Cestovanie vnímame ako spôsob, ktorým sa priblížiť lokálnej kultúre, pochopiť rozličné zvyky, otvoriť si myseľ. A to je možné len vďaka ľuďom, ktorí mesto nielen zažili, ale sa s ním aj zžili. A práve taký je každý jeden lokálny slovenský sprievodca, ktorého sme kontaktovali a spýtali sa na 3 jednoduché otázky. Chceli sme, aby nám prezradili o svojich destináciách pár vecí, ktoré v bežných cestovateľských sprievodcoch nenájdete.
- Ktoré miesto v tvojom meste máš veľmi rada, no turisti o ňom málokedy vedia?
- Aké je tvoje obľúbené lokálne jedlo?
- Prečo je tvoja destinácia skvelým miestom na dovolenku?
Kristína Baroni – Slovenský sprievodca vo Florencii
Kristína Baroni sa v roku 2010 rozhodla vymeniť svoju rodnú a milovanú Banskú Štiavnicu za renesančnú Florenciu, kde už niekoľko rokov pracuje ako certifikovaný turistický sprievodca a ukazuje Slovákom a Čechom jeden z najkrajších kútov Talianska. Vďaka zázemiu ktoré tu mala, bolo oveľa ľahšie naučiť sa jazyk a vďaka veselému talianovi, ktorý sa neskôr stal jej manželom spoznať toto miesto, tradície a kultúru tak, ako ju žijú miestni. Preto sa svojich klientov snaží vtiahnuť nielen do histórie, ale aj do nenápadných častí mesta, ktoré najviac odrážajú florentskú náturu. Pretože, ako zvykne hovoriť, kto chce Florenciu pochopiť, musí ju nielen vidieť, ale hlavne zažiť.
Ktoré miesto vo Florencii máš veľmi rada, no turisti o ňom málokedy vedia?
Miest, ktoré mám rada je niekoľko. Keď sa ma ale na niektoré pýtajú moji klienti, veľmi rada im ukážem tie, na ktorých sa aj počas najväčšej turistickej sezóny môžu cítiť „vtiahnutí“ do domácej atmosféry a potichu sledovať „bežný deň florenťana“.Jedným z týchto miest je miestny trh na Piazza Sant’Ambrogio, Santo Spirito alebo maličký bar pri Porta Romana. Toto sú miesta v ktorých domáci ešte stále žijú, nakupujú, vykrikujú, popíjajú kávu alebo aperitivo a stretávajú sa. Miesta, v ktorých máte občas pocit, že sa nachádzate v pravom talianskom filme.
Aké je tvoje obľúbené lokálne jedlo?
Moje najobľúbenejšie lokálne jedlo je určite Panino al lampredotto a salsa verde k tomu. Je to časť hovädzieho žalúdka pokrájaná na malé kúsky, ktorú vám ešte horúcu vložia do žemle a polejú takzvanou zelenou omáčkou. A čo k tomu nesmie chýbať? Predsa červené chianti.Lampredotto sa varí od skorého rána a v závislosti od sezóny v rôznych vývaroch. Predajcov rozoznáte podľa ich mobilných kioskov a môžete ich nájsť na viacerých „zašitých“ miestach v meste a dokonca aj priamo v historickom centre. Každý florenťan má svoj obľúbený a hádaním sa, ktorý je najlepší, dokážu stráviť celé hodiny. Keď si môj klient vyberie, že obed strávi na nohách jediac lampredotto, je mi okamžite jasné, že v sebe nosí pravú dušu florenťana 🙂
Prečo je Florencia skvelým miestom na dovolenku?
Florencia je miesto, ktoré ponúka naozaj veľa. Vášniví milovníci umenia tu pokojne strávia hoci aj týždeň návštevami námestí, múzeí, bazilík či malých, zašitých kostolov, ktoré ukrývajú diela najväčších majstrov. Milovníci jedla a vína nech zabudnú na diéty a tí, ktorí zbožňujú pokojný vidiek, nasávanie miestnej atmosféry a oddych, odtiaľto nebudú chcieť odísť.Je pravda, že Florencia a Toskánsko vo všeobecnosti, je najmä počas hlavnej letnej sezóny náročné miesto na návštevu. Myslím si však, že so správnymi radami kam ísť a čomu sa naopak vyhnúť, si toto miesto určite užijete alebo dokonca beznádejne zamilujete.
Kristínu nájdete…
Na Instagrame ako Kristina sprievodca Florenciou
Na Facebooku ako Kristína – tvoj sprievodca Florenciou
Adriana Takada – Slovenský sprievodca v Japonsku
V Japonsku je 14 rokov (s malými prestávkami, napríklad Singapur) a spoznala ho postupne ako turistka, študentka, pracujúca, manželka aj matka. Takže môže už pokojne vyhlásiť, že je to láska na celý život. Japonsko z nej spravilo kvetinového maniaka (vždy ich mala rada, ale necestovala kvôli ním), jej muž gurmána (predtým jej stačilo niečo rýchle do ruky) a jej deti vlakového maniaka. Dobré je, že v Japonsku, kdekoľvek človek ide, presne toto tam nájde 🙂
Ktoré miesto v Tokiu máš veľmi rada, no turisti o ňom málokedy vedia?
Jednoznačne Shibamata (po slovensky by to bolo Šibamata, neviem, či používať slovenský prepis, alebo taký pod ktorým sa to dá reálne nájsť:). Shibamata je ako návrat späť v čase do starého Tokia, ktoré milujem najviac zo všetkých jeho tvári. Shibamata je asi jediné miesto v Tokiu, ktoré si zachovalo skutočný, neporušený šarm starého Tokia. Hlavná ulica, lemovaná nostalgickými obchodmi a reštauráciami, vedie do Taishakutenu s impozantnými drevenými bránami a veľkolepými drevorezbami. Mne sa veľmi páči hlavne preto, že nie je nafarbený, pod čínskym vplyvom sa aj tu v Japonsku začali budovy farbiť, ale ja jednoznačne preferujem klasické, drevené. A práve také sú v Shibamate.
Pred chrámom je úžasná, 500 rokov stará veľká borovica, ktorá pripomína draka. Za chrámom je Yamamototei, kde si rada vychutnávam šálku môjho milovaného zeleného čaju matcha v pokojnom prostredí s výhľadom do tradičnej japonskej záhrady. Matcha je pre mňa dobíjač energie a aj forma relaxu, ale musí byť servírovaný v správnom prostredí a tam je práve také.
Pár krokov odtiaľ sa dostanete k brehu rieky Edogawa, kde nájdete Yagiri no Watashi, jediný zachovaný tradičný prechod drevenou loďkou v Tokiu, ktorou sa môžete previesť do vedľajšej prefektúry Chiba a zase naspäť. No a pre deti je neďaleko aj super dopravné ihrisko.
Aké je tvoje obľúbené lokálne jedlo?
Tak na túto otázku je naopak veľmi, veľmi ťažké odpovedať, keď bývate v hlavnom meste jedla celého sveta! Tokio má viac michelinových hviezd ako ktorákoľvek iná metropola a aj mnohé z tých reštaurácii, ktoré ju nemajú, by ju iste dostali, keby boli inde… a pomer kvalita a cena je naozaj neprekonateľný, obedové menu je tu lacnejšie ako na Slovensku a kvalita sa ani nedá porovnať… a keďže je naozaj nemožné si vybrať len jedno jedlo, ktoré by som postavila nad ostatné, poviem kaiseki ryori.
Kaiseki ryori je tradičné viacchodové kuchárske umenie, ktoré vyvažuje chuť, textúru, vzhľad a farby jedla. Na tento účel sa používajú iba čerstvé sezónne suroviny a pripravujú sa spôsobmi, ktoré majú za cieľ zvýrazniť ich chuť. Často sú zahrnuté miestne suroviny, ktoré inde nenájdete. Hotové jedlá sú starostlivo prezentované na tanieroch, ktoré sú vybrané tak, aby zvýraznili vzhľad aj sezónnu tému jedla. Jedlá sú krásne naaranžované a zdobené, často skutočnými listami a kvetmi, ako aj jedlými ozdobami, ktoré pripomínajú skutočné rastliny a zvieratá. Kaiseki ryori obsahuje vlastne zo všetkého trošku a práve preto som ho vybrala 🙂
Prečo je Tokio skvelým miestom na dovolenku?
Preto, že v Tokiu nájdete skutočne všetko! Tokio má veľmi veľa tvári, stačí zahnúť za roh a máte pocit, že ste sa ocitli v inom storočí či dokonca inom vesmíre! Napriek tomu, že Tokio je najľudnatejšia metropola na svete, keď nejdete do blízkosti veľkých staníc, môžte mať pocit, že ste niekde na vidieku a dlhé minúty nestretnete jediného človeka. Tiež je veľmi zelené, v Tokiu máme viac ako 6000 parkov, v ktorých ste tiež často sami. K územiu Tokia patria lesy, kde môžete ísť na turistiku alebo relaxovať v onsene (horúce pramene), či ostrovy, na ktorých nájdete nádherné pláže. Stačí naskočiť na rýchlovlak a za hodinu ste na svahu.
Je tu nekonečné kultúrne vyžitie, každý deň sa niečo deje, stále je nejaký festival. A jedlo, ktoré ako som už spomínala, nemá na svete konkurenciu! No a pri tom všetkom je tu ešte aj bezpečne. Nikdy som sa nemusela báť ísť uprostred noci domov, keď som s deťmi v parku, môžem si pokojne nechať nezamknutý bicykel či tašku na lavičke bez toho, že by som sa musela báť, že mi niečo zmizne. A to ešte nehovorím o tom, ako je tu čisto a v porovnaní s inými metropolami aj lacno. No a napriek tomu sú tu služby bezkonkurenčnej kvality bez akéhokoľvek sprepitného.
Adrianu nájdete…
Na Instagrame ako Slovenka v Japonsku
Michaela Vranová – Slovenský sprievodca v Montreali
Michaela prišla do Montrealu za láskou a žije tu už viac než tri roky. Pracuje ako Office Manager pobočky slovenskej spoločnosti zameranej na kybernetickú bezpečnosť. Voľný čas trávi fotografovaním, čítaním kníh a zdieľaním svojich postrehov zo života v zahraničí na Instagrame. Na Montreale má najradšej jeho rôznorodosť, umeleckého ducha a prechod zo zimy do jari.
Ktoré miesto v Montreali máš veľmi rada, no turisti o ňom málokedy vedia?
Jedno z mojich obľúbených miest je park Jean-Drapeau. Turisti ho pravdepodobne už majú vo svojom hľadáčiku pre enviromentálne múzeum Biosphère alebo pre okruh Formule 1, ktorý je stade na skok. Sú z neho však aj krásne výhľady na centrum mesta a tie mám najradšej (najmä počas západu slnka, ktorý celej scenérií dodá extra šmrnc). Keď poznáš tie správne zákutia, dostaneš sa aj priamo k brehu rieky Saint-Laurent, ktorá Montreal obmýva (a jej voda je slaná!). Park je sám o sebe celkom veľký, preto ho odporúčam navštíviť na bicykloch kedykoľvek od jari až do jesene.
Aké je tvoje obľúbené lokálne jedlo?
Na 100 % poutine. A na všetky spôsoby! Poutine je tradičné kanadské jedlo, ktoré sa skladá z hranoliek poliatych gravy a posypaných kúskami syru. Navštíviť Montreal bez ochutnania poutine je ako navštíviť Taliansko bez ochutnania pravej talianskej pizze. V jedálnych lístkoch ho nájdeš v rôznych variáciách, napr. s trhaným bravčovým mäsom, slaninou, či so šampiňónmi alebo avokádom. Alebo všetkým naraz, pri jeho príprave sa kreativite medze naozaj nekladú 😉
Prečo je Montreal skvelým miestom na dovolenku?
Montreal je super v tom, že sa tu dá užiť dovolenka ako v lete tak v zime. Cez leto vo vzduchu cítiť grilovačku, na takmer každej zelenej ploche sa piknikuje, sú tu nonstop hudobné, kulinárske či iné kultúrne a umelecké podujatia. A máš tu aj pláže, ak sa ti to tu na prvý pohľad nezdá dostatočne dovolenkové. A cez zimu to pokračuje – akurát pikniky nahradí bežkovanie, korčuľovanie či sánkovanie, a na hudobný festival ideš namiesto v kraťasoch v otepľovačkách. A keď ťa to tu prestane baviť, môžeš nasadnúť na autobus alebo vlak a za pomerne lacno si o 5 hodín v Toronte, či za 8 hodín v New Yorku.
Mišku nájdete…
Na Istagrame ako Spoznaj Montreal
Na webe Mi the Wanderer
Katarína Maruškinová – Slovenský sprievodca v Maroku
Katarína žije v marockom Feze už od roku 2013. Venuje sa predovšetkým cestovnému ruchu vrátane sprevádzania pre cestovné kancelárie a príprave individuálnych ciest po Maroku na mieru. Pred Coronou viedla malý penzion v medíne Fezu, kde spoznala svojho manžela. V súčasnej dobe spolu zakladajú cestovnú kanceláriu s ponukou služieb po celom Maroku. O svojich zážitkoch zo života v Maroku píše Katarína knihu s pracovným názvom V zemi horkých pomarančov.
Ktoré miesto v Maroku máš veľmi rada, no turisti o ňom málokedy vedia?
Medína vo Feze je síce turistom ako pojem známa, ale málokto sa ju odhodlá dobre spoznať. Je to pochopiteľné, pretože v tejto najvačšej urbanistickej ploche bez prístupu áut na svete je až 9000 uličiek! Strach z toho, že sa človek stratí, je tu veľký. Stojí ale za to opustiť tie dve hlavné ulice, po ktorých chodia turisti a vydať sa „do neznáma“, napríklad k niektorým krásnym riádom (tradičným domom s otvoreným nádvorím), kde je možné si dať čaj a obdivovať krásnu architektúru. Osobne mám najradšej stred medíny okolo Kajruánskej mešity, kde je niekoľko zrekonštruovaných fondokov (niekdajších zájazdných hostincov), v ktorých je omnoho príjemnejšie nakupovanie, než na otvorenom trhu. Krásne je tiež námestie Nedžarín so svojou bohato zdobenou fontánou a múzeom dreva
Aké je tvoje obľúbené lokálne jedlo?
Rada sa stravujem zdravo a preto si úplne najradšej nakupujem ovocie a zeleninu v bio kvalite na jednom z medínskych trhov, aby som si ju potom pripravila doma. Pokiaľ sa mi ale nechce variť, rada si dám úplne jednoduché raňajky v jednom z maličkých „mliečnych barov“, kde sa pečie čerstvý jačmenný celozrnný chlieb a podáva sa s rovnako čerstvým kravským syrom. Ďalším veľmi oblúbeným je pre mňa džús z avokáda a pomaranča, ktorý nie je príliš sladký, zato veľmi výživný.
Prečo je Maroko skvelým miestom na dovolenku?
Mnoho ľudí chodí do Marrákeša, ktorý je samozrejme top destináciou, ale Fez by nemal zostať pozadu. Je to síce druhé najvačšie mesto v Maroku, ale zastavil sa tu čas. Ľudia sa nikam neponáhľajú a v medíne sa dodnes orientujú podľa času modlitieb. Fez je tiež „neopozerané“ miesto, ktoré poskytuje autentický zážitok z poznávania, fotenia a obdivovania architektúry, ale taktiež z hľadiska výbornej gastronómie.
Katku nájdete…
Na webe Slovenka v Maroku
Na instagrame Sl0venka v Mar0ku
Na facebooku Slovenka v Maroku
Tak čo, inšpiroval vás niektorý slovenský sprievodca k návšteve jeho destinácie? Sponzali ste vďaka nim, zatiaľ aspoň v predstavách, nejaké zaujímavé miesta? Veríme, že ak do ich destinácií pocestujete, budú vám nápomocní. Viete, kde ich nájdete… 🙂
P.S: Ak viete o tom, že v nejakej inej destinácii vo svete je tiež slovenský sprievodca, dajte nám vedieť. Radi ho kontaktujeme a jeho odpovede pridáme do tohto článku
0 Comments