…alebo…

Romantika ako sa patrí

Sledovať západ slnka je jedna z tých chvíľ, kedy človek zabudne na starosti, spojí sa so sebou samým a všetok okolitý ruch akoby na moment prestal existovať..

Prečo neokúsiť Madrid iný, pokojný, skrotený v rukách prírodných síl namiesto zbesilých davov ?

Hovorí sa, že západy slnka v Madride korunujú rebríčky európskych metropolitných západov slnka a berúc do úvahy takmer vždy jasnú oblohu a veľkolepé budovy, nečudo.

V tomto článku vám predstavím 10 miest, na ktorých si môžte užiť najkrajšie západy slnka, od klasických námestí a parkov v centre, až po mnohým neznáme zákutia Madridu.

Kráľovský palác

Jedno z turistami najnavštevovanejších miest Madridu je viac ako len ikonická budova. Tiež sa pýši prekrásnymi západmi slnka. Odporúčam pozorovať ho z múrika pri vchode do záhrad Sabatini alebo vyjsť na trávnatý kopček medzi Calle de Bailén a Calle Factor.

Templo de Debod 

Západ slnka pri chráme uctievajúcom boha Slnk. Viete si predstaviť lepšiu kombináciu? Okrem perfektného výhľadu na kráľovský palác ktorý sa vám odtiaľto naskytne, si užijete aj perfektný západ slnka, pretože chrám Templo de Debod je orientovaný presne z východu na západ, tak ako to bolo, keď ho starovekí Egypťania postavili. Po jeho presune do Madridu okolo neho navyše vytvorili kanál, ktorý má pripomínať Níl, a pri západe slnka krásne odráža slnečné lúče.

Jazero v parku Retiro

O tomto parku ste už určite počuli. Ale možno ste nevedeli, že aj v ňom nájdete miesto na večernú romantiku…Pri jeho jazere, usadení na schodoch pod pomníkom Alfonsa XIII si vychutnáte slnko zapadajúce poza stromy parku a osvetľujúce jazero s čľapotajúcimi kačkami.

Círculo de Bellas Artes

Z terasy budovy Círculo de Bellas oceníme charakteristický výhľad na centrum mesta. Terasa nachádzajúca sa medzi ulicami Alcalá a Gran Vía nám otvorí pred očami staré mesto, promenády Castellana y Prado, námestie Cibeles, emblematickú budovu Metrópolis a zhon ulice Gran Vía. Budete mať možnosť obdivovať množstvo rôznych symbolov Madridu pri západe slnka, pretože terasa má takmer 360 stupňový výhľad. Jediným háčikom je, že výstup výťahom na terasu stojí 4 €. Na druhej strane otvorená je do noci (aprox 10 AM – 2 AM) každý deň. Za kávu zaplatíte 3 €, za veľké pivo 6 € a za miešaný alkoholický kokteil 10 €. Za 30 € na osobu sa dokonca môžete na tomto magickom mieste aj veľmi kvalitne navečerať. O ďalších terasách, na ktorých sa dá pri západe slnka navečerať, píšem v tomto článku.

circulodebellasartes

Las 7 Tetas

Pomaly ale isto začíname s miestami, ktoré turisti často vôbec nepoznajú a niekedy ani len Madridčania…Tento park, ktorého oficiálny názov je Park Tío Pío sa nachádza v “robotníckej” štvrti Vallecas. Zaujímavú prezývku “sedem pŕs” získal kvôli siedmym vŕškom, ktoré ho tvoria. Mimochodom, tieto vznikli z pôvodnej skládky odpadu, na ktorý bola navezená zemina. Vďaka polohe parku na juhovýchode mesta budete môcť obdivovať ako slnko pomaly klesá a osvetľuje oranžovo-fialovo-červenými farbami celý Madrid, od televíznej veže Pirulí, cez mrakodrapy Madridu, vrátane vyše 200 metrových 4 torres, až po pohorie Guadarrama. Na 7 tetas sa dostanete zo zastávky svetlomodrej linky metra číslo 1 Buenos Aires a potom asi 10 minút pešo hore kopcom.

Faro de Moncloa

V Španielsku sa hovorí “desde Madrid al cielo” (z Madridu do neba). Marketingový tím veže Faro de Moncloa túto vetu použil vo svojom propagačnom videu a má na to plné právo. Zplatíte 3 € a za 50 sekúnd vás presklený výťah vyvezie do výšky 90 metrov, na platformu, z ktorej spoznáte Madrid tak, ako zo žiadneho iného miesta. 360 stupňový výhľad, obrázky a popisky po anglicky a španielsky a akoby nie, sledovanie slnka zapadajúceho za horizont až do posledného momentu. Otvorený od utorka do nedele od 9:30 do 19:30.

Park pri bazilike San Francisco el Grande

Síce v centre mesta, ale nie úplná klasika. Popri katedrále Almudena mnohí bazilike Franciska Veľkého veľkú pozornosť nevenujú. A pritom má perfektnú polohu na to, aby súťažil o titul miesta s najkrajším západom slnka v Madride. Len 10 minút pešo od Kráľovského paláca na juh, na tom istom kopci, ktorý v stredoveku strategicky chránil palác pred útokmi nepriateľov. Výhľadu teda nebránia žiadne budovy a budete si ho môcť užiť posediačky, na jednej z lavičiek parku.

franciscoelgrande

Rieka Manzanares

Práve pod tým kopcom, ktorý chránil kráľovský palác, sa nachádza madridská rieka Manzanares. Jej breh je nielen vynikajúcim miestom na prechádzku, ale aj zaujímavým miestom na sledovanie západu slnka. Môžte začat zo zastávky metra Pirámides a okolo starého štadiónu klubu Atletico de Madrid – Vicente Calderón (kým ho nezbúrajú) nasledovať rieku proti prúdu smerom na sever až po stredoveký most Puente de Segovia. Odtiaľ sa vám naskytne prekrásny výhľad na kráľovský palác a katedráalu Almudena, v pozadí s obloho hýriacou farbami. Ľahnite si na trávu a vychutnajte si túto show všetkými piatimi zmyslami. A prečo potom nezájsť na tapas do baru Esquina de Eusebio, ktorý som odporučila v článku “10 najlepších tapas barov”?

manzanares

Paracuellos de Jarama

Pravdepodobne najalternatívnejšie miesto na sledovanie západu slnka. Určite aj preto, že sa nenachádza priamo v Madride, ale v dedine Paracuellos de Jarama na východ od letiska. A práve preto je toto miesto také originálne a nemohla som ho zo zoznamu vynechať. Sledovať, ako lietadlá štartujú, dvíhajú sa k oranžovo zafarbenej oblohe, s Madridským skyline v pozadí, je nezabudnuteľný zážitok. Ak budete mať auto, zastavte sa v Paracuellos a spýtajte sa na ulici na “mirador” alebo to zadajte do google maps. Budete očarení.

paracuellos

Park Dehesa de la Villa

Veľmi alternatívne…Aj mne samej trvalo 2 roky, kým som toto miesto objavila. Alebo lepšie povedané, kým ma tam priateľ vzal 🙂 Park Dehesa de la Villa sa nachádza na sever od hlavného univerzitného kampusu v Madride nazývaného Ciudad Universitaria. Napriek tomu, že je mimo centra, stojí zato ho navštíviť. Nie je upravený a teda budete mať možnosť spoznať madridskú flóru a faunu bez filtrov. Viac ako 70 druhov vtákov tu má svoje útočište. Z vyhliadkovej platformy si navyše užijete západ slnka ďaleko od davov turistov a Madridčanov. Zadajte do Googlu “Cerro de los Locos” a nechajte sa očariť. Dostanete sa tam zo zastávky Franco Rodriguez oranžovej linky číslo 7 a potom 20 minút pešo naprieč parkom, alebo zo zastávky Moncloa na zastávku Paraninfo – Informática autobusom G a potom 10 minút pešo naprieč parkom.

Puesta-de-sol-en-la-Dehesa-de-la-Villa
Categories: romantika

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: