Ľudia si častokrát myslia, že dovolenka vo veľkomeste je pre deti nezaujímavá. Určite sú vám známe výkriky “Nevláááádzem” alebo “Ako dlho ešteeee?” keď vy nadšene objavujete zákutia nového mesta. Keď som bola malá, historické pamiatky mi nič nehovorili a predpokladám, že vašim deťom tiež nie. Chodiť hore dole ulicami Madridu asi pre nich lákavé nebude . Preto mám pre vás zopár tipov na aktivity pre celú rodinu. Dokážem vám, že Madrid je mesto, ktoré si užijete, aj keď ho navštívite s deťmi.

Člnkovanie v parku Retiro

Park Retiro je jeden z najkrajších madridských parkov. Navyše, nachádza sa priamo v centre, takže neexistujú výhovorky, aby ste ho nezaradili do vášho plánu počas pobytu v Madride. Nielen, že si oddýchnete, ale vaše deti si ho užijú tiež! Nachádza sa tu niekoľko detských ihrísk a na obrovskom umelom jazere v sa dajú prenajať člnky.

Koľko stojí člnkovanie ?

Počas pracovných dní je cena za loďku na 45 minút 6€, zatiaľčo cez víkendy zaplatíte 8€. Do loďky sa zmestia celkom 4 ľudia.

Kedy je požičovňa otvorená?

Počas pracovných dní od 10:00 ráno do 8:30 večer a cez víkendy do 6:30.

Ako sa dostanete do parku Retiro?

Ku jazeru je to najbližšie zo zastávky Retiro na červenej linke metra číslo 2. Do parku Retiro sa však ľahko dostanete aj peši z námestia Sol v strede Madridu. K monumentálnej bráne Puerta de Alcalá, ktorá je pri jednom z hlavných vstupov do parku Retiro je to pešo asi 20 minút priamo po ulici Alcalá. Po ceste navyše uvidíte krásne budovy, napríklad nedávno zrekunštrovaný hotel Four Seasons, budovu Metropolis, madridskú radnicu Palacio de Comunicaciones, Cervantov inštitút, národnú banku a tiež fontánu Cibeles. Člnkovanie v Retire teda môžete ponúknuť ako odmenu za to, že vaše deti s vami prejdú kúsok centra Madridu.

Národné múzeum prírodných vied: Madrid so zvedavými deťmi

kostra dinosaura v múzeu prírodovedných vied

Ak vaše deti poznajú názvy všetkých dinosaurov naspamäť odpredu dozadu, určite sa potešia keď s nimi počas vašej dovolenky v Madride navštívite múzeum prírodných vied. Viac ako 6 miliónov exemplárov je rozdelených do kategórii ako paleontológia alebo ľudská evolúcia. V sekcii Stredozemného mora nájdete 5 metrového obrovského kalamára a už vo vestibule vás bude čakať africký slon. Viete si predstaviť obdiv v očiach vašich detí keď sa priblížia k 20 metrovej kostre veľryby? Ak počas vašej dovolenky navštívite múzeum prírodných vied, Madrid si užijete aj s deťmi.

Koľko stojí vstup do múzea ?

Lístok pre dospelého stojí 7 € a pre deti do 16 rokov 3 €. Múzeum prírodných vied navyše periodicky mení dočasné expozície. Aktuálne je prístupná dočasná expozícia týkajúca sa Oceánov, ktorá pre dospelých stojí dodatočných 3,50 € a pre deti 2,50 €.

Ako sa dostanete do prírodovedního múzea?

Od zástavky metra Gregorio Maraňón na ulici Paseo de la Castellana je to len zopár metrov do múzea prírodných vied. Môžte tam prísť oranžovou linkou číslo 7 alebo tmavomodrou 10-kou.

Kedy je otvorené?

Od utorka do piatka medzi 10 a 17 hodinou a cez víkendy a štátne sviatky od 10 do 20. V auguste zatvárajú už o 16.  Ak si  chcete prd návštevou časy potvrdiť, napíšte mi 🙂 Konkrétne informácie nájdete aj na oficiálnej stránke múzea prírodných vied.

ZOO: Madrid s deťmi čo majú radi zvieratá

Ak ste sa rozhodli navštíviť Madrid s deťmi, porozmýšľajte o madridskej ZOO. Na rozlohe 20 hektárov nájdete vyše 500 druhov zvierat z celého sveta! Madridská Zoo je totižto rozdelená podľa kontinentov. V Afrike nájdete napríklad žirafy, šimpazy, ťavy a zebry, v Ázii bengálskeho bieleho tigra, malayského tapíra, pandy, ázijského slona a levy. Súčasťou ZOO v Madride je dokonca aj 2000 metrov štvorcových veľké akvárium. Prejdite 18 metrovým tunelom a pozorujte žraloky a korytnačky zblízka. Nájdete tu aj morské koníky a vyše 200 druhov rýb. V delfináriu alebo vo voliére si užijete nezameniteľné shows týchto zaujímavých zvierat. V pavilóne Misteriózna príroda sa oboznámite s plazmi a obojživelníkmi.   

žirafa v zoologickej záhrade v Madride

Koľko stojí vstup do ZOO v Madride?

Ak si lístky do ZOO v Madride kúpite vopred cez internet, vyjdu vás lacnejšie. Dospelý zaplatí okolo 22 € a deti do 8 rokov okolo 18 €. Online si dokonca môžete kúpiť rodinné lístky s obedovým menu v reštaurácii Zoo.

Ako sa dostanete do ZOO ?

Ak si návštevu ZOO chcete spojiť s ďalšou madridskou atrakciou, využite lanovku Teleférico. Môžete sa ňou zviesť ponad rieku Manzanares a potom kráčať naprieč lesoparkom Casa de Campo a dýchať čerstvý vzduch cca 25 minút. Ak sa chcete do ZOO v Madride dostať priamo, na nastúpte na autobus číslo 33, ktorý som spomínala v článku o doprave v Madride. Ak preferujete metro, vystúpte na zastávke Batán, asi 15 minút pešo od ZOO.

Kedy je ZOO otvorená?

Zoo je otvorená celý rok, od 11 do 17:30 minimálne. Cez víkendy otvárajú o pol hodinku skôr a zatvárajú o pol hodinku neskôr. Na jar a v lete sú otváracie hodiny predĺžené ešte viac. Ak máte akékoľvek otázky, napíšte mi 🙂

Lanovka Teleferico: Madrid s deťmi z výšky

madridská lanovka teleferico

Lanovka Teleferico jazdí v Madride od roku 1969. Odvtedy prepravila vyše 8 miliónov pasažierov. Spája centrum mesta s obrovským parkom, alebo lepšie povedané lesoparkom Casa de Campo.

Za 11 minút jazdy vo výške 40 metrov nad zemou uvidíte s vašimi deťmi celý Madrid. Na Kráľovský palác, výškové budovy na Plaza España a Gran Vií, rieku Manzanares, veže Faro de Moncloa a Pirulí ale aj vyše 200 metrové mrakodrapy 4 torres budete mať výhľad z úplne inej perspektívy. Kabíny sú prikryté, takže žiadne počasie nezabráni aby ste si tento výnimočný výhľad užili.

Finálna zastávka sa nachádza 16 minút pešo od Lunaparku a 26 minút od ZOO , takže výlet lanovkou si môžete spojiť s ich návštevou. V parku Casa de Campo sa nachádza aj jazero kde sa dá prenajať loďka a člnkovať. Ak si kúpite jednosmerný lístok na lanovku, môžete stráviť príjemné popoludnie a naspäť ísť metrom.

Kde nasadnúť na lanovku?

Lanovka Teleferico má nástupište v západnom parku, teda v Parque del Oeste. Je to len 7 minút chôdze od zastávky metra Argüelles, alebo 10 minút z námestia Plaza de España.

Koľko stojí vstup na lanovku?

Cena za jednosmerný lístok je 4,50 € a za obojsmerný lístok 6 €.
Deti do 4 rokov sa môžu zviesť zadarmo! 🙂 Pre deti do 12 rokov a seniorov nad 65 rokov stojí jednosmerný lístok 4 € a obojsmerný 5 €.

Kedy je lanovka otvorená?

Lanovka Teleferico zvykne byť otvorená cez víkendy počas celého roka. Na jar a v lete aj počas pracovných dní. Otváracie hodiny sa pohybujú medzi 11 a 21, ale záleží od obdobia aj konkrétneho dňa. Keď sa bude blížiť dátum vašej návštevy Madridu, napíšte mi a ja vám to vyzistím 🙂 Alebo si to preverte na oficiálnej stránke lanovky.

Lunapark: zábava v Madride s deťmi

Ukážte mi prstom jedno dieťa, ktoré nemiluje kolotoče. Na Slovensku si ich ale užije asi len v špeciálnych dátumoch, keď do vášho mesta príde jarmok. Zopár mickey mousových kabínok ktoré chodia dokola, autíčka na elektrických drátoch, možno nejaké tie lanovkové sedačky.
Keď sa rozhodnete navštíviť Madrid s deťmi, lunapark si určite užije celá rodina. Má rozlohu 20 hektárov a pre deti predstavuje nekončiacu zábavu! Jeho obrovská horská dráha je vidieť z parku pri egyptskom chráme Templo de Debod, od Katedrály svätej Almudeny alebo z Parque del Oeste na západnom kraji centra Madridu. Vyše 30 atrakcií je v lunaparku v Madride rozdelených do niekoľkých zón a v každej z nich nájdete aj reštauráciu. Po parku sa prechádzajú aj SpongeBob a jeho kamaráti, takže o fotky máte postarané 🙂

Koľko stojí lunapark v Madride?

Lístky do madridského lunaparku si môžete kúpiť na internete cez oficiálnu stránku alebo priamo na mieste. Ceny začínajú od 20 € a závisia od obdobia a špeciálnych ponúk.

Ako sa dostať do lunaparku?

Ak pôjdete z centra, odporúčam vám nastúpiť na Plaza de Espaňa na tmavomodrú linku metra číslo 10 a vystúpiť na zastávke Batán. Odtiať budete musieť kráčať 8 minút ku bráne Lunaparku. Ďalšou možnosťou je v parku Parque de Oeste nastúpiť na lanovku Teleférico a z konečnej zastávky v Casa de Campo kráčať 16 minút.

Kedy je lunapark v Madride otvorený?

Lunapark je otvorený celý rok, cez zimné víkendy od 12 do 19 a od marca do 21. V máji začínajú otvárať aj dni počas pracovného týždňa a v soboty predlžovať otváracie hodiny až do 22. Počas letných prázdnin v júli a auguste je lunapark otvorený všetky dni v týždni, od 12 do polnoci. Alebo ak si nie ste istí, napíšte mi 🙂

Madridské planetárium

Aj vy ste od vašej ratolesti už niekedy počuli vetu “Keď budem veľký, chcem byť astronautom”? V tom prípade je návšteva madridského planetária vynikajúci nápad, ktorý vašich malých zvedavcov určite poteší. Madridské planetárium ponúka interaktívne expozície, audiovizuálne projekcie a dokonca aj interaktívne dielne pre deti. V planetáriu budú vaše deti môcť pomocou teleskopu vystopovať rôzne hviezdy alebo sa prostredníctvom hier naučiť ako “Slnko putuje po vesmíre”.

Koľko vás planetárium bude stáť?

Madridské planetárium ponúka prehliadku audiovizuálnych expozícii zadarmo. Ak si budete chcieť pozrieť aj nejakú projekciu, ako dospelý zaplatíte 3,60 € a pre deti a dôchodcov je cena len 1,65 €. Madrid s deťmi teda vôbec nemusí byť drahý.

Ako sa tam dostanete?

Do madridského planetária sa dostanete len po pár minútach chôdze zo zastávky “Arganzuela-planetario”. Táto zastávka sa nachádza na šedej linke metra číslo 6. Ak neviete, ako metro v Madride funguje alebo aký cestovný lístok potrebujete, ak chcete Madrid navštíviť s deťmi, prečítajte si článok doprava v Madride. Nájdete v ňom aj plánik metra na stiahnutie.

Kedy môžete ísť do planetária?

Tento plán v Madride s deťmi si môžete užiť ktorýkoľvek deň okrem pondelka. Od utorka do piatku je madridské planetarium otvorené od 17 do 19:45. Cez víkendy a štátne sviatky doobeda medzi 11:00 a 13:45 a poobede medzi 17:00 a 20:45. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke planetária.

Múzeum voskových figurín v Madride

Aj váš syn hovorí že keď vyrastie chce byť Spiderman? Aj vaša dcéra je platonicky zamilovaná do Ronalda? Ak áno, múzeum voskových figurín je ideálny plán ak si chcete užiť Madrid s deťmi! Je rozdelené na sekcie ako napríklad šport, showbusiness, história alebo umenie. Medzi športovcami nájdete rôznych španielskych futbalistov, tenistu Rafa Nadala a motorkára Marca Marqueza. V časti venovanej histórii sa zoznámite so súčasným kráľom Filipom VI. alebo s preslávenými katolíckymi kráľmi Izabelou a Fernandom. Medzi umelcami je napríklad Miguel de Cervantes a Picasso.

Koľko vás múzeum voskových figurín bude stáť?

Jednotlivé lístky sa dajú za rovnakú cenu kúpiť buď cez internet alebo priamo pri vstupe do múzea. Pre dospelého stojí vstup 19 €, a pre deti do 12 rokov a seniorov starších ako 65 rokov 12 €. Ak ste dvaja dospelí a kúpite si lístky minimálne 24 hodín vopred cez internet, výjdu vás 8 € lacnejšie. Ak ste dvaja dospelí a dve deti (od 4 do 12 rokov), vyjdu vás cez internet o 17 € lacenejšie.

Ako sa dostanete do múzea?

Múzeum voskových figurín v Madride sa nachádza na adrese Paseo de Recoletos, 41, priamo pri zastávke metra Colón. Jazdí tam hnedá linka číslo 4. Ak je vaše ubytovanie vo štvrti Salamanca alebo Chueca, dostanete sa tam pokojne aj peši.

Kedy tam môžete ísť?

Múzeum voskových figurín v Madride je otvorené od pondelka do piatka medzi 10 a 14:30 a potom od 16:30 do 20:30. Cez víkendy a štátne sviatky je otvorené od 10 do 20:30. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke múzea.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *