Madrid je hlavným mestom Španielska. Vibrujúcou modernou metropolou, ale zároveň mestom s bohatou históriou, ktorého obyvatelia si zakladajú na tradíciách. V tomto článku vám prezradím 10 zaujímavostí o Madride, ktoré ste pravdepodobne nevedeli. Mnohé z nich sa spájajú so superlatívmi Madridu a iné s konkrétnymi miestami, o ktorých väčšina turistov nevie. Napísala som aj článok, v ktorom vám prezradím zaujímavosti o metre, a ak chcete vedieť zaujímavosti o konkrétnych pamiatkach v Madride, objednajte si prehliadku.

1. Madrid je tretie najväčšie mesto v Európe

Mesto Madrid je metropola, ktorá má viac ako 3.4 miliónov obyvateľov. V rebríčku najľudnatejších miest v Európe sa nachádza na treťom mieste, za Londýnom s takmer 8.8 miliónmi a Berlínom s 3.7 miliónmi. Vedeli ste ale, že madridská aglomerácia má 6.3 miliónov? To sú všetci tí, ktorí sa denne presúvajú po Madridskom kraji (Comunidad de Madrid) za prácou. Polovica z nich žije v takzvaných “ubytovniach Madridu”, teda v okolitých mestách ako Leganés, Alcalá de Henares, Getafe atď. Zápchy na okružnej diaľnici M-30 sú preto v špičke bolehlav, ktorý nikomu neprajem. Ja sa na dlhšie vzdialenosti pohybujem na bicykli, ale najradšej sa prechádzam po zašitých uličkách v centre mesta, kde objavujem zaujímavosti o Madride. 

2. Najvyššie položené hlavné mesto v EÚ

Keby sme sa rozprávali o mestách s veľkou nadmorskou výškou, Madrid by vám asi ani len neprišiel na um. Pravdepodobne by ste rozmýšľali o Švajčiarskych, Rakúskych alebo Francúzskych mestečkách v Alpách. Keď sa ale zameriame na hlavné mestá krajín EÚ, do hry sa dostáva Madrid. Stojí v priemernej výške 657 metrov nad morom, čím si získava prvenstvo. Ako to je možné? Madrid sa nachádza na Centrálnej Náhornej Plošine, ktorá pokrýva takmer 65% iberského polostrova. Žeby preslávené motto “Z Madridu do neba” vzniklo pre jeho nadmorskú výšku? Nie, nie, dôvod je iný. Ten vám s radosťou poviem na TOP prehliadke Madridu.

3. Najslnečnejšie hlavné mesto v EÚ

Ďalšia zo zaujímavostí o Madride sa spája s jeho počasím. Nadpis je trochu zavádzajúci, tak vám to teda vysvetlím. Madrid patrí spolu s Lisabonom a Aténami do top trojky najslnečnejších miest v EÚ. Podľa štatistiky z roku 2016 bol priemerný počet slnečných hodín v Madride 2769, v Aténach 2771 a v Lisabone 2799. Súťaž je teda veľmi tesná a počasie sa neustále mení. Štatistiky za posledné roky som nenašla, ale z vlastnej skúsenosti vám hovorím, že letá v Madride trvali až do polovice októbra. Dovolím si preto povedať, že niektorý z predchádzajúcich rokov bol Madrid najslnečnejšie hlavné mesto v Európe :).  Príďte si sem dočerpať vitamín D!

4. Madrid nie je mesto

Áno, viem. Doteraz som Madrid predstavovala ako mesto. Pre jeho veľkosť, spôsob života v ňom a všetko čo ponúka, ste o tom boli presvedčení asi aj vy. Vyvediem vás však z omylu. Jeho oficiálny názov je Villa de Madrid, pričom villa by sa dalo preložiť ako dedina. Takže Madrid je najväčšia dedina v Španielsku! Týmto názvom je dokonca označený aj v Ústave. Dôvod nájdeme v histórii, keďže v stredoveku bol Madrid naozaj len 10 tisícovou dedinou. Odvtedy ako sa v XVI. storočí stal kráľovským mestom a začal sa rapídne rozrastať, sa ale nikto neunúval jeho názov zmeniť. Možnože aj preto, že Villa de Madrid znie akosi honosnejšie.  

5. Pôvod mena Madridu súvisí s vodou

Pôvod mena tohto veľkomesta jednoznačne patrí medzi zaujímavosti o Madride. Existuje o ňom niekoľko teórii. Tá, ktorú akceptuje najviac historikov hovorí, že pochádza z čias Rímskej Ríše. Na rieke Manzanares podľa nich existovalo osídlenie Rimanov, ktoré sa nazývalo “Matrice”, čo znamená zdroj. Zdroj vody, ktorý ich sem prilákal. Iní zastávajú teóriu, podľa ktorej má slovo Madrid svoj pôvod v časoch, kedy ho obývali Arabi. Nazvýali ho „Mayrit“, pričom “Mayra” znamená kanalizácia vody a prípona “it” znamená miesto. Nech je pôvod akýkoľvek, vieme, že súvisí s množstvom vody, ktoré sa tu nachádzalo. Nielen povrchovej, ale aj podzemnej. O množstve vody hovorí aj ďalšie motto Madridu “Fui sobre agua edificada” na obrovskom graffiti, ktorý vám ukážem počas TOP prehliadky Madridu.

6. Najväčší cintorín v západnej Európe

So svojimi 120 hektármi je madridský cintorín Nuestra Señora de la Almudena najväčším v západnej Európe. Odpočíva na ňom viac ľudí ako tých, ktorí v Madride žijú. Bol vytvorený koncom XIX. storočia a nájdeme v ňom (ak sa nám to podarí 😉 ) hrobky takých významných osobností, akými boli spisovateľ Benito Pérez Galdós, speváčka Lola Flores alebo lekár Santiago Ramón y Cajal, ktorý dostal Nobelovú cenu. Pochované sú tu mnohé obete Španielsko-Americkej vojny na Kube a na Filipínach a aj obete epidémie cholery v XIX. storočí. 

7. V Madride je kúsok Egyptu

Častokrát hovorím, že Madrid je mesto mnohých tvárí a že na svoje si tu príde každý. Dokonca aj ten, koho fascinuje Egyptská architektúra. V Madride sa totižto nachádza chrám Templo de Debod z II. storočia BC. Nie, Egypťania nikdy neboli obyvateľmi Madridu. Chrám venovali mestu v roku 1968 ako dar za pomoc Španielska pri záchrane Nubijských chrámov pri výstavbe Asuánskej priehrady na Níle. Vďaka iniciatíve UNESCA sa zachránili aj také slávne chrámy ako Abu Simbel. Z parku, v ktorom sa Templo de Debod nachádza, je navyše krásny výhľad na Kráľovský Palác, Katedrálu Svätej Almudeny a dokonca aj na madridský lunapark. Patrí preto medzi moje obľúbené miesta, kde si užiť západ slnka v Madride.  

8. Tiež tu máme kúsok Berlína

Jednou zo zaujímavostí o Madride, ktorú som objavila, keď som bývala vo štvrti Chamartín je to, že tu máme Berlínsky múr! V Parque de Berlín sú 3 originálne bloky 3,5 metrov vysokého múra, ktorý rozdelil Nemecko po Druhej Svetovej Vojne. Teraz tieto mohutné bloky nerozdeľujú nič, ale umožňujú Madridčanom vidieť vlastnými očami časť histórie Európy. Na múroch ostali aj originálne graffiti. Našťastie!!! Boli takmer zmazané, keď si iniciatívny štátny úradník myslel, že múr počmárali madridskí vandali. Berlínsky múr dorazil do Madridu v roku 1990 a doplnil iné pamiatky súvisiace s Nemeckom v tomto parku. Nájdeme tu sochu skladateľa Ludwiga Van Beethovena a medveďa, ktorého nájdeme v erbe mesta tak Madridu, ako aj Berlína.

bloky berlínskeho múra v Madride

9. Najstaršia reštaurácia na svete

Reštaurácia Sobrino de Botín sa pýši certifikátom od Guinessovej knihy rekordov. Je podľa nej najstaršou reštauráciou na svete!  Založil ju prisťahovalec z Francúzska Jean Botín so svojou manželkou v roku 1725 a hoci dnes patrí rodine González Martín, pečené prasiatko tu naďalej pripravujú podľa tradičného receptu. Vo výklade je maketa interiérov, vďaka ktorej ju môžeme navštíviť aj bez toho, aby sme zaplatili denné menu za 47 €. Počas takmer 300 rokov jej existencie ju navštívili mnohé slávne osobnosti, ale o nich vám poviem keď si objednáte prehliadku. 

10. Prvý európsky mrakodrap

Mnohé španielske zdroje hrdo vyhlasujú, že prvý mrakodrap v Európe bol postavený v Madride v prvej polovici XX.storočia. Hovoríme o budove Edificio Telefónica dokončenej v roku 1929, ktorú naprojektoval Ignacio Cárdenas. Niekdajšia centrála národnej telefonickej spoločnosti je 89 metrov vysoká a má 15 poschodí. Podľa wikipedie boli ale prvými mrakodrapmi v Európe 60 metrov vysoký Witte Huis postavený v roku 1898 v Rotterdame a Liverpoolsky 90 metrov vysoký Royal Liver Building z roku 1911. No nič, španielske preháňanie sa nezaprie. Pravdou však ostáva, že v Telefonice sa v roku 1928 uskutočnil prvý transoceánsky telefonát zo Španielska, počas ktorého sa kráľ Alfonso XIII. spojil s Calvinom Coolidgeom, vtedajším prezidentom USA. Spoznať interiéry tejto budovy môžete vďaka seriálu Chicas del Cable na Netflixe, ktorý som zaradila medzi najlepšie španielske seriály, alebo počas prehliadky Bourbonského Madridu.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *