Madrid je hlavným mestom Španielska. Vibrujúcou modernou metropolou, ale zároveň mestom s bohatou históriou, ktorého obyvatelia si zakladajú na tradíciách. Zaujímavostí o Madride je teda mnoho. V tomto článku vám prezradím 10 zaujímavostí o Madride, ktoré ste pravdepodobne nevedeli. Mnohé z nich sa spájajú so superlatívmi Madridu a iné s konkrétnymi miestami, o ktorých väčšina turistov nevie. Napísala som aj článok, v ktorom vám prezradím zaujímavosti o metre, a ak chcete vedieť zaujímavosti o konkrétnych pamiatkach v Madride, objednajte si našu prehliadku.

1. Madrid je tretie najväčšie mesto v Európe

Mesto Madrid je metropola, ktorá má viac ako 3,4 miliónov obyvateľov. V rebríčku najľudnatejších miest v Európe sa nachádza na treťom mieste, za Londýnom s takmer 8,8 miliónmi a Berlínom s 3,7 miliónmi. Vedeli ste ale, že madridská aglomerácia má 6,3 miliónov? To sú všetci tí ľudia, ktorí sa denne presúvajú po madridskom kraji – Comunidad de Madrid za prácou. Polovica z nich žije v takzvaných „ubytovniach Madridu”, teda v okolitých mestách ako Leganés, Alcalá de Henares, Getafe atď. Zápchy na okružnej diaľnici M-30 sú preto v špičke bolehlavom, ktorý nikomu neprajem. Ja sa na dlhšie vzdialenosti pohybujem na bicykli, ale najradšej sa prechádzam po zašitých uličkách v centre mesta, kde objavujem zaujímavosti o Madride. 

2. Najvyššie položené hlavné mesto v EÚ

Keby sme sa rozprávali o mestách s vysokou nadmorskou výškou, Madrid by vám asi ani len neprišiel na um. Pravdepodobne by ste rozmýšľali o švajčiarskych, rakúskych alebo francúzskych mestečkách v Alpách. Keď sa ale zameriame na hlavné mestá krajín EÚ, do hry sa dostáva Madrid. Nachádza sa v priemernej výške 657 metrov nad morom, čím si získava prvenstvo. Ako je to možné? Madrid leží na Centrálnej náhornej plošine, ktorá pokrýva takmer 65 % Pyrenejského polostrova. Žeby preslávené motto „z Madridu do neba” vzniklo pre jeho nadmorskú výšku? Nie, nie, dôvod je iný. Ten vám s radosťou povieme na TOP prehliadke Madridu.

3. Najslnečnejšie hlavné mesto v EÚ

Ďalšia zo zaujímavostí o Madride sa spája s jeho počasím. Nadpis je trochu zavádzajúci, tak vám to teda vysvetlím. Madrid patrí spolu s Lisabonom a Aténami do top trojky najslnečnejších miest v EÚ. Podľa štatistiky z roku 2016 bol priemerný počet slnečných hodín v Madride 2 769, v Aténach 2 771 a v Lisabone 2 799. Súťaž je teda veľmi tesná a počasie sa neustále mení. Štatistiky za posledné roky som nenašla, ale z vlastnej skúsenosti vám hovorím, že letá v Madride trvajú až do polovice októbra. Dovolím si preto povedať, že niektorý z predchádzajúcich rokov bol Madrid najslnečnejším hlavným mestom v Európe 🙂 Príďte si sem dočerpať vitamín D!

4. Madrid nie je mesto

Áno, viem. Doteraz som Madrid predstavovala ako mesto. Pre jeho veľkosť, spôsob života v ňom a všetko, čo ponúka, ste o tom boli presvedčení asi aj vy. Vyvediem vás však z omylu. Jeho oficiálny názov je Villa de Madrid, pričom villa znamená dedina. Takže Madrid je najväčšia dedina v Španielsku! Týmto názvom je dokonca označený aj v ústave. Dôvod nájdeme v histórii, keďže v stredoveku bol Madrid naozaj len 10-tisícovou dedinou. Odvtedy, ako sa v 15. storočí stal kráľovským mestom a začal sa rapídne rozrastať, sa ale nikto neunúval jeho názov zmeniť. Možno aj preto, že Villa de Madrid znie akosi honosnejšie.  

5. Pôvod mena Madridu súvisí s vodou

Pôvod mena tohto veľkomesta jednoznačne patrí medzi zaujímavosti o Madride. Existuje o ňom niekoľko teórii. Tá, ktorú akceptuje najviac historikov, hovorí, že pochádza z čias Rímskej ríše. Na rieke Manzanares podľa nich existovalo osídlenie Rimanov, ktoré sa nazývalo „Matrice”, čo znamená zdroj. Zdroj vody, ktorý ich sem prilákal. Iní zastávajú teóriu, podľa ktorej má slovo Madrid svoj pôvod v časoch, kedy ho obývali Arabi. Nazvýali ho „Mayrit”, pričom „Mayra” znamená kanalizácia vody a prípona „it” znamená miesto. Nech je pôvod akýkoľvek, vieme, že súvisí s množstvom vody, ktoré sa tu nachádzalo. Nielen povrchovej, ale aj podzemnej. O množstve vody hovorí aj ďalšie motto Madridu „Fui sobre agua edificada” na obrovskom graffiti, ktorý vám ukážem počas TOP prehliadky Madridu.

6. Najväčší cintorín v západnej Európe

So svojimi 120 hektármi je madridský cintorín Nuestra Señora de la Almudena najväčším v západnej Európe. Odpočíva na ňom viac ľudí ako tých, ktorí v Madride žijú. Bol vytvorený koncom 19. storočia a nájdeme na ňom (ak sa nám to podarí) hrobky takých významných osobností, akými boli spisovateľ Benito Pérez Galdós, speváčka Lola Flores alebo lekár Santiago Ramón y Cajal, ktorý dostal Nobelovú cenu. Pochované sú tu mnohé obete španielsko-americkej vojny na Kube a na Filipínach a aj obete epidémie cholery v 19. storočí. 

7. V Madride je kúsok Egyptu

Často hovorím, že Madrid je mestom mnohých tvárí a že na svoje si tu príde každý. Dokonca aj ten, koho fascinuje egyptská architektúra. V Madride sa totiž nachádza chrám Templo de Debod z 2. storočia pred Kristom. Nie, Egypťania nikdy neboli obyvateľmi Madridu. Chrám venovali mestu v roku 1968 ako dar za pomoc Španielska pri záchrane Nubijských chrámov počas výstavby Asuánskej priehrady na Níle. Vďaka iniciatíve UNESCA sa zachránili aj také slávne chrámy ako Abu Simbel. Z parku, v ktorom sa Templo de Debod nachádza, je navyše krásny výhľad na Kráľovský palác, Katedrálu Svätej Almudeny a dokonca aj na madridský lunapark. Patrí preto medzi moje obľúbené miesta, kde si užiť západ slnka v Madride.

8. Tiež tu máme kúsok Berlína

Jednou zo zaujímavostí o Madride, ktorú som objavila, keď som bývala vo štvrti Chamartín, je to, že tu máme Berlínsky múr! V Parque de Berlín sú 3 originálne bloky 3,5 metrov vysokého múra, ktorý rozdelil Nemecko po 2. svetovej vojne. Teraz tieto mohutné bloky nerozdeľujú nič, ale umožňujú Madridčanom vidieť vlastnými očami časť histórie Európy. Na múroch ostali aj originálne graffiti. Našťastie!!! Boli takmer zmazané, keď si iniciatívny štátny úradník myslel, že múr počmárali madridskí vandali. Berlínsky múr dorazil do Madridu v roku 1990 a doplnil iné pamiatky súvisiace s Nemeckom v tomto parku. Nájdeme tu sochu skladateľa Ludwiga Van Beethovena a medveďa, ktorého nájdeme v erbe Madridu, ako aj Berlína.

bloky berlínskeho múra v Madride

9. Najstaršia reštaurácia na svete

Reštaurácia Sobrino de Botín sa pýši certifikátom Guinessovej knihy rekordov. Je podľa nej najstaršou reštauráciou na svete!  Založil ju prisťahovalec z Francúzska Jean Botín so svojou manželkou v roku 1725 a hoci dnes patrí rodine González Martín, pečené prasiatko tu naďalej pripravujú podľa tradičného receptu. Vo výklade je maketa interiérov reštaurácie, vďaka ktorej ju môžeme navštíviť aj bez toho, aby sme zaplatili denné menu za 47 €. Počas takmer 300-ročnej existencie ju navštívili mnohé slávne osobnosti, ale o nich vám poviem, keď si objednáte našu prehliadku. 

10. Prvý európsky mrakodrap

Mnohé španielske zdroje hrdo vyhlasujú, že prvý mrakodrap v Európe bol postavený v Madride v prvej polovici 20. storočia. Hovoríme o budove Edificio Telefónica dokončenej v roku 1929 a naprojektovanú Ignaciom Cárdenasom. Niekdajšia centrála národnej telefonickej spoločnosti je 89 metrov vysoká a má 15 poschodí. Podľa wikipedie boli ale prvými mrakodrapmi v Európe 60 metrov vysoký Witte Huis, postavený v roku 1898 v Rotterdame, a liverpoolský 90 metrov vysoký Royal Liver Building z roku 1911. No nič, španielske preháňanie sa nezaprie. Pravdou však ostáva, že v budove Telefónica sa v roku 1928 uskutočnil prvý transoceánsky telefonát zo Španielska, počas ktorého sa kráľ Alfonso XIII. spojil s Calvinom Coolidgeom, vtedajším prezidentom USA. Spoznať interiéry tejto budovy môžete vďaka seriálu Chicas del Cable na Netflixe, ktorý som zaradila medzi najlepšie španielske seriály, alebo počas prehliadky Bourbonského Madridu.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *