V Ávile sa budete cítiť ako jedna z postáv známeho seriálu Hry o tróny.

Ávila, je mesto, ktoré je od Madridu vzdialené cca hodinu cesty autom a nemali by ste ho pri spoznávaní Španielska minúť. Obklopujú ho stredoveké hradby, ktoré patria k najlepšie zachovaným obranným systémom na svete. Vďaka tomu sa Ávila nachádza na zozname UNESCO.

Čo vidieť v Ávile

Ak pricestujete do Ávily autom, odporúčam vám najprv sa zastaviť na mieste, ktoré vám poskytne úžasný pohľad na starobylé hradby.

Mirador Los Cuatro Postes

Ide o najvyhľadávanejší viewpoint a pútnické miesto v jednom – Mirador Los Cuatro Postes. Budete mať pocit, akoby ste sa chystali vkročiť do rozprávky či do niektorej epizódy zo seriálu Hry o tróny. Práve tu môžete nechať zaparkované auto a do centra sa dostať cca 15-minútovou prechádzkou. Počas nej natrafíte na starý vodný mlyn, románsky most, malú kaplnku a kŕdle labutí a kačiek. 

Stredoveké hradby – murallas de Ávila

Do mesta vojdete jednou z brán. Či už začnete spoznávanie Ávily prechádzkou žulovými kamennými uličkami alebo prechádzkou po samotných hradbách, oboje bude stáť za to. Avšak práve hradby sú hlavnou (hoci nie jedinou) pamiatkou, prečo Ávilu navštíviť. Lístok stojí 3,50 € a sú v ňom zahrnuté dva samostatné vstupy. Hradby totiž nie sú po celej svojej dĺžke prepojené. Lístok je dokonca platný dva dni, aby ste si prechádzku mohli poriadne vychutnať. Napriek tomu ju však úplne v pohode stihnete absolvovať v jeden deň. 

Obvod hradieb je dlhý 2,5 kilometra a na žiadnom mieste nie sú hradby užšie než 3 metre. Počas prechádzky narazíte na 11 brán, 97 veží a 2 500 merlonov, ktoré sú datované do 12. storočia. 

Katedrála Cristo Salvador

Z hradieb budete môcť obdivovať aj dychberúcu architektúru gotickej katedrály, ktorú neskôr môžete i navštíviť. Dokonca môžete vyjsť aj do jej veže. Túto aktivitu sme však tentoraz vynechali, pretože sme dali prednosť ferii – teda oslavám, ktoré sa akurát konali v uliciach. 

Plaza del Mercado Chico

Muži a ženy oblečení v tradičných kvetovaných kostýmoch spievali, tancovali a hrali na rôzne hudobného nástroje. Postupne prechádzali ulicami celého mesta. Takto nás zaviedli aj na hlavné námestie – Plaza del Mercado Chico. Ide o námestie v tvare obdĺžnika, ktoré obkolesuje radnica a niekoľko hotelov s balkónmi a kolonádou, pod ktorou nájdete kaviarne a reštaurácie.

Ávila – pútnické miesto plné sakrálnych stavieb

Basílica de San Vicente

Ak patríte medzi milovníkov architektúry, určite nevynechajte návštevu Baziliky sv. Vincenta. Nachádza sa pred jednou z brán do mesta. Ide o jednu z najlepšie zachovaných španielskych pamiatok románskej architektúry. Stojí na mieste, kde umreli traja mučeníci – Vincent, Sabina a Cristeta po tom, ako odmietli dať obety pohanským bohom. Samotná krypta baziliky obsahuje skaly, na ktoré boli ich mŕtve telá hodené. Všade v kostole – od kazateľnice, orgánu až po hrobky mučeníkov – nájdete umelecké diela, ktoré vás upútajú na dlhšiu dobu, ako by ste čakali.

Real Monasterio de Santo Tomás

Ďalšou sakrálnou pamiatkou, ktorá sa nachádza mimo starobylého centra mesta je Kráľovský kláštor svätého Tomáša. Koncom 15. storočia ho katolícki panovníci Isabella I. a Ferdinand II. ustanovili španielskou národnou pamiatkou. Ide o miesto odpočinku ich jediného syna Juana, ktorý zomrel, keď mal devätnásť rokov. Kláštor zároveň hostí dve múzeá – Múzeum prírodných vied a Múzeum orientálneho umenia.

Convento de Santa Teresa

Druhým jedinečným kláštorom je Kláštor svätej Terézie, vďaka ktorej je mesto pútnickým miestom. Pochádza zo 17. storočia a stojí na mieste niekdajšieho domu samotnej svätice. Zaujímavosťou je, že je orientovaný na sever a nie na východ, ako to zvyčajne býva. Architekt chcel totiž umiestniť oltár kostola na miesto, kde sa kedysi nachádzala izba sv. Terézie, a zvyšok komplexu musel okolo neho usporiadať. V impozantnej klenbovej krypte, jedinej svojho druhu v Španielsku, sa nachádza múzeum zasvätené tejto svätici. Môžete v ňom bližšie spoznať túto dôležitú postavu v histórii Ávily.

Museo de Ávila

Ak vaša túžba po náboženskej histórii nebude ešte stále uhasená, máte šťastie. Ávila má k svojej rozlohe neuveriteľný počet románskych, gotických a barokových kostolov, kaplniek a kláštorov. Medzi najzaujímavejšie patrí aj Iglesia de San Pedro či Monasterio de Santa Ana. Všetko o histórii, archeológii a etnológii mesta sa zase dozviete v zaujímavom Múzeu Ávily.

Čo zažiť v Ávile

Veľkolepé veľkonočné sviatky

Veľkonočné sviatky berú Španieli veľmi seriózne. Vo väčšine miest a mestečiek sa konajú veľkolepé procesie, no len niektoré z nich sa tešia aj medzinárodnému záujmu turistov. A práve procesie v Ávile k nim patria. 

Počas Veľkého piatku sa cez Ávilu pomaly presúva 15 bratstiev a 14 spolkov, ktoré môžete navzájom odlíšiť podľa oblečenia a veľkých sôch svätcov, ktoré nesú ulicami. Špeciálnu atmosféru tomuto sviatku dodávajú sviečky, ktoré v tieto dni rozmiestnia po celej dĺžke hradieb.

Festival svätej Terézie

V podobnom duchu sa nesie aj festival venovaný svätej Terézii, ktorý sa pravidelne koná druhý októbrový víkend a sprevádzajú ho procesie, koncerty a ohňostroje. 

Stredoveký trh

Ak sa vyberiete do Ávily v prvý septembrový víkend, stanete sa súčasťou najväčšieho stredového trhu v Španielsku. Okrem tradičných surovín, akými sú syry, rôzne koreniny, bylinky či kadidlo, môžete obdivovať rytierov, mníchov alebo žonglérov a pozrieť si jazdecké ukážky či bábkové divadelné predstavenia. Jednoducho sa môžete na chvíľu vrátiť do stredoveku. 

Sierra de Gredos – prechádzky v prírode

Okrem histórie a kultúry je inšpirujúca aj prírodná scenéria. Mesto stojí na vysokej náhornej plošine, ktorú chránia zvlnené kopce pohoria Sierra de Gredos, vysoké až 2 500 m n. m. Sú vhodné pre horolezcov či príjemné prechádzky turistickými trasami prírodného parku.

Čo ochutnať v Ávile

Po spoznávaní kultúrnych pamiatok a histórie mesta určite vyhladnete. Príjemných reštaurácií nájdete v meste neúrekom.

Medzi tradičné špeciality patrí táto gastronomická trojica:

  1. Judías del Barco – veľké biele fazule pripravované väčšinou ako polievka s údeným mäsom, ktoré pochádzajú z neďalekej dedinky El Barco de Ávila. Nazývajú ich aj pipos.
  2. Chuletón de Ávila – teľací steak pripravený na grile, zvyčajne podávaný s hranolčekmi a horčicou.
  3. Yemas de Santa Teresa – sladké koláče z vaječných žĺtkov a cukru. 

Podobne ako v Segovii či Tolede, aj tu je populárne malé pečené prasiatko. Avšak klasický spôsob, aký nájdete v Ávile, ho prezentuje ako vyprážané a nakrájané na malé kúsky. Sú známe ako cochifrito. Okrem tradičných reštaurácií, ktoré sa pýšia svojou dlhou históriou, v meste čoraz častejšie nájdete aj zaujímavé podniky s modernou alternatívnou kuchyňou. Na svoje si tak prídu naozaj všetci gurmáni.

Zaujala vás Ávila? Segovia, Toledo aj Ávila sú krásne historické mestá, ktoré sa nachádzajú iba hodinu autom či autobusom od Madridu. 


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *