Guggenheimovo múzeum? Určite áno! Avšak Bilbao toho ponúka oveľa viac. Prevažne priemyselné mesto je slávne vďaka výborným pinchos, no na svoje si prídu aj milovníci histórie, kultúry a umenia, parkov, futbalu či skvelého nočného života. Bilbao je srdcom regiónu País Vasco – teda Baskicka. Kozmopolitné mesto, ktoré svojou okolitou prírodou priťahuje tisícky ľudí.

Čo vidieť a zažiť v meste Bilbao

1. Casco Viejo – historické srdce Bilbaa

Staré mesto je najkrajšou a najmalebnejšou časťou mesta. Pozostáva zo 7 úzkych a kľukatých ulíc, známych ako Zazpi Kaleak. Práve tieto ulice sú najstaršou časťou mesta a ich pôvod siaha do stredoveku. V tejto časti Bilbaa môžete navštíviť Baskické múzeum alebo Museo Vasco a lepšie spoznať jedinečnú kultúru tohto etnika.

Casco viejo – staré mesto v Bilbau
Námestie pred katedrálou de Santiago

V starom meste nájdete aj gotickú katedrálu de Santiago. V uličkách sa nachádzajú tiež skvelé bary s pinchos a sú tiež miestom, kde miestni obyvatelia popíjajú pivo či cider pri počúvaní rockovej a alternatívnej hudby.

Čo sú pinchos?

Malé, slávne a obľúbené chuťovky miestnych špecialít pripravené z kvalitných ingrediencií. Na rozdiel od tapas, ktoré predstavujú zmenšené porcie klasických španielskych jedál, pinchos takmer vždy obsahujú chlieb a špáradlo. Pinchos bary v Baskicku patria medzi najlepšie v Španielsku. Morské plody, chorizo, syr idiazabal, tortillas de patatas, krokety na rôzne spôsoby a omnoho viac.

2. Plaza Nueva – Nové námestie

Plaza nueva je srdcom historického centra casco viejo. Bolo postavené v 19. storočí a jeho neoklasicistická architektúra je veľmi podobná väčšine španielskych hlavných námestí. Má obdĺžnikový tvar lemovaný arkádami, pod ktorými sa nachádzajú bary a reštaurácie s vynikajúcimi pinchos. Tie najlepšie nájdete napríklad v Urbiña taberna či Café Bar Bilbao. Každú nedeľu sa tu koná blší trh, ktorý poteší všetkých milovníkov nákupov z druhej ruky.

Plaza Nueva, Bilbao
Plaza Nueva

3. Trh Mercado de la Ribera

Okolie populárneho trhu Mercado de la Ribera lemujú mosty ponad rieku, kostol svätého Antona a terasy barov a reštaurácií, v ktorých si, najmä večer, môžete vychutnávať nielen chutné pinchos, ale aj živú hudbu. Trh s rozlohou 10 000 m² predstavuje najväčší krytý trh v Európe a vo svojej budove postavenej v štýle art-deco s veľkými oknami z farebného skla skrýva najkvalitnejšie suroviny a pinchos od výmyslu sveta. Práve tu vám odporúčam ochutnať aj typické, trošku kyslé, biele víno txacoli či vermut.

Mercado de la Ribera, Bilbao
Mercado de la Ribera

4. Kostol San Antón

Kostol San Antón, ktorý stojí hneď vedľa trhu, sa zase môže pochváliť napríklad tým, že je súčasťou erbu mesta Bilbao. Pri súmraku sa svetlo krásne hrá s jeho fasádou. Možno práve preto miestni obyvatelia radi trávia západy slnka práve v tejto časti Bilbaa. 

Mercado de la Ribera a kostol San Antón, Bilbao
Mercado de la Ribera a kostol San Antón

5. Guggenheimovo múzeum, šteniatko a tarantula

Od svojho vzniku je najnavštevovanejším miestom v celom Baskicku. Dielo známeho architekta Franka Gehryho stojí od roku 1997 ako futuristický palác pri rieke Nervión. Väčšina návštevníkov však obdivuje toto dielo modernej architektúry iba zvonku, čo je škoda. Vo vnútri totiž ponúka zaujímavé výstavy moderného umenia, ktoré očarili aj nás, hoci nepatríme medzi vášnivých modernistov.

V múzeu sme nakoniec strávili až tri hodiny. Samotná budova pozostáva z vápenca, skla a titánových panelov, ktoré menia farbu v závislosti od svetla, ktoré na ne dopadá počas dňa. Vstupné do múzea stojí 16 eur, ak si však lístky kúpite online, ušetríte 3 eurá. Ročne doň prichádza až milión návštevníkov.

Tarantula pre Guggenheimovým múzeom
Tarantula pre Guggenheimovým múzeom

Jednou zo zaujímavých stálych expozícií je výstava Richarda Serra s názvom The Matter of Time – Hmota času. Ide o inštaláciu rôznych oceľových útvarov, do ktorých môžete vojsť. Občas máte pocit, že sa prechádzate v Antelope kaňone v USA. Očarili ma však aj obrazy maliara Marka Rothka. Guggenheimovo múzeum bolo pre mňa najkrajším stretnutím s moderným umením vôbec. 

Nezabudnite však ani na maskota mesta – Šteniatko od umelca Jeffa Koonsa, ktoré je celoročne pokryté čerstvými kvetmi. Šteniatko je ostražitým strážcom Guggenheimu.

Tak ako vchod do múzea stráži farebné šteniatko, vzadu na vás zase číha obrovská, deväť metrov vysoká, tarantula nazývaná Mamá s niekoľkými vajíčkami v bruchu. Tejto sa však báť nemusíte – je dielom umelca Louise Bourgeoisa.

Terasa Guggenheimovho múzea
Terasa Guggenheimovho múzea

6. Divadlo Arriaga

Fasáda novobarokového divadla Arriaga pozdravuje okoloidúcich, ktorí prechádzajú mostom, ktorý spája casco viejo so štvrťou Ensanche. Budova bola postavená na konci 19. storočia na počesť skladateľa Juana Crisóstoma Arriagu, známeho pod prezývkou „španielsky Mozart“.

Námestie pred divadlom Arriaga
Námestie pred divadlom Arriaga

Po ťažkom požiari bolo divadlo v roku 1914 prestavané a jeho interiér druhýkrát obnovili v 80. rokoch 20. storočia, hoci je využívané čoraz menej. Väčšina divadelných predstavení mesta sa totiž presťahovala do moderného Euskaldunského paláca. Divadlo však môžete navštíviť aj mimo predstavení počas komentovanej prehliadky každú sobotu a nedeľu od 11h do 13h. Vstupné stojí 5 eur. Ak sa chcete o divadle dozvedieť viac, napríklad príbeh o nevyriešenej vražde a iné legendy mesta, odporúčam vám rezervovať si bezplatnú prehliadku tajomstiev a legiend, ktorá začína priamo v divadle Arriaga.

Oproti divadlu Arriaga stojí hlavná železničná stanica s výraznou fasádou z roku 1902 v štýle art-deco.

Železničná stanica v Bilbau
Železničná stanica v Bilbau

Ďalším dôležitým divadlom v meste s krásnou fasádou je Teatro Campos Elíseos. My sme sa však o ňom dozvedeli, bohužiaľ, až po odchode z Bilbaa. 

7. Lanovka a výhľad na mesto z Mirador de Artxanda

Hovorí sa, že človek nemôže úplne oceniť krásu Bilbaa, kým ho nepozoruje zhora. Či už je to pravda, alebo nie, vyjsť lanovkou na vyhliadku Mirador de Artxanda sa určite oplatí. Otvorená bola v roku 1915 a obojsmerná jazda stojí 3,75 eur. Okrem výhľadu na mesto tu nájdete aj obrovský park so športoviskami. Najkrajší výhľad budete mať práve pri západe slnka. Pokojne si so sebou vezmite deku, niečo na zahryznutie a o romantiku máte postarané.

Výhľad z Mirador de Artxanda
Výhľad z Mirador de Artxanda

Bilbao, Španielsko

8. Puente Bizkaia alebo visutý most

Most, ktorý sa nachádza na zozname UNESCO, nájdete práve tam, kde ústi rieka Nervión. Ide o prvý kyvadlový most na svete a je v prevádzke od roku 1893. Bol postavený tak, aby spojil oba brehy ústia rieky Nervión bez toho, aby prerušil námornú dopravu. Chvíľami budete mať pravdepodobne pocit, že vám niečo pripomína. Možno parížsku Eiffelovku? Je to možné, autor mosta Bizkaia – Alberto de Palacio – bol totiž študentom a blízkym spolupracovníkom Gustava Eiffela. Cena za prechod z jednej strany na druhú v špeciálnej gondole je 45 centov. Za 9 eur však môžete vyjsť až na jeho vrchol a vychutnať si výhľad na mesto. 

Tip na výhľad: Most Bizkaia spája dediny Portugalete a Getxo, kúsok od Bilbaa. Z baziliky Santa Maria de Portugaleta je skvelý výhľad na samotný most a o tom, čo na vás čaká vo štvrti Getxo sa dozviete v článku o Bilbae na blogu Life is a journey.

Visutý most Bizkaia
Visutý most Bizkaia

9. Parky Bilbaa a promenáda popri rieke Nervión

Chcete si oddýchnuť v prírode bez toho, aby ste opustili mesto? Bilbao má priamo v centre niekoľko parkov. Prejdite sa anglickým parkom Doña Casilda, nazývaným aj pľúcami Bilbaa. Nachádza sa v ňom napríklad jazierko s labuťami, kačicami a pávmi. Vedľa parku je tiež umiestnené Múzeum výtvarného umenia.

Ďalším príjemným parkom v meste je park Etxebarria. Dostanete sa doň po 311 tzv. španielskych schodoch, ktoré začínajú na námestí Miguel de Unamuno. Ako spomienka na industriálnu časť Bilbaa je v jeho strede umiestnený posledný tehlový komín. Okrem toho vás park odmení pekným výhľadom na mesto. Vraj – my sme už tento park nestihli zahrnúť do nášho roadtripu.

Most pre Guggenheimovým múzeom
Most pre Guggenheimovým múzeom a rieka Nervión

Malým mestským parkom sú aj záhrady Jardines de Albia, pri ktorých sa nachádza najslávnejšia historická kaviareň Café Iruña. Vedľa záhrad Albia nájdete aj baskický gotický kostol San Vicente zo 16. storočia, v ktorom je pochovaný spisovateľ a básnik Antonio Trueba, ktorého sochu nájdete v parku.

park Doña Casilda, Bilbao
park Doña Casilda

Ďalším dokonalým miestom na prechádzku je promenáda na brehu rieky Nervión. Odvážnejší si dokonca môžu prenajať kajak či kanoe a spoznávať rieku z inej perspektívy. 

Promenáda pri rieke Nervión
Promenáda pri rieke Nervión

10. Museo de Bellas Artes de Bilbao

Hoci väčšinu návštevníkov pohltí Guggenheimovo múzeum, Museo de Bellas Artes de Bilbao patrí medzi najlepšie galérie v Španielsku. Hostí viac ako 10 000 umeleckých diel od 13. storočia až po súčasnosť. Prejdite sa medzi obrazmi veľkých belgických, talianskych, španielskych a francúzskych umelcov všetkých čias.

11. Azkuna Zentroa alebo La Alhondiga

Jednoznačne najzvláštnejšia budova v meste. V minulosti bola skladom vína, momentálne hostí kultúrne centrum, knižnicu, kino či dokonca bazén so skleneným dnom. Jej najcharakteristickejším znakom je 43 originálnych stĺpov, ktoré podopierajú tri samostatné vnútorné budovy. Ich autorom je renomovaný dizajnér Philippe Starck.

12. Námorné múzeum Museo Marítimo a žeriav Carola

Námorné múzeum sa nachádza vedľa ústia rieky na mieste, kde v minulosti boli staré lodenice spoločnosti Euskalduna. V tomto starom prístavisku nájdete aj dnes niekoľko lodí, ktoré si môžete pozrieť aj zvnútra. Nájdete tu aj slávny červený žeriav Carola, jediný, ktorý tu zostal, a ktorý je pomenovaný po krásnej žene, ktorá každý deň prechádzala okolo a muži v prístave z nej boli hotoví.

Žeriav Carola, Bilbao
Žeriav Carola

13. Pláže pri meste Bilbao

Samotné Bilbao síce nemá pláž, ale pláže ako Azkorri, La Salvaje alebo Plentzia nájdete 30 minút od mesta! Ak ste vždy snívali o tom, ako sa naučíte surfovať, pobrežie Bilbaa je rajom surferov.

14. Štadión San Mamés

Fanúšikovia futbalu si určite nenechajú ujsť futbalový zápas na štadióne San Mamés

Štadión San Mamés
Štadión San Mamés

Kde sa najesť v Bilbau 

Nech vojdete do ktoréhokoľvek baru v historickom centre – casco viejo, určite vás zaujmú výborné pinchos. V Bilbau je veľmi populárna treska a práve slávnu txanpi a la plancha môžete ochutnať v Bare Motrikes

Výborné pinchos nájdete na námestí Plaza Nueva – vyskúšajte Cafe Bar Bilbao, Urbiña taberna, Guri txori či Bar Sorginzulo, ktorý je mojím osobným favoritom.

Ak máte radi atmosféru trhoviska, výborné pinchos nájdete aj na Mercado de La Ribera. Dokonca aj v miestnej reštaurácii ponúkajú skvelé jedlo. A k nemu si určite dajte miestne biele víno txacoli.

Okrem pinchos barov je Bilbao preslávené aj mnohými reštauráciami s michelinskou hviezdou. Ak ste niekedy uvažovali nad takýmto zážitkom, v Bilbau je na to správny čas. Navštívte napríklad reštauráciu Zarate.

Zaujímavé miesta v okolí Bilbaa

Hoci v samotnom Bilbau máte čo robiť dva či tri dni, určite nevynechajte návštevu neďalekého miesta, v súčasnosti veľmi populárneho zo seriálu Game of Thrones – San Juan de Gaztelugatxe. Nám padla sánka!Barbora Babicová

Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *