Naučiť sa po Španielsky vám môže otvoriť mnohé brány. Španielčina je totižto materinským jazykom viac ako 400 miliónov ľudí. Je tak druhým najpoužívanejším materinským jazykom na svete! Okrem Španielska sa ňou rozpráva vo väčšine Južnej a Latinskej Ameriky a je oficiálnou rečou v 20-tich krajinách sveta. Hoci sa Španielčina považuje za relatívne ľahký cudzí jazyk, musíte sa jej pravidelne a vytrvalo venovať. V tomto článku píšem o tom, ako som sa naučila plynulo hovoriť po Španielsky za 2 roky. Prinášam vám niekoľko tipov a techník, ktoré považujem za kľúčové pri získavaní komunikačných zručností v akomkoľvek cudzom jazyku. Ideme nato?

Španielčina – láska na prvý pohľad

Môj prvý kontakt so španielčinou bol v lete v roku 2009. Paradoxne, v anglickom Brightone, kam som sa vybrala s kamarátkou Lenkou na 3-týždňový kurz angličtiny. Mala som 17 rokov a túžbu dobyť svet. Bol to prvý výlet do zahraničia na vlastnú päsť a preto sme si to užívali naplno. Každý deň 5 hodín angličtiny, potom objavovanie mesta a okolia a každý večer párty. Na jednej z nich sme spoznali aj skupinu Španielov. Ich temperament, spôsob komunikácie, obliekania sa, ale najmä zvučnosť ich jazyka ma očarili. Počas kurzu v Brightone som sa naučila len “Hola, como estas?” a “Yo soy Alexandra”, ale odvtedy sa mi tento južanský jazyk a kultúra nedostali z hlavy. Čakal ma ale maturitný ročník a prijímačky na vysokú školu, takže španielčina musela ostať na druhej koľaji. Jedno mi však bolo jasné. Nasledujúce leto strávim v Španielsku. Chcem sa naučiť po Španielsky!

naučiť sa po španielsky je najlepšie so španielmi
V Brightone sme sa skamarátili so skupinkou Španielov

Leto na Gran Canarii s ušami a očami otvorenými dokorán

Prihlásila som sa na animátorsky casting a prázdniny po maturitách odišla cez agentúru Prosftaff pracovať na Gran Canariu. Po španielsky som nevedela ani ceknúť, ale po hoteli sa prechádzala s očami a ušami otvorenými dokorán a voľný čas trávila na pláži so slovníkom, podčiarkujúc a vypisujúc si užitočné slovíčka. “PELIGRO, suelo mojado”, videla som na tabuľke, ktorá značila čerstvo umytú dlážku v hoteli a kým som došla do Miniclubu, za ktorý som bola zodpovedná, toto spojenie sa mi vrylo do pamäte. Učiť sa Španielčinu, alebo akýkoľvek cudzí jazyk z kontextu sa mi overilo ako jedna z najlepších technik. Preto ju používame na našich hodinách španielčiny, ktoré ponúkame pod značkou Tu amigo español. Ďalšia dôležitá vec je nebáť sa a rozprávať. Dodnes si pamätám, ako som v Miniclube entuziasticky vravela španielčatám  “Tu correr ahora”, teda s nulovou gramatikou, že majú bežať. Na konci leta, po ceste domov na Slovensko, som sa zastavila na pár dní v Madride navštíviť jedného zo Španielov, ktorých som spoznala v Brightone. Luis ma zobral na “cañas con tapas” a ukázal mi najkrajšie pamiatky Madridu ako Puerta del Sol, Námestie Cibeles alebo Plaza Mayor. 

animovanie v hoteli Buenaventura na Gran Canarii
Práca animátora v hoteli Buenaventura na Gran Canarii

Súkromné hodiny s Ekvádorčankou mi nestačili

Prázdniny sa skončili a ja som nastupovala do prvého ročníka psychológie. Cieľ naučiť sa po španielsky som už ale nemienila nechať bokom. Moja sesternica začala chodiť na individuálne hodiny so Slovenkou, ktorá žila 10 rokov v Ekvádore a ja som sa k nej pridala. Stretávali sme sa dva-krát týždenne a postupne preberali gramatiku z knižky Španielčina pre samoukov. To mi ale nestačilo. Vo voľnom čase som počúvala španielske pesničky, pozerala španielske filmy a spájala obrázky so slovami v programe Rosetta Stone (niečo ako dnešné aplikácie Duolingo, Babbel alebo Memrise). Byť obklopený jazykom je priam nevyhnutné, ak sa chcete zlepšovať. Vypracovávanie cvičení a memorizovanie slovíčok je dôležité, ale ešte dôležitejšie je byť s jazykom v neustálom kontakte. Odporúčam vám preto pozerať tieto španielske seriály, aj keď na začiatku možno s titulkami.

Intenzívny kurz v Malage a možnosť využiť španielčinu v praxi

Preto mi bolo jasné, že ďalšie leto chcem opäť stráviť v Španielsku. Bol rok 2010 a ekonomická kríza, ktorá zasiahla Španielsko viac, ako ostatné krajiny v Európe, v plnom prúde. Zohnať prácu v hoteli bolo ťažké a preto som opäť presvedčila rodičov, aby investovali do môjho vzdelávania a podporili ma v mojom sne naučiť sa po španielsky. Našla som intenzívny kurz v jazykovej škole Instituto Picasso v Malage a koncom júna tam odišla s bývalým priateľom na 3 týždne. Andalúzsky prízvuk domácich učiteľov mi dal síce na začiatku zabrať, ale po týždni som už komunikovala jedna radosť. Pýtala som si ovocie a zeleninu v zelovoci, vyjednávala so sekuriťákmi pri vstupe na diskotéky a objednávala lístky na autobus na rôzne výlety, ktoré sme podnikli. Vedela som, že som na dobrej ceste a nemôžem prestať.

počas intenzivneho kurzu španielčiny v Malage som bola na výlete v Granade
Z Malagy sme sa boli pozrieť aj v Granade a navštívili Alhambru

Keď sa chceš naučiť po Španielsky, musíš rozprávať

Preto som sa v druhom ročníku naplno zapojila do dobrovoľníckej organizácie ESN, ktorá pomáha Erasmus študentom s adaptáciou na novú kultúru. Prihlásila som sa ako “buddy”, (kamarát) troch Španielok, ktoré do Bratislavy prišli z Viga v Galícii. Preberať gramatiku som už nechcela. V tomto štádiu bolo pre môj pokrok oveľa dôležitejšie používať španielčinu v praxi. Ak nebudete rozprávať, v určitej fáze začnete stagnovať. Preto som takmer všetok voľný čas trávila s Monicou, Annou, Shere a mnohými ďalšími Španielmi, ktorí do Bratislavy prišli na výmenný pobyt. Zakaždým, keď som sa s niektorým z nich začala rozprávať po španielsky, dostala som pozitívny feedback. “Que bien hablas!” (ako dobre rozprávaš) , hovorili mi. Samozrejme, že moja španielčina nebola ani zďaleka perfektná, ale ich podporné slová ma motivovali pokračovať a rozprávať, aj keď nie vždy gramaticky správne. Preto je neustále povzbudzovanie niečím, čím sa Tu amigo español charakterizuje. Opravíme ťa, ale vždy berúc do úvahy tvoju úroveň. Uvidíš, že vytvárať vety je možné aj s minimálnou slovnou zásobou a že nie je nič lepšie ako pocit, že rozprávaš. Preto je konverzácia základom našich online hodín španielčiny.

naučiť sa po španielsky sa dá aj vo vlastnom meste - so zahraničnými študentami

Keď rozumieš Dominikáncom, vieš, že vieš po Španielsky

Nasledujúce leto som opäť strávila v Španielsku. Tentokrát na baleárskom ostrove Mallorca, kam som znova išla pracovať ako animátorka v hoteli. Vďaka tomu, že obaja moji kolegovia boli Dominikánci, naďalej som mala možnosť zlepšovať si španielčinu. Zvyknúť si na karibský prízvuk a šialene rýchle tempo reči ľahké nebolo, ale kto povedal, že naučiť sa nový jazyk je gombička? Po dvoch mesiacoch už som komunikovala úplne plynule. Vo voľnom čase medzi šichtami som na hotelovej izbe pozerala španielsky seriál AIDA a nevedela sa vynasmiať.

Koncom júna bol hotel plný čerstvých maturantov, ktorí tam prišli osláviť dokončenie strednej školy. Počas “PR večerov” som sa rozprávala najmä s nimi. V júli sa ale hotel vyprázdnil a ja som častokrát nemala čo robiť. Navyše, s kolegami som si úplne nesadla a mimo hotela kamarátov nenašla. A tak som koncom júla dala výpoveď. V tom čase som sa už pravidelne stretávala s Madridčanom Luisom a ten mi navrhol, aby som zvyšok leta prišla stráviť s ním do Madridu. Vraj majú aj prírodu, hovoril mi 🙂  Pozvanie som prijala a absolvovala veľmi príjemný trojtýždňový intenzívny kruz 😛 Naučil ma okrem iného aj výrazy ako „Está cayendo la del pulpo“. Tak schválne, či nájdete, čo to znamená…

najviac som sa po španielsky naučila s mojim priateľom Luisom
S Luisom pri jazere v lesoparku Casa de Campo v Madride

Nech si kde si, nestrácaj kontakt so španielčinou

Tretí, bakalársky ročník univerzity, som odišla na Erasmus do Porta. Existovala aj možnosť študovať psychológiu v španielskej Almerii, ale keďže som sa chcela naučiť nový jazyk, voľba padla na Portugalsko. Popri prednáškach v portugalčine som ale nestrácala kontakt so španielčinou. Skamarátila som sa so skupinkou Španielov (v zahraničí sa zväčša zgrupujú so svojimi krajanmi) a mohla naďalej zlepšovať svoje komunikačné schopnosti. Po návrate na Slovensko ma čakali štátnice, stáž na oddelení HR a potrebovala som si trošku privyrobiť. Vrátila som sa do jazykovej školy Topenglish, kde som už aj počas druhého ročníka učila angličtinu Callanovou metódou. Otázka – odpoveď. Práve takto sa človek z mojej skúsenosti na začiatku učí nový jazyk najrýchlejšie. Treba zabudnúť na prekladanie slovíčka po slovíčku a reagovať na otázky opakovaním rovnakých slov a prispôsobovaním vetnej štruktúry. 

Ako som sa dostala do Madridu a prečo som tu ostala?

Po získaní bakalárskeho titulu som mala veľké plány. Získať prax na HR v Anglicku, titul Cambridge Advanced English a o rok neskôr ísť študovať medzinárodný master v organizačnej psychológii do Valencie. Prvú časť plánu som naplnila medzi septembrom a Vianocami v roku 2013, ale do začiatku medzinárodného magistra chýbalo 8 mesiacov. Rozmýšľala som, že stráviť tento čas ako recepčná v hosteli alebo učením angličtiny v Madride by vôbec nebolo zlé. Hrdosť mi ale nedovolila byť tou, ktorá to navrhne Luisovi. Stretávali sme sa na diaľku už 2 roky, ale stále som celkom nevedela na čom som. Keď sa ma teda spýtal, či sa nechcem po stáži prisťahovať za ním do Madridu, neváhala som ani sekundu. V januári 2014 som s veľkým kufrom a ešte väčším množstvom pocitov a otázok v hlave nastupovala do lietadla smerom do Madridu. Na medzinárodný master ma o pár mesiacov neskôr síce prijali, ale bez štipendia na životné náklady. Vtedy som už mala prácu v mojom obore, na oddelení HR vo veľkej firme, žila s človekom, ktorého milujem a v meste, ktoré ma očarilo. A preto som po šiestich rokoch stále tu, v Madride! Veci sa menia a ja už nerobím výberové procesy a personálny manažment, ale manažujem svoj vlastný projekt ako sprievodkyňa v Madride. 

Klientom vysvetľujem na makete pri Opere, kadiaľ viedli múry okolo Madridu

Teraz mi ale uzatvorený medzinárodný priestor vykonávať to, čomu sa venujem posledné 3 roky, nedovoľuje. Vytvorili sme preto s Luisom nový projekt. Začali sme učiť španielčinu pod značkou Tu amigo Español. Obaja máme skúsenosti vo vzdelávaní, lingvistika nás baví a kontakt s ľuďmi si naozaj užívame. Chceme pomôcť všetkým tým, ktorých španielčina zaujala a chcú začať od nuly, ale aj tým, ktorí sa jej už určité obdobie venujú, ale doterajšie spôsoby učenia im nefungujú. Už máme 5 klientov, ktorí sa z hodiny na hodinu zlepšujú v komunikácii! Chceš sa aj ty naučiť plynule komunikovať po Španielsky? Nie je nič lepšie ako individuálne konverzačné hodiny! Ja som mala šťastie, že som sa tento krásny južanský jazyk učila v období, kedy som mohla v Španielsku tráviť celé mesiace. Viem, že túto možnosť človek ale nemá vždy. Určite však poznáte príslovie  “Keď nepríde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hore.” Takže keď nemôžeš prísť ty do Španielska, príde Španielsko k tebe. Tu amigo Español s radosťou príde k tebe domov cez Skype a naučí ťa po Španielsky. Ak máš akékoľvek otázky, neváhaj a ozvi sa nám.

Categories: španielčina

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *