San Sebastián alebo Donostia je španielske mesto, ktoré sa nachádza v autonómnej oblasti País Vasco, teda Baskicko, na hraniciach s Francúzskom. Je považované za jedno z najkrajších miest Európy a jednoznačne je najväčším klenotom tohto regiónu. A to nielen pre slávne pinchos, ale najmä pre nádhernú architektúru budov a pláž La Concha, ktorá nesie prívlastok – najkrajšia európska mestská pláž.

Pláž La Concha, San Sebastián, Španielsko
Pláž La Concha, San Sebastián

Čo vidieť a zažiť v meste San Sebastián – Donostia

1. Pláž La Concha a jej promenáda

Najväčším šperkom mesta je piesková pláž La Concha v Biskajskom zálive. Keďže sa San Sebastián nachádza na severe Španielska, voda je tu trochu studená, avšak v horúcich letných dňoch príjemne osvieži. Ak by ste sa neodhodlali skočiť do vĺn mora, určite si doprajte aspoň poriadnu prechádzku. Či už po pláži, alebo po jej promenáde. Ideálne po oboch.

Pláž La Concha z promenády
Pláž La Concha z promenády

Promenáde nad plážou dominuje slávna budova kúpeľov La Perla. Ide o budovu zo začiatku 20. storočia, ktorá bola postavená s myšlienkou vytvoriť z mesta San Sebastián najväčšie a najmodernejšie termálne stredisko pre európsku aristokraciu. A to sa skutočne podarilo – samotná španielska kráľovná Maria Cristina, manželka Alfonsa XII., tu strávila tri desaťročia v krásnom paláci Miramar s výhľadom na more a pláž. Počas prechádzky si všimnite aj nádherné pouličné lampy, ktoré promenádu zdobia.

Španielska pláž La Concha

2. Luxusný hotel Maria Cristina

Na počesť španielskej kráľovnej vznikol aj luxusný hotel Maria Cristina, ktorý je ďalším príkladom zlatej éry či belle epoque v tomto meste. Bol slávnostne otvorený v roku 1912. Hoci má viac než storočie, stále je najobľúbenejším ubytovaním pre celebrity, ktoré San Sebastián aj v súčasnosti často navštevujú. 

V jeho blízkosti sa nachádza divadlo Victoria Eugenia, ktoré je domovom jednej z najdôležitejších španielskych divadelných scén. 

3. Puente de Maria Cristina 

Elegantný most, ktorý križuje rieku Urumea, je venovaný rovnakej kráľovnej ako hotel. Slávnostne otvorený bol v roku 1905 a dominujú mu štyri bielo-zlaté obelisky. Spája centrum mesta s hlavnou železničnou stanicou. 

Most Maria Cristina
Puente de Maria Cristina 

4. Palác Miramar

Palác Miramar je jednou z najznámejších budov v meste San Sebastián. Práve tu trávila letá španielska monarchia. Hoci nie je možné navštíviť jeho interiér, určite si užite aspoň jeho záhrady s úžasnými hortenziami a výhľadmi. Ideálne miesto na romantické rande a sledovanie západu slnka. 

Palác Miramar, San Sebastián
Palác Miramar

5. Monte Urgull

Jedným z najzaujímavejších miest v meste San Sebastián je vrch Monte Urgull, na ktorom môžete vidieť sochu Najsvätejšieho srdca, ktorá sa podobá na slávnu sochu Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro.

Výhľad z parku paláca Miramar, San Sebastián, Španielsko
Výhľad z parku paláca Miramar

6. Výhľad z vrchu Monte Igeldo a lanovka

Oproti vrchu Urgull sa nachádza druhý dôležitý vrch Monte Igeldo. Vedie k nemu lanovka, ktorá funguje už od roku 1912, a na jeho vrchole si môžete vychutnávať panoramatické výhľady na celé mesto a pláž La Concha. Okrem toho sa tu nachádza zábavný park plný kolotočov, stánkov a iných atrakcií, ako aj stredoveká vyhliadková veža, ktorá v minulosti slúžila ako maják. Toto miesto mi trochu pripomenulo vrch Tibidabo v Barcelone. Cesta lanovkou obojsmerne stojí 3,75 €, jednosmerná jazda vás vyjde na 2,30 €.

Výhľad z Monte Igeldo, San Sebastián, Baskicko
Výhľad z Monte Igeldo

7. Ostrov Santa Clara

Uprostred týchto dvoch vrchov sa vypína ostrov Santa Clara, ktorý ešte viac skrášľuje záliv. Nachádza sa na ňom niekoľko strmých chodníkov, ktoré môžete zdolať, ale aj pláž. Z prístavu San Sebastián odchádzajú denne každú polhodinu výletné lode smerom k tomuto ostrovčeku. Približne polhodinu sa budete plaviť po vodách zálivu na lodi so skleneným dnom, a tak môžete obdivovať aj morskú faunu. Na ostrove s majákom potom môžete zostať tak dlho, ako sa vám zachce. Túto plavbu si môžete rezervovať vopred za približne 5,50 €.

Poznámka: V 16. storočí ostrov slúžil ako útočisko pre ľudí nakazených morom.

Ostrov Santa Clara
Ostrov Santa Clara

8. Catedral del Buen Pastor

Novogotická katedrála sa nachádza neďaleko pláže La Concha a v jej okolí nájdete aj niekoľko príjemných barov s chutnými pinchos. Vstup do nej je bezplatný. 

9. Bazilika Santa María del Coro a casco viejo

Keď už je reč o chrámoch, omnoho viac než do katedrály sme sa zamilovali do baziliky Santa María del Coro. Jej základ tvorí románsky kostol, avšak rokmi jej pribudli barokové, gotické a novoklasicistické prvky, ktoré z nej robia jedinečnú sakrálnu stavbu. Nachádza sa na hlavnej ulici Calle Mayor starého mesta – casco viejo, ktoré je plné barov so slávnymi pinchos. Práve tu to večer skutočne žije. Túlajte sa úzkymi uličkami a ochutnávajte rôznorodé dobroty. 

V casco viejo sa nachádza aj námestie Plaza de la Constitución. Viete, prečo sú jeho balkóny očíslované? My sme si mysleli, že sú to čísla hotelových izieb, až neskôr sme sa dozvedeli, že v minulosti sa tu organizovali býčie zápasy. Rovnako ako na Plaza Mayor v Madride.

Plaza de la Constitución, San Sebastián
Plaza de la Constitución

Za návštevu tiež stojí mestská radnica – El Ayuntamiento de San Sebastián. Budova pôvodne slúžila ako kasíno, mestská rada sa do nej presťahovala až v roku 1945. Pred radnicou sa rozprestiera príjemný park, ktorý je zároveň začiatkom promenády La Concha. 

10. El Peine del Viento

Jedným zo symbolov San Sebastiánu je súbor troch oceľových sôch, ktorý sa nachádza na konci pláže Ondarreta, ktorá je v podstate pokračovaním pláže La Concha. Jeho autorom je baskický sochár Eduardo Chillida, ktorý tvrdí, že El Peine del Viento – Hrebeň vetra vytvoril, pretože „more musí do San Sebastiánu vstúpiť už učesané”. Ide o typický meeting point miestnych mladých ľudí, ktorí tu sledujú šou morských vĺn. 

Hrebeň vetra – El Peine del Viento
Hrebeň vetra

11. Pláž Zurriola

Ďalšou mestskou plážou v San Sebastiáne je pláž Zurriola. Ide o pláž veľmi populárnu medzi surfermi, takže si tu môžete dať prvé lekcie surfovania alebo len obdivovať vlny a tých, ktorí to s nimi vedia.

Západ slnka v meste San Sebastián
Západ slnka v meste San Sebastián

Čo a kde ochutnať v meste San Sebastián

Čo sú pinchos?

Pinchos alebo po baskicky pintxos by sme na Slovensku asi nazvali obloženými chlebíčkami. Kvalitné ingrediencie a ich sofistikovaná prezentácia z nich ale robí niečo naozaj výnimočné. Malé chuťovky miestnych špecialít pripravené z kvalitných ingrediencií sú zároveň aj vizuálnou pastvou pre oči. Pinchos takmer vždy obsahujú biely chlieb a špáradlo. Sú to v podstate luxusné jednohubky. Pinchos bary v Baskicku patria medzi najlepšie v celom Španielsku. Morské plody a krokety na rôzne spôsoby – budete mať problém vybrať si. Stačí, že vojdete do jedného z pinchos barov a sami si naložíte na tanier tie, ktoré vám najviac padnú do oka. Čašník vám na záver zráta špáradlá, ktoré po nich ostali, a za tieto porcie zaplatíte. Toto by asi na Slovensku nefungovalo. Alebo áno?

Tým, že ide o maličké porcie jedla, mohli by sme ich prirovnať k tapas. Ja tak ale neurobím, pretože som zástancom verzie, ktorá tapas definuje ako malé porcie jedla, ktoré sa v Španielsku podávajú k nápojom zadarmo. V prípade pinchos je to tak ale naozaj len zriedka.

Tip: Existujú rôzne druhy pinchos od klasických až po avantgardné, od lacnejších až po drahšie delikatesy. Najvychytenejšie pinchos bary nájdete vo štvrti Gros, na druhom brehu rieky Urumea, v blízkosti pláže Zurriola. Výborné pinchos tiež ochutnáte v casco viejo na ulici Calle del 31 de agosto. 

Čo je sidra?

K pinchos sa najviac hodí typický nápoj severného Španielska – sidra, teda perlivý jablčný mušt. Medzi najznámejšie sidrerie v San Sebastiáne patria Beharri, Txirrita Sagardotegia ci Sidrería Astarbe

Ak by vám sidra nechutila, môžete si objednať pohár kvalitného vína (malý pohár vína sa po baskicky nazýva txikito) alebo si dajte zurito, teda malé pivo. 

O tom, že San Sebastián je mestom gastronómie a labužníkov, svedčí aj fakt, že tu okrem výborných pinchos barov nájdete aj viac ako 10 michelinských reštaurácií. Sú to napríklad Martín Berasategui, Akelarre, Arzak, Mugaritz, Mirador de Ulía, Kokotxa, Zuberoa, Arbelaitz Miramón, Alameda či ElKano.

Kde sa ubytovať v meste San Sebastián?

Keďže sme v meste strávili len jednu noc, našou prioritou bola cena a blízkosť pláže La Concha. Tieto požiadavky spĺňal Hotel Zaragoza Plaza, ktorý je situovaný v absolútnom centre mesta, asi 2 minúty pešo od pláže La Concha. V jeho blízkosti je aj spoplatnené parkovisko.

Poznámka: Všetky parkoviská stoja približne 24 eur na deň.

Ak by bývanie pri pláži nebolo pre vás také dôležité, asi 1 km od pláže La Concha sa zase nachádza príjemný rodinný hotel Casual de las Olas San Sebastián.

Boli ste už ubytovaní v hoteli pre dospelých? Len 350 metrov od pláže La Concha sa nachádza hotel Axel Hotel San Sebastián, v ktorom sa môžu ubytovať iba dospelí.

Tip: San Sebastián nemá veľké centrum, takže jeho spoznávanie zvládnete pohodlne peši. 

San Sebastián, Baskicko, Španielsko
San Sebastián, Baskicko

Kedy a ako navštíviť San Sebastián?

Ideálnym časom na návštevu tohto kúzelného mesta je určite leto. Znamená to síce viac turistov, avšak počasie je v tomto období ideálne aj na kúpanie sa v mori. Okrem toho okolo 15. augusta sa každoročne koná festival Semana Grande de Donosti (trvá od soboty do soboty), ktorý vrcholí rozprávkovým ohňostrojom. Viete si predstaviť niečo lepšie, ako sledovať túto parádu z pláže či niektorých kopcov v okolí?

Na návštevu si v ideálnom prípade vyhraďte dva dni, aby ste si mohli poriadne vychutnať prímorskú atmosféru. Dopraviť doň sa môžete autom či vlakom. Ak prichádzate zo zahraničia, najbližšie letisko nájdete priamo v meste San Sebastián. Neďaleko sa tiež nachádza hlavné mesto baskického regiónu s letiskom – Bilbao.

Pláž La Concha
La Concha

Hortenzie pri paláci Miramar, San Sebastián
Hortenzie pri paláci Miramar

Zaujímavé miesta v okolí mesta San Sebastián

Mestečko Zumaia a pláž Itzurun zo seriálu Game of Thrones

Hoci samotné mesto San Sebastián ponúka mnoho krás, aj okolie mesta stojí za jeho preskúmanie. Môžete na to využiť panoramatické autobusy, z ktorých je možné priebežne vystupovať a nastupovať. Prechádzajú okolitými pobrežnými dedinami a mestečkami, ako sú Zarautz, Getaria alebo Zumaia. Práve na pláži Itzurun v mestečku Zumaia sa natáčalo niekoľko scén seriálu Game of Thrones

Zumaia
Zumaia

Mestečká francúzskej časti Baskicka

Ďalšou možnosťou je skombinovať pobyt v meste San Sebastián s návštevou pobrežných miest vo francúzskej časti Baskicka, ako sú Biarritz, Saint Jean de Luz, Bayona alebo Hendaye. 

Rybárske mestečko Hondarribia

Hondarribia (po španielsky Fuenterrabía) je farebné rybárske mesto bohaté na architektúru a gastronómiu, považované nielen za jedno z najkrajších miest v Baskicku.

Mesto má dve časti: 

  • historické centrum stredovekého pôvodu so zvyškami opevnenia
  • rybársku osadu, v ktorej žili rybári v domčekoch s farebnými fasádami

Mestečko je od San Sebastiánu vzdialené 20 kilometrov a navštíviť ho môžete autom alebo autobusom, ktorý odchádza z námestia Plaza Gipuzkoa a cesta ním trvá 30 – 45 minút. 

Hondarribia, Baskicko
Hondarribia

Región Baskicka ponúka mnoho krásnych miest nielen v okolí mesta San Sebastián. Našou ďalšou zastávkou na roadtripe po severnom Španielsku sa stalo Gaztelugatxe a Bilbao.Barbora Babicová

Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *