Valencia je 3. najväčšie mesto Španielska a okrem toho už druhýkrát za sebou vyhrala titul Najekologickejšie / Najzdravšie mesto na život.  A hoci nikdy nepatrila na zoznam mojich cestovateľských želaní, úplne ma očarila. Možno aj preto, že som ju navštívila v mojej najobľúbenejšej spoločnosti – mojich rodičov a manžela. Okrem toho som  dostala skvelé tipy od kamarátky Ivky, ktorá vo Valencii žije. A rada sa s tipmi, čo robiť vo Valencii, podelím.

Kde sa vo Valencii ubytovať?

Určite v centre. Valencia má krásne historické centrum, ktoré zvládnete obehnúť peši, avšak je fajn ocitnúť sa v jeho uličkách a príjemných baroch ráno i večer. A to sa vám určite podarí, ak sa ubytujete napríklad blízko katedrály. My sme si vybrali tieto apartmány.

Kde ísť vo Valencii na raňajky?

Poznáte nápoj horchata či sladké pečivo fartons? Tieto dve špeciality predstavujú typické raňajky vo Valencii. No a výbornú horchatu, ako aj fartons môžete ochutnať v tradičnej horchaterii Santa Catalina. Okrem toho, že raňajky tu robia výborné, budete si ich môcť vychutnať v skutočne krásnom prostredí.

Horchateria Santa Catalina, Valencia
Horchateria Santa Catalina

Čo robiť vo Valencii – 16 top atrakcií

Námestie Plaza de la Virgen

Námestie Plaza de la Virgen, ktoré sa nachádza na starom rímskom fóre, je najreprezentatívnejším námestím a jedným z našich obľúbených miest vo Valencii.

Dominuje mu fontána Turia, ktorá vzdáva hold valencijskej rieke. Po stranách ju obklopujú tri dôležité budovy: Katedrála Santa María, Palác Generalitat a Bazilika Virgen de los Desamparados. Okrem obhliadky týchto budov vám odporúčam sadnúť si na jednu z terás, popíjať drink a vychutnávať si skvelú atmosféru námestia. Najmä večer to tu skutočne žije.

Tip č. 1, čo robiť vo Valencii: Zaujímavým spôsobom, ako spoznať históriu mesta, je rezervovať si prehliadku Valencie u mojej kamarátky Ivky.

Mercado Central

Prísť hneď ráno na centrálny trh, aby ste si mohli pokojne prezrieť viac ako 300 stánkov s čerstvým ovocím a zeleninou, mäsom a mäsovými výrobkami, rybami a morskými plodmi, syrmi a inými dobrotami, je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete vo Valencii zažiť.

Tento trh, ktorého výstavba trvala 18 rokov, je jedným z veľkých klenotov valencijského modernizmu. Architektonicky krásna budova kombinuje kov a sklo v štýle art deco. Vďaka kvalite svojich produktov a svojej veľkosti je tento trh považovaný za jeden z najlepších v Európe.

Návštevné hodiny: pondelok až sobota od 7:30 do 15:30.
Tip č. 2, čo robiť vo Valencii: Nakupovať na trhu Mercado Central.

La Lonja de la Seda

La Lonja de la Seda alebo Hodvábna burza, vyhlásená za svetové dedičstvo, je jedným z majstrovských diel civilnej gotiky vo Valencii.

Táto budova, ktorá sa nachádza pár metrov od Mercado Central, bola postavená v rokoch 1482 až 1548 vďaka bohatstvu, ktoré mestu prinášala výroba hodvábu. Medzi najvýznamnejšie miestnosti tejto budovy patrí Stĺpová sieň s 24 stĺpmi vysokými 17 metrov, Patio de los Naranjos – nádvorie pomarančov a Consulado del Mar s impozantným gotickým dreveným stropom.

Mercado Central

Vstupné stojí 2 eurá.

Návštevné hodiny: pondelok až sobota od 9.00 do 19.00 a v nedeľu od 9.30 do 15.00

Námestie Plaza Redonda a uličky Valencie

Prechádzka najužšími uličkami starého mesta a návšteva pôvodného námestia Plaza Redonda je povinnou jazdou počas návštevy Valencie. Toto námestie, v minulosti známe ako Plaza del Clot, vyniká svojim okrúhlym tvarom, vchodmi umiestnenými na štyroch svetových stranách a malými obchodíkmi.

Kostol San Nicolás – sixtínska kaplnka Valencie

Kostol San Nicolás y San Pedro Mártir, ktorý sa nachádza na obchodnej ulici Calle Caballeros, je známy ako Sixtínska kaplnka Valencie. Tento kostol bol v 15. storočí prestavaný v štýle valencijskej gotiky a neskôr v 17. storočí bol jeho interiér vyzdobený v barokovom štýle. Jeho posledná veľká reforma sa skončila v roku 2016 pod vedením Gianluigiho Colalucciho, zodpovedného za obnovu Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne.

Vstupné stojí 7 eur a zahŕňa audiosprievodcu, ktorý vám umožní spoznať históriu kostola a neunikne vám žiadny zaujímavý detail.

Návštevné hodiny: utorok až piatok od 10:30 do 19:30, soboty od 10:30 do 18:30 a nedele od 13:00 do 20:00

Tip č. 3, čo robiť vo Valencii: Navštíviť Sixtínsku kaplnku Valencie.

Valencia z vtáčej perspektívy

Katedrála Santa María

Katedrála Santa María so slávnou zvonicou Miguelete je ďalším zo symbolických miest, ktoré musíte vo Valencii navštíviť.

V tomto gotickom kostole postavenom v 13. storočí sa nachádza svätý grál z 1. storočia, z ktorého údajne pil  Ježiš počas Poslednej večere. Ďalším z divov katedrály sú renesančné fresky hlavného oltára z 15. storočia objavené len nedávno.

Počas návštevy si tiež môžete pozrieť diela španielskeho maliara Goyu v múzeu katedrály a vyliezť na viac ako 200 schodov zvonice Miguelete, aby ste sa pokochali najkrajším výhľadom na mesto.

Do katedrály môžete vojsť z námestia Plaza de la Reina, ktoré bolo počas našej návštevy v rekonštrukcii. Čoskoro sa premení na modernú pešiu zónu s terasami kaviarní a barov.

Vstupné do katedrály stojí 8 eur. 2 eurá navyše zaplatíte za výstup do jej veže.

Návštevné hodiny: pondelok až sobota od 10.00 do 18.30 hod. Nedele a sviatky od 14:00 do 18:30

Tip č. 4, čo robiť vo Valencii: Vyjsť do veže katedrály.

Torres de Serranos

Torres de Serranos sú spolu s Torres de Quart jedinými dvoma bránami, ktoré zostali z mestského opevnenia, ktoré obklopovalo mesto v stredoveku.

Tieto brány postavené v polovici 15. storočia v gotickom slohu sú veľmi zachovalé. Za 2 eurá môžete na ne vyjsť a obdivovať pekný výhľad na historické centrum a okolie.

Zaujímavosťou je, že počas španielskej občianskej vojny tu boli ukryté umelecké diela z madridského Museo del Prado, ktoré neskôr putovali ďalej na sever až do Švajčiarska, kde vojnu v bezpečí prečkali.

Návštevné hodiny: pondelok až sobota od 9:00 do 19:00 a v nedeľu od 9:30 do 15:30

Námestie Plaza del Ayuntamiento

Námestie Plaza del Ayuntamiento, obklopené historickými budovami, ako radnica či budova pošty, je ďalším z miest, ktoré by ste vo Valencii mali navštíviť.

V strede námestia sa nachádza veľká kruhová fontána, ktorá sa v noci rozsvieti rôznymi farbami. Okolitý pekne upravený priestor je jedným z najdôležitejších miest počas festivalu Fallas, ktorý sa každoročne vo Valencii koná v marci.

Čo sú Fallas?

Ide o populárny festival na počesť svätého Jozefa – patróna tesárov, ktorý sa nachádza aj na zozname UNESCO. Tesársky cech bol vo Valencii veľmi dôležitý, a oslavuje sa dodnes v podobe slávností známych ako Fallas.

Festival Fallas je najdôležitejšou udalosťou roka vo Valencii. Počas týchto dní nebude chýbať pušný prach, oheň ani zábava. Predohrou La Cremá sú každodenné mascletás (po sebe idúce vybuchujúce petardy), podujatia s falleras, sprievody a veľký ohňostroj v záhradách Turia. V noci 19. marca Fallas zhoria a všetko toto originálne umenie ľahne popolom. Je zaujímavé navštíviť Fallas Museum, pretože v ňom sú vystavené ninoty (figuríny Fallas), ktoré boli omilostené a nezhoreli od roku 1934.

Nádherné sochy fallas

Ak chcete mať dobrý výhľad na toto rozsiahle námestie, odporúčam vám vyjsť na terasu budovy Ateneo Mercantil.

Neďaleko námestia sa tiež nachádza impozantný Palacio del Marqués de Dos Aguas, jedna z najkrajších  budov Valencie.

Estación del Norte – vlaková stanica

Estación del Norte bola postavená vo valencijskom modernistickom štýle a slávnostne otvorená v roku 1917.

Táto vlaková stanica, ktorú navrhol architekt Demetrio Ribesque, je architektonicky zaujímavou budovou. Jej sa fasáda je inšpirovaná miestnym poľnohospodárstvom. Vnútri stanice odporúčam vojsť do malej miestnosti, bývalej kaviarne, ktorá sa nachádza napravo od vchodu a v ktorej sa spája sklenená a keramická výzdoba.

Hneď vedľa stanice sa nachádza tradičná býčia aréna – plaza de toros.

Botanická záhrada

Valencia má aj veľmi peknú botanickú záhradu – najkrajšou sekciou je časť s kaktusmi, nájdete tu však aj jazierka s leknami, kvety, rastliny a stromy od výmyslu sveta. Nechýba ani zeleninová záhradka. Moja maminka bola na tomto mieste úplne ako v raji.

Tip č. 5, čo robiť vo Valencii: Oddychovať v botanickej záhrade.

Barrio del Carmen

Barrio del Carmen je najživšia a najdôležitejšia štvrť Valencie – dláždené uličky, bary a kaviarne, kreatívne graffiti. Nájdete tu Plaza del Árbol – storočné námestie či maličký domček Casa de los Gatos, ako aj obchodíky s mnohoročnou tradíciou.

Na tomto „šik“ a bohémskom území sa nachádzajú aj významné umelecké centrá Valencie, akými sú IVAM, Múzeum ilustrácií (MUVIM) a Centre del Carme alebo Beneficencia. Táto štvrť je veľmi vyhľadávanou destináciou pre milovníkov gastronómie, pretože okrem známeho trhu Mossen Sorell má množstvo výborných reštaurácií s terasami.

La Ciudad de las Artes y las Ciencias

La Ciudad de las Artes y las Ciencias alebo Mesto umení a vied je komplexom avantgardného štýlu, ktorý bol dlho predmetom kontroverzných debát pre svoju vysokú cenu a problémy so štruktúrou niektorých budov. Toto dielo Santiaga Calatravu a Félixa Candelu, inaugurované v roku 1998, nenecháva nikoho ľahostajným. Dnes je jedným z najdôležitejších miest vo Valencii.

Medzi dôležité budovy, ktoré tvoria tento komplex, patria Hemisfèric, Museo de las Ciencias, Umbracle, Palacio de las Artes, Ágora, Puente de l’Assut de l’Or a Oceanográfico.

Odporúčam prísť sem príjemnou prechádzkou cez záhradu Turia z historického centra peši alebo na bicykli. Ide o pozdĺžnu 6 kilometrov dlhú záhradu v bývalom koryte rieky Turia. Keď  budete v komplexe, prejdite sa po brehoch jeho umelých jazier a vystúpte na most Monteolivete, odkiaľ budete mať najlepší výhľad.

Mesto umení a vied

Tip č. 6, čo robiť vo Valencii: Počkajte si na západ slnka, aby ste videli pôsobivé osvetlenie tohto malého futuristického mesta, a potom sa môžete vrátiť do historického centra autobusom číslo 95 len za 1,50 eura na osobu.

Čo robiť vo Valencii s deťmi

Oceanográfic

Ide o najväčšie akvárium v ​​Európe s viac ako 45 000 zvieratami 500 rôznych druhov, ktoré plávajú v slanej vode čerpanej z pláže Malvarrosa. Môžete tu vidieť delfíny, belugy, mrože, uškatce, žraloky, medúzy, pelikány, plameniaky a iné. Oceanogràfic, ktorý postavili v roku 2003 architekti Félix Candela a José María Tomás Llavador, bol koncipovaný tak, aby reprezentoval hlavné morské ekosystémy na planéte. Je to jedno z miest, ktoré musíte vo Valencii navštíviť, či už deti máte, alebo nie.

Bioparc Valencia

Je to jeden z najväčších zvieracích parkov na svete. Keď doň návštevník vstúpi, je to, ako keby vstúpil do zvieracieho domu, pretože jeho dizajn je koncipovaný bez bariér medzi verejnosťou a zvieratami, aby vyvolal pocit, že návštevník vstupuje do biotopu zvieraťa. Špecializuje sa na africkú faunu a delí sa do štyroch zón: suchá savana, vlhká savana, lesy rovníkovej Afriky a Madagaskar. Zaberá 100 000 metrov štvorcových a je domovom viac ako 800 exemplárov 116 rôznych druhov z afrického kontinentu. Má reštauráciu, obchody so suvenírmi aj kino.

Dedinka Albufera a tradičná paella z Valencie

Z Valencie nemôžete odísť bez toho, aby ste neochutnali paellu – špecialitu, ktorú mnohí turisti považujú za španielske národné jedlo. Paella totiž pochádza práve z Valencie. A najlepšiu si môžete vychutnať v reštaurácii Rincón 33. Avšak, ak chcete mať autentickejší zážitok, odporúčam vám vycestovať z Valencie to neďalekej dedinky Albufera. Na miestnych ryžových poliach sa pestuje špeciálna ryža, z ktorej sa paella robí. Môžete si ich prezrieť počas exkurzie na loďke a potom ochutnať túto špecialitu napríklad v reštaurácii Bon aire v El Palmar. Tradičný recept obsahuje králičie mäso a slimáky, ale výborná je aj jej obmena s morskými plodmi.

Albufeira

Cestou späť sa môžete zastaviť na jednej z miestnych pláží.

Tip č. 6, čo robiť vo Valencii: Ochutnať tradičnú paellu a voziť sa loďkou po ryžových poliach.

Valencia a jej pláže

La Malvarrosa je najobľúbenejšou mestskou plážou vo Valencii. Má 2 km a miloval ju aj španielsky maliar Sorolla, ktorého krásny dom so záhradou môžete navštíviť v Madride.

Oveľa intímnejšia a „divokejšia“ je pláž Saler – ideálna na oddych a pokojné prechádzky. Nachádza sa neďaleko prírodného parku Albufera. A ak ste milovníkmi windsurfingu, na tejto pláži nájdete dobré miesto na precvičenie vášho obľúbeného športu.

Pláž Pinedo je považovaná za jednu z najlepších pláží vo Valencii vďaka pokojným vodám a dunám pokrytým vegetáciou. Nájdete ju, keď prejdete okolo prístavu a jachtárskeho klubu. Je to tiež ideálna pláž, ak máte radi nudizmus.

Playa de las Arenas, ktorá sa nachádza vedľa prístavu Juana Carlosa I a známej pláže Malvarrosa, je ideálnym miestom pre rodiny. Môžete sa prejsť po jej promenáde lemovanej palmami, predtým ako si sadnete do niektorej z reštaurácií.

Tip č. 7, čo robiť vo Valencii: Okúpať sa v mori alebo si zahrať plážový volejbal na niektorých z pláží.

pláž pri Valencii

Tak čo, vyberiete sa spoznávať mesto, v ktorom vznikla paella? Ja sa doň ešte určite vrátim, pretože tipov, čo robiť vo Valencii, je kopa!


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov, učeniu slovenčiny pre cudzincov a je tiež súčasťou tímu Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *