Ako prebieha Veľká noc v Španielsku? Ako ju Španieli oslavujú a ako trávia voľno? Aké sú typické veľkonočné jedlá a tradície?

Veľká noc (alebo po španielsky Semana SantaSvätý týždeň) sa v Španielsku spája s veľkými cirkevnými oslavami, ktoré zväčša začínajú na Kvetnú nedeľu – Domingo de Ramos a končia Veľkonočnou nedeľou – Domingo de Pascua.

Štátne sviatky nie sú v Španielsku jednotné. Väčšina regiónov má sviatok vo štvrtok a v piatok (Comunidad de Madrid, Andalúzia, Galícia…), niektoré v piatok a v pondelok (Katalánsko, Comunidad Valenciana, Baleárske ostrovy). Dokonca aj školské prázdniny sa v jednotlivých regiónoch trochu líšia. Napríklad žiaci v Madride majú tento rok voľno od 3. až do 11. apríla.

Mnohí Španieli využívajú veľkonočné prázdniny na cestovanie či návštevu blízkych. Často idú na pobrežie či na ostrovy, kde sa teploty v tomto období blížia k 30 stupňom. V španielskych horách sa ale ešte nachádzajú posledné zvyšky snehu, a tak Veľkú noc mnohí využijú na lyžovačku. Alex sa pred dvoma rokmi lyžovala pri Navacerrade, 60 km od Madridu. Bara zase strávila minuloročnú Veľkú noc na Malorke.

Šibačka, veľa vody, tradičné občerstvenie, vajíčka a sladkosti pre chlapcov, ktorí prídu na návštevu… Nič také v Španielsku nehľadajte!

Ako sa oslavuje Veľká noc v Španielsku?

Veľká noc je v Španielsku reprezentovaná najmä katolíckymi tradíciami.

Oslavy Veľkej noci sa v Španielsku datujú do 16. storočia, kedy sa katolícka cirkev rozhodla prezentovať príbeh Kristovej smrti a zmŕtvychvstania takým spôsobom, aby mu porozumel skutočne každý. Odvtedy je tento príbeh znázorňovaný prostredníctvom procesií priamo v uliciach.

Vo všetkých mestách a dedinách sa organizujú procesie, ktorých sa zúčastnia desiatky, niekedy až stovky dobrovoľníkov. Dobrovoľníci procesiu nacvičujú dlho pred samotnou Veľkou nocou. Bara takýto nácvik tento rok zažila v meste Talavera de la Reina už začiatkom februára. Mnohým dobrovoľníkom dokonca za účasť na procesii platia. So sochou Ježiša Krista na ramenách pochodujú cez celé mesto. V Madride ich môžete vidieť na uliciach Paseo del Prado, Calle Alcalá alebo na námestí Plaza Mayor.

zdroj: Pixabay

Veľká Noc v Madride býva sprevádzaná hudbou. Významné kostoly, akými sú Bazilika svätého Michala alebo Farnosť svätého kríža otvoria svoje brány pre široké publikum, ktoré si zadarmo môže užiť živé koncerty cirkevnej hudby.

Aké sú zaujímavé tradície v rôznych kútoch Španielska?

Domingo de Ramos

Kvetná nedeľaDomingo de Ramos je podľa katolíckej tradície deň, kedy Ježiš prišiel do Jeruzalemu. Ak ste niekedy boli v tento deň v Španielsku, určite ste si na uliciach všimli ľudí s vetvičkami olivovníkov. Nesú ich do kostola na omšu, pretože veria, že vďaka tomu budú požehnaní. Taktiež je zvykom obliecť si prvýkrát nejaké nové oblečenie, aby mal človek po zvyšok roka šťastie.

Najzaujímavejšiu Kvetnú nedeľu zažijete v meste Elche. Každoročne sa tu koná sprievod Las Palmas, počas ktorého 54 nosičov nesie sochu Ježiša sediaceho na somárovi a vstupujúceho do Jeruzalemu v obklopení tisícov ľudí s palmovými listami v rukách. Táto ceremónia je od roku 1997 zapísaná ako Fiesta de Interés Turístico Internacional – teda ako slávnosť medzinárodného turistického významu.

zdroj: Pixabay

Procesie v Seville či v Zamore

Veľka noc v Seville je nezabudnuteľným zážitkom. Vážnosť a oddanosť, ktoré je cítiť počas procesií, očaria každého, kto sa na nich zúčastní. Jedna z najkrajších a najpopulárnejších procesií sa koná v piatok nadránom a volá sa El Gran Poder, teda veľká moc. Katolícky spolok, ktorý ju organizuje má 2 400 dobrovoľníkov a je najväčším a najstarším v Španielsku.

Ak ste niekedy videli veľkonočnú procesiu v meste Zamora či Valladolid, možno ste sa najprv trochu vydesili. Ľudia oblečení v čudných kapucniach, všadeprítomné ticho či zvuk bubnov.

El capirote je špicatá čiapka a odev, ktorí si obliekajú Španieli počas veľkonočných procesií. Mnoho ľudí si ich mýli s oblečením členov Ku Klux Klanu, avšak v skutočnosti s nimi nemajú nič spoločné. Tento odev totiž pochádza z obdobia inkvizície. Odsúdení inkvizičným súdom museli nosiť tento špeciálny odev ako symbol hanby. Sevilské bratstvá prijali tieto kapucne v 17. storočí ako súčasť svojho odevu a symbol pokánia. Odtiaľ sa postupne rozšírili do celého Španielska.

