Počas nášho roadtripu po severnom Španielsku sme navštívili miesto ako vystrihnuté zo seriálu Game of Thrones – teda vlastne Game of Thrones sa tu naozaj točili. Vitajte v San Juan de Gaztelugatxe.

San Juan de Gaztelugatxe je viac než len Game of Thrones

Toto čarovné miesto sa nachádza 35 kilometrov východne od mesta Bilbao na pobreží Biskajského zálivu neďaleko mestečka Bermeo. Názov Gaztelugatxe pochádza z dvoch slov – gaztelu znamená po baskicky hrad a aitz znamená kameň alebo skala. Ide o najdôležitejšiu námornú svätyňu v Baskicku zasvätenú svätému Juanovi, teda Jánovi Krstiteľovi. 

San Juan de Gaztelugatxe, Baskicko
San Juan de Gaztelugatxe, Baskicko

Gaztelugatxe – Dragonstone – Game of Thrones
Začíname Hry o tróny

Legenda hovorí, že keď prišiel svätý Juan do Gaztelugatxe, potreboval len tri kroky, aby sa dostal na miesto dnešnej kaplnky. Vy ich budete musieť urobiť o niečo viac, aby ste vyliezli po 231 schodoch, ktoré tu na vás čakajú. Predtým však budete schádzať dole schodmi a chodníkmi do údolia až dorazíte k ostrovu, ktorý je spojený s pevninou kamenným mostom. Ten vás privedie ku krížovej ceste, ktorá vedia ku kaplnke na jej vrchole. Pred ňou visí zvon, na ktorý by ste po výstupe mali trikrát zazvoniť a niečo si želať. 

Kamenný most ku kaplnke San Juan de Gaztelugatxe, Game of Thrones
Kamenný most ku kaplnke San Juan de Gaztelugatxe

Hry o tróny, Dragonstone

História kaplnky San Juan de Gaztelugatxe

Kaplnka na vrchole ostrova nie je pôvodná, pretože v priebehu storočí vyhorela a niekoľkokrát bola prestavaná. Avšak predpokladá sa, že prvá kaplnka tu stála už v 9. storočí. V 12. storočí sa z nej stal kláštor. O dve storočia neskôr však mnísi kláštor opustili. 

Záliv pri San Juan de Gaztelugatxe
Záliv pri San Juan de Gaztelugatxe

Neskôr slúžila vďaka svojej strategickej polohe ako obranná základňa v boji proti kastílskemu kráľovi Alfonsovi XI. Bojovalo tu proti nemu sedem biskajských rytierov a kráľ bol nakoniec nútený ustúpiť. V roku 1593 bol ostrov opäť napadnutý, tentoraz Franciscom Drakom a jeho korzármi. Tí kaplnku vydrancovali a zabili pustovníka, ktorý v nej žil. Zhodili ho z útesu do mora. 

Krížová cesta ku kaplnke San Juan de Gaztelugatxe
Krížová cesta ku kaplnke San Juan de Gaztelugatxe

Počas španielskej občianskej vojny sa v okolitých vodách odohrala slávna bitka o Mys Matxitxako. Zaujímavosťou tiež je, že v roku 1963 bol na dno mora pod útesom umiestnený obraz patrónky Baskicka – La Virgen de Begoña.

V roku 1978 kaplnka vyhorela, avšak o dva roky neskôr už bola obnovená. Dnes sa v nej nachádzajú rôzne námornícke predmety a maľby. V čase našej návštevy však bola, bohužiaľ, zatvorená. 

San Juan de Gaztelugatxe je pre rybárov z neďalekého mestečka Bermeo taký dôležitý, že na začiatku sezóny vezmú k ostrovu loď a oboplávajú ho, aby požiadali o dobrý rybolov.

Väčšina turistov však toto miesto pozná ako hrad Dragonstone zo seriálu Game of Thrones. 

Ako sa dostať ku kaplnke San Juan de Gaztelugatxe

Počas letnej sezóny máte dve možnosti – auto alebo autobus. V lete premáva medzi mestečkami Bakio a Bermeo kyvadlová doprava, ktorá zastavuje aj v San Juan de Gaztelugatxe. V júli a v auguste premáva tento autobus každý deň, v júni a v septembri iba počas víkendov. Ideálnou alternatívou je však pricestovať autom. To môžete pohodlne zaparkovať na niektorom z troch parkovísk. 

Ak by ste sem prišli pred desiatimi rokmi, pravdepodobne by ste tu stretli maximálne 20 ľudí, ktorí sa vybrali na výlet počas víkendu. Časy sa však zmenili a s príchodom Game of Thrones sa táto malá pustovňa premenila na turistickú atrakciu. V súčasnosti je druhým najnavštevovanejším miestom Baskicka po Guggenheimovom múzeu v Bilbau. 

A práve preto vznikol v roku 2018 rezervačný systém. Na to, aby ste mohli navštíviť toto jedinečné miesto, musíte si rezervovať vstup, ktorý je však zdarma. Rezerváciu môžete urobiť online, no myslite na to, aby ste ju urobili v dostatočnom v predstihu. My sme si lístky rezervovali 3 týždne vopred, a to hovoríme o lete 2020. Na konkrétnu hodinu je vždy k dispozícii 48 lístkov. 

Náročnosť a trvanie trasy ku kaplnke San Juan de Gaztelugatxe

Cesta ku kaplnke a späť trvá približne hodinu a pol – záleží však, ako dlho sa zdržíte obdivovaním výhľadov a okolitej scenérie. Nám celá návšteva trvala takmer tri hodiny. 

K ostrovčeku a kaplnke vedú dve cesty. Každá má svoje výhody a nevýhody. My sme smerom nadol absolvovali kratšiu a strmšiu (má cca 1,3 km), ktorá začína pri reštaurácii Eneperi. Smerom späť sme šli dlhšou trasou (2,8 km), ktorá však neobsahuje žiadne schody a jej terén je viac vyvážený. Táto trasa je vhodná pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou a trvá 30 – 45 minút.

Počas zostupu sme mali možnosť sledovať úžasné výhľady na ostrov s kaplnkou a okolie. Táto úžasná scenéria stojí za to a ponúka skutočne fotogenické zábery. 

Hoci zostup a výstup nie je špeciálne náročný, myslite na pohodlnú obuv a oblečenie – žabky určite nechajte doma. Nezabudnite si tiež priniesť fľašu vody, pretože po ceste určite vysmädnete. Neskôr si ju budete môcť doplniť z fontánky pred kamenným mostom. Jediným problémom môže byť, že nikde nenájdete toalety – avšak dookola vás bude obklopovať divoká príroda 🙂 Myslite však na to, že sa nachádzate v chránenom biotope. Ostrov a kaplnka San Juan de Gaztelagutxe sú zároveň historicko-kultúrnym dedičstvomBarbora Babicová

Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *