Barcelona je katalánska kráska, ktorá má čo ponúknuť športovcom, milovníkom pláží, umenia aj architektúry. Poďte ju spolu s nami navštíviť!

Putovanie po Barcelone sa zvyčajne začína na letisku El Prat, z ktorého sa do centra mesta pohodlne presuniete vlakom, autobusom, metrom či taxíkom. Vďaka aplikáciam Airbnb či Booking si nájdete lacné ubytovanie napríklad vo štvrti Eixample, v ktorej sa nachádza aj luxusná ulica Paseo de Gracía, na ktorej stoja Gaudího najznámejšie obytné stavby – Casa Batlló a Casa Mila, nazývaná aj La Pedrera. My sme si ubytovanie tentoraz našli v moderne zariadenom apartmáne s terasou cez AirBnb. Veľmi praktické je tiež ubytovať sa v oblasti neďaleko rušného bulváru La Rambla, ktorý je najznámejšou ulicou v meste. Hovorí sa, že kto ju nenavštívil, akoby v Barcelone ani nebol.

Picasso či fontána kúziel v Barcelone

Spoznávanie hlavného mesta Katalánska môžete začať na námestí Plaza de la Cataluña, odkiaľ sa bulvárom La Rambla dostanete k pláži v časti Barceloneta či do gotickej štvrte Barrio Gotico. Po potulkách gotickými uličkami zamierte do Parcu de la Ciutadela s impozantnou kaskádovou fontánou a jazierkom, na ktorom sa dá člnkovať. 

Zvedavosť vás možno zaveje aj do najstaršej stredovekej kamennej uličky s názvom Montcada. Sídli tu Picassovo múzeum (prvú nedeľu v mesiaci ho môžete navštíviť zadarmo a obdivovať maliarove kubistické obrazy, ako aj maľby z jeho ranej tvorby) či pôsobivý kostol Santa Maria del Mar, v ktorom môžete stráviť poobedňajšiu siestu. Od štvrtku do nedele o 21.30, si zase nenechajte ujsť dvojhodinové hudobno-svetelné divadlo pri fontáne Mágica, teda pri Kúzelnej fontáne pod vrchom Montjuic

Gaudí a jeho čarovný svet

Ráno v Barcelone je tiché a lenivé. Ulice sú prázdne, obchody zatvorené asi preto, že ešte o druhej v noci môžete vidieť rodiny s deťmi, ako si na ulici užívajú nočný život. Vy si však privstaňte, každý deň od 9.30 totiž môžete obdivovať Park Güell a Gaudího magické monumenty bez davu turistov. Vychutnajte si kávu v kaviarni priamo v parku alebo vystúpenie flamenco hudobníkov a tanečníkov. Prechádzajte sa záhradami plnými zelených a hlučných papagájov, navštívte malebné domčeky, v ktorých žili Gaudí aj architekt Güell.

Po čarovných chvíľach v rozprávke sa presuňte k symbolu Barcelony, k stále nedokončenej Sagrade Familii

Luxusný bulvár Paseo de Gracia je výnimočný fascinujúcou architektúrou okolitých budov, no najmä jedinečnými Gaudího domami, ktoré môžete navštíviť – Casa Milá a Casa Batlló sú povinné must-see miesta. Čarovný svet plný malých prekvapení, úžasných tvarov a farieb. Akoby ste vošli do rozprávkového sveta, z ktorého sa vám nebude chcieť vrátiť späť do reality. Hoci vstupné do Gaudího diel nie je lacné, ja vám túto investíciu odporúčam. Čo sa aktuálnych cien týka, s radosťou vám poradí Alena, ktorá v Barcelone žije už 20 rokov.

Najlepšie výhľady v Barcelone

Vrch Tibidabo

Autobusom či lanovkou sa vyvezte na vrch Tibidabo, kde okrem nádherného výhľadu môžete absolvovať veselé jazdy na kolotočoch. Nachádza sa tu lunapark, v ktorom boli točené scény z filmu Woodyho Allena Vicky, Cristina, Barcelona. Najzaujímavejšou atrakciou je replika lietadla, ktoré v roku 1928 prvýkrát letelo z Barcelony do Madridu. Vedľa lunaparku sa týči kostol Najsvätejšieho srdca, z ktorého strechy je úžasný panoramatický výhľad na celé mesto. 

Vrch Montjuic

Ďalším vrchom s úžasným výhľadom je vrch Montjuic, na ktorom nájdete starú pevnosť Castell, olympijský štadión či botanické záhrady. Z jeho vrchu sa môžete odviezť lanovkou až do prístavu a stráviť poobedie na pláži. 

Čo ochutnať v Barcelone

Ochutnajte paella negra s kalamármi, studenú zeleninovú polievku gazpacho či rôznorodé tapas a osviežte sa ovocnou sangriou. Typickým tapas, ktoré si môžete objednať na raňajky je pan con tomate – teda hrianka s paradajkou a olivovým olejom. Ideálnym miestom na večeru je pláž Barceloneta, kde stretnete domácich, ako trávia voľný čas na prechádzke, pri hraní volejbalu či vo víre tanca. 

Tržnica La Boqueria

Skutočný ruch však objavíte v tržnici La Boqueria. Nakúpte si morské plody, syry, mäsové výrobky, zeleninu a ovocie od výmyslu sveta – všetko čerstvé, voňavé a neuveriteľne chutné. 

Ešte pár tipov navyše, čo nevynechať v Barcelone

Múzeum Joán Miró a Palau de la Musica Catalana

V Barcelone nájdete mnoho zaujímavých miest. Jedným z nich je Palau de la Musica Catalana – moderný zámok zdobený kaleidoskopickými obrazcami, farebnými mozaikami a sochami. Je to romantické miesto, kde si môžete vypočuť koncert vážnej hudby. V múzeu Joána Miró môžete zase obdivovať moderné diela toho výnimočného španielskeho umelca.

Kamp Nou – štadión FC Barcelona

Niekoho fascinuje umenie a architektúra, niekoho šport. Barcelona je pre futbalových fanúšikov známa vďaka legendárnemu tímu FC Barcelona a ich štadiónu Kamp Nou, ktorý je ľahko dostupný metrom a je možné sa naň pozrieť aj mimo zápasu v rámci vstupného do futbalového múzea. Jeho kapacita je okolo 100-tisíc divákov, čo z neho robí najväčší štadión Európy a jedenásty najväčší štadión sveta. 

Štadión Realu Madrid – Santiago Bernabeu v Madride je momentálne v rekonštrukcii a má za cieľ predbehnúť veľkosťou ten v Barcelone. Uvidíme, či sa to podarí.


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov, učeniu slovenčiny pre cudzincov a je tiež súčasťou tímu Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *