Pandémia v krajine slnka, spoločenských stretnutí a kreatívnych ľudí

Sú to už 2 mesiace, odkedy v Španielsku vypukla pandémia. Od 14. marca sme mali vyslovený zákaz vychádzať z domu. Koronavírus nás v Madride zasiahol takou silou, že z jedného dňa na druhý sme prešli z bežného života do totálneho lockdownu. Práve o tom, ako som prežívala „predkaranténový“ týždeň počas ktorého sa veci menili s každým dňom som napísala v tomto článku. Prísna karanténa sa teda po 7 týždňoch zmiernila a od sobotz 2 mája môžeme konečne chodiť na prechádzky. Aj to však, samozrejme, len v konkrétnych časoch a dodržujúc konkrétne pravidlá.

Ak by ste chceli vedieť, ako sa situácia vyvíjala počas prvých týždňov karantény, prečítajte si rozhovor v magazíne Refresher o koronavíruse v Madride, ktorý so mnou spravila redaktorka Tina Hamárová 27 marca. Prezradila som v ňom, ako sa španielska vláda staviala ku rúškam, aká kritická bola situácia v nemocniciach, koľko málo testov bolo spravených, ake prísne boli opatrenia, ako ťažko to Španieli znášajú a ako sa Slováci žijúci v Španielsku snažili dostať domov.

Ak chcete vedieť informácie z druhej polovice apríla, pozrite si článok ktorý som napísala 20 apríla pre Travelistan o koronavíruse v Španielsku. Dozviete sa v ňom, že sme prekročili hranicu 200 tisíc nakazených, ale viac ako 80 tisíc ľudí sa úspešne vyliečilo, že vďaka novým informáciám vieme, že úmrtnosť v Španielsku nie je taká hrozivá, ako sme si mysleli, že stále máme čo jesť, prečo sa vírus v Madride šíril tak pekelne rýchlo, čo všetko pre spoločnosť robí armáda a že konečne máme rúška! A ak chcete mať vždy najnovšie info z Madridu, sledujte moje stories na Instagrame.

Ako sme sa dostali z bežného života do úplného lockdownu?

Do 8.marca sa celé Španielsko tvárilo, že nič sa nedeje. Nikto ani nepomyslel nato, že koronavírus by sa mohol objaviť v Madride. Cez internet kolovali medzi frivolnými Madridčanmi samé fóriky. Napríklad fotka nápisu pred španielskym barom “Používanie dezinfekčných gélov a masiek je zakázané. Sem sa prichádza zomrieť ako hrdina. S pohárom vína alebo piva v ruke”, alebo fotka na ktorej má človek nasadenú plynovú masku a hovorí „Idem k Číňanovi , hneď som späť!“ (malé obchodíky s potravinami v Španielsku väčšinou vlastnia Číňania). Pobavili sme sa aj na vyhláseniach „Keď nás nezabilo Cruzcampo, ako nás môže zabiť korona.“ (pivo Cruzcampo v Madride veľmi obľúbené nie je). Najčastejšou témou fotiek boli Číňania chrániaci sa pred koronavírusom rôznymi možnými spôsobmi: plastové flaše na hlavách, 10 rúšok jedno na druhom, menštruačná vložka cez ústa alebo dokonca gaťky cez hlavu. Nikto nečakal, že koronavírus v Madride bude neskôr ústrednou témou nielen v Španielsku.

Pred týmto víkendom sme v Madride predsa mali len 137 prípadov, takže život ide ďalej.

Ako sme mohli byť takí hlúpi?

V sobotu povzbudzovalo 65 000 divákov Atletico na madridskom štadióne Wanda Metropolitano. Medzi nimi aj môj priateľ Luis. Minulú nedeľu sa feministickej manifestácie 8m v Madride zúčastnilo 120 000 žien. V ten istý deň extremistická nacionalistická strana VOX organizovala meeting, kde bolo viac ako 9000 účastníkov. Kamarátka mala ísť na ďalší víkend do Valencie na známe slávnosti fallas, ktorých sa ročne zúčastnia stovky tisíc ľudí z celého Španielska. Ja som v sobotu ukázala Madrid klientom z Pelikána a v nedeľu im spravila prehliadku Toleda.

Ako sme mohli byť takí hlúpi a myslieť si, že koronavírus v Madride problémom nebude? Že tieto udalosti nespustia už z iných štátov známy exponenciálny nárast ?

Pondelok 9. marca

Pondelok vyzeral ako bežný deň a pravdu povediac, ani som nevedela, koľko je prípadov. Doobeda som si robila poriadok v kalendári, aby som cez víkend stihla všetkých klientov, ktorí si u mňa objednali prehliadku. Mala som sa postarať o skupinu z agentúry Futbaltour, ktorá mala prísť sledovať zápas Real Madridu proti Eibaru. Taktiež som mala dohodnutú prehliadku s dvoma Slovákmi, ktorí mi napísali cez môj web Madridčanka. Okrem toho ešte manželský pár z USA, klienti z medzinárodnej platformy na ktorej sa ponúkam ako sprievodca v Madride . Okolo obeda som bola na plavárni a večer doučiť angličtinu 6 ročného chlapca. Keď som sa vrátila domov, televízia bola plná informácií o tom, že

Školy v celom “Madridskom kraji” budú od stredy na dva týždne zatvorené. Koronavírus je v Madride.

Madričania boli nahnevaní, pretože nemali kam poslať deti. Mnohé z nich skončili u starých rodičov. U ľudí, ktorí sú na tento vírus najnáchylnejší. V tomto momente sme mali ešte stále veľmi málo informácií o tom, ako jednoducho sa koronavírus nielen v Madride šíri a aké hrozivé následky môže mať. Po návrate domov mi zavolala mama druhého chlapca, ktorého doučujem angličtinu a požiadala ma, nech v utorok na plánovanú hodinu neprídem. Esther sa za posledný rok lieči na rakovinu prsníka a onkologička jej odporučila vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi. Úplne som ju chápala. Slováci, ktorí mali priletieť v sobotu mi napísali, že zrušili ubytovanie a neprídu. 

Teraz už viem, že večer bolo známych takmer 500 prípadov koronavírusu v Madride.  

Utorok 10. marca

Prišla správa o tom, že Ortega Smith, jeden z lídrov extrémistickej nacionalistickej strany VOX, ktorá v sobotu organizovala masový meeting, je nakazený. Reakcia tých z nás, ktorí rozmýšľajú viac liberálne a socialisticky bola “tak mu treba”.

Stále som podvedome samú seba presviedčala, že život ide ďalej ako doteraz. Doobeda som naplánovala príspevky na facebooku, doplnila nejaké informácie v článkoch na web stránke a potom išla do fitka na vedenú hodinu posilniť nohy, brucho a zadok. Za posledné dva mesiace som tam chodila minimálne 3 krát do týždňa a tešila sa z toho, že sa mi začínajú formovať svaly.

Šialenstvo v obchodoch

rady v obchodoch pred vyhlásením núdzového stavu kvôli koronavírusu v Španielsku

Keď som sa po ceste domov zastavila v obchode, mala som pocit, že svet sa postavil hore nohami. Koronavírus v Madride spravil z ľudí šialencov. Nikdy som supermarket nevidela tak plný ako tento deň!  Ľudia s plnými košíkmi brakovali všetko čo sa dalo. Najprázdnejšie boli regále s toaletným papierom, cestovinami, paradajkovým pretlakom a konzervami. V rade som čakala 15 minút. Tie davy boli totálne kontraproduktívne!!! Prečo mali zrazu všetci pocit, že treba spraviť nákup na 2 mesiace??? Ja som bola kúpiť len pár vecí, ktoré nám v danom momente doma chýbali. Tak ako ktorýkoľvek iný deň po posilke. Začínala som cítiť hnev. Nielen kvôli tejto absurdnej situácii ale aj preto, že vláda vydala rozhodnutie o tom, že futbalové zápasy sa budú hrať na uzavretých štadiónoch, bez divákov. Niežeby som nesúhlasila s týmto opatrením. Ale pre mňa to znamenalo, že cez víkend nebudem mať vôbec žiadnych klientov….

Koronavírus v Madride ma pripravil o prácu

Február bol pre moje podnikanie vynikajúci mesiac! Takmer každý deň mi prichádzali nové rezervácie a môj kalendár na marec, apríl a máj sa plnil takou rýchlosťou, že som začala cítiť potrebu moje podnikanie posunúť na ďalší level. Verila som, že Madridčanka sa čoskoro zmení na Madridčanky. V priebehu niekoľkých dní to ale všetko začalo padať ako domček z karát. Prišla mi notifikácia zo sprievodcovskej platformy, že klienti z USA, ktorí mali objednanú prehliadku na 22 marca svoj pobyt zrušili kvôli koronavírusu v Madride. Španielska agentúra, pre ktorú sprevádzam žiakov stredných škôl po Európe taktiež zrušila všetky predveľkonočné zájazdy. Keď som si uvedomila, že najbližší mesiac na môj účet pribudne 0, bola som nahnevaná na celý svet.

Všetko sa menilo. Aj počet nakazených, ktorý sa blížil k 800.

Streda 11. marca

Bude to predsa len mesiac nie? Ráno som si teda sadla za počítač s tým, že konečne spravím veci, o ktorých som uvažovala už dlhšie. Na stránku som pridala nové produkty, alternatívn tour a konzultácia a pracovala na SEO. Taký flow som chytila, že som si ani nešla zašportovať. Večer mi prišla správa o tom, že moje fitness centrum zatvárajú a ja som si zrazu nevedela predstaviť, čo budem celý mesiac robiť…

Informácie o koronavíruse postupne zahltili všetky moje sociálne aj nesociálne médiá.

V skupine, ktorú máme asi s 30-timi kamarátmi pribúdali správy neuveriteľnou rýchlosťou. Začala som si uvedomovať, že nielen ja, ale všetci tí, ktorí pracujeme v cestovnom ruchu sme doplatili na koronavírus v Madride. Kamarátka Patri, ktorá robí letušku bola v Cancune a nevedela, či sa bude môcť vrátiť. O pár dní na to dostala správu o ukončení pracovnej zmulvy. Kamarát Ruben, ktorý je šoférom autobusov bol vyhodený z práce. Ďalšia kamarátka, Sara, ktorá je vychovávateľkou v jasličkách si myslela, že má na 2 týždne “dovolenku”. O pár dní nato jej bol pozastavený plat. 

Veci začali naberať na obrátkach. 

Dozvedeli sme sa, že slávnosti Fallas vo Valencii boli preložené a že nakazená je aj Ana Pastor z politickej strany PP.

Od kamarátov, ktorí žijú v Hong Kongu a Schenzene sme začínali cítiť značné obavy, pretože v Číne sa v rovnakom štádiu nákazy zavádzali oveľa prísnejšie opatrenia a občania ich oveľa disciplinovanejšie plnili.  Aj napriek všetkému ešte v Španielsku neboli zrušené lety do iných krajín, na letisku Barajas v Madride nerobili testy a mnohí Španieli stále nepochopili, že aglomerácie sú pre šírenie koronavírusu v Madride tým najhorším. Fanúšikovia Valencie stáli pred bránami štadióna a protestovali proti tomu, že nemôžu sledovať zápas naživo. 

Luis prišiel večer domov s pracovným počítačom, že ostáva na teleworking.  Konečne! V pondelok sa totižto dozvedel, že mama jednej zamestnankyne, ktorá pracuje v laboratóriu v ich firme bola diagnostikovaná na koronavírus. Zrazu sa zdalo, že koronavírus je bližšie ako sme si mysleli.  Napriek tomu sme večer boli u Luisovho otca a brata spolu s ďalšími dvoma kamarátmi pozerať zápas Atletika proti Liverpoolu, ktorý sa hral v Anglicku. Ja už s paranojou s umývaním rúk a udržiavaním vzdialenosti. Na druhý deň prišla informácia o tom, že v Liverpoole je 10 nakazených.

V Madride bolo už vyše 1000 známych prípadov.

Jediné čo odľahčovalo túto dramatickú situáciu boli už len fóriky ako: “Predtým si si zakašľal, aby nebolo počuť že si si prdol a teraz si prdneš, aby nebolo počuť že kašleš”.

Štvrtok 12. marca

Štvrtok bol prvý deň, ktorý sme na 90% strávili doma. Luis a spolubývajúci Miguel pracovali v obývačke na počítači a ja som sa cítila zahltená. Nielen správami zo skupiny, ale aj mojimi vlastnými myšlienkami o tom, čo bude s mojou budúcnosťou kvôli koronavírusu v Madride. Začala som chápať, že bez práce nebudem len v marci, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj v apríli a možnože aj v máji. Počas celej mojej “hlavnej sezóny”. Facebookové príspevky o nových autobusoch zadarmo v Madride, o tržnici, kde robia každú sobotu čerstvé morské plody za vynikajúcu cenu a o turistických pamiatkach už nemali žiaden význam. Jediné, čo teraz ľudí zaujíma, sú informácie o coronavíruse. A preto som začala nahrávať krátke stories na instagrame o tom, ako sa vyvíja situácia. A rozmýšľala som aj o tom, že začnem učiť španielčinu online. Pomedzi to som sledovala Whatsapp skupinu, kde neprestajne pribúdali správy:

➡️ Ministerka rovnosti, hlavná tvár nedeľnej manifestácie Irene Montero má potvrdený coronavirus. 

➡️ Nemocnice potrebujú nových zamestnancov, aby odpovedali na neprestajne prichádzajúce telefonáty.  

➡️ Všetky ostatné nenaliehavé lekárske zásahy boli zrušené nato, aby stíhali obslúžiť pacientov s koronavírusom. Aj operácia lakťa, ktorú mal podstúpiť Luisov brat bola odložená. 

➡️ Nakazený je aj Santiago Abascal zo strany VOX, ktorá v nedeľu organizovala veľký meeting.

➡️ Španielska futbalová liga rovnako ako Champions League sú pozastavené.

➡️ Zatvorené sú už všetky školy, športoviská, knižnice, múzeá, diskotéky, divadlá a kiná. 

➡️ Zrušené boli aj verejné udalosti pre viac ako 1000 ľudí, ako napríklad pouličné trhy Rastro alebo májové oslavy Svätého Izidora.

Treba zostať doma

Všetkým v mojom sociálnom kruhu už bolo jasné, že najlepšie a bude zostať doma. Ale naozaj stále? Tá predstava bola hrozivá. Ešte nikdy sme nič také nezažili. Nevedeli sme si predstaviť život bez čerstvého jarného vzduchu. Teploty sa pohybovali okolo 20 stupňov a my sme nevedeli, ako reagovať. Napriek odporúčaniam nevychádzať z domu sme sa s Luisom išli na pol hodinku prejsť do parku Fuente del Berro pri našom dome s tým, že budeme udržiavať vzdialenosť od iných. Neverili sme vlastným očiam!!! Park bol plný rodičov s deťmi, ktoré pobehovali po trávniku a obchytkávali všetko čo sa dá. A povedzte mi prosím, ako dieťaťu vysvetlíte, že si nemá oblizovať ruky. V televízii sme videli zábery, na ktorých boli terasy s desiatkami Madridčanov, ktorí si vychutnávali svoje obľúbené caňas a tapas. Jeden vedľa druhého. Bez rúšok a bez rukavíc. Nemohla som uveriť tomu, ako si toľkí ľudia stále užívajú voľnočasové aktivity.

Aj napriek tomu, že už je známych vyše 1300 prípadov nakazených a koronavírus v Madride si vyžiadal obete.

Piatok 13. marca

Počet Madridčanov, u ktorých bol potvrdený koronavírus narastá.

V Madride je polovica všetkých nakazených v celom Španielsku.

Väčšina mojich známych už má teleworking. Ale nie všetci….Poznám ľudí, ktorí pracujú v kancelárii, a teda by perfektne mohli vykonávať svoje úlohy z domu, no ich šéfovia vyžadujú prítomnosť. Alarmujúci je prípad nášho kamaráta Patriho, ktorému vo štvrtok večer zavolal bratranec, že je nakazený. Bratranec s ktorým strávil predchádzajúci víkend na rozlúčke so slobodou. Aj napriek tejto informácii musel ísť Patri v piatok do kancelárie.

Je neuveriteľné, ako nepripravená je Španielska spoločnosť na prácu z domu.

Tak ako som spomínala v októbrovom rozhovore pre Aktuality, väčšina firiem túto vymoženosť XXI. storočia svojim zamestnancom neponúka. Španieli sú takí spoločenskí, že veľa z nich by sama z domu asi pracovať ani nechcela. Myslím si, že aj pre túto spoločenskú náturu sa koronavírus v Madride šíri takou obrovskou rýchlosťou. 

Celý deň sme naliehavo čakali na vyhlásenie premiéra.

Dúfali sme, že konečne budú prijaté opatrenia, ktoré šíreniu vírusu zabránia. Večer sa už počet potvrdených prípadov koronavírusu v Madride nebezpečne blíži k 2000 a zahynulo tu už viac ako 60 ľudí.

Pedro Sanchez sa na obrazovkách objavil aby informoval o tom, že Španielsko sa nachádza v “núdzovom stave”, ktorý oprávňuje vládu na zavedenie akýchkoľvek opatrení, ktoré budú potrebné. Už si vieme predstaviť, čo príde…KARANTÉNA. Ale na konkrétne opatrenia musíme počkať.  Už aj môj priateľ Luis pocítil krízu na vlastnú päsť. Jeho pracovná zmluva bola znížená na 30 hodín týždenne.

Sobota 14. marca

My s Luisom sme mali obyčajnú sobotu. Obyčajnú pre mnohé páry, ale pre nás vlastne nezvyčajnú. Za normálnych okolností by som vstávala o 7:30, aby som o 9 mohla vyzdvihnúť klientov na letisku. A nezastavila by som sa až do pondelka…

Kvôli koronavírusu v Madride to ale bola ale značne lenivá sobota. Ani neviem, čo sme celé doobedie robili. Viem len že na obed sme šli k Luisovmu otcovi a bratovi. Pravdepodobne posledný krát za najbližšie týždne, myslela som si. Počas celého dńa som cítila akúsi letargiu. Na jednej strane je pravda, že je obrovské množstvo aktivít, ktoré už dlhodobo odkladám a ktoré môžem počas karantény dohnať, ale na druhej strane, zmena rutiny je náročná. A to hovorím ja, človek, ktorého rutina bola minimálna. Cez týždeň som chodila do fitka vtedy, kedy som mala chuť, otvorila knižku alebo kurz ruštiny vtedy, keď sa mi už nechcelo sedieť za počítačom a jedla vtedy, keď som bola hladná. Cez víkendy som zase kvôli prehliadkam, jednej za druhou niekedy ani poriadne nejedla… 

Vplyv koronavírusu na ekonomiku

Je super, že zrazu mám kopec času na to, aby som zapracovala na SEO, marketingu, nových produktoch a spoluprácach, ale pýtam sa samej seba, má to vôbec význam? Ako dlho bude trvať kým sa z tejto krízy turizmus pozviecha? A keďže sa jedná o celosvetovú krízu, budú mať ľudia po jej skončení peniaze na také zábavky, medzi aké patrí napríklad cestovanie? Zrušené mi boli aj prehliadky na koniec apríla…

V tento deň, kedy už väčšina môjho okolia aj napriek nechuti zostáva celý deň doma, prichádza do whatsapp skupiny obrázok od lesnej polície, na ktorom si Madridčania išli užiť tento slnečný jarný deň do prírody. Parkovisko je úplne preplnené! Prichádzajú tiež informácie o upchatých diaľniciach a o tom, ako Madridčania “utekajú” pred koronavírusom v Madride do svojich letných sídiel v iných častiach Španielska. Bez toho, aby vedeli, či inkubujú vírus. Najhorším prípadom sú dvaja muži, u ktorých bol koronavírus potvrdený a ktorí napriek tomu nasadli na autobus do Asturias. Na verejný autobus!!! 

plné parkovisko v horách pri Madride

Zdá sa, že Španieli sú jednoducho nedisciplinovaní! Odporúčania tu nestačia.

JE POTREBNÝ ZÁKAZ!

Čakali sme na neho celý deň a napokon prišlo o 21 večer. Potom, sme sa dozvedeli, že koronavírus v Madride zasiahol už je takmer 3000 ľudí, premiér, ktorého manželka je mimochodom tiež medzi nimi, vyhlásil:

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA Z DOMU, ak to nie je nevyhnutné. Čo sa považuje za nevyhnutné? Nákup potravín pre ľudí alebo domácich miláčikov, nákup liekov, zdravotníckych potrieb a dioptrických okuliarov, tabaku,novín a časopisov a tiež elektroniky. Taktiež je možné ísť natankovať alebo do banky. Pre mnohých z nás bolo nepochopiteľné, že otvorené zostávajú tiež čistiarne a kaderníctva. Čistiarne vraj kvôli dezinfekcii zdravotníckych pomôcok a čo sa týka kaderníctiev, vyhlásenie bolo krátko potom upravené a kaderníctva zatvorené.

Ako každý národ a každá kultúra, aj tá Španielská má svoje pozitíva.

Možnože sú nedisciplinovaní a až príliš spoločenskí, ale kreativita je jednoznačne ich silnou stránkou. V takýchto ťažkých momentoch, akým je súčasná kríza spojená s koronavírusom v Madride, mnohí využívajú svoje schopnosti pre dobro druhých.

➡️ Muž v Sevilli viedol zo spoločného dvora fitnes tréning, ktorý nasledovali desiatky susedov z ich vlastných balkónov. 
➡️ Mnohí umelci poskytlí cez streaming koncert zadarmo.
➡️ A nielen umelci…DJ sessions z okna už ponúkajú aj bežní susedia
➡️ Učitelia bachaty, na ktorú s Luisom chodíme v piatok naživo nahrávali hodinu tanca cez internet. 

Krásny moment prišiel aj po príhovore premiéra, kedy ľudia v celom Španielsku vystrčili hlavy z okien a začali tlieskať. Dávali sme tým hold a vďaku lekárom a zdravotníkom, ktorí v tieto ťažké dni bojujú o život iných.

Nedeľa 15. marca

U nás doma sa nám situáciu karantény podarilo normalizovať. Dištancovala som sa o všetkých správ o koronavíruse v Madride. Ráno začala čítaním knižky, na ktorú som si už dlho robila zálusk – Ultimate Sales Machine od Cheta Holmesa. Keď už v nasledujúcich mesiacoch nič nezarobím, tak aspoň nech mám veľký “comeback”. Pomôžeš mi s tým? Tiež som sa zapísala na stránku SMESVAMI, ktorá publikuje služby živnostníkov, ktorí počas týchto mesiacov stratia množstvo klientov.

Potom ako sa zobudil Luis, nastalo veľké upratovanie. Vycepovali sme všetky poličky, rohy a miesta za nábytkom, ktorým bežne nehýbeme. Pozitívom je, že vďaka tejto situácii mi Luis splnil žiadosť spred mesiaca. Presunuli sme moju skriňu, aby som lepšie videla, čo v nej mám. Uvarili sme si výborný obed (papriky plnené mletým mäsom s mätou) a ešte lepšiu večeru (poké bowl so zopár ingredienciami: kale, quinoa, tuniak, losos a cvikla). Koniec koncov ani neviem ako mi ubehol deň 🙂

poké bowl s tuniakom, kale, lososom a cviklou

Pondelok 16. marca

Dnes ráno máme v Madride potvrdených 3.544 nakazených. Úmrtia stúpli za posledných 24 hodín z 83 na 213.

Tvoria teda 6 %  potvrdených prípadov. Prečo má Španielsko a Taliansko oveľa vyššie percento úmrtí ako Čína? Populácia je omnoho staršia. Ale nie preto by sme situáciu mali brať na ľahkú váhu. O mnohých menej závažných prípadoch ani nevieme, pretože sestričky kvôli koronavírusu v Madride nestíhajú dvíhať telefóny. Myslím si ale, že dnes už na ľahkú váhu nikto situáciu neberie. Na uliciach sa prechádzajú policajti a dokonca aj vojaci. V mene verejného zdravia kontrolujú a posielajú domov všetkých tých, ktorých uvidia. Dnes mestská polícia zadržala 4 občanov a 252 ľudí si domov odnieslo pokutu vo výške minimálne 600 eur.

Verejná doprava počas koronavírusu

Ako však poznáme z iných krajín, počet prípadov stále stúpa. Aj ďalšie známe osobnosti boli identifikované ako nakazené koronavírusom: líder katalánskej vlády, Quim Torra a premiérka madridskej vlády Isabel Díaz Ayuso. V Madride sa prijímajú všetky možné opatrenia, aby ľudia nemali žiaden dôvod ísť von. Z ulíc boli odstránené mestské bicykle a kolobežky a počet taxíkov na cestách v Madride sa znížil na polovicu, rovnako ako verejná doprava. To však dnes ráno zapríčinilo kontraproduktívnu aglomeráciu v dopravných uzloch v Madride, akými sú stanice Atocha alebo Mendez Alvaro. Mnohí ľudia sa totižto stále musia presúvať do práce….

Prežili sme len dva dni v karanténe a kým uvidíme výsledky, bude to trvať. Len vás prosím, zostaňte doma a užívajte si ten čas, ktorý na sebeho samého a vašich najbližsích máte. Ja vás budem z pohodlia domova informovať ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.

Pondelok 23. marca

V Madride 10.575 známych prípadov nakazených a 1.263 mŕtvych.
Celkovo v Španielsku sa blížime k 40 000 nakazených a zahynulo viac ako 2500 Španielov.

Hoci koronavírus v Madride si vyžiadal najviac obetí, pocítili ju aj Slováci žijúci v iných častiach Španielska. Andreita Miklas, blogerka a sprievodkyňa v Zaragoze napísala článok o tom, ako vníma bežný život a reakciu vlády na koronavírus ona a tiež Petra Nagyová, ďalšia Slovenka, ktorá žije vo Valencii.

Categories: aktuality

Alex

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

2 Comments

Avatar

Marek · 30/03/2020 at 11:00 am

Ahoj Alex.
Vdaka za tvoje velmi zaujimave a smutne osobne svedectvo z Madridu. Tie denne cisla su zufale ale dufam, ze coskoro sa situacia zacne u vas zlepsovat. Je mi luto, ze ine krajiny (napr. prave Slovensko) nepomahaju severnemu Taliansku a Madridu ovela viac v tejto dobe aby zachranili co najviac zivotov. Hoci len zapozicanim 10 plucnych ventlilatorov ktore nastastie zatial na Slovensku nepotrebujeme.
Drzim Vam palce a zelam vela sil.

    Alex

    Alex · 30/03/2020 at 12:14 pm

    Ahoj Marek,
    Ja dakujem tebe za komentar. Povazovala som za svoju povinnost svojich krajanov na Slovensku informovat aspon zbezne o tom, aky rychly spad mal koronavirus v Madride. Mozno preto, aby ste nezopakovali rovnaku chybu, ale zda sa mi, ze u nas to je omnoho viac pod kontrolou. S tym, ze Slovensko by malo severnemu Taliansku a Madridu pomahat neviem ci mozem suhlasit, pretoze my sami nemame dostatok materialu a nikdy si nemozes byt ako krajina isty, ze to neprepukne. Teraz sa riesi najma to, ci by mala pomoct EU zo svojich fondov. Som zvedava, ako to cele dopadne…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *