Čaute Slováci a Česi!

Volám sa Alexandra, mám 28 rokov a do Madridu som sa presťahovala kvôli láske pred 6 rokmi.  Môj dôvod bol teda jasný. Aź časom som zistila, čo všetko toto veľkomesto ponúka. Dôvody, prečo navštíviť Madrid sa zhodujú s tým, prečo som si Madrid zamilovala.

Upsss, v prvom rade by som sa vám mala ospravedlniť…Často zabúdam, že v našich končinách nie je až také normálne tykať, alebo pozdraviť “čau” niekoho, koho nepoznáme.

V Madride si ľudia tykajú

Tu v Madride je to úplne bežná vec. Tykajú tu predavačom, nadriadeným a dokonca aj deti svojim učiteľom v škole. Jeden zo zvykov, ktorý mi je veľmi sympatický. Je to ako keby si tu všetci boli bližší. Vôbec nie je zvláštne, ak musíte v rade v mäsiarni čakať, pretože Mária čo stojí pred vami sa sťažuje mäsiarke Ane, že mala ťažký týždeň. Tento neformálny prístup je podľa mňa jedným z dôvodov, prečo navštíviť Madrid môže byť veľmi príjemný zážitok.

Obloha v Madride je prekrásna

Ďalšia vec, ktorá sa mi na Madride páči je obloha. Áno, počujete správne, obloha. Určite sa pýtate, akože obloha? Veď u nás ju tiež máme! Myslím tým, že v Madride aj počas najhlbších zimných mesiacov svieti slnko a obloha je modrá. Vďaka tomu môže byť v januári cez deň kľudne 15 stupňov nad nulou. Ďalším z dôvodov, prečo navštíviť Madrid sú nádherné západy slnka. 

Výhľad na kráľovský palác a katedrálu z parku pri Templo de Debod

Navštív Madrid kvôli jedlu

Jedlo v Madride je súčasťou života. Madridčania a Španieli vo všeobecnosti sú veľkými milovníkmi jedla a sociálnych stretnutí. To sa odráža v ich zvyku obedovať s rodinou doma, večerať s kamarátmi tapas v centre a raňajkovať s  kolegami v bare pod kanceláriou. Vždy keď môžu, jedia vonku.

A pijú pivo! Tapas sa predsa podáva k nejakému nápoju. Nemyslite si však, že všade majú pollitrák. Ak si v Španielsku objednáte pivo, s najväčšou pravdepodobnosťou vám prinesú takzvanú “caña”, 200 ml piva, teda nieže malé ale mikro pivo. Hlavne, ak zavítate do pravých španielskych barov.  Madridčanka vám ich môže ukázať. 

Prečo navštíviť Madrid? Kvôli jedlu

Kultúra je v Madride na každom kroku

Rozmanitá kultúrna ponuka je niečím, vďaka čomu sa človek v Madride nikdy nenudí. Pre milovníkov umenia je kultúra určite dôvodom, prečo sa oplatí navštíviť Madrid. Len klasických divadiel je tu viac ako 15, ale nájdete všetky typy divadiel, od činohry, cez operu, balet, muzikál…Dokonca aj Micro Teatro, koncept divadelného predstavenia, ktoré trvá menej ako pol hodinu a hrá sa pre menej ako 10 divákov! O kinách a koncertoch už ani nehovorím…

Pre toto všetko som si Madrid zamilovala!

A pre toto všetko vznikla Madridčanka. Za 6 rokov života v Madride som sa toho o tomto meste, jeho histórii a o španielskej kultúre naučila toľko , že by bola škoda nezdieľať to s inými. Preto som sa stala sprievodcom. Chcem umožniť Slovákom a Čechom spoznať Madrid taký, aký je. Autentický, tradičný, ale zároveň aj moderný a plný zaujímavostí. A to všetko po slovensky.

Pozri si moju ponuku a ozvi sa 🙂


Avatar

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *