Segovia je mesto známe nielen rímskym akvaduktom, ale aj pečeným prasiatkom cochinillo a zámkom, ktorý vraj inšpiroval Walta Disneyho

Segovia a La Granja sú zaujímavé miesta, ktoré sú od Madridu vzdialené asi hodinu cesty autom či autobusom a ponúkajú skvelé zážitky milovníkom architektúry, histórie, umenia aj španielskej gastronómie.

akvadukt v Segovii
Rimania zanechali v Španielsku trvácnu pečať – napríklad akvadukt v Segovii

Ako sa dostať z Madridu do Segovie

Segovia je po Tolede asi najnavštevovanejším mestom v okolí Madridu. Dostanete sa do nej pohodlne autobusom či vlakom. Cesta autobusom trvá približne 1 hodinu a 15 minút a spiatočný lístok vás vyjde na cca 10€. Autobusy odchádzajú z autobusovej stanice Moncloa takmer každú polhodinu a zavezú vás priamo k akvaduktu. Ak však máte chuť ušetriť takmer 45 minút, vyberte sa do Segovie vlakom. Vlaky z Madridu do Segovie odchádzajú zo stanice Chamartín a spiatočný lístok je drahší, stojí okolo 20 €. Nevýhodou je ale to, že železničná stanica nie je priamo v centre mesta. Budete sa z nej musieť odviesť autobusom, ktorý chodí každých 15 minút, stojí 2 € a za 10 minút vás privezie k akvaduktu.

To, či je pre vás výhodnejšie cestovať vlakom alebo autobusom, môže závisieť aj od polohy vášho ubytovania v Madride. Keďže perfektne poznáme pešie vzdialenosti v centre Madridu, rovnako ako sieť verejnej dopravy, počas konzultácie vám s radosťou pomôžeme okrem iného aj s týmto. 

Čo vidieť a zažiť v Segovii

Hlavnou pamiatkou, za ktorou všetci do Segovie cestujú, je rímsky akvadukt, ktorý sa do dnešných čias zachoval v nevídanej podobe napriek tomu, že má viac ako 2 000 rokov. Pôvodne bol 17 km dlhý a do mesta privádzal vodu z rieky Frío. V súčasnosti si popri ňom môžete dopriať asi kilometrovú prechádzku alebo sa naň pozrieť z výšky – z mestských hradieb. V jeho blízkosti tiež nájdete sochu vlčice kŕmiacej Romula a Rema, podobnú tej v Ríme. 

Z autobusovej stanice môžete zamieriť priamo k tomuto úžasnému architektonickému dielu popri reštauráciách a baroch na Avenue Aqueducto. Tá vás privedie na námestie Plaza Azoguejo, na ktorom stojí najvyššia časť akvaduktu (cca 30 m) a nájdete tu aj turistickú kanceláriu, v ktorej si môžete vyzdvihnúť mapu mesta. 

Čo ochutnať v Segovii

Na námestí stojí aj najstaršia a najznámejšia reštaurácia Mesón De Cándido, v ktorej môžete ochutnať miestnu špecialitu – cochinillo – teda malé pečené prasiatko. Mnohí Madridčania odporúčajú ochutnať pečené prasiatko v reštaurácii Casa Duque, do ktorej sa môžete ísť pozrieť aj z pohodlia domova. Alex vám ju odhalí v gastronomickom cestopise Cestou necestou. Keďže však ide o vychytené miesta, v ktorých robia cochinillo podľa tradičnej receptúry a krájajú ho tanierom, ktorý potom hodia o zem, aj ceny sú tu vyššie. Osobne odporúčam zatúlať sa radšej do menej turistických tapas barov – cochinillo totiž nájdete takmer všade.

Najkrajšie výhľady v Segovii

Katedrála v Segovii

katedrála v Segovii

Od rímskeho akvaduktu namierte svoje kroky do centra starého mesta na Plaza Mayor a ku katedrále zo 16. storočia. Oplatí sa ju navštíviť. Ide totiž o poslednú španielsku katedrálu postavenú v gotickom štýle. Vstupné stojí iba 3 € a určite sa v nej zdržíte minimálne polhodinu. Ak však chcete vyjsť do veže katedrály s úžasným výhľadom, musíte si rezervovať jej hodinovú prehliadku so sprievodcom. Lístok vás vyjde na 7 €, ale je v ňom už zahrnutý vstup do veže aj katedrály. 

Prehliadka začína v jednej z kaplniek a pokračuje cez byt zvonára a jeho rodiny až do samotnej zvonice, do ktorej vedie 190 schodov. Odmenou vám bude scénický výhľad z najvyššieho vyhliadkového miesta v Segovii.

veža katedrály v Segovii

Viete o tom, že katedrála v Segovii pôvodne stála na úplne inom mieste? Alebo že ju zasiahol blesk, ktorý spôsobil požiar? S katedrálou je spojených niekoľko zaujímavých príbehov, ktoré vám rady prezradíme, ak sa s nami vyberiete na výlet do Segovie.

Na hlavnom námestí sa nachádza aj ďalší dôležitý svätostánok, a to kostol San Miguel, v ktorom bola korunovaná španielska kráľovná Isabela I. nazývaná Katolícka. 

korunovácia Izabely I. v Segovii

Alcázar v Segovii

Úzke uličky starého mesta vás postupne zavedú k zámočku s názvom Alcázar de Segovia, ktorý vraj inšpiroval Walta Disneyho. V Španielsku nájdete zámkov s týmto názvom viac. A to preto, že názov alcázar pochádza z arabčiny, z čias, kedy tu žili Maurovia, a znamená pevnosť. Hoci zámok a park pred ním očaria už zvonku, treba sa doň ísť aj pozrieť. Vstupné nie je vysoké – 5,50 €, avšak odporúčam priplatiť si 2,5 € navyše. V rámci prehliadky tak budete môcť vyjsť do veže po 152 schodoch, z ktorej je skvelý výhľad.

Výhľad z veže Alcazaru na Segoviu

Za ďalšie 3 € si môžete vziať audio sprievodcu, v ktorom sa dozviete mnoho zaujímavých informácií a príbehov o histórii zámku. Alebo vám ich rady porozprávame na našej prehliadke. Zámok má očarujúci interiér, avšak v jeho mohutnej kráse si ho vychutnáte najmä z diaľky. 

alcazar v Segovii

Výhľad na Alcázar de Segovia z prírodného chodníka pri rieke Eresma

Ak sa vydáte na prechádzku po prírodnom chodníku popri rieke Eresma, naskytne sa vám jeden z malebných výhľadov na rozprávkový zámok Alcázar. A to konkrétne z miesta Mirador de la Pradera de San Marcos. Takýchto vyhliadkových miest je tu však viac, ale musíte sa pripraviť na mierne prevýšenie a šliapanie do kopca, ako napríklad v prípade Mirador de la Trinidad, Mirador del Alcázar y los dos Valles či Mirador del Último Pino. Fotky z nich však stoja za námahu, ktorú budete musieť vynaložiť.

Výhľad na Alcázar z Mirador de la Pradera de San Marcos

Výhľad na rímsky akvadukt z mestských hradieb

Najkrajšie výhľady na rímsky akvadukt alebo Acueducto de Segovia si vychutnáte nielen z námestia Plaza Azoguejo, ale aj z mestských hradieb. Dostanete sa k nim schodiskom pri samotnom akvadukte alebo uličkami, ktoré vedú z námestia Plaza Mayor popri miestnom divadle. 

výhľad na rímsky akvadukt z hradieb

Múzeá, ktoré by ste v Segovii mali navštíviť

Ďalšou časťou Segovie, ktorú by ste nemali vynechať, je židovská štvrť La Judería, ktorá sa začína na námestí Plaza del Corpus Cristi. Nachádza sa tu aj hlavná synagóga alebo Antigua Sinagoga Mayor či židovský cintorín. Najkrajšími uličkami v židovskej štvrti sú Calle de la Judería Vieja a Calle de Santa Ana.

Architektonicky zaujímavou budovou je Casa de los Picos z 15. storočia so 617 pichliačmi z granitu, v ktorej dnes sídli škola úžitkového umenia a často sa v nej konajú rôzne výstavy. Legenda hovorí, že v jednom z pichliačov je ukrytý poklad. 

Viac o histórii mesta sa dozviete v múzeu Segovie s názvom Casa del Sol, ktoré ukrýva viac ako 1 500 artefaktov.Pre milovníkov literatúry je ako stvorená návšteva domu, v ktorom žil španielsky básnik Antonio Machado. Vstup stojí 2,50 € a je dobré si ho rezervovať vopred, keďže ide o maličký domček s predzáhradkou. Antonio Machado spolu s ďalšími umelcami založil aj miestnu univerzitu.

Extra tip: mestečko La Granja pri Segovii

Palác La Granja de San Ildefonso

Čo vidieť a zažiť v mestečku La Granja pri Segovii

Ani nie 20 minút cesty autom či o niečo dlhšie autobusom je od Segovie vzdialené letné kráľovské sídlo La Granja de San Ildenfonso. Ide o barokový palác s krásnymi záhradami. Túto návštevu odporúčam najmä v jarných mesiacoch. V tomto období bude všetko v záhrade kvitnúť a jej 26 fontán sa predvedie v plnej paráde. Okrem toho v parku nájdete aj typický francúzsky labyrint a jazero, z ktorého pochádza všetka voda vo fontánach. Vstupné stojí 9 € a prehliadka zámku bez záhrad trvá cca 40 minút. Toto sídlo je často prirovnávané k francúzskemu Versailles a ja môžem iba súhlasiť. Jeho súčasťou je aj kráľovská kaplnka Svätej trojice. 

Po prehliadke paláca môžete zamieriť do kráľovských sklární Real Fábrica de Cristales de La Granja, ktoré založil kráľ Filip V. v 18. storočí. Okrem nádherných priestorov továrne a rôzneho náradia tu môžete obdivovať obrovskú zbierku výrobkov zo skla a kryštálu. Môžete tu dokonca pozorovať remeselníkov pri ich práci či kúpiť si nejaký sklársky výrobok alebo šperk. Miestni sklári dodnes používajú techniku, ktorá bola používaná v období španielskej zlatej éry sklárskych výrobkov. 

Čo ochutnať v mestečku La Granja

Hoci je La Granja malým mestečkom, za krátku zastávku stojí aj kaplnka Jána Nepomuckého či niektoré z lokálnych reštaurácií. V reštaurácii by ste mali ochutnať tzv. judiones, teda veľké biele fazule, ktoré sa podávajú v podobe hustej polievky s údeným mäsom či perkeltu. Každý rok sa tu 22. augusta koná festival s názvom La Judiada, počas ktorého sa varí práve táto pochúťka.

Ak si chcete dopriať kompletný kráľovský zážitok, ubytujte sa v miestnom Parador Hotel La Granja. Paradores sú luxusné ubytovania rozmiestnené po celom Španielsku, ktoré sa nachádzajú výlučne v krásnych historických budovách so skvelou kuchyňou a výbornými službami. 

Segovia či La Granja patria k pokladom, ktoré môžete zaradiť do svojho itinerára, ak sa vyberiete do Madridu. Madrid má totiž skvelú polohu na jedno či dvojdňové výlety v jeho okolí. Ak vás Segovia zaujala, nenechajte si ujsť ani výlet do stredovekého Toleda.


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *