Výlet do Zaragozy

…alebo…

Mesto CÉZara AUgUsta

Ak si chce človek otvárať obzory a učiť sa nové veci, musí cestovať. A preto som neváhala ani sekundu, keď ma Andreita Miklas z Lifeisajourney.sk pozvala na prehliadku do Zaragozy.  Andreita žije v Španielsku už pár rokov a jej zcestovanosť a poznatky o Zaragoze spravili z môjho výletu vynikajúci zážitok.

Musela som prejsť 300 kilometrov, aby som si uvedomila, že Madrid je veľmi mladé mesto. Začiatky Zaragozy a jej meno totižto siahajú až do čias rímskej ríše! Má teda naozaj čo ponúknuť.

300 kilometrov sa síce môže zdať ako veľa, ale rýchlovlakom AVE ste v Zaragoze z Madridu za 1 hodinu a 20 minút. Tak prečo si pri budúcej návšteve Madridu neodskočit do Zaragozy? Lístky na vlak si môžte kúpiť na stránke renfe najskôr 2 mesiace dopredu, alebo kontaktovať či už mňa alebo Adreitu a my vám s radosťou pomôžeme 🙂

Do Zaragozy som zobrala aj môjho „madridčana“, a hoci ju už niekoľkokrát navštívil, spoznal toho veľa nového.  Pred odchodom mi tvrdil, že Zaragozu človek prejde v pohode za 2 hodinky, lebo okrem katedrály v nej nič zaujímavé nie je….Adreita nás však veľmi príjemne prekvapila!

Hneď ráno nám ukázala mestský park s fontánami a záhradnou architektúrou, o ktorom sme ani netušili. Vybehli sme pár schodov a naskytol sa nám na ňho takýto krásny výhľad.

Na samom vrchu sme našli sochu Alfonsa I., ktorého historickú dôležitosť sme si uvedomili, až keď nám o ňom Andreita porozprávala viac.

 

Do starého mesta sme sa dostali jednou z mnohých brán, ktoré Zaragozu kedysi ohraničovali. Ak chcete vedieť, kedy boli postavené, koľko ich bolo a koľko ich ostalo, objednajte si prehliadku s Lifeisajourney 🙂

Prechádzajúc úzkymi uličkami Zaragozy (do ktorých by som sa sama určite nedostala), som sa dozvedela niečo, čo by mi ani vo sne nenapadlo. Nielen Madrid, ale aj Zaragoza má svoju hipsterskú štvrť! Sídlia tam mnohé start-upy, graffiti sú na každom kroku a hoci v sobotu doobeda, keď sme tade prechádzali boli ulice prázdne, viem si živo predstaviť tú atmosféru, keď mladí ľudia v nedeľné dopoludnie pijú na ulici vermouth, počúvajú živú hudbu a prezerajú si handmade produkty v stánkoch, vďaka ktorým toto miesto získa ten pravý šmrnc.

 

Čerešničkou na torte bola impozantná Bazilika. Keďže sa však hovorí, že na všetko dobré treba čakať, prešli sme po moste na druhú stranu rieky Ebro,  vďaka čomu sa nám na baziliku naskytol nádherný výhľad. Keď sme sa vracali naspäť do historického centra Zaragozy po Puente de Piedra zo XIV. storočia, od Andreity sme sa dozvedeli niekoľko legiend, ktoré sa s týmto mostom spájajú.  Ďalšou zaujímavosťou, najmä pre tých, čo radi športujú je, že rieku Ebro a jej nábrežie môžete spoznať aj na kajakoch alebo na bicykloch. 

Bazilika Panny Márie na Stĺpe je sama o sebe architektonický zážitok! A keď vám k tomu ešte znalá sprievodkyňa, akou je Adreita porozpráva zaujímavosti o jej mene a histórii, ktoré podloží dôkazmi v interiéroch baziliky, môže sa veľmi ľahko stať, že si Zaragozu zamilujete. Bazilika ale nie je jediná pamiatka, ktorú nájdete na najväčšom námestí v Európskej Únii! Katedrála Svätého Salvadora nie je o nič menej zaujímavá. Práve na nej môžete oceniť prvky troch rôznych kultúr, ktoré v Zaragoze spolunažívali.

Po prechádzke mestom sme poriadne vyhladli, ale Andreita mala samozrejme v rukáve niekoľko barov, kde sme si objednali rôzne „raciones“ a spoznali tak Zaragozu aj cez žalúdok.

Na záver teda len môžem zhodnotiť, že návšteva Zaragozy jednoznačne stála zato! Toto piate najväčšie mesto Španielska som na mojom bucket liste síce nemala, ale som Andreite veľmi  vďačná zato, že ma pozvala objaviť ho s ňou. Uvedomila som si totiž, že Zaragoza je omnoho viac, ako len Bazilika (o ktorej som si predtým myslela, že je Katedrála 🙂 ), a že je ideálnou destináciou, ak už Madrid poznáte, alebo si len chcete trošku oddýchnuť od jeho ruchu.

P.S: Vedeli ste, že ľudí zo Zaragozy voláme „maňos“ ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *