Čaute Slováci a Česi!

Volám sa Alexandra, mám 27 rokov a do Madridu som sa presťahovala kvôli láske 5 rokov dozadu. Upsss, v prvom rade by som sa vám mala ospravedlniť…Často zabúdam, že v našich končinách nie je až také normálne tykať, alebo pozdraviť “čau” niekoho, koho nepoznáme.

Tu v Madride je to úplne bežná vec. Tykajú tu predavačom, nadriadeným a dokonca aj deti svojim učiteľom v škole. Jeden zo zvykov, ktorý mi je veľmi sympatický. Je to ako keby si tu všetci boli bližší…Vôbec nie je zvláštne, ak musíte v rade v mäsiarni čakať, pretože Mária čo stojí pred vami sa sťažuje mäsiarke Ane, že mala ťažký týždeň.

Ďalšia vec, ktorá sa mi na Madride páči je obloha…Áno, počujete správne, obloha. Určite sa pýtate, akože obloha? Veď u nás ju tiež máme! Myslím tým, že v Madride aj počas najhlbších zimných mesiacov svieti slnko a obloha je modrá. Vďaka tomu môže byť v januári cez deň kľudne 15 stupňov nad nulou a západy slnka sú prekrásne. 

Madridčania a Španieli vo všeobecnosti sú veľkými milovníkmi jedla a sociálnych stretnutí. To sa odráža v ich zvyku obedovať s rodinou doma, večerať s kamarátmi tapas na terase v centre a raňajkovať so susedmi v bare pod domom…Vždy keď môžu, jedia vonku…

A pijú pivo! Tapas sa predsa podáva k nejakému nápoju…Nemyslite si však, že všade majú pollitrák. Ak si v Španielsku objednáte pivo, s najväčšou pravdepodobnosťou vám prinesú takzvanú “caña”, 200 ml piva, teda nieže malé ale mikro pivo.  Hlavne, ak zavítate do pravých španielskych barov.  Madridčanka vám ich môže ukázať. 

Rozmanitá kultúrna ponuka je niečím, vďaka čomu sa človek v Madride nikdy nenudí. Len klasických divadiel je tu viac ako 15, ale nájdete všetky typy divadiel, činohra, opera, balet, muzikál…Dokonca aj Micro Teatro, koncept divadelného predstavenia, ktoré trvá menej ako pol hodinu a hrá sa pre menej ako 10 divákov! O kinách a koncertoch už ani nehovorím…

Pre toto všetko som si Madrid zamilovala!

A pre toto všetko vznikla Madridčanka, moje virtuálne JA, ktoré s vami bude zdieľať praktické rady ale aj aktuálne udalosti, konajúce sa v Madride.

Už vyše tri roky pracujem ako sprievodca pre Slovákov a Čechov v tomto meste plnom prekvapení, ale cítim, že je čas posunúť projekt ďalej a predstaviť Madrid všetkým, ktorí sem prichádzajú či už na dovolenku alebo žiť, ale aj tým, ktorí by sa o Madride radi dozvedeli niečo viac z pohodlia domova.