Veľkonočná sobota vo Valencii

Veľká noc v Španielsku sa oslavuje naozaj mnohými spôsobmi. Zaujímavý je napríklad zvyk trenca perols vo Valencii. Ak by ste sa tam nachádzali počas Veľkej noci, dávajte si pozor na hlavu. V sobotu o polnoci totiž ľudia vyhadzujú starý riad a vylievajú vodu z okien a balkónov. Tento netradičný zvyk symbolizuje vzkriesenie Krista.

Kuriózna Veľká noc v Španielsku

Procesie opilcov

Procesia v meste Cuenca je úplne iná ako procesie vo zvyšku Španielska. V piatok nadránom sa v tomto mestečku (približne 2 hodiny od Madridu) organizuje procesia, ktorej sa zúčastňuje 99 % opitých Španielov.  Za zvuku bubnov a trúb sa pije likér z Cuency – resolí a časť dobrovoľníkov blokuje procesiu, ktorá nesie Ježiša Krista. Tento zvyk sa snaží symbolizovať výsmech, ktorý musel pretrpieť Ježiš počas jeho cesty na Kalváriu, kde bol ukrižovaný.

Jednou z najkurióznejších procesií v Španielsku je pochovanie Genarína v meste León. Pohanský sprievod organizovaný Bratstvom nášho otca Genarína predstavuje smrť Genara Blanca, známej postavičky mesta León. Genarín obľuboval verejné domy, alkohol a bohémsky život. Ráno na Veľký piatok v roku 1929 Genara prešlo smetiarske auto, keď si uľavoval pri mestskej hradbe.

Po jeho smrti sa skupina priateľov rozhodla pripomenúť si jeho život prostredníctvom hudby a poézie. Chodili po baroch, kde pili pálenku – orujo, spievali a recitovali o ňom básne. V priebehu rokov tak vznikla procesia so sochou Genarína, ktorú každoročne nosia po meste jeho verní fanúšikovia – hoci viac ako procesiu pripomína botellón (spôsob popíjania alkoholu medzi mladými ľuďmi v Španielsku).

Veľká noc v dedinke Verges v Španielsku

V dedinke Verges na severe Španielska, pri meste Girona, sa každý rok na Zelený štvrtok – Jueves Santo koná tzv. tanec smrti. Päť kostier tancuje v rytme bubnov. Dvaja dospelí s kosou a vlajkou a tri deti s popolom na tanieri a hodinami. Tanec symbolizuje všadeprítomnú smrť a nádej kresťanov na večný život.

Veľkonočné oslobodenie väzňov

Ako hovorí Biblia, počas Veľkej noci mal Pontský Pilát vo zvyku oslobodiť jedného odsúdeného. „Barabáša alebo Ježiša Nazaretského,“ kričal. Čo sa stalo s oboma odsúdenými všetci dobre vieme.

Podľa tejto kresťanskej tradície udeľuje španielska vláda každý rok na Veľkú noc milosť niekoľkým väzňom.

Podľa legendy postihla Malagu v roku 1759 morová epidémia, ktorá (rovnako ako v posledných rokoch) spôsobila pozastavenie veľkonočných procesií. Väzni z Malagy však žiadali, aby napriek epidémii mohli urobiť procesiu s obrazom Ježiša na vlastné riziko. Petíciu im zamietli, no väzni sa vzbúrili, dostali sa von a po procesii sa vrátili naspäť do väzenia. Na druhý deň mor zmizol a panovník tento akt vyhodnotil ako zázrak. Odvtedy v Španielsku počas Veľkej noci omilosťujú niekoľkých väzňov.

Čo sa jedáva počas Veľkej noci v Španielsku

Veľká noc v Španielsku sa okrem iného oslavuje aj prostredníctvom gastronómie. Torrija je dezert, ktorý nemôže chýbať na žiadnom veľkonočnom stole. Ide o vyprážaný chlieb v mlieku a vo vajíčku posypaný škoricovým cukrom. Ak prídete do Španielska počas Veľkej noci, neváhajte a ochutnajte! Počas zvyšku roka totiž nájsť torrijas nie je jednoduché.

V Madride však poznáme špeciálne miesto – La Casa de las Torrijas, kde si tento sladký dezert môžete dať celoročne.

Veľká noc v Španielsku je spájaná s dezertom torrijas

Ďalším typickým veľkonočným pečivom je Mona de Pascua. Symbolizuje koniec pôstu, kedy si kresťania mohli opäť dopriať aj nepôstne jedlá. Často sa servíruje s maľovanými či nemaľovanými vajíčkami – podobnými, aké máme na Slovensku.

Toto sú len niektoré z mnohých tradícií, ktoré prináša Veľká noc v Španielsku. Poznáte nejaké iné? Neváhajte a komentujte!


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, vyštudovaná psychologička, ktorá žije v Madride už 9 rokov. V roku 2016 odišla z korporátnej HR práce a začala sa venovať sprevádzaniu. V roku 2017 vytvorila web Madridčanka a pod tlakom pandémie vytvorila s maželom Luisom online školu španielčiny Your Spanish Friend. Má rada šport, španielsky temperament, pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. Je to zvedavec, ktorý sa o Madride stále niečo nové učí.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *