Ak si chce človek otvárať obzory a učiť sa nové veci, musí cestovať. A preto som neváhala ani sekundu, keď ma Andreita Miklas z Lifeisajourney.sk pozvala na výlet do Zaragozy. Andreita žije v Španielsku už niekoľko rokov a jej zcestovanosť a poznatky o Zaragoze spravili z môjho výletu vynikajúci zážitok. Vďaka nej som si uvedomila, že Madrid je veľmi mladé mesto. Začiatky Zaragozy a jej meno totižto siahajú až do čias rímskej ríše! Má teda naozaj čo ponúknuť.

Nápis Avenida de Cesar Agusto v Zaragoze

Kde sa nachádza Zaragoza?

Zaragoza sa nachádza 300 kilometrov od Madridu, na pol ceste do Barcelony. Je hlavným mestom španielskeho kraja Aragón, do ktorého siahajú aj Pyreneje. Môže byť vynikajúcim východiskovým bodom, ak vás láka dovolenka v Pyrenejach. Výlet do Zaragozy si bez problémov môžete spraviť aj z Madridu. Buď autom, tak ako ja, alebo rýchlovlakom AVE, ktorý prejde týchto 300 kilometrov za 1 hodinu a 20 minút. Tak prečo si pri budúcej návšteve Madridu neodskočiť do Zaragozy? Lístky na vlak si môžete kúpiť na stránke renfe najskôr 2 mesiace dopredu, alebo kontaktovať či už mňa alebo Andreitu a my vám s radosťou pomôžeme 🙂

Ako začal náš výlet do Zaragozy?

Do Zaragozy som zobrala aj môjho „madridčana“, a hoci ju už niekoľkokrát navštívil, spoznal toho veľa nového.  Pred odchodom mi tvrdil, že Zaragozu človek prejde v pohode za 2 hodinky, lebo okrem katedrály v nej nič zaujímavé nie je….Adreita nás však veľmi príjemne prekvapila!

Hneď ráno nám ukázala mestský park s fontánami a záhradnou architektúrou, o ktorom sme ani netušili. Vybehli sme pár schodov a naskytol sa nám na ňho krásny výhľad. Na samom vrchu sme tiež objavili sochu Alfonsa I., ktorého historickú dôležitosť sme si uvedomili, až keď nám o ňom Andreita porozprávala viac.

Mestský park v meste Zaragoza

Historické centrum Zaragozy

Do starého mesta sme sa dostali jednou z mnohých brán, ktoré Zaragozu kedysi ohraničovali. Ak chcete vedieť, kedy boli postavené, koľko ich bolo a koľko ich ostalo, objednajte si prehliadku s Lifeisajourney 🙂

Prechádzajúc úzkymi uličkami Zaragozy (do ktorých by som sa sama určite nedostala), som sa dozvedela niečo, čo by mi ani vo sne nenapadlo. Nielen Madrid, ale aj Zaragoza má svoju hipsterskú štvrť! Sídlia tam mnohé start-upy, graffiti sú na každom kroku a hoci v sobotu doobeda, keď sme tade prechádzali boli ulice prázdne, viem si živo predstaviť tú atmosféru, keď mladí ľudia v nedeľné dopoludnie pijú na ulici vermouth, počúvajú živú hudbu a prezerajú si handmade produkty v stánkoch, vďaka ktorým toto miesto získa ten pravý šmrnc.

Impozantný kostol v Zaragoze

Čerešničkou na torte bola impozantná Bazilika. Keďže sa však hovorí, že na všetko dobré treba čakať, prešli sme po moste na druhú stranu rieky Ebro,  vďaka čomu sa nám na baziliku naskytol nádherný výhľad. Keď sme sa vracali naspäť do historického centra Zaragozy po Puente de Piedra zo XIV. storočia, od Andreity sme sa dozvedeli niekoľko legiend, ktoré sa s týmto mostom spájajú.  Ďalšou zaujímavosťou, najmä pre tých, čo radi športujú je, že rieku Ebro a jej nábrežie môžete spoznať aj na kajakoch alebo na bicykloch. 

Bazilika v Zaragoze

Bazilika Panny Márie na Stĺpe je sama o sebe architektonický zážitok! A keď vám k tomu ešte znalá sprievodkyňa, akou je Andreita porozpráva zaujímavosti o jej mene a histórii, ktoré podloží dôkazmi v interiéroch baziliky, môže sa veľmi ľahko stať, že si Zaragozu zamilujete. Bazilika ale nie je jediná pamiatka, ktorú nájdete na najväčšom námestí v Európskej Únii! Katedrála Svätého Salvadora nie je o nič menej zaujímavá. Práve na nej môžete oceniť prvky troch rôznych kultúr, ktoré v Zaragoze spolunažívali.

katedrála svätého Salvadora v Zaragoze

Chutný výlet do Zaragozy

Po prechádzke mestom sme poriadne vyhladli, ale Andreita mala samozrejme v rukáve niekoľko barov, kde sme si objednali rôzne „raciones“ a spoznali tak Zaragozu aj cez žalúdok.

Na záver teda len môžem zhodnotiť, že návšteva Zaragozy jednoznačne stála zato! Toto piate najväčšie mesto Španielska som na mojom bucket liste síce nemala, ale som Andreite veľmi  vďačná zato, že ma pozvala objaviť ho s ňou. Uvedomila som si totiž, že Zaragoza je omnoho viac, ako len Bazilika (o ktorej som si predtým myslela, že je Katedrála 🙂 ), a že je ideálnou destináciou, ak už Madrid poznáte, alebo si len chcete trošku oddýchnuť od jeho ruchu.

P.S: Vedeli ste, že ľudí zo Zaragozy voláme „maňos“ ?


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.