Kantábria je región na severe Španielska rozprestierajúci sa pri pobreží Biskajského zálivu. Jeho hlavným mestom je Santander, ktoré patrí k najkrajším mestám tejto autonómnej oblasti. Je pre ňu typická nádherná príroda, piesočnaté pláže a pohoria vhodné na turistiku. Okrem iného sa tu tiež nachádza významná archeologická lokalitajaskyňa Altamira s nálezmi a jaskynnými maľbami z doby kamennej. Okrem mesta Santander sme počas nášho roadtripu navštívili aj malebné mestečká Castro Urdiales a San Vicente de la Barquera, ktoré patria k tomu najkrajšiemu, čo región ponúka. Toto sú najkrajšie mestá Kantábrie.

Čo vidieť v meste Castro Urdiales

Castro Urdiales je mesto nachádzajúce sa na pobreží Kantábrie, neďaleko mesta Bilbao. Je jedným z najdôležitejších námorných miest na kantábrijskom pobreží s viac ako 30 000 obyvateľmi, ktorých počet sa v lete strojnásobí. Vďaka svojej prímorskej atmosfére a krásnym plážam, ako aj historickému a kultúrnemu dedičstvu, gastronómii a nočnému životu je miestom, ktoré treba určite navštíviť, ak sa ocitnete v španielskej Kantábrii.

Najkrajšie mestá Kantábrie - Castro Urdiales
Castro Urdiales

Najkrajšiu časť mesta tvorí jeho prímorská časť. Okrem piesočnatej pláže tu nájdete aj mestský park Amestoy, v ktorom sa môžete prechádzať a obdivovať výhľad na more aj historické pamiatky. Hneď vedľa parku sa totiž nachádza malý prístav, nad ktorým sa týči kostol Santa Maria de la Asunción a tiež hrad a maják Santa Ana. Aj vďaka týmto pamiatkam patrí medzi najkrajšie mestá Kantábrie.

1. Kostol Santa Maria de la Asunción

Tento obrovský gotický kostol stojí v centre pozornosti celého Castro Urdiales, pretože sa naň díva tak trochu z kopca. Je obklopený zeleným parkom, odkiaľ je pekný výhľad na prístav a mesto. Kostol pochádza z 13. storočia a zaujme aj svojím starobylým interiérom. 

Kostol Santa Maria de la Asunción, Castro Urdiales
Kostol Santa Maria de la Asunción

Najkrajšie mestá Kantábrie - Castro Urdiales
Kostol Santa Maria de la Asunción z hradu

2. Hrad a maják Santa Ana

Hneď vedľa kostola sa nachádza hrad Santa Ana, ktorý bol postavený v roku 1163 ako vojenská pevnosť, ktorá mala chrániť mesto pred útokmi od mora. Jeho maják bol k nemu pristavený neskôr a začal fungovať v roku 1853. 

Najkrajšie mestá Kantábrie - Castro Urdiales
Výhľad zo stredovekého mosta

3. Kaplnka Santa Ana

Cez stredoveký most sa od hradu zase dostanete ku kaplnke Santa Ana, ktorá stojí na skalnatom výbežku s výhľadom na more. Súčasná budova pochádza z roku 1941, bola však postavená na mieste mnohých predchádzajúcich budov, ktoré pochádzajú ešte z obdobia mladšieho paleolitu. Aj dnes sa v nej konajú bohoslužby.

4. Radničné námestie

Oproti hradu a prístavu sa zase rozprestiera Radničné námestie spolu s radnicou, ktorá pripomína malý zámok. Námestie so svojimi elegantnými oblúkmi a kaviarňami je ideálnym miestom na osvieženie. 

Radnica v Castro Urdiales
Radnica v Castro Urdiales

5. Avenida de la Constitución

Avenida de la Constitución je v podstate hlavnou ulicou, ktorá kopíruje pobrežie a mestský park, a lemujú ju architektonicky pôsobivé vily z konca 19. a začiatku 20. storočia. Nadväzuje na ňu ulica Paseo Ocharan Mazas, ktorá sa tiež vinie popri mori a obdivovať na nej môžete domy, ktoré vyzerajú ako malé zámočky. Jedným z nich je napríklad Chalet San Martin. Ďalšou pôsobivou vilou je Castillo de Ocharan.

6. Gastronómia a morské plody

Pobrežie severného Španielska je slávne svojou gastronómiou a vynikajúcou kvalitou morských plodov. Výborné pinchos s morskými plodmi môžete ochutnať vo viacerých baroch – tie najlepšie nájdete na ulici Calle la Rúa. My sme vyskúšali Bar Kike a všetky pinchos boli výborné. Kolegyňa môjho partnera nám však odporúčala aj Bar Javi, ktorý sa nachádza na ulici Calle Ardigales. Vychyteným, ale o čosi drahším miestom je tiež Mesón Marinero neďaleko radnice. 

7. Pláže v Castro Urdiales

Hlavnou mestskou plážou je pláž Ostende, ktorá je jednou z 13 pláží ocenených modrou vlajkou v Kantábrii. Je dlhá takmer kilometer a okrem príjemných vĺn si na nej vychutnáte aj jej tmavozlatý piesok. V okolí Castro Urdiales je však niekoľko jedinečných pláží. Priamo v meste nájdete napríklad pláž Brazomar či pláž Oriño. Pre milovníkov surfovania je ako stvorená Playa de la Arena. Nachádza sa 14 km východne od mesta neďaleko dedinky Zierbena. 20 km západne od Castro Urdiales zase nájdete pláž Sonabia s nádherným výhľadom. V jej okolí je aj mnoho turistických chodníkov – jeden z nich dokonca ukrýva tzv. Diablovo oko – Ojo del diablo

Najkrajšie mestá Kantábrie - Castro Urdiales
Pláž Ostende

Čo vidieť v meste San Vicente de la Barquera

Medzi najkrajšie mestá Kantábrie patrí aj táto malá rybárska dedinka, ktorá sa nachádza iba 60 kilometrov od mesta Santander. Nájdete ju na západnom pobreží regiónu, na polceste medzi monumentálnym mestom Comillas a hranicami regiónu Astúria. Rovnako ako iné malé mestá v Kantábrii má aj San Vicente de la Barquera malé, ale atraktívne historické centrum, známe ako Puebla Vieja, ktoré je vyhlásené za historicko-umelecké dedičstvo. Vďaka svojej polohe v samom srdci prírodného parku Oyambre je mestečko populárne nielen ako letovisko, ale aj ako východiskový bod na prírodnú turistiku.

Najkrajšie mestá Kantábrie - San Vicente de la barquera
San Vicente de la Barquera

1. Kráľovský palác

Ide o hlavnú pamiatku mestečka, ktorá je vyhlásená aj za národnú kultúrnu pamiatku. Hrad bol postavený v roku 1210 a ide o jeden z najlepších príkladov vojenskej architektúry v Kantábrii. Počas vrcholného stredoveku pevnosť spolu s obrannými múrmi chránila mesto pred útokmi nepriateľov. V súčasnosti sa tu nachádza mestské múzeum. Vstupné stojí 2 eurá, avšak v čase našej návštevy ho nebolo možné navštíviť pre protipandemické opatrenia. 

Najkrajšie mestá Kantábrie - San Vicente de la Barquera
Výhľad na hrad a kostol Nuestra Señora de los Ángeles

2. Kostol Nuestra Señora de los Ángeles

Ide o gotický kostol, ktorý dal postaviť Alfonso VIII v roku 1210, a ktorý má dvojo pôsobivých románskych dverí. Je východiskovým bodom Camino Lebaniego, časti Camino de Santiago de la Costa, ktorá spája San Vicente de la Barquera s kláštorom Santo Toribio de Liébana. Nachádza sa v ňom hrobka jednej z najdôležitejších postáv v histórii mesta: inkvizítora Antonia del Corra. Z okolitých hradieb je tiež pekný výhľad ústie vrchov Picos de Europa.

3. Palác Corro

Je jednou z najzachovalejších historických budov v San Vicente de la Barquera. V paláci, postavenom v 16. storočí na príkaz inkvizítora Antonia del Corra, je dnes mestská radnica. Jeho štýl je renesančný a slúžil ako nemocnica pre chudobných a pútnikov. 

4. Kláštor San Luis

Ide o jedno z najzvláštnejších miest v San Vicente de la Barquera. Ruiny starého kláštora San Luis sa nachádzajú na okraji mesta, veľmi blízko mosta Puente de la Maza. Je možné ho navštíviť iba s predchádzajúcim povolením turistickej kancelárie, pretože návštevy sa uskutočňujú so sprievodcom a v skupinách s maximálnym počtom 25 osôb. Tento kláštor františkánskeho rádu bol postavený v gotickom štýle medzi 15. a 16. storočím. Ruiny, z ktorých je zachovaná časť kostola a krížová chodba, sú pokryté bohatou vegetáciou. Návšteva je bezplatná.

5. Maják Punta Silla

Z tohto majáka je nádherný výhľad na pobrežie San Vicente de la Barquera a pláž Merón. Bol postavený v roku 1871 za vlády Isabely II. 

Aj v San Vicente de la Barquera sme ochutnali výborné morské plody a paellu.

Castro Urdiales a San Vicente de la Barquera bezpochyby patria medzi najkrajšie mestá Kantábrie. My sme sa v nich zastavili iba na pár hodín počas nášho presunu sa z Bilbaa do mesta Santader a neskôr do Ovieda. Obe stoja aspoň za krátku návštevu, avšak viem si v nich predstaviť aj letnú dovolenku. 


Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *