Frías je považovaná za jednu z najkrajších španielskych dediniek – čo ma po jej návšteve vôbec neprekvapuje. Na ceste z Burgosu do mesta San Sebastián sme sa zastavili práve na tomto čarovnom mieste. Dedinka Frías je od Burgosu vzdialená 85 kilometrov a celé jej okolie ponúka pastvu pre oči. Cestou budete totiž prechádzať cez prírodný park Montes Obarenes San Zadornil a dedinku Tobera.

Dedinka Frías z diaľky, Španielsko
Dedinka Frías z diaľky

Čo vidieť v dedinke Frías

Hrad Castillo de los Duques de Frías

Frías je maličká, ale o to očarujúcejšia dedinka. Nad starobylými domčekmi sa týči ešte starobylejší kamenný hrad Castillo de los Duques de Frías. Pochádza z 10. storočia a bol dôležitou obrannou pevnosťou vďaka svojej strategickej polohe na obrovskej skale.

Hrad Castillo de los Duques de Frías
Hrad Castillo de los Duques de Frías

Dostať sa k nemu je možné dvomi spôsobmi – po schodoch priamo z parkoviska, kde pravdepodobne zaparkujete, alebo po hlavnej ulici Calle del Mercado. Odporúčam začať druhou možnosťou a urobiť si prechádzku cez centrum dedinky, počas ktorej budete obdivovať stredoveké domčeky. Naspäť sa potom môžete vrátiť po schodoch, čo je smerom nadol menej vyčerpávajúce. 

Hrad môžete navštíviť za symbolické 2 eurá a vyjsť do jeho najvyššej veže, z ktorej budete mať úžasné výhľady na dedinku a jej okolie. Prechádzať sa môžete tiež po celom obvode jeho múrov a nazrieť do niekoľkých vežičiek.

Výhľad z hradu vo Frías, najkrajšej dedinky Španielska
Výhľad z hradu

Calle del Mercado a kostol San Vicente

Uličky Frías sú vyhlásené za historický umelecký komplex. V dedinke však nenájdete takmer žiadnych miestnych obyvateľov, pretože ju úplne pohltil cestovný ruch, takže vo väčšine budov sídlia penzióny, reštaurácie a obchodíky so suvenírmi. Celú dedinku v podstate tvorí jedna hlavná ulica Calle del Mercado s niekoľkými zákutiami.

Najzaujímavejšími domčekmi sú tzv. visiace domy, ktoré akoby skutočne viseli nad skalami. Podobné domčeky môžete obdivovať v meste Cuenca, ktoré sa nachádza 165 km juhovýchodne od Madridu a je na zozname UNESCO.

Výhľad z tzv. visiacich domov vo Frías
Výhľad z tzv. visiacich domov
Visiace domy vo Frías, Španielsko

Na konci Calle del Mercado stojí kostol San Vicente, ktorý bol však v čase našej návštevy zatvorený. Bežne ho však možno navštíviť za 1 euro. Pred kostolom je príjemný priestor so stolmi, kde si môžete urobiť napríklad piknik a obdivovať úžasné výhľady na okolie.

románsky kostol San Vicente, Frías, Španielsko
románsky kostol San Vicente
Výhľad na okolie Frías a kostol San Vicente
Výhľad na okolie Frías a kostol San Vicente

El Mirador El Peñasco – najkrajší výhľad

Najkrajší výhľad na dedinku Frías budete mať z tohto kamenného výbežku, ktorý uvidíte po pravej strane, ak budete prichádzať z dedinky Tobera.

Frías - najkrajšie dediny Španielska
Frías – najkrajšie dediny Španielska

Románsky most ponad rieku Ebro 

Frías má dlhú históriu už od rímskych čias, čoho dôkazom je aj románsky most, ktorý je najstaršou pamiatkou v dedine. Hoci pochádza z čias Rimanov, v stredoveku bol niekoľkokrát prestavaný. Skladá sa z 9 oblúkov, je dlhý asi 145 metrov a križuje známu rieku Ebro. 

Most je vzdialený od dediny cca 1 km, avšak dá sa pri ňom parkovať na malom parkovisku, preto je ideálne vybrať sa k nemu autom. Všetky parkoviská v dedine sú bezplatné.

Extra tip: Pod dedinou je možné parkovať s karavanmi. Karavany sú v Španielsku veľmi obľúbené.

Frías v spätnom zrkadle, Španielsko

Zaujímavé miesta v okolí Frías

Neďaleko Frías stojí aj františkánsky kláštor Convento de San Francisco, ktorý sa datuje do roku 1200, či kláštor Monasterio de Santa María de Vadillo, odkiaľ sú krásne výhľady. My sme už ich návštevu, bohužiaľ, nestihli. 

Výhľad z prírodného parku Montes Obarenes San Zadornil
Výhľad z prírodného parku Montes Obarenes San Zadornil

Cestou sme sa však zastavili pokochať sa výhľadmi na krajinu v prírodnom parku Montes Obarenes San Zadornil. Nachádzajú sa tu aj turistické chodníky. Trasa je tiež veľmi obľúbená medzi cyklistami, ktorých sme cestou stretávali v hojnom počte. 

Päť kilometrov pred dedinkou Frías nás privítala nádherná dedinka Tobera. Ide o dedinku v rokline s niekoľkými čarovnými vodopádmi, popri ktorých sa môžete prejsť. Ako prvý však zbadáte veľmi fotogenický stredoveký most, ktorý vedie ponad riečku Molinar. Nad ním stojí malý románsky kostolík Ermita de Nuestra Señora de la Hoz. A to všetko v obklopení nádhernej prírody.

Medzi ďalšie dedinky v okolí, ktoré sa oplatí navštíviť, patria Poza de la Sal a Oña. Ale tie navštívime inokedy.


Barbora Babicová

Barbora Babicová

Barbora pochádza z druhého najmenšieho mesta Slovenska – z Modrého Kameňa. Srdce jej však ukradol Španiel, ktorý ju v roku 2019 priviedol do Madridu. Vďaka nemu skúma nielen hlavné mesto, ale aj jeho okolie a iné kúty Španielska. Rada o týchto zážitkoch píše, no ešte radšej sa učí nové veci, ktoré potom posúva ďalej. Práve preto pôsobila ako učiteľka jazykov a dejepisu a sama sa usilovne učí po španielsky. Cestovanie a vzdelávanie sú jej obľúbené témy. V súčasnosti sa venuje editovaniu textov a je tiež novou posilou v tíme Madridčanka. Je milovníčkou histórie, umenia a dobrého jedla.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *