Burgos je hlavným mestom španielskej provincie Castilla a León a od Madridu je vzdialený 250 kilometrov. Je známy najmä svojou katedrálou a príbehom odvážneho El Cida. Stal sa prvou zastávkou na našom roadtripe po severnom Španielsku.
Čo vidieť a zažiť v meste Burgos
Katedrála v Burgose
Najdôležitejšou pamiatkou je gotická katedrála Panny Márie zapísaná v zozname UNESCO. Katedrála pochádza z 13. storočia a je skutočným klenotom mesta. Okrem toho je prvou gotickou katedrálou postavenou na Pyrenejskom polostrove. Katedrála stojí na námestí Plaza Rey San Fernando, z ktorého na ňu budete mať najkrajší výhľad. Avšak nezabudnite ju obísť celú dookola, pretože z každej strany ponúka nové perspektívy. Oplatí sa obdivovať nielen jej nádherný exteriér, ale aj interiér. Ten môžete navštíviť za poplatok 8 eur.
V katedrále môžete pokojne stráviť aj hodinu, pretože v rámci vstupného dostanete aj audio sprievodcu, ktorý vás prevedie všetkými jej zákutiami. Hlavná loď, ale aj mnohé kaplnky nám svojou dekoráciou vyrážali dych. Určite sa posaďte na niektorú z lavíc a obdivujte najmä ich stropy a vitrážové okná.
Katedrála v Burgose bola inšpirovaná parížskou Notre Dame a neskôr bola predlohou pre ďalšie španielske katedrály, ako napríklad katedrálu v Segovii či v meste León. Zároveň ukrýva hrobku známeho El Cida.
Kto bol slávny El Cid?
El Cid, vlastným menom Rodrigo Díaz, bol kastílsky vojenský vodca, ktorý na konci 11. storočia veľmi úspešne bojoval v reconquiste. Podarilo sa mu zjednotiť rozhádaných Španielov a postaviť sa do čela v boji proti severoafrickým Maurom, ktorý ovládli takmer celý Pyrenejský polostrov. Aj vďaka nemu sa Španielsko zjednotilo a zbavilo arabskej nadvlády. Je považovaný za národného hrdinu a inšpiroval jeden z najslávnejších príbehov španielskej literatúry. Legendu o Cidovi si môžete pozrieť aj v podobe animovanej rozprávky.
Tip: Ak patríte k milovníkom sakrálnych stavieb, v Burgose vám odporúčam kúpiť si turistický náramok za 9 eur, v ktorom máte vstup do katedrály a zároveň do troch ďalších pamiatok – kostola San Nicolás, kostola San Gil Abad a kostola San Esteban. Náramok si môžete kúpiť v ktorejkoľvek z týchto pamiatok.
Brána Santa María
Vstup na námestie Plaza Rey San Fernando stráži dychberúca brána Santa María. Je jednou z 12 brán, ktoré v minulosti zabezpečovali vstup do mesta. Spája rovnomenný most, popod ktorý tečie rieka Arlanzón, a námestie, na ktorom stojí katedrála. Je zhotovená z pre Burgos typického bieleho vápenca a plná detailov a výjavov, ktoré môžete obdivovať.
Nájdete v nej Múzeum farmácie, ktoré ukrýva zbierku rôznych farmaceutických predmetov z bývalej nemocnice San Juan. Medzi najdôležitejšie patrí zbierka keramiky z dielne Talavera de la Reina z roku 1558. Vstup do múzea je bezplatný. A navyše, ponúka krásny výhľad na katedrálu.
Hrad Burgos a Mirador del Castillo
Ak vyjdete po schodišti vedľa katedrály a budete pokračovať ďalej do kopca, dostanete sa k hradu, ktorý sa týči nad mestom. Stúpanie nie je náročné – ide o príjemnú prechádzku aj popri kostole San Estaban, ktorý ukrýva zbierku renesančných a barokových oltárov.
Prekvapilo nás, že vstup na hrad je zadarmo, ale neskôr sme zistili, že samotný hrad nemá veľmi čo ponúknuť – okrem výhľadov na mesto a časti zachovalých hradieb. Z tohto dôvodu odporúčam navštíviť ho, iba ak máte čas. Oveľa zaujímavejší je však výhľad spod hradu – z Mirador del Castillo, ktorý má aj kovovú mapu mesta na zábradlí. Uvidíte odtiaľ všetky dôležité budovy. Okrem toho je tu zobrazený aj kompas so vzdialenosťami k iným mestám a štátom, podobný tomu pod Michalskou bránou v Bratislave. Nachádza sa tu aj kaviareň s terasou, ale na prestávku je ešte skoro, či?
Tip: Ak do Burgosu pricestujete autom a budete mať šťastie, môžete bezplatne parkovať na ulici Calle San Esteban, hneď pod hradnou vyhliadkou a pred kostolom San Esteban. Druhou možnosťou je ísť na hradné parkovisko, ktoré je tiež zadarmo, a nechať auto tam. Horšie je, že neskôr budete musieť unavení šliapať do kopca.
Kostol San Nicolás de Bari a kostol San Gil Abad
Kostol San Nicolás sa nachádza hneď vedľa katedrály a pochádza zo začiatku 15. storočia. Oltár v tomto kostole je veľmi pôsobivý a patrí medzi najkrajšie práce španielskeho renesančného umenia.
Kostol San Gil Abad je gotickým chrámom z konca 14. storočia. Zvonku môže zmiasť svojou jednoduchou fasádou, avšak vo vnútri skrýva gotickú nádheru porovnateľnú s katedrálou. Je preto veľkou škodou, že práve vedľa neho prebiehali v čase našej návštevy stavebné práce na vznikajúcej modernej budove.
V blízkosti kostola tiež objavíte rovnomennú bránu, ktorá bola v minulosti väzením, a jej súčasťou boli aj obranné veže. Avšak tie tu už dnes nestoja.
Kde sa v Burgose ubytovať?
Práve vedľa brány San Gil Abad sa nachádza ubytovanie Pensión Boutique La Urraca Negra, v ktorom sme strávili noc. Išlo o veľmi peknú a pohodlnú izbu s kúpeľňou za rozumnú cenu. A vo vedľajšej ulici pred bránou sa nám podarilo aj bezplatne zaparkovať. Pred penziónom tiež nájdete niekoľko výborných barov.
Ak preferujete ubytovanie v klasických hoteloch, ktoré sú aj trochu drahšie, dobrým tipom je Hotel Puerta de Burgos, ktorý sa nachádza asi 15 minút chôdze od historického centra mesta. V jeho blízkosti nájdete aj býčiu arénu.
Plaza Mayor a uličky Casco Viejo
Každé španielske mesto má svoje hlavné námestie Plaza Mayor a ináč to nie je ani v prípade mesta Burgos. Nájdete na ňom radnicu, sochu kráľa Carlosa III. a farebné budovy s arkádami, pod ktorými sa ukrývajú kaviarne, bary a reštaurácie. Hoci sa nachádzajú na hlavnom námestí, pokojne sa môžete usadiť na niektorej z terás, pretože cenovo nie sú drahšie než iné podniky v meste. My sme si napríklad vychutnali pár tapas a tinto de verano v El Bar Centro. Typické sladké koláčiky, ktoré môžu byť aj pekným suvenírom, si zase môžete kúpiť v Confiteria Alonso.
Poznámka: Tinto de verano je typický španielsky letný nápoj. Tvorí ho červené víno a gaseosa – teda sladká sóda s citrónom či pomarančom.
Z Plaza Mayor sa na všetky strany vetvia historické uličky starého mesta – casco viejo. Nájdete v nich skvelé podniky, obchody a tiež zaujímavé kovové sochy, ktoré sú rozmiestnené po celom centre. Mňa zaujala socha babičky s dedkom sediacich na lavičke, ktorá má vyjadrovať úctu k starším ľuďom v meste. V jednej z uličiek nájdete muža čítajúceho noviny či ďalšiu sochu, tentoraz v podobe kováča, nájdete vedľa kostola San Lorenzo El Real. Ide o barokový kostol zo 17. storočia, ktorý ukrýva úžasný oltár.
V Madride podobných sôch zobrazujúcich bežných ľudí nájdete tiež niekoľko. Niektoré z nich vám ukážeme na našej prehliadke alternatívnou štvrťou Malasaña.
Oproti kostolu sa nachádza bar El Pez de San Lorenzo, v ktorom môžete ochutnať najlepší vermut v meste. Objednajte si k nemu ovčí syr a sušenú šunku z hovädziny – cecina. Všetko výbornej lokálnej kvality a s originálnym servírovaním na papieri.
Tip: Len niekoľko krokov od Plaza Mayor sa nachádza malé a očarujúce Múzeum kníh – Museo del Libro Fadrique de Basilea.
V zrekonštruovanej štvorpodlažnej budove môžete sledovať históriu vzniku a vývoja kníh. Ide o veľmi originálny zážitok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť.
Plaza del Cid a most San Pablo
Námestiu venovanému El Cidovi dominuje bronzová socha tohto národného hrdinu. Zobrazený je so svojím mečom Tizona a na svojom cválajúcom koni Babieca. Keďže je socha súčasťou kruhového objazdu, premávka vám, bohužiaľ, nedovolí užiť si ju naplno. Z námestia sa ponad rieku tiahne most San Pablo, ktorý je lemovaný sochami osobností súvisiacich s postavou El Cida.
Promenáda Espolón a stromy, ktoré sa držia za ruky
Na námestí Plaza del Cid sa nachádza aj miestne divadlo, pri ktorom začína promenáda, ktorá ponúka príjemnú prechádzku. Lemujú ju zástupy stromov, ktoré akoby sa držali za ruky, pretože ich vetvy sú navzájom zrastené. Práve táto skutočnosť zabezpečuje promenáde príjemný tieň. Miestni túto časť mesta nazývajú aj el salón, teda obývačka. V čase našej návštevy sa tu konal trh, okrem toho na promenáde nájdete kopu kaviarní s terasami. Práve tu sme si dali raňajky v príjemnej kaviarni Café Ibáñez Chocolatería. Objednajte si chocolate con churros či cruasán a la plancha. Typickým sladkým jedlom je aj leche frita alebo torrijas. Na konci promenády vás čaká už spomínaná brána a most Santa María.
Plaza de la Libertad – Námestie slobody
Na tomto námestí sa v minulosti konali tradičné mestské trhy. Dominuje mu gotická budova Casa del Cordón či Palacio de los Condestables de Castilla pochádzajúca z 15. storočia. Budova je známa tým, že v nej umrel kráľ Felipe Hermoso, teda Filip Pekný, a bol tu tiež prijatý Krištof Kolumbus po svojom druhom návrate z Ameriky. Námestie pravidelne hostí kultúrne podujatia a koncerty a nachádza sa tu aj najvychytenejšia reštaurácia Casa Ojeda, v ktorej môžete ochutnať miestnu špecialitu lechazo asado de Burgos, teda pečené jahňacie stehno.
MEH: Múzeum evolúcie človeka
Ide o unikátne múzeum, ktoré má v zbierke dôležité artefakty z neďalekého archeologického náleziska Atapuerca. Vysvetľuje históriu tejto lokality, v ktorej boli objavené najstaršie pozostatky človeka na Pyrenejskom polostrove. Veľmi pútavo tiež mapuje celú evolúciu ľudstva. Patrí k 10 najnavštevovanejším múzeám v Španielsku.
Prehliadka tohto múzea vám pokojne môže trvať aj 3 hodiny, pretože mnoho interaktívnych miestností perfektne vysvetľuje všetko, čo ste vždy chceli o vývine človeka vedieť. Múzeum je vhodné aj na návštevu s deťmi. Vstupné stojí 6 eur.
Tip: Ak sa chystáte v Burgose stráviť viac ako jeden deň a budete mať auto, určite zakomponujte do svojho plánu aj návštevu neďalekého pohoria Atapuerca, v ktorom sa nachádza samotné nálezisko a CAREX – Centro de Arqueología Experimental. V nálezisku vám na konkrétnych lebkách a kostiach vysvetlia, čo sa archeológovia o vývine a spôsobe života človeka v tejto oblasti naučili. Čo však Alex pri jej návšteve Atapuercy zaujalo najviac, bolo práve centrum experimentálnej archeológie. Skúsený archeológ skupine ukázal, aké materiály používali predchodcovia človeka na tvorbu jaskynných malieb, ako vytvoriť oheň, ako otesať kamene do formy primitívnych nástrojov a mali tiež možnosť skúsiť si „lov” s oštepom. Pozor, potrebná je rezervácia vopred. Viac informácií nájdete na stránke múzea.
Centrum moderného umenia – Caja de Burgos CAB
Nachádza sa len pár metrov od katedrály, vedľa kostola San Esteban. Toto moderné múzeum obsahuje ukážky nových umeleckých trendov. Ak však nie ste milovníkmi moderného umenia, môžete si posedieť na jeho terase s úžasným výhľadom.
Múzeum mesta Burgos
Múzeum sídli v dvoch palácoch zo 16. storočia a hostí archeologickú zbierku, prostredníctvom ktorej mapuje historický vývoj mesta. Predstavuje cestu od praveku až po umelecké diela 20. storočia. Vstupné stojí 1,20 €, no v sobotu a nedeľu je vstup zdarma.
Ďalšie zaujímavé miesta v meste Burgos
Ak máte radi pokoj a prírodu, môžete navštíviť niektorý z dvoch mestských parkov. Parque de Fuentes Blancas je obrovský park plný rekreačných kútikov a fontán – nachádza sa tu napríklad umelá pláž na brehu rieky či cyklotrasa. V parku tiež nájdete kláštor La Cartuja de Miraflores z 15. storočia, ktorý ukrýva dve luxusné hrobky z alabastru a oltár. V hrobkách sú pochovaní rodičia kráľovnej Izabely I. Katolíckej.
Menším parkom a v podstate botanickou záhradou je Parque de la Isla, ktorý tiež ponúka romantickú prechádzku po pravom brehu rieky Arlanzón. Ak máte chuť na nerušený oddych, rozhodne park odporúčam navštíviť.
Mimo centra sa nachádza aj námestie Plaza San Juan, na ktorom stojí súbor architektonicky krásnych budov. Kostol San Lemes a kláštor s nemocnicou San Juan, ktorý bol prestavaný na verejnú knižnicu s modernou fasádou.
V Burgose sa nachádza aj ďalší výnimočný kláštor, ktorý bol však v čase našej návštevy zatvorený – Real Monasterio de Huelgas. V kláštore sa nachádza múzeum s dokonale zachovanými stredovekými šatami a tkaninami.
Asi 10 kilometrov od Burgosu stojí ďalší dôležitý kláštor, ktorý patrí medzi Národné kultúrne bohatstvo. Ak navštívite Monasterio de San Pedro de Cardeña, určite ochutnajte aj tradičné pivo, ktoré vyrábajú miestni mnísi.
Ako sa dostať do mesta Burgos?
Ideálne je, ak do mesta pricestujete autom, keďže Burgos je od Madridu vzdialený cca 250 kilometrov. Španielsko však ponúka výborné spojenie jednotlivým miest prostredníctvom svojich rýchlovlakov. Tie nie sú lacné, ale sú skutočne rýchle a pohodlné.
To, či je pre vás výhodnejšie cestovať vlakom alebo autom, môže závisieť od mnohých faktorov. Keďže perfektne poznáme sieť verejnej dopravy, prípadne vám vieme odporučiť požičovňu aút, počas konzultácie vám s radosťou pomôžeme okrem iného aj s týmto.
Koľko dní stráviť v Burgose?
Na spoznávanie centra Burgosu vám postačí jeden deň. Avšak odporúčam stráviť v ňom aj noc, aby ste si mohli vychutnať príjemný večerný život barov a uličiek historického centra. Ak by ste chceli navštíviť aj Múzeum evolúcie človeka s archeologickým náleziskom Atapuerca či okolité kláštory, vyhraďte si na jeho návštevu dni aspoň dva.
Kde sa najesť v Burgose a aké jedlo ochutnať?
Café Ibáñez Chocolatería – výborné raňajky, pekné prostredie s terasou v „obývačke” Burgosu a milý personál.
Tip: Typické španielske raňajky sú káva, čerstvý pomarančový džús a niečo sladké – napríklad cruasán a la plancha či leche frita.
Bar El Pez de San Lorenzo – najlepší vermut v meste a tapas v podobe lokálneho ovčieho syru a sušenej teľacej šunky – cecina.
Café España – najstaršia kaviareň v meste založená v roku 1921 s najlepším lokálnym vínom – pýtajte si una copa de vino tinto de Ribera del Duero.
La Mejillonera – miesto, ktoré musíte navštíviť! Mejillones, teda slávky v rôznych „tajných” omáčkach sú jedlom, na ktoré nebudete vedieť zabudnúť.
Bar Tarascad@s – tapas či pinchos z tresky nazývané los serranillos. Nájdete tu aj ďalšie tradičné španielske tapas ako krokety či tortillu de patatas.
Viac o typických španielskych tapas si môžete prečítať v článku Čo ochutnať v Madride.
Casa Pancho – typickým jedlom v Burgose je morcilla (krvavnička) alebo chorizo (klobáska) s prepeličím vajíčkom. Môžete ich ochutnať práve v tomto bare pod názvom cojonuda, avšak morcillu či chorizo nájdete v Burgose takmer v každom podniku.
Casa Ojeda – najvychytenejšia, ale aj cenovo drahšia reštaurácia ponúka miestnu špecialitu lechazo asado de Burgos či morcillu de Burgos.
K ďalším gastronomickým špecialitám patria:
- Sopa Castellana – kastílska cesnaková polievka
- Olla Podrida Burgos – hustá fazuľovaná polievka s morcillou a chorizom
Nočný život v meste Burgos
Ak si okrem dobrého jedla a vína chcete užiť aj skvelú atmosféru, ulica Calle San Lorenzo je na to ako stvorená. Práve v nej nájdete bary ako Casa Pancho či La Amarilla, v ktorej si môžete objednať porciu výborných zemiakov, teda una ración de patatas bravas. Neďaleko sa nachádza aj ulica Calle Avellanos so známym podnikom La Favorita.
Najvyššiu koncentráciu barov a atmosféru nočného života nájdete v štvrti Las Llanas a na námestí Las Bernardas. Práve tu to žije celú noc, pričom medzi zabávajúcimi sa nájdete všetky vekové kategórie ľudí.
Špeciálny tip na ceste z Madridu do mesta Burgos
Cestou z Madridu do mesta Burgos sme si urobili prvú krátku zastávku na našom roadtripe v kláštore Monasterio Santo Domingo de los Silos. Toto benediktínske opátstvo sa nachádza v údolí v rovnomennej dedinke a ukrýva jedinečný kláštor. Prvé zmienky o kláštore pochádzajú už z roku 957 a patrí medzi majstrovské diela románskeho slohu v Španielsku. Kláštor má skutočne jedinečné nádvorie – claustro, kostol a malé múzeum. Na vedľajšom námestí sa môžete osviežiť a dať si nejaké cañas, teda malé pivo.
Burgos a jeho okolie ponúka mnoho zaujímavých miest, ktoré by ste pri spoznávaní Španielska mali navštíviť. Práve región Castilla a León je bohatý na históriu, výborné jedlo a kvalitné vína.
0 Comments