do max.15 km (po relatívne dobrých cestách) a dostupnosť služieb by som ako základňu odporúčala Valle de Aridane. Ak chcete preskúmať celý kolorit ostrova, je to tak akurát v strede všetkého a navyše sa budete môcť lúčiť s dňom pri západe slnka.

Východ slnka v okolí Santa Cruz de la Palma tiež nie je na zahodenie, no tu treba ísť na pláž ešte pred vyrazením na trek, lebo poobede-večer už môže byť neskoro…

Priamo v Los Llanos de Aridane, kde sme aj my sami rok bývali, je dokonca aj hostel Vagamundo pre batôžkárov. Izby sú síce jednoduché, ale ak hľadáte dobrú atmosféru za nízku cenu a parťákov na objavovanie ostrova, bude sa vám páčiť.  

Ak sa na La Palmu vyberiete preto, že chcete v pokoji meditovať obklopení prírodou, odporúčam Rivendell Centro de Arte y Retiro priamo v Caldera de Taburiente.

Čo vidieť na ostrove La Palma?

Ako som už spomínala, La Palma je skvostom prírody.  Od píniových lesov v hornatej Caldera de Taburiente cez paprade v Bosque de los Tilos, autoktónne stromy Dracos na severe, prírodné bazény, pláže s čiernym pieskom až po mesačnú krajinu na juhu ostrova.

TOP 5: divoká príroda na ostrove La Palma

Vybrať len 5 miest veru ľahké nebude. Ale pre vás, ktorí sa pravdepodobne na Palmu sťahovať nejdete, to bude asi najpraktickejšie. Nižšie v článku potom doplním ďalšie úžasné miesta, ktoré sa oplatí vidieť, zoradené podľa kategórií.

1. Caldera de Taburiente

Každý, kto príde na Palmu, by nemal vynechať jeden z najväčších kráterov sopky na svete, Caldera de Taburiente. Na jej objavenie existuje niekoľko možností v závislosti od času, ktorý máte, a vašej fyzickej kondície.

a) Ruta de los Miradores 

Nenáročný spôsob,, ako nahliadnuť do Caldery,, je vyviezť sa autom na Mirador de la Cumbrecita a odtiaľ sa trošku prejsť cez Ruta de los Miradores. Ako už názov napovedá, ide o cca 3 km dlhú trasu, na ktorej sa nachádza niekoľko vyhliadkových bodov. Keďže sú ale tieto výhľady v porovnaní s tými, ktoré sme videli na iných trasách, len slabou kávou, nemám žiadne fotky 🙁

b) Naprieč Caldera de Taburiente

Práve pre tento trek sme sa rozhodli, keď sme navštívili Palmu ako dovolenkári. Taxík vás z parkoviska v Caldere vyvezie za 15 – 20 € na osobu po prašnej a rozbitej ceste na vrchol Mirador de los Brecitos, odkiaľ vás čaká cca 6-hodinová túra.

Prvá etapa je dole kopcom, naprieč píniovými lesmi po úzkom chodníčku vydláždenom suchým ihličím. Na jej konci sa vám naskytne krásny výhľad na rieku a hory v pozadí, a vy budete mať chvíľu možno pocit, že ste vo Vysokých Tatrách 🙂 Len kúsoček od rieky je Zona de Acampada, teda camping patriaci národnému parku, takže toto miesto je ideálne na oddych a nejaký ten bocadillo (bageta). Dá sa tu aj prespať, plán, ktorý nám stále ostal na „bucket liste”.

Druhá etapa je síce strmá, ale krátka. Kopcom dole sa dostanete dovnútra Barranco de las Angustias a ak zabočíte doľava, po 15 minútach narazíte na farebný vodopád „Cascada de Colores”. Späť k autu je to potom asi 6 km, viac–menej stále po rovinke.

2.Prales Bosque de los Tilos

Nádherný papraďový les Bosque de los Tilos sa nachádza na severovýchode ostrova. Niektoré jeho časti sú akoby vystrihnuté z filmu Jurassic Park. Opäť, dá sa doň nahliadnuť len tak narýchlo alebo si dať poriadnu poldennú túru.

a) El Cubo de la Galga

Na polceste medzi „mestami” Puntallana a Los Sauces uvidíte naľavo značku El Cubo de la Galga. Auto necháte na oficiálnom parkovisku a môžete začať cestu naprieč subtropickým vlhkým lesom „bosque de laurisilva”, ktorý sa tu zachoval spred 20 miliónov rokov vďaka alisijským vetrom. Odporúčam spraviť si celý okruh, ktorý trvá asi 3 hodiny,  je to len mierne do kopca a ku koncu uvidíte aj výhľad z Mirador de la Somada Alta. Menej náročnou možnosťou je ísť rovnakou cestou tam ako späť. Cieľom je papraďové bludisko, 2,2 km od parkoviska. 

b) Los Tilos

Ako ináč, aj tu máte niekoľko možností. Ak ste v dobrej fyzickej forme a chcete prejsť naprieč tunelmi s vodou, vidieť vodopády Marcos y Corderos, a tiež si užiť pokoj a nádherný výhľad z Mirador Espigón Atravesado, pripravte sa opäť na poldennú túru. Keďže je Bosque de los Tilos chránenou oblasťou, rovnako ako v prípade Caldera de Taburiente, budete si musieť zaplatiť 18 € za taxík. Ten vás vyvezie z parkoviska pri „Centro de Visitantes Los Tilos” hrboľatou cestou ku Casa del Monte a dobrodružstvo môže zažať. Celý trek má 12 km a hoci do kopca pôjdete len kratučko, 13 úzkych tunelov popri kanáli a strmý kopec pomedzi paprade vám dá zabrať. Nám to trvalo asi 6 a pol hodiny, no podľa Maps.Me je to takmer 8. 

Ak si za taxík platiť nechcete, alebo máte menej času, odporúčam vyjsť od parkoviska aspoň 2,8 km po Mirador de Espigón Atravesado a potom sa vrátiť naspäť.

c) Vodopád z obálky National Geographic

A ak ste došli na La Palmu aj napriek tomu, že treking nie je vaša šálka kávy, choďte sa aspoň pozrieť na Vodopád Cascada de los Tilos, ktorý sa vo februári objavil na obálke National Geographic. Okrem iného sa toto miesto objavilo aj vo filme The Midnight Sky, v ktorom hviezdil George Clooney.

3. Romantická noc na Roque de los Muchachos

Ako som už spomínala vyššie, Roque de los Muchachos treba zažiť v noci. Odvážim sa povedať, že práve tu som zažila najkrajšiu scenériu v živote. Prvýkrát, keď sme na La Palme boli na dovolenke, mi až vošli slzy do očí. 

Všetko sa to začína hodinku – dve pred západom slnka, keď sa kľukatou cestou šplháme autom do výšky 2400 metrov nad morom. Predierame sa oblakmi,, až kým vyjdeme ponad ne. Slnko nám páli do očí, a kým ja nahrávam videá, Luis sa sústredí na šoférovanie.

Keď sa dostaneme na vrchol, naokolo vidíme čudesné astronomické observatóriá, pod sebou len more bielych oblakov a nepočujeme vôbec nič, máme pocit, akoby sa svet prestal točiť. Ako slnko klesá, prejdeme sa k vyhliadkovým bodom a keby sme mali strach z výšok, asi by sme omdleli. Ako sa tak lúčime s ďalším dňom, zamestnanec národného parku nás vyháňa. Parkovisko na vrcholku sa totižto zatvára. 

Týmto sa ale naše stretnutie s vyššou silou nekončí. Astrofyzikov nechávame pracovať a autom sa presúvame na Mirador de los Andenes. Sledujeme, ako sa nebo na západe sfarbilo do oranžova, zatiaľčo na východe už zavládla noc. Večernica už vykukla spoza horizontu. V aute si dávame niečo pod zub a vychádzame, až keď sa úplne zotmie. Silný vietor nám fúka do tváre a my si s horúcim čajom v termoske vychutnávame nočnú oblohu. Nebo pokryté tisíckami, ba až miliónmi hviezd nás opäť presvedčilo o tom, že ako človek sme len maličký kúsok vesmírnej energie.

4. Garafía – divoký sever ostrova 

Sever ostrova La Palma, oblasť Garafía, je mojou srdcovkou. Žeby práve preto, že sme ho preskúmali najmenej? Alebo preto, že dostať sa tam, je celkom masaker? Ak som to ešte nespomínala, cesty na La Palme sú, ako by sme po sedliacky povedali, „o hubu”. Úzke a serpentína za serpentínou. Najmä na severe. Čoto sme ale predsa obehali, takže ideme na to.

a) Cuevas de las Burracas

Túto približne hodinovú prechádzku sme si vybrali vždy, keď sme kamarátom, ktorí nás prišli pozrieť, chceli ukázať ekosystém na severe La Palmy. Okruh začína aj končí v dedine Las Tricias. Je cestou do dávnej histórie ostrova, do čias, kedy ho obývali takzvaní Guanches. Uvidíte tu symboly a znaky vyryté do skál jaskýň, v ktorých bývali. Čo sa však mne osobne na tejto prechádzke páči najviac, sú divoké domčeky “hipisákov” obklopené divokou flórou. Práve tu nájdeme množstvo autoktónnych stromov “Dracos”, aj keď najstarší je vraj na Tenerife.

b) El Tablao

V tejto dedinke, na samom severe ostrova, akoby sa zastavil čas. Babička ohnutá v krížoch na nás zazerá ako na mimozemšťanov, zatiaľčo dedko, jej manžel, s mozoľatými rukami prenáša drevo. Na dvore majú zaparkovaný Fiat 500 zo 70-tych rokov. Niektorý z dvadsiatich susedov prevádzkuje bar, ale ten je otvorený, len keď šťastie vyjde.

Pre tento nefalšovaný, autentický ráz dedinky v kombinácii s horami pokrytými zeleňou v pozadí sa v Tablao oplatí aspoň zastaviť a vychutnať si moment ničnerobenia. Väčší dovolenkový relax si ani neviem predstaviť. Raz sme sa odtiaľto vybrali aj smerom do dedinky Los Franceses, cca 6 km, strmým kopcom dole a potom hore.

5. Sopky na ostrove La Palma

Sopky sú ďalším znakom toho, že matka príroda má silu, oproti ktorej sme my smrteľníci len zrnkom piesku. Práve jedna z nich, ktorej meno zatiaľ nie je známe, nás koncom septembra vyhnala z nášho vysneného domova, ostrova La Palma. Celých 20 km od  piknikového miesta El Pilar až po Fuencaliente úplne na juhu ostrova je totižto aktívnou sopečnou oblasťou, La Cumbre Vieja.

a) Zopár fotiek z El Llano de Jable

Ak už máte trekovania dosť, sopečný charakter La Palmy si užijete aj v prípade, že zaparkujete auto na mieste nazývanom El Llano de Jable a trošku sa prejdete. Kontrast zelenkavých mladých pínií s čiernym pieskom je niečo, čo som zatiaľ videla len tu.

b) Ruta de los volcanes

Čiernobiely svet naprieč mesačnou krajinou. Takto by sme v krátkosti popísali trek, na ktorý sme sa vybrali 2. februára počas splnu mesiaca. Mali sme so sebou čelovú baterku, no počas 90 % 17 km dlhej trasy sme ju vôbec nepotrebovali. Na cestu nám svietil mesiac. Prvých 8 km bolo hore-dole kopcom, miestami po čiernom piesku, čím boli výstupy náročnejšie, ale od Montaña de los Bermejales po mestečko Los Canarios to už bolo len dole kopcom. Ku koncu cesty sme mohli vidieť ako slnko vychádza ponad Tenerife a potom sa vynikajúco naraňajkovali v Bare Parada. Sandwich s queso ahumado a káva bolo presne to, čo sme potrebovali.  

c) Sopka San Antonio a salinas de Fuencaliente

V „Centro de Visitantes del San Antonio” v mestečku Los Canarios sa so sopečnou históriou La Palmy môžete bližšie zoznámiť bez toho, aby ste museli kráčať naprieč ostrovom. Navyše, môžete odtiaľ prejsť posledné 3 sopky až po Faro de Fuencaliente, len 4,5 km dole kopcom. Práve takto sme to vyriešili my, keď sme na La Palme boli v januári 2016 na dovolenke. Po ukončení treku pri Faro de Fuencaliente sa tiež môžete naučiť, ako sa ťaží morská soľ.

Ups… To už bolo 5 tipov, však? A ja som ešte vôbec nespomenula pláže a prírodné bazény! Nevadí, to je predsa v odporúčaniach na dovolenku kategória sama o sebe.

Hoci je La Palma destináciou najmä pre aktívny turizmus, a pre plážových povaľačov odporúčam skôr Fuerteventuru, nie je nič lepšie, ako schladiť sa po náročnom treku v oceáne. 

TOP 5: čierne pláže na ostrove La Palma

1. Playa de La Veta

Naša úplne najobľúbenejšia pláž! Hoci sme sa sem dostali len párkrát… Schovaná medzi útesmi, s perfektným vstupom do vody a minimom ľudí počas týždňa alebo v zime. My sme tam v decembri dokonca boli úplne sami! Asi vás neprekvapí, že na to, aby ste sa tam dostali, sa budete musieť prejsť 😀

Približne 1 km, teda 15 minút dole a 25 minút hore kopcom, keď sa budete vracať. Vďaka scenériam, ktoré po ceste uvidíte, vám to ale prejde rýchlo. POZOR! Úzka a strmá cesta na La Vetu z dediny Tijaraffe je vhodná len pre naozaj skúsených vodičov.

2. Charco Verde

Naša obľúbená pláž vo Valle de Aridane. V zime a cez týždeň si tu doprajete relatívne súkromie a v lete cez víkendy si zas možno zahráte beach volejbal, tak ako ja 🙂

Dobrá správa! V tomto prípade už nehrozí žiadna prechádzka. Parkovisko je rovno nad plážou. 

Zlá správa! Cesty vedúce na túto pláž z Los Llanos de Aridane boli zaplavené lávou 🙁 Verím však, že o niekoľko rokov ich renovujú.

3. Playa de Los Nogales

Presne na opačnej strane ostrova, polhodinky autom na sever od Santa Cruz de la Palma sa nachádza surferská pláž Playa de los Nogales. Aj sem treba zísť z parkoviska po vlastných pozdĺž chodníčka vtesaného do skál (ale o čosi kratšie a menej strmo :P). Vďaka jej veľkosti je okrem surfovania ideálna aj na plážový tenis 🙂

POZOR! Treba sem dôjsť doobeda, pretože vysoké útesy v popoludňajších hodinách vytvárajú na celej pláži tieň. 

POZOR! Sú tu nebezpečné prúdy. Kúpanie len pre skúsených plavcov.

4. La Zamora

Túto pláž na juhu ostrova, len kúsok od cípu Faro de Fuencaliente, sme si obľúbili najmä preto, že vo vode je vynikajúca viditeľnosť a nad plážou fantastický bar, v ktorom ponúkajú ryby a morské plody za ľudové ceny.

5. Puerto de Tazacorte

Počas zimy asi najlepšia možnosť. Keďže Puerto de Tazacorte je najslnečnejším miestom v Španielsku, pláž je široká a bez skál, je dosť možné, že sa tu okúpete aj vtedy, keď je v Los Llanos zamračené a 17 stupňov. Navyše, pozdĺž pláže nájdete typickú dovolenkovú promenádu s barmi a reštauráciami. A v lete si tu dokonca môžete zaskákať na nafukovacom hrade alebo požičať vodný bicykel či kajak. Tak ako na všetkých plážach na západnom pobreží, západ slnka je tu a nezaplatenie.

Prírodné bazény na ostrove La Palma

La Fajana

Hoci sme sa tu zastavili asi 3-krát, ani raz neboli podmienky na kúpanie. Búrlivé vlny sa vrhali do prírodných bazénov, čo môže byť veľmi nebezpečné. Tak sme sa aspoň pokochali a dali si pivo 🙂

Charco Azul

Ideálny oddych a schladenie po náročnom treku v Bosque de los Tilos. Tieto bazény sú veľmi pekne upravené, miesto na opaľovanie je pohodlné a v priezračnej vode plávajú farebné rybičky.

Echentive

Kúpačka zaručená 😉 Keďže sa prírodný bazén Echentive nachádza medzi skalami tak, že nie je priamo prepojený s oceánom, voda je tu teplejšia a hladina totálne pokojná. Navyše, voda s minerálmi zo sopečných skál je vraj blahodárna a omladzujúca 🙂  

Porís de Candelaria

Okúpať sa tu je bezpečné len v lete, kedy je hladina pokojná. Porís de Candelaria sa ale oplatí vidieť v každom ročnom období, pretože ide o originálnu dedinku vtesanú do skál.

Mestečká na ostrove La Palma

Ako som spomínala už na začiatku článku, La Palma je destinácia najmä pre milovníkov turistiky v prírode. Predsa sa však jeden či dva večery môžete prejsť po historických uličkách v hlavnom meste Santa Cruz de la Palma na východe ostrova či po Los Llanos de Aridane na západe.

Santa Cruz de la Palma

Santa Cruz vyniká najmä promenádou Avenida Marítima popri mestskej pláži, ponad ktorú vykukujú farebné domčeky v koloniálnom štýle s drevenými balkónmi. Je plná reštaurácií spomedzi ktorých odporúčame La Lonja s výbornými rybami, morskými plodmi aj mäsom. Prejdite sa až na samý koniec promenády, kde uvidíte dôveryhodnú repliku lode Carabela de Santa María, ktorou Krištof Kolumbus vyplával naprieč Atlantickým oceánom. Cestou späť sa prejdite po rovnobežnej Calle Anselmo Peréz de Brito a po niekoľkých minútach narazíte na námestie Plaza Espaňa s krásnymi renesančnými budovami, akými sú radnica a kostol El Salvador. Interiér kostola stojí za návštevu pre jeho drevený strop v mudejarskom štýle. Ak radi nakupujete zeleninu v tržniciach, zastavte sa tiež v Mercado de Rocova. Pekné sú tiež uličky Calle Sebastian či Calle Tanquito vo štvrti San Telmo.

Los Llanos de Aridane

Los Llanos de Aridane bol naším domovom počas celého roka. Prvých pár mesiacov sme bývali priamo v srdci mesta, na námestí Plaza de España, ktoré je centrom spoločenského diana v Los Llanos. Nachádza sa na ňom radnica a kostol Nuestra Señora de los Remedios. Z druhej strany kostola je námestíčko Plaza Chica, veľmi pokojné a romantické miesto.

Priamo na Plaza España sa nachádza kiosko, teda typický palmerský bar, v ktorom sa dá popíjať kávička alebo pivo a jesť tapas na stojáka, alebo sedieť na terase. Kiosko de Aridane bol naším útočikom, keď sme sme začali pociťovať ponorku a potrebovali sa porozprávať s niekým, kto sa nevolá Alex alebo Luis 😀 Nielen, že tam robia výborné tapas a raciones, ale aj čašníci sú fakt sympaťáci 🙂

Priamo odtiaľ potom vedie na východ ulica Calle Real s krásnymi historickými domčekmi a rovnako pekné sú aj tie na Calle del Medio.

V Los Llanos ma prekvapilo množstvo obrovských graffiti na rôznych domoch v centre mesta. Okrem kioska sme si tu obľúbili taliansku zmrzlináreň, pizzeriu Greco Libero a bar El Parral so španielskou kuchyňou.  Trošku obďaleč, rozumej 10 minút pešo, nájdete parčík Parque Gomez Felipe, množstvom farebných kachličiek pripomínajúci Park Guell v Barcelone.

Čo a kde ochutnať na ostrove La Palma?

Na potulkách ostrovom človek vyhladne. Za ten rok, čo sme tu bývali, sme ochutnali kadečo. Klasikami, ktoré na Kanárskych ostrovoch treba jednoznačne ochutnať sú papas arrugadas, teda malé zemiaky varené aj so šupkou a queso asado, teda grilovaný syr. A čo k nim nesmie chýbať sú omáčky mojo verde (z koriandra) a mojo rojo (zo štipľavých papričiek). Tieto špeciality nájdete naozaj takmer v každom bare.

Na raňajky alebo po obede je zas veľmi typické café condesado, teda espresso s kondezovaným mliekom. Prípadne, ak nešoférujete, dajte si baranquillo. Okrem kondenzovaného mlieka naspodu má aj vyšľahanú penu navrchu a chupito likéru. 

Vo všeobecnosti je pomer cena – kvalita jedla v reštauráciách na ostrove La Palma fantastický. 

El Asador del Campesino

Do tejto reštaurácie na severe ostrova, v mestečku Barlovento, sme brávali kamarátov vždy, keď sme sa išli pozrieť na prírodné bazény La Fajana. Je medzi domácimi natoľko obľúbená, že miesto si treba rezervovať vopred. Ako názov sám naznačuje (gril roľníka), ide o jednoduchú reštauráciu, ktorá sa na nič nehrá, zato ponúka výdatné porcie mäsa na grile veľmi dobrej kvality. Hovädzie, bravčové a dokonca aj kozie či zajačie.

La Gaviota

Ak máte radšej ryby, na severovýchode odporúčam reštauráciu La Gaviota.  Nachádza sa priamo nad bazénmi La Fajana a sledovať búrlivé more, kým si pochutnávate na tuniakovom ceviche, ktoré je ich špecialitou, je zážitok. Cena je vyššia a porcie menšie, ale prezentácia jedál je úžasná.

Kiosko Isla 7

Obľúbená reštaurácia medzi domácimi na západnom pobreží v oblasti El Remo. Opäť výborné ryby a opäť s výhľadom na more. Bohužiaľ, cesty, ktoré k nej vedú, boli zaplavené lávou. 

Camu Camu

Terasa s výhľadom na zeleň všade navôkol je to najlepšie, čo nájdete v blízkosti Las Burracas. Grilovaná chobotnica, ako aj queso asado, papas arrugadas či hamburger tu boli výborné. 

Chipi Chipi

Lacné grilované kura v nádhernom prostredí, blízko hlavného mesta Santa Cruz de la Palma. Ponúkajú tu, samozrejme, aj veľké množstvo iných jedál na grile, no kura za 3,90 € je jednoducho bomba!  Ak si rezervujete miesto vopred, pridelia vám jednu z privátnych minisál s výhľadom na tropické záhrady. 

La Muralla 

Na hlavnej ceste medzi mestečkami Tijarafe a Puntagorda, v blízkosti pláže la Veta, robia vynikajúce steaky. Raz sme sa tu zastavili s kamarátmi po ceste domov na večeru a za fľašu vína, predjedlá a obrovský steak každý zaplatil len 25 €. Lepší pomer cena – kvalita si asi ani neviem predstaviť. A ak by ste neboli hladní, odporúčam aspoň kávu pri západe slnka.

Casa Osmunda

Asi najdistigvinovanejšia reštaurácia, v akej som na La Palme bola. Viete, taká tá, do ktorej idete na romantickú večeru. Výborné šaláty, ryby aj mäso. A lepšie krokety  som asi ešte nemala. 

La Era

Ak sa chcete relatívne lacno a dobre najesť na juhu ostrova, La Era v mestečku Los Canarios je správny výber. El bichillo, teda bravčové mäso na rôznych omáčkach, sa rozplýva na jazyku. A navyše, porcia stojí len 10€.

Extra tipy na záver 

Google Maps tu môžu byť zradné.

Môžu vás totižto dostať doslova do úzkych. Cesty, ako som už spomínala, nie sú najlepšej kvality a niekedy vás mapy môžu navigovať cez cesty bez asfaltu, s hrbolcami a prudko dole kopcom. Ak sa chystáte na niektorú z divokých pláží na pobreží,odporúčam dávať pozor aby vám neunikla šípka značiaca odbočku z hlavnej cesty.

Od plaviek až po rukavice

Na každý deň si nabaľte rusak s oblečením do každého počasia. Ako som spomínala, pri zmenách nadmorskej výšky sa teplota výrazne mení. Ak teda bude plán na konkrétny deň kombinovať pláž s horami, budete potrebovať aj plavky, aj nepremokavú bundu.

Majte pripravený plán B

Buďte pripravení na všetko, naučte sa improvizovať. Môže sa vám pokojne stať, že niektorý z turistických chodníkov bude zatvorený, alebo že niektorá z menších pláži bude zaliata oceánom. Treba preto vždy mať aj plán B.

Adiós La Palma 

Napísať tento článok bola pre mňa veľmi intímna záležitosť. Neraz sa mi pritom tlačili slzy do očí. Dlho som o živote na tomto ostrove snívala a musím povedať, že bol presne taký, ako som si ho predstavovala. Potom, ako sme sa vo februári presťahovali do apartmánu medzi banánovníkmi asi 15 minút pešo do kopca od Los Llanos, zaspávala som s kvákaním žiab a zobúdzala sa s východom slnka a kikiríkaním kohútov. Dýchala som čistý vzduch a voľný čas trávila čítaním knihy na pláži, hraním beach voleyballu alebo turistikou v horách.

Výhľad z nášho apartmánu nad banánovníkmi

Je pravda, že nám chýbali kamaráti a nájsť si nových nebolo ľahké. Mladí ľudia zvyknú odísť za štúdiami na väčšie ostrovy, prípadne na pevninu a potom sa pre málo pracovných ponúk len zriedka vracajú naspäť. Los Llanos je preto plné rodín s deťmi a dôchodcov. Všetko má ale predsa svoje pozitíva aj negatíva a ja môžem byť len vďačná za to, že som mala možnosť žiť celý jeden rok v raji na zemi. 

Adiós, La Palma. Alebo možno radšej hasta luego, pretože verím, že sa ešte uvidíme 🙂 Ako hovorí môj obľúbený graffiti v Los Llanos, chcem sa vrátiť. Minimálne na dovolenku.

A vy? Chceli by ste ísť na ostrov La Palma na dovolenku?

Je ešte niečo, čo by vás zaujímalo?

Budem rada, keď mi dáte vedieť v komentároch.

A ak si myslíte, že tento poklad v Atlantiku by mali poznať aj ostatní, neváhajte a zdieľajte článok na sociálnych sieťach 🙂


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *