Santander je hlavným a nepochybne najkrajším mestom Kantábrie. Od Bilbaa je vzdialený cca 100 kilometrov. Najprv sme zvažovali, či ho do nášho roadtripu zahrnúť, ale urobili sme dobre, že sme sem zavítali. Santander nás veľmi milo prekvapil najmä okolitou prírodou, krásnymi  plážami a príjemnými promenádami. Je však dobré mať počas jeho návštevy k dispozícii auto, pretože nie všetky zaujímavé miesta sú blízko pri sebe.

Len málo miest sa môže pochváliť takým množstvom a kvalitou pláží ako Santander. Santander je populárnym letoviskom medzi samotnými Španielmi, ale oplatí sa ho navštíviť kedykoľvek počas roka – viem si predstaviť, že aj zlé počasie mu dodá špeciálne čaro. 

Santander, Kantábria

Čo vidieť a robiť v meste Santader

1. Promenáda a pláže El Sardinero

Ide o najobľúbenejšiu časť mesta tvorenú promenádou, parkami a plážami s krásnymi výhľadmi. Počas prechádzky si určite všimnete majestátnu budovu slávneho Grand Casino na Plaza de Italia postaveného v roku 1916. Prechádzka pokračuje cez parky Jardines de Piquío a Parque Doctor Mesones. Cestou sa môžete zastaviť na niektorej z pieskových pláží až postupne dorazíte k majáku Faro de Cabo Menor.

pláž El Sardinero, Santander

2. Maják Faro de Cabo Mayor

K najnavštevovanejším miestam v Santandri patrí väčší maják na neďalekom útese. Okrem úžasných výhľadov na záliv tu nájdete aj lanový park a kaviareň. V majáku sa tiež nachádza galéria s umeleckými predmetmi. Keďže som veľkou milovníčkou majákov a útesov, strávili sme tu takmer hodinu kochaním sa výhľadmi na more. Neďaleko sa tiež nachádzajú malebné pieskové pláže Playa de Mataleñas a Playa de los Molinucos, ktoré spája obrovský park, ktorého súčasťou je aj golfové ihrisko.

Maják Faro de Cabo Mayor, Santander

3. Park a palác Magdalena

Medzi obľúbené a veľmi príjemné časti mesta tiež patrí polostrov Magdalena s rovnomenným palácom, ktorý sa nachádza pred promenádou El Sardinero. Môžete tu zadarmo navštíviť malú zoologickú záhradu s tuleňmi a tučniakmi, ktorá je súčasťou veľkého parku, ktorým tento polostrov v podstate je. 

tučniaky

Aj tu nájdete menší maják Faro de la Cerda a chodníky na príjemné prechádzky. Ďalší maják Faro de Mouro zase uvidíte na neďalekom malom ostrovčeku. Najlepší výhľad naň je práve od paláca Magdalena. Palác darovala mestská rada kráľovi Alfonso XIII. a kráľovnej Victorii Eugenii pri príležitosti ich svadby v roku 1906. Až to roku 1930 slúžil ako kráľovské letné sídlo. Palác je možné navštíviť v rámci komentovanej prehliadky, bohužiaľ, počas našej návštevy bol v rekonštrukcii. V blízkosti neďalekej pláže Playa de la Magdalena tiež stojí Námorné kantábrijské múzeum, v ktorom sa dozviete všetko o vzťahu človeka k moru. Navštíviť ho môžete za poplatok 8 eur. 

palác Magdalena, Santander
maják Faro de la Cerda, Santander

4. Lanovka – Funicular Río de la Pila

Krásnych výhľadov je v Santandri neúrekom. Ďalší výhľad, tentoraz na mesto, si môžete užiť vďaka lanovke, ktorá sa nachádza priamo v historickom centre. Budete z nej mať výhľad na mesto aj záliv. Nejde len o turistickú atrakciu, ale aj dopravný prostriedok v podobe lanovky, ktorá prekonáva výšku 78 metrov na 4 zastávkach. Nachádza sa na ulici Calle Río de la Pila 36 a môžete sa ňou zviesť zadarmo.

5. Katedrála a casco viejo

Historické centrum, teda casco viejo mesta nie je veľké, pretože Santander v roku 1941 zasiahol veľký, ničivý požiar. Nájdete v ňom však príjemné námestia (Plaza Porticada, Plaza Cañadío, Plaza Pombo) uličky, bary a kaviarne a, samozrejme, katedrálu, ktorá stojí za návštevu. Vďaka nej sa budete môcť vrátiť do stredovekého pobrežného mestečka, ktorým Santander v 12. storočí bol. Katedrála bola v tom čase len malým kostolíkom, ktorý bol súčasťou miestneho opátstva. Za poplatok 2 eurá môžete navštíviť túto gotickú katedrálu a jej krásne nádvorie – claustro, a v jej dolnej časti zase kaplnku Santo Cristo, ktorá je oným pôvodným kostolíkom z 12. storočia. V podstate ide o spojenie dvoch kostolov v jednom, čo je veľmi netradičné a zaujímavé. Históriu mesta vám tiež priblíži video, ktoré sa nachádza v areáli katedrály spolu s veľkou maketou mesta.

Katedrála, Santander
Katedrála, Santander

6. Umelecké centrum a galéria Botín 

Ide o veľkú modernú budovu, ktorá vás upúta pri prechádzke po promenáde Pereda. Je dielom talianskeho architekta Renza Piana a trochu pripomína kozmickú loď. Práve preto sa miestnym obyvateľom tento návrh zo začiatku veľmi nepozdával. Od roku 2017 však  predstavuje kultúrne a umelecké centrum mesta s galériou moderného umenia. Okrem medzinárodných výstav si tu môžete vychutnať aj panoramatický výhľad na záliv z vonkajšej terasy. Vstupné stojí 8 eur.

Museo Botín, Santander

7. Sochy detí – Los Raqueros

Okolitá promenáda Paseo de Pereda má tiež svoje čaro. Nájdete na nej pouličných umelcov, ale aj sochy detí Los Raqueros. Raquero je v preklade „zlodej, ktorý kradne v prístavoch a na pobreží“. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia vyrastali na ulici deti z najviac znevýhodnených prístavných oblastí a prichádzali do prístavov, aby našli bezradného turistu, od ktorého by vyžobrali pár mincí. Boháči mince často hádzali do vody, kam za nimi deti skákali. Sochár José Cobo Calderón tu zanechal bronzovú spomienku na ich existenciu.

8. Plavba výletnou loďou po zátoke

V letných mesiacoch môžete absolvovať približne hodinovú plavbu po zálive mesta Santander. Výletné plavby nájdete v ich východiskovom bode neďaleko Palacio de Festivales pod názvom Santander Bahía Tours. Nabudúce si niečo také určite nenecháme ujsť, pretože tentoraz sme to nestihli.

Prístav, Santander

9. Pláž La Maruca

Najmenej známa, skôr vidiecka, časť Santanderu je pláž La Maruca s malým prístavom, ktorý sa nachádza v najsevernejšej pobrežnej oblasti mesta. Táto časť ani nepôsobí, že je súčasťou mesta, ale len akousi malou kantábrijskou dedinkou. Ako napríklad Castro Urdiales a San Vicente de la Baquera, ktoré sme navštívili po ceste. 

10. Fabrika na výrobu sardel a výlet loďou do dediny Santoña 

Vyberte sa na celodenný výlet loďou a prehliadku fabriky a konzervárne Conservas Emilia a objavte, ako sa vyrábajú slávne sardely v neďalekej rybárskej dedine Santoña. Dedinka sa nachádza cca 45 minút cesty autom od Santanderu. A práve v nej nájdete slávnu konzerváreň, v ktorej môžete sledovať výrobný postup a zoznámiť sa s históriou konzervárenského priemyslu tohto regiónu. Neskôr sa premiestnite do prístavu a absolvujete výlet loďou po okolitých zátokách a močiaroch, ktoré sú prírodnou chránenou oblasťou a navštevujú ju každoročne tisíce sťahovaných vtákov. 

Po návrate do prístavu vás čaká pešia prehliadka dedinky Santoña s malebnými rybárskymi domčekmi. Celá exkurzia stojí 53 eur.

11. Prírodný park Cabárceno

Prírodný park plný zvierat, ako sú ťavy, žirafy, medvede či bizóny, sa nachádza cca 20 km od mesta Santander. Je ideálnym miestom pre návštevu s deťmi. Nejde o klasickú zoologickú záhradu, ale o miesto, ktoré sa snaží vzdelávať o dôležitosti pôvodných biotopov pre zvieratá, ktoré tu môžete sledovať takmer vo voľnej prírode. Celý areál si môžete pozrieť aj z výšky, pretože tu premáva lanovka. Ak sa toto miesto rozhodnete navštíviť, určite naň budete potrebovať celý deň. Aj my sme si ho preto nechali na budúcu návštevu. 

Prírodný park Cabárceno

Kde sa najesť v meste Santander

Tak ako iné mestá severného Španielska, aj Santander ponúka výborné jedlo vo forme pinchos. Najlepšie bary a reštaurácie nájdete v okolí námestia Plaza Cañadío, v uliciach Calle Santa Lucía a Calle Hernán Cortéz, ako aj vo štvrti Puertochico

Napríklad reštaurácia Cañadío ponúka skvelé pinchos za 2,50 € a ak prídete v stredu, tak len za 1 euro. Ďalším výborným miestom, kde sa najesť je Bodega La Montaña, v tomto prípade treba prísť ideálne v nedeľu po 20.00, kedy vás jedno pincho a pivo vyjde na 1,50 €. K tipom pridávam ešte bar Casa Lita a Zissou s najlepšou tortillou de patatas. Trošku drahším, ale výborným barom je aj La Tuta

Kde sa ubytovať v meste Santander

My sme boli ubytovaní v Hospedaje Magallanes, ktorý sa nachádza blízko hlavnej pešej ulice a historického centra a má parkovanie. V pomere lokalita, cena a kvalita je to výborná voľba.

Ešte bližšie v centre na nachádza Hotel Picos de Europa, ktorý bol tiež na našom zozname tipov.

Santander, Kantábria

Ak hľadáte romantiku s krásnymi výhľadmi na záliv, Hotel Bahía bude výborná voľba.

Z drahších hotelov mi učaroval Santemar so svojím námorníckym štýlom v blízkosti pláže El Sardinero.

Kantábria nepatrí medzi najvychytenejšie španielske destinácie, napriek tomu ponúka nádherné prírodné scenérie a zážitky. Nielen Santander nás v tomto regióne očaril – bolo tomu tak aj v prípade dvoch menších mestečiek na pobreží – Castro Urdiales a San Vicente de la Barquera. Ale o tých až nabudúce.Barbora Babicová

Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *