10 tapas barov v centre Madridu

….alebo….

Ako sa najesť “za pár pív”

Ak ste si naplánovali výlet do Madridu, radi by ste spoznali jeho gastronomické zvyky, ale musíte si dávať pozor na rozpočet, tento článok je ako stvorený pre vás. Ak máte rozpočet trochu vyšší a radi by ste ochutnali tie najkvalitnejšie španielske špeciality, ozvite sa mi 🙂

Tapas sú malé porcie jedla, ktoré v mnohých baroch podávajú k nápojom zadarmo. Stretnete sa tu so všetkým, od mištičky so zopár olivami alebo solenými arašidmi až po naozaj výdatné porcie rôznych druhov jedla typickej španielskej gastronómie.

Ak viete kde, v Madride sa môžete najesť aj za 5 eur a pritom okúsiť pravú lokálnu atmosféru. Rátajte však s tým, že v niektorých baroch je táto ekonomická alternatíva ponúkaná len na bare, takže je celkom možné, že budete jesť na stojáka, spolu s veselými Madridčanmi, ktorí sú na to viac ako zvyknutí. Môžete si objednať “caña” (200ml) alebo “doble” (330 ml), prípadne jarra (500 ml) piva, sangriu alebo nejaké to “refresco” (fanta, sprite, coca cola, aquarius…) a jedlo dostanete zadarmo. Jedinou nevýhodou týchto tapas barov je nižšia kvalita jedla a fakt, že tapas si nevyberáte. Dostávate ich podľa toho, čoho majú v tom momente najviac.

mapa-tapas.jpg

mapa-tapas-madrid

El Tigre

Jeden z najstarších madridských tapas barov, kde podávajú jedny z najštedrejších porcií. S každou “rundou” sa rôznorodosť tapas a množstvo jedla zvyšuje. Nad vstupom majú tabuľku, na ktorej je napísané “sidrería Tigre” a to preto, že bar má pôvod v Asturias, kde je typickým drinkom “sidra”,  teda jablčné víno. Ochutnajte! Tortilla, chlebíčky s jamonom (sušená šunka) alebo chorizom (saláma/klobása) , patatas bravas, paella, krokety alebo vyprážané krídielká v kuchyni pripravujú ako na bežiacom páse, pretože El Tigre je v Madride veľmi populárny. Dokonca majú už 3 bary na rôznych adresách. Sú blízko seba, takže keby bol jeden preplnený, môžete skúsiť šťastie v druhom. Stolov je dosť a ponuka platí všade, ale môže byť ťažké nájsť miesto….Zaplní sa hlavne  večer (po 21:00), kedy sa decibely celkom zvýšia. Ale stojí zato to vyskúšať.

tapas-bar-el-tigre

tapas-bar-el-tigre

Petisqueira

Paellu, krokety, tortilla, zemiakový šalát, párky, vyprážané krídielka. Z tohto všetkému sa vám môže uštedriť v tapas bare Petisqueira v Madride, ak si objednáte napríklad veľké pivo za 4 € . Ponuka platí len na bare, ale cez obed máte celkom veľkú šancu, že nájdete voľnú barovú stoličku. Nachádza sa blízko metra Alonso Martinez.

tapas-bar-petisqueira

tapas-bar-petisqueira

 

 

Mareas Vivas

Tipický bar “de toda la vida” (čo funguje celý život), veľmi blízko zastávky Callao. Za pár eur vám k pivu dajú dostatok tapas z kuchyne od Carmen, ktorá pripravuje všetky jedlá s láskou. Hranolky s typickou cesnakovou omáčkou ali-oli, mäsové guličky alebo bollos preñaos (chelbíčky s klobásou vo vnútri)

tapas-bar-mareas-vivas

tapas-bar-mareas-vivas

Casa Parrondo

Medzi zastávkami madridského metra Opera a Callao sa nachádza Casa Parrondo, reštaurácia, ktorej atmosféra je formálnejšia ako v predchádzajúcich krčmách. Preto vám tapas ponúknu len na bare. A keďže má majiteľov tak ako “Tiger“ z Astúrie, môžete si dať na pitie aj sidru a ako tapas vám môžu naložiť napríklad aj zemiaky s typickou omáčkou z kozieho syra. Od pondelka do štvrtka ponúka Casa Parrondo aj denné menu, rôzne možnosti s dvoma chodmi, vínom alebo sidrou a kávou alebo dezertom za 12 €.

tapas-bar-casa-parrondo

tapas-bar-casa-parrondo

El Respiro

Tým, že je len kúsok od “Tigra”, stal sa pre mnohých plánom B v prípade, že všetky Tigre sú preplnené. K nápoju vám dajú jednoduché, ale nemalé tapas, ako napríklad hranolky s párkami a paprikou, vyprážané krídielka, krokety, paella, chorizo, kura na cesnaku…Pivá čapujú veľmi dobre a ak si dáte zopár kôl, odídete navečeraní.

tapas-bar-el-respiro

tapas-bar-el-respiro

Malaspina

Priamo v srdci Madridu, len na pár krokov od námestia Sol nájdete malú krčmičku Malaspina, čo v preklade znamená zlý tŕň, ale nech vás názov neodradí, pretože krokety, kalamáre alebo huevos rotos sú výborné a dajú ich vám zadarmo. Zvykne byť celkom preplnený, ale to je predsa súčasťou kúzla španielskych tapas barov.

tapas-bar-malaspina

tapas-bar-malaspina

La Esquina de Eusebio

Ak by ste sa išli poprechádzať k madridskej rieke Manzanares, nezabudnite sa tu zastaviť. Len 7 minút od Puente de Segovia v obytnej štvrti Puerta del Angel nájdete tento bar, kde sa okrem uhasenia smädu budete môcť aj najesť. Tapas ako chlebíčky s jamonom, chorizom, ančovičkami, so syrom alebo tortillou a empanadillas sú položené na táckach na bare, takže si budete môcť zobrať na čo budete mať chuť a toľko, koľko si váš žalúdok bude ráčiť.

tapas-bar-eusebio

tapas-bar-eusebio

La Blanca Paloma

Keď nie ste len hladí, ale aj celkom smädní, zastavte sa v tomto bare v madridskej štvrti Tribunal. Za každé 2 jarras piva (500 ml) vám dajú na výber zo širokej ponuky plného taniera tapas: patatas bravas, huevos rotos, empanadillas, pimientos de padrón, morcilla, salmorejo, vyprážané krídielka, tortilla atď. Výhodou oproti iným tapas barom v Madride je, že tu si môžete vybrať 😉

tapas-bar-la-blanca-paloma

tapas-bar-la-blanca-paloma

 

 

Índalo Tapas

Tak ako vo všetkých baroch v tomto článku, v Indalo vám k pivu dajú zadarmo tapas. V ponuke majú 25 možností, napríklad huevos rotos, krokety, tortillu ale tiež malý hamburger alebo rezeň. Za „doble“ piva zaplatíte 2,95 € a miesto na sedenie nájdete s celkom veľkou pravdepodobnosťou.

tapas-bar-indalo

tapas-bar-indalo

 

 

 

El Rincón Abulense 

Jeden z najcentrálnejších madridských tapas barov. Nachádza sa medzi Gran Víou a Sol. Ku každým dvom pivám vám na stôl položia štedrý tanier s klasikami ako ruský šalát (majonézový), mäsové guličky, mušle, párky, lacón, vyprážané krídielka…Vzadu je aj reštaurácia a cez obed ponúkajú denné menu za rozumnú cenu.

tapas-bar-el-rincon-abulense