Čaute Slováci a Česi!

Volám sa Alexandra, mám 28 rokov a do Madridu som sa presťahovala kvôli láske pred 6 rokmi.  Môj dôvod bol teda jasný. Aź časom som zistila, čo všetko toto veľkomesto ponúka. Dôvody, prečo navštíviť Madrid sa zhodujú s tým, prečo som si Madrid zamilovala.

Upsss, v prvom rade by som sa vám mala ospravedlniť…Často zabúdam, že v našich končinách nie je až také normálne tykať, alebo pozdraviť “čau” niekoho, koho nepoznáme.

V Madride si ľudia tykajú

Tu v Madride je to úplne bežná vec. Tykajú tu predavačom, nadriadeným a dokonca aj deti svojim učiteľom v škole. Jeden zo zvykov, ktorý mi je veľmi sympatický. Je to ako keby si tu všetci boli bližší. Vôbec nie je zvláštne, ak musíte v rade v mäsiarni čakať, pretože Mária čo stojí pred vami sa sťažuje mäsiarke Ane, že mala ťažký týždeň. Tento neformálny prístup je podľa mňa jedným z dôvodov, prečo navštíviť Madrid môže byť veľmi príjemný zážitok.

Obloha v Madride je prekrásna

Ďalšia vec, ktorá sa mi na Madride páči je obloha. Áno, počujete správne, obloha. Určite sa pýtate, akože obloha? Veď u nás ju tiež máme! Ale nie takú modrú. Madrid je najslnečnejšie európske hlavné mesto. Slnko tu svieti takmer 3000 hodín ročne, alebo inak povedané, v priemere 300 dní v roku. Vďaka tomu sa môže teplota aj v januári cez deň pokojne vyšplhať na 15 stupňov nad nulou. Jasná obloha počas všetkých ročných období prináša nádherné západy slnka a tie sú spolu s príjemnými teplotami ďalším z dôvodov, prečo navštíviť Madrid. 

Výhľad na kráľovský palác a katedrálu z parku pri Templo de Debod

Navštív Madrid kvôli jedlu

Jedlo v Madride je vynikajúce. Cez mäso, morské plody, až po zeleninu. Španieli si totižto zakladajú na vysokej kvalite surovín a jedlo je pre nich súčasťou dennodenného života. Madridčania ho rovnako ako sociálne stretnutia, s ktorými sa častokrát spája, milujú. Dalo by sa povedať, že vo všeobecnosti sú Madridčania hedonisti, ktorý si život užívajú plnými dúškami. To sa odráža v ich zvyku obedovať s rodinou doma, večerať s kamarátmi tapas v centre a raňajkovať s kolegami v bare pod kanceláriou. Vždy keď im to rozpočet a čas dovolia jedia v spoločnosti.

A popíjajú! Väčšinou keď sa stretnú s kamarátmi vyhľadávajú také bary, kde im k nápoju dajú tapas zadarmo a tak zabijú dve muchy jednou ranou. Nemyslite si však, že Španieli pivo pijú z pollitráku. Preferujú takzvané “cañas“, len 200 ml malilinké poháriky, ktorých za večer stiahnu aj 10. Kvôli turistom už v mnohých baroch, najmä v centre Madridu ponúkajú aj pollitráky, ale pravidlom to nie je. Jedným zo spôsobov, ako rozoznať autentický španielsky bar je pozrieť sa na stoly ľudí. Má tam väčšina z nich cañas? Tak bežte dovnútra a užite si tú nenapodobiteľnú atmosféru! Takéto bary sú základom prehiadky Tapas Tour a počas Top prehliadky Madridu si v jednom z nich môžme dať prestávku.

Ak sa chcete o gastronómii v Madride dozvedieť viac, pozrite si gurmánsky cestopis Cestou Necestou, v ktorom vás naučím šúpať krevety, ukážem vám, ako sa chovajú iberské prasiatka, z ktorých sa vyrába vynikajúca sušená šunka jamón, uvaríme si tradičné cocido madrileño a zažijete aj atmosféru v tapas bare.

Prečo navštíviť Madrid? Kvôli jedlu

Madrid je mesto kultúry

V roku 1992 bol Madrid hlavným európskym mestom kultúry a dodnes sa nemá začo hanbiť. Rozmanitá kultúrna ponuka je niečím, vďaka čomu sa človek v Madride nikdy nenudí. Kultúra je jednoznačne jedným z dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť Madrid. Múzea Prado a Reina Sofia lákajú milovníkov výtvarného umenia z celého sveta. Mnohé menšie múzeá ponúkajú vstup zadarmo a alternatívna štvrť Lavapies je plná graffitov. Tí, ktorí rozumejú po španielsky, si môžu ísť pozrieť predstavenie do niektorého zo stovky divadiel. Klasická činohra, opera alebo balet v kráľovskom divadle, muzikály ako napríklad Leví Kráľ, stand-up comedy, improvizácie a dokonca aj Micro Teatro, koncept divadelného predstavenia, ktoré trvá menej ako pol hodinu a hrá sa pre menej ako 10 divákov! Mnohí si pri návšteve Madridu užijú aj flamenko, temperamentný mix hudby, spevu a tanca, ktorý pochádza z juhu Španielska. O kinách, koncertoch a festivaloch už ani nehovorím.

Futbal v Madride je na top úrovni

O Madride sa častokrát hovorí ako o meste futbalu. Pre milióny ľudí z celého sveta je futbal dôvodom, prečo navštíviť Madrid. Hrajú tu predsa také preslávené kluby ako Real Madrid alebo Atlético de Madrid. Vďaka ich účasti na Champions League sme za posledné roky mohli na štadiónoch Santiago Bernabeu a Wanda Metropolitano vidieť tie najlepšie európske tímy. Real a Atleti ale nie sú jediné kluby v Madride. V „Madridskom kraji“ je celkovo až 5 futbalových klubov! Rayo Vallecano v robotníckej štvrti Vallecas na juhovýchode Madridu a Leganés a Getafe v mestách cca 20 km na juh od Madridu. Futbalovú atmosféru v Madride si teda môžete užiť už od pár desiatok eur.

Madrid je najzelenšie mesto Európy

Vo svetovom rebríčku v počte stromov je Madrid na druhom mieste, hneď za Tokiom. V španielskej metropole sa nachádza viac ako 300 000 stromov! Väčšina z nich lemuje chodníky, ale veľa z nich sa nachádza aj v parkoch, ktoré sú rozmiestnené po celom Madride. Len v samotnom Parku Retiro, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta nájdeme viac ako 15 000 stromov. Množstvo zelene a už spomínané slnečné počasie sú dôvodmi, prečo navštíviť Madrid nemusí byť len o naháňaní pamiatok, ale aj o veľmi príjemnom oddychu.

Nakúpiš si originálne kúsky

Milióny turistov ročne priláka do Madridu móda. Toto veľkomesto totižto ponúka nespočetné možnosti.

V zámožnej štvrti Salamanca, najmä na uliciach Serrano a José Ortega y Gasset si prídu na svoje tí, ktorí zbožňujú luxus a originalitu značiek ako Gucci, Chanel, Versace alebo Michael Kors. Pre tých, ktorí nasledujú najnovšie trendy voľnočasovej módy, je odpoveďou ulica Fuencarral. Gran Vía je rajom pre nákupné maniačky, ktoré hľadajú „bueno,bonito y barato“, teda lacné, ale štýlové kúsky, aké ponúkajú obchody zo siete Inditex (Bershka, Zara, Stradivari) alebo írsky velikán Primark. Vo štvrti Malasaña si prídu na svoje tí, ktorí si užívajú prehrabávanie sa v kope vintage oblečenia s jasným cieľom. Nájsť niečo, čo nemá nikto iný. Veľmi originálne kúsky sa dajú nájsť aj na ulici Calle de León, kde si prenajímajú priestory nezávislé butiky, ktoré častokrát predávané oblečenie a doplnky samy šijú.

V neposlednom rade treba spomenúť blšie trhy El Rastro, ktoré sa konajú každú nedeľu doobeda (rozumej 10h-15h) vo štvrti La Latina. Sú nielen perfektným miestom na nákup second hand oblečenia, kadejakých ručne vyrobených čačiek-mačiek, starožitností alebo doplnkov do bytu ale aj miestom, kde je vďaka pouličným hudobníkom a madridčanom postávajúcim v baroch a na ulici neskutočná víkendová atmosféra.

Mestečká a dediny v okolí Madridu

Mnohí ľudia navštevujú Madrid opakovane. Pri prvej návšteve si totižto uvedomia, že počet dní, ktoré si na dovolenku v Madride vyhradili na jeho preskúmanie nestačí. V jeho okolí sa totižto nachádza hneď niekoľko mestečiek, ktoré stoja za návštevu.

Toledo a Segovia, len hodinu cesty od Madridu (jedno na juh a druhé na sever) sú pravdepodobne najnavštevovanejšie. Niekdajšie kráľovské sídlo, stredoveké Toledo, je spleťou úzkych uličiek a dôkazom prítomnosti kresťanov, moslimov aj židov na Iberskom polostrove. Segovia nám zase pripomína, akí vynikajúci architekti boli Rimania, ktorí tu v II. storoči postavili akvadukt. Mnohí Madridčania do Segovie chodia pravidelne a to len pre jednu vec. Aby si znova pochutili na chrumkavom pečenom prasiatku alebo obrovských fazuliach „judiones de la granja„.

Milovníci histórie ostanú v úžase pred Monastériom v dedinke Escorial, ktoré dal postaviť FIlip II. ako mauzoleum španielskych kráľov. Nájdeme v ňom aj veľkolepú baziliku a kráľovskú knižnicu. San Lorenzo de El Escorial, na sever od Madridu je na upätí poharia Sierra de Guadarrama, ktoré ponúka možnosť turistiky v lete a lyžovania v zime. Madridčania si sem chodia oddýchnuť od ruchu veľkomesta a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

Alcalá de Henares, rodisko Miguela Cervanta je malebné mestečko, do ktorého sa dá dostať za 20 minút vlakom priamo z centra Madridu. Nachádza sa tu jedna z najstarších univerzít v Španielsku, Cervantov rodný dom zriadený ako múzeum a mnohé ďalšie historické budovy.

Mestečko Cuenca je od Madridu už trošku ďalej, ale pohľad na jeho visiace domy, „casas colgadas“ jednoznačne stojí za náštevu. Dostanete sa tam za 2 a pol hodiny autobusom z Madridu.

Výhľad na mesto Cucenca dve a pol hodiny od Madridu

Z Madridu do celého Španielska

Ďalším dôvodom, prečo navštíviť Madrid môže byť dovolenka v akejkoľvek časti Španielska. Madrid sa nachádza priamo v strede Iberského polostrova a Španielsko sa pýši vynikajúcou radiálnou infraštruktúrou. Preto je jeho hlavné mesto ideálny štartovací bod, ak chcete objavovať túto rozmanitú krajinu. My s Luisom sme si minulý rok napríklad spravili dovolenku v Pyrenejách. Boli sme tam po 5 hodinách cesty autom. Vďaka rýchlovlakom AVE sa do Barcelony dostanete za 3 hodiny. Tak ako niektorí moji klienti, ktorí raňajkovali v Madride a obedovali v Barcelone. Na polceste do Barcelony vám tiež odporúčam zastaviť sa v Zaragoze, kde prehliadky ponúka ďalšia slovenská sprievodkyňa. Rýchlovlakom sa z Madridu dostanete aj do Valencie, Seville alebo Malagy. Ďalší klienti si užili Madrid predtým, ako sa autobusom vybrali do Galície na Camino de Santiago.

Pre toto všetko som si Madrid zamilovala!

A pre toto všetko vznikla Madridčanka. Za 6 rokov života v Madride som sa toho o tomto meste, jeho histórii a o španielskej kultúre naučila toľko , že by bola škoda nezdieľať to s inými. Preto som sa stala sprievodcom. Chcem umožniť Slovákom a Čechom spoznať Madrid taký, aký je. Autentický, tradičný, ale zároveň aj moderný a plný zaujímavostí. A to všetko po slovensky.


Alex

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *