Hovorí sa, že ak by ste mali stráviť v Španielsku iba jeden deň, treba ho stráviť v Tolede.

Letenky do hlavného mesta Španielska – Madridu sú lacné. Okrem tejto metropoly môžete spoznať aj nádherné mestečká v jej okolí. Poďme spoločne navštíviť historické Toledo.

Úzke, kľukaté uličky stredovekého Toleda v sebe ukrývajú množstvo tajomstiev. Toto malebné mestečko, vzdialené len hodinu od Madridu, bolo miestom, ktoré obývali už Rimania, miestom, kde spolunažívali kresťania, maurovia a židia, a miestom, z ktorého vládol kráľ Carlos I., a tvorili spisovateľ Miguel de Cervantes Saavedra a básnik Adolfo Bécquer. Toledo je mesto, ktoré vás určite očarí. 

V tomto článku sa dozviete, ktoré pamiatky sa oplatí vidieť v Tolede, kde sa najesť, odkiaľ sú najkrajšie výhľady a kde sa ubytovať.

Ako sa dostať z Madridu do Toleda

Do Toleda sa z Madridu dostanete dvomi spôsobmi – vlakom alebo autobusom. Osobne odporúčam autobus, ktorý je lacnejší a privezie vás na stanicu, ktorá je bližšie k centru mesta. Autobusy odchádzajú približne každú polhodinu zo stanice Plaza Eliptica. Spiatočný lístok si kúpite v automate a stojí 10 €. Cesta je rýchla (trvá približne hodinu) a pohodlná. Španielske diaľnice a autobusy sú stvorené na cestovanie. Ak by ste však chceli vyskúšať španielske rýchlovlaky, cesta do Toleda trvá približne 30 minút a spiatočný lístok vyjde na cca 23 €. Vlaky odchádzajú z vlakovej stanice Atocha osemkrát denne. Okrem toho toledská vlaková stanica je naozaj krásna. Pochádza z 19. storočia a je postavená v maurskom štýle. V Madride si tiež môžete prenajať auto a spoznávať jeho okolie na štyroch kolesách. 

výhľad na pevnosť Alcazar a most Alcantara v Tolede
Ak do Toleda prídete vlakom, pred náročným výstupom do historického centra sa vám naskytne takýto výhľad na most Puente de Alcántara a pevnosť Alcázar, ktorú mnohí klienti prezvali Bratislavským hradom.

To, či je pre vás výhodnejšie cestovať vlakom alebo autobusom, môže závisieť aj od polohy vášho ubytovania v Madride. Keďže perfektne poznáme pešie vzdialenosti v centre Madridu, rovnako ako sieť verejnej dopravy, počas konzultácie vám s radosťou pomôžeme okrem iného aj s týmto. 

Čo vidieť a zažiť v Tolede

Z autobusovej stanice sa vyvezte do historického centra eskalátorom. Šetrite si nohy – budete ich potrebovať. Zamierte na námestie Plaza de Zocodover, ktoré bolo v minulosti veľkým trhoviskom. V súčasnosti je centrom spoločenského diania. Pokračujte do kopca k pevnosti Alcázar de Toledo. Pevnosť ukrýva vojenské múzeum a každú nedeľu je doň vstup zdarma. Od Alcázaru je krásny výhľad na rieku Tajo. A tiež na hrad San Servando, ktorý bol v minulosti okrem iného templárskym kláštorom. 

Prvým symbolom troch náboženstiev, ktoré v Tolede fungujú v dokonalej symbióze, je gotická katedrála Primada. Platí sa v nej vstupné 10 alebo 12,50 €. Podľa toho, či chcete vyjsť aj do jej veže. Avšak zadným vchodom do nej môžete nazrieť aspoň čiastočne zadarmo. V katedrále nájdete pôsobivý hlavný oltár a môžete v nej obdivovať maľby známych španielskych velikánov, ako sú Goya, Velasquéz či El Greco. 

Čo bolo v dávnej minulosti na mieste, kde dnes stojí katedrála? Čo zobrazujú sochy na jej fasáde? Prečo je jej veža výnimočná? Aj to sa dozviete na našom výlete do Toleda.

Symbolom arabskej kultúry je zase mešita Cristo de la Luz, ktorú je možné navštíviť s poplatkom 2,80 €. Je to poplatok, ktorý sa oplatí investovať, pretože mešita, ktorá vznikla ešte pred kresťanskou reconquistou, má zaujímavú architektúru a ešte zaujímavejší príbeh.

Židovskú kultúru a náboženstvo zastupuje synagóga Tránsito, ktorá má kazetový strop. Jej súčasťou je aj židovské múzeum. Aj synagóga Santa María la Blanca s typickou mudejarskou architektúrou stojí za návštevu. Táto synagóga je zároveň najstaršou intaktnou synagógou v Európe a datuje sa do 12. storočia. Vstupné do oboch synagóg nie je vysoké, a to 3€. V sobotu do 14.00 a každú nedeľu ich môžete navštíviť zadarmo. Zvýhodnené vstupné do viacerých pamiatok tiež môžete získať vďaka turistickému náramku za 10 €.

Ktoré pamiatky v Tolede môžeš navštíviť vďaka turistickému náramku?

Jezuitský kostol San Ildefonso
Kláštor San Juan de los Reyes
Mešita Cristo de la Luz
Synagóga Santa María la Blanca
Mešita del Salvador
Kostol Santo Tomé
Kráľovská škola Doncellas Nobles

Ak vás mudejarská architektúra zaujme, prezrite si aj kostolíky Santa Eulalia a San Sebastián a kláštor Santa Isabela. Avšak najlepším príkladom tohto slohu je kostol Santiago el Mayor nazývaný aj katedrála Mudéjar. Nachádza sa v blízkosti brány Puerta de Bisagra, ktorou budete pravdepodobne historické centrum opúšťať. Je to totiž ideálna prechádzka k autobusovej stanici. Cestou von z mesta budete kráčať popri úžasne zachovaných mestských hradbách – las murallas

Ak sa chcete dozvedieť zaujímavosti o mudejarskej architektúre, stačí povedať vo formulári prehliadka na mieru.

Päť očarujúcich výhľadov na Toledo

1. Stredoveký most Puente de San Martín

Jeden z najkrajších výhľadov v Tolede sa pred vami objaví, ak sa prejdete po stredovekom moste Puente de San Martín. Týči sa nad ním kláštor San Juan de los Reyes, a predstavuje jeden zo vstupov do mesta. Ideálne je sem prísť pri západe slnka. 

2. Park pri Synagóge Tránsito

Obľúbený výhľad na rieku Tajo a jej okolie sa nachádza v parku neďaleko synagógy Tránsito a múzea slávneho El Greca

3. Jezuitský kostol San Ildefonso

Ak si chcete pozrieť Toledo z vtáčej perspektívy, určite si dajte námahu a vyjdite do veže jezuitského kostola San Ildefonso. Tento výhľad naozaj stojí za to. Kostol patrí najkrajším dielam baroka v Tolede a zároveň je druhým najväčším chrámom v meste. Vstupné stojí 3 €. 

4. Mirador del Valle

Na to, aby ste si pozreli najkrajší výhľad na celé mesto, musíte z Toleda trochu poodísť. Ideálne je, ak sa vyberiete na cca 45-minútovú prechádzku cez most Puente de Alcántara, ktorý tu stojí ešte od čias Rimanov. Dostanete sa tak na opačný koniec mesta, odkiaľ však vznikajú najkrajšie fotky Toleda. Späť do historického centra sa vrátite cez už spomínaný most Puente San Martín. Ak sa vám nechce kráčať, môžete sa odviesť taxíkom alebo turistickým vláčikom na ulicu Carretera de Circunvalación a výhľad si vychutnať bez námahy. Najkrajší pohľad na mesto budete mať pri západe slnka a večer, keď sa okolie ponorí do tmy a v meste sa rozsvietia svetlá. 

nádherný výhľad na Toledo z druhej strany rieky Tajo

5. Reštaurácia Bú

Pekný výhľad je aj z terasy reštaurácie Bú v blízkosti Alcázaru. Môžete si v nej vychutnať dobré víno či typické toasty – tostadas.

Múzeá v Tolede, ktoré stoja za návštevu 

Museo El Greco je moje najobľúbenejšie múzeum. Okrem rekonštrukcie domu, v ktorom tento maliar žil, tu nájdete aj nádherné záhrady. V dome sa môžete prechádzať zariadenými miestnosťami a obdivovať zbierku umelcových obrazov. Návšteva múzea stojí 3 €, ale v nedeľu a v sobotu do druhej poobede je doň vstup voľný. 

Ak je El Greco vašou srdcovkou, určite nemôžete vynechať návštevu kostola Santo Tomé. Samotný kostol možno nie je až taký zaujímavý, ale ukrýva slávnu renesančnú maľbu Pohreb grófa Orgaza. Maľbu spolu s kostolom si môžete pozrieť za poplatok 1,90 €. 

Museo de Santa Cruz sídli v niekdajšej nemocnici zo 16. storočia. Ukrýva rôzne umelecké diela – zbierku obrazov El Greca, ako aj typickú toledskú keramiku. Aj jeho interiér je zaujímavý, najmä krásne vnútorné nádvorie. Vstupné stojí 4 €. 

Museo Taller de Moro je jedinečná stavba zo 14. storočia. Ide o maličké múzeum, ktoré očarí milovníkov mudejarskej architektúry. Vstupné je 2 €. 

Museo de los Concilios alebo kostol San Román je tiež ukážkou mudejarského štýlu. Okrem toho ukrýva artefakty vizigótskej kultúry. Toledo bolo totiž aj hlavným mestom vizigótskeho kráľovstva. Za vstup zaplatíte 2 €.

Najkrajšie suveníry z Toleda

Toledské meče. Ešte v období Rímskej ríše sa v Tolede ťažila železná ruda, z ktorej sa vyrábali kvalitné meče. A preto sú meče a nože najpopulárnejším suvenírom, ktorý si z Toleda môžete odniesť. Avšak pozor! Ak do Madridu priletíte iba s príručnou batožinou, ostré predmety si ako spomienku priniesť domov nebudete môcť. 

Mazapanes. Rovnako populárne sú aj ručne robené koláčiky z marcipánu. Predávajú ich aj priamo na námestí Zocodover, ale my poznáme mníšky, ktoré ich vyrábajú ručne a s veľkou láskou priamo v kláštore, kde žijú. Objednajte si s nami konzultáciu a my vám prezradíme kde, alebo výlet do Toleda, a osobne vás tam zoberieme 🙂

Azulejos. Mojím najobľúbenejším španielskym suvenírom sú azulejos. Ide o obkladačky s rôznymi motívmi. Kupujem si ich v každom španielskom meste a postupne si z nich tvorím zbierku.

Čo ochutnať v Tolede

Ak vás túlanie sa stredovekými uličkami Toleda vyčerpá, sadnite si do niektorej z reštaurácií či barov a ochutnajte typickú toledskú gastronómiu. 

  • Populárne sú jedlá z prepelice, jarabice či králika alebo z diviny
  • Carcamusas – perkelt z bravčového mäsa a sezónnej zeleniny
  • Arroz a la Toledana – toledské rizoto robené na bravčovej masti s kuracím mäsom, kalamármi a zeleninou
  • Queso Manchego – ovčí syr z oblasti Castilla La Mancha, v ktorej sa Toledo nachádza, má certifikát tradičnej receptúry

Kde sa najesť v Tolede – reštaurácie a bary

Bar Ludeña – tradičná toledská kuchyňa za príjemné ceny
Terraza Bú – cenovo dostupné moderné jedlá, víno či miešané drinky s parádnym výhľadom, Tip: Tostada de ciervo – toast s mäsom z jeleňa
Lúpulo Cervecería – príjemný bar s lokálnym pivom

Koľko dní potrebujete na návštevu Toleda?

Toledo ponúka neuveriteľný počet krásnych pamiatok. Kostoly, kláštory, veže, múzeá, synagógy i mešity, ale aj krásne scenérie. Jeden deň v tomto meste vám dá priestor uvidieť mnoho. Určite je však lepšie rezervovať si naň aspoň dva dni. V tom prípade máme pre vás aj špeciálny tip: relax v arabských kúpeľoch Medina Mudéjar.

Ubytovanie v Tolede

Parador de Toledo – ponúka jedinečný výhľad na mesto, bazén, kvalitnú kuchyňu, a to všetko v krásnej historickej budove

Čo sú Paradores?
Ide o hotely rozmiestnené po celom Španielsku v jedinečných historických budovách s kvalitnými službami. Cenovo patria do kategórie drahších hotelov.

Toledo Ap – dvojpodlažné apartmány priamo v historickom centre Toleda s úžasným výhľadom na katedrálu a Alcázar

Toledo je jednoznačne mesto, ktoré stojí za návštevu. Ak v ňom plánujete ostať len jeden deň a chcete svoj čas využiť čo najlepšie, dozvedieť sa kopec zaujímavostí o jeho histórii, kúpiť si marcipán od mníšok, ochutnať syr Manchego a pozrieť si Toledo z výšky, objednajte si s nami Výlet z Madridu do Toleda.


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *