Z Kantábrie sme sa presunuli do provincie Asturias. Jej metropolou je Oviedo známe vďaka svojim románskym kostolíkom zapísaným v UNESCO. Navštíviť toto mesto bolo mojím snom, odkedy som videla film Vicky, Cristina, Barcelona. Medzi známe letoviská tohto regiónu však patrí aj mesto Gijón, ktoré vám predstavím neskôr spolu s ďalšími úžasnými miestami tejto časti Španielska. 

Čo vidieť a robiť v meste Oviedo

Oviedo je malebné mesto, ktoré si zaslúži aspoň jednodňovú návštevu. Hoci ideálne je v ňom stráviť dni dva. A čo si netreba nechať ujsť?

Katedrála San Salvador

Pamiatkou, ktorú by ste v Oviede nemali vynechať je miestna katedrála. Jej stavba začala v 13. storočí a dokončená bola o tri storočia neskôr. Stojí však na mieste ešte staršej sakrálnej stavby z 9. storočia, ktorej časti sú v katedrále zachované vo forme tzv. Svätej komory. Práve táto časť katedrály je vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO a sú v nej uložené dôležité relikvie vrátane Svätej archy, Skrinky achátov či kúsky Svätého plátna (ide o zvyšky pohrebného odevu Ježiša). Prehliadka katedrály trvá približne hodinu a vstupné s audio sprievodcom stojí 7 eur. Okrem vzácnych relikvií v nej nájdete nádherný oltár, pôsobivé nádvorie – claustro s malým cintorínom, ale aj múzeum so sakrálnym umením. 

claustro katedrály San Salvador, Oviedo
claustro katedrály San Salvador

Katedrála sa nachádza na námestí Plaza de Alfonso II. a v jednom z rohov námestia môžete obdivovať sochu Any Ozores. Ide o hlavnú postavu z historického románu La Regenta španielskeho spisovateľa Leopolda Alasa známeho pod menom Clarín. 

Špeciálny tip: V Oviede môžete absolvovať aj tematické prehliadky mesta. Jednou z nich je práve prehliadka, počas ktorej vás bude sprevádzať Ana Ozores, teda La Regenta alebo si môžete vybrať prehliadku, ktorou vás prevedie pútnik El Peregrino.

Plaza de la Constitución 

Ide o jedno z najdôležitejších námestí, na ktorom sa nachádza radnica a tiež kostol San Isidoro El Real. Ide o strategický bod, z ktorého sa dostanete do všetkých zaujímavých uličiek a zákutí starého mesta. Hneď vedľa námestia sa nachádza slávny trh Mercado del Fontán. 

Mercado del Fontán

Tento trh a jeho okolie patrí k najmalebnejším miestam v meste Oviedo. Jeho zákutia sú skutočne filmové. Práve tu sme si dopriali aj raňajky. Trh bol postavený v rokoch 1882 až 1885 a lemujú ho veľké okná, ktoré miestu dodávajú veľa prirodzeného svetla. Okrem predaja čerstvých výrobkov sa v jeho okolí nachádzajú aj stánky s tradičnými astúrskymi výrobkami. Hneď vedľa trhu na námestí Plaza del Fontán zase objavíte nádherné domčeky s kaviarňami, obchodíkmi a reštauráciami.

Plaza Trascorrales

Asi už je jasné, že jednou z vecí, ktoré musíte v Oviede robiť, je prechádzať z námestia na námestie. Námestie Trascorrales je jedným z najkrajších v meste. Avšak nie je ľahké ho nájsť. Toto námestie je totiž tak trochu ukryté v labyrinte uličiek starého mesta. A práve preto sme ho minuli, čo má dodnes máta v snoch. 

Ide o malé, veľmi útulné námestie neďaleko radnice. V jeho strede nájdete sochu známu ako La Lechera, ktorá predstavuje dojičku s džbánmi mlieka a somára. Podobných kovových sôch nájdete v meste viac – rovnako ako v Madride či v meste Burgos. Jednou z nich je aj socha Woodyho Allena na ulici Milicias Nacionales. 

Park Campo San Francisco a Mafalda

Oviedo sa tiež môže pochváliť veľkou zelenou plochou v srdci mesta. Je ňou park Campo de San Francisco. A naozaj, park a okolité budovy mi niečím pripomínali samotné San Francisco. Park je perfektným útočiskom počas horúcich dní a ponúka príjemnú prechádzku. Okrem toho v ňom nájdete turistický symbol Ovieda – sochu 6-ročného dievčatka Mafalda. Ide o populárnu argentínsku komiksovú postavičku. 

Špeciálny tip: Neďaleko parku sa nachádza divadlo Campoamor otvorené v roku 1892, ale aj podzemné parkovisko, v ktorom sme nechali naše auto. 

Predrománske kostolíky 

Oviedo je známe najmä vďaka týmto unikátnym kostolíkom zapísaným v UNESCO. A Astúrčania su na ne právom hrdí. Ide o kostolíky postavené v 6. až 10. storočí, ktoré sa do dnešných čias zachovali vo veľmi dobrom stave.

Monte Naranco je nie veľmi vysoký vrch pri meste Oviedo. Práve na jeho úpätí sa nachádzajú dva najdôležitejšie kostolíky: Santa Maria del Naranco a San Miguel de Lillo

Na jeho vrchole sa nachádza rekreačná oblasť s 31 hektármi voľného priestoru, kde je možné urobiť si piknik. Nájdete tu tiež pamätník Najsvätejšieho srdca Ježišovho. Ide o 35 metrov vysoké súsošie, na ktorom Ježiš objíma a chráni mesto. 

Ďalší kostolík San Julián de los Prados nájdete pri vstupe do Ovieda od mesta Gijón.

Palacio de Congresos 

Možno ste už počuli o budove s názvom El Calatrava. Takto nazývajú miestni ľudia tento kongresový palác, ktorého autorom je architekt Santiago Calatrava. Ide o modernú a trochu kontroverznú budovu mimo historického centra mesta, ktorá pripomína Oculus v New Yorku (tiež navrhnutý Calatravom). My sme tento objekt vynechali, ale milovníci modernej architektúry by sa tu určite mali zastaviť. 

Okrem iného architekt Calatrava postavil aj moderný most cez rieku Nervión v meste Bilbao

Kde a čo jesť v meste Oviedo

Región Asturias je preslávený dobrým jedlom. A my to môžeme potvrdiť. Kým vo väčšine Španielska sme zvyknutí na ľahkú stravu v podobe rýb, morských plodov a zeleniny, v Asturias si doprajte aj ťažšie jedlá. Typickú kuchyňu tvorí el cachopo – vyprážaný rezeň plnený šunkou a syrom, ktorý vám naservírujú na drevenej doštičke a ktorý je obrovský. Pokojne sa z jednej porcie najedia dvaja ľudia. Ďalšou špecialitou je la fabada – niečo ako fazuľový guláš plný zabíjačkových dobrôt – nesmie chýbať morcilla (krvavnička), chorizo (klobása) či slanina. My sme oba chody ochutnali v sidrerií La Gran Vetusta neďaleko katedrály. 

Calle Manuel Pedregal je známa ako „vínna cesta“, pretože je na nej typické prechádzať od baru k baru s pitím vína a zajedaním pinchos alebo tapas. 

Calle Gascona – táto ulica sa nachádza v starom meste a je tiež známa tým, že na nej nájdete najlepšie sidrerie – krčmičky, v ktorých sa vyrába a podáva sidra, teda cider. Región Asturias je týmto nápojom preslávaný, takže práve tu by ste ho mali ochutnať. Sidru vám naservírujú špeciálnym spôsobom, ktorý je malým umeleckým predstavením. 

Kde sa ubytovať v meste Oviedo 

Prvú noc sme boli ubytovaní v centre Ovieda, neďaleko katedrály, v hoteli Gran Hotel España. Išlo o naozaj pekný a pohodlný hotel s veľkou izbou a kúpeľňou v centre mesta. Hotel má parkovisko a je skutočne na skok od katedrály.

Nasledujúcu noc sme strávili v boutique hoteli Hospedium Hotel La Casona del Conde v dedinke Noreña medzi Oviedom a Gijónom a bol to skutočne luxusný zážitok. 

Raňajky v Hospedium Hotel La Casona del Conde

Oviedo určite stojí za návštevu, okrem toho v jeho blízkosti sa nachádzajú ďalšie zaujímavé miesta. Pozrieme sa na ne v ďalšom článku. 


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *