Minulý víkend nás nečakane prekvapil sneh v Madride. Snehová búrka Filomena, ktorá sa v minulých týždňoch prehnala Španielskom, priviala do Madridu viac ako 60 cm snehu. Niečo takéto sa nestalo posledných 50 rokov. Podľa meteorológov zažili Madridčania najnižšie teploty od roku 1920.

Búrka Filomena priniesla kopu radosti, ale aj polámané stromy, poškodené budovy a totálne ochromila dopravu.

Tri dni hustého sneženia a teploty až do – 13 stupňov Celzia spôsobili, že Madrid zahalila hustá snehová prikrývka. Sneh vyše kolien kompletne zastavil dopravu – zatvorené je letisko Adolfa Suáreza – Madrid-Barajas, vlaky stále nepremávajú, autobusová doprava sa rozbieha len veľmi pomaly. Cestovať autom nie je v tejto chvíli možné, keďže veľká väčšina španielskych áut nemá zimné pneumatiky. Okrem toho mesto Madrid nemá dostatočný počet techniky ani ľudí, ktorí by mohli odŕňať cesty a ulice. Šmykľavé chodníky už spôsobili nejedno zranenie a desiatky ľudí skončili v nemocnici. Búrka si dokonca vyžiadala aj 4 obete.

Už v piatok zostalo mnoho aút a ich pasažierov uväznených na diaľnici.

Počas víkendu (9. – 10. januára) sme v Madride mali aj problémy s nákupom potravín. Pred obchodmi sa tvorili dlhé rady, mnohí Madridčania sa rozhodli ísť si rýchlo nakúpiť nejaké zásoby, kým sa sneh nezmení na klzký ľad. Nepriechodné cesty však skomplikovali aj zásobovanie, takže supermarkety veľmi rýchlo začali zívať prázdnotou. Zopakovala sa podobná situácia ako pred tvrdým lockdownom v marci 2020. Nefunguje ani doručovanie – keďže takmer žiadny automobil to na zasnežených a zľadovatených cestách nemá ľahké.

Od pondelka (11. januára) sú zatvorené aj všetky madridské školy a žiaci sa učia online. Popadané stromy a ťažký sneh poškodili aj mnoho budov a školských dvorov. Zatvorené sú tiež všetky parky, pretože hrozí veľké riziko padania stromov. Jedna takáto vetva takmer v sobotu spadla aj na môjho Tonyho, keď sme sa v sobotu vybrali spolu s ďalšími natešenými Madridčanmi preskúmať zasnežené ulice.

Búrka Filomena a víkend v Madride plný snehu a zábavy

Napriek problémom a nepríjemnostiam, ktoré búrka Filomena do Madridu priviala, vždy veselí Španieli si aj tento nečakaný darček v úvode roka 2021 poriadne užili.

Počas celého víkendu stavali snehuliaky, dokonca sa lyžovali a sánkovali v uliciach a parkoch.

V centre mesta, na ulici Gran Vía, sa strhla obrovská guľovačka, na námestiach Puerta del Sol a Plaza Mayor ľudia tancovali, akoby prepukla obrovská snežná párty. Davy museli nakoniec rozohnať policajti, keďže v Madride stále platí zákaz zhromažďovania sa a povolené sú len stretnutia maximálne 6 osôb.

Aj my sme na chvíľu vybehli von, hoci Tony tu nemá ani zimnú obuv, keďže sneh by v Madride čakal naozaj málokto. Sociálne siete zaplavili vtipné videá lyžiarov, bežkárov či dokonca muža so saňami a záprahom psov. Španieli opät potvrdili, že si aj nečakané udalosti vedia naplno užiť.

Categories: aktuality

Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *