Múzeum histórie Madridu

Ak chcete vidieť Madrid tak, ako vyzeral pred  dvomi storočiami  počas vlády Filipa IV., keď ešte bola Puerta de Alcalá na jeho samom kraji a ulice pokrývala len zemina, nevynechajte pri vašej návšteve Madridu múzeum histórie. Okrem mnohých obrazov vykresľujúcich život v Madride od jeho ustanovenia ako hlavného mesta Kastílie až po začiatky XX. storočia tu nájdete aj obrovskú maketu Madridu z roku 1830 a video, vďaka ktorému sa budete môcť „poprechádzať“ po jeho uliciach. Ak chcete, aby som sa poprechádzala s vami a prepojila vo vašej mysli dnešné ulice s tými z videa makety XIX. storočia, neváhajte a kontaktujte ma 🙂

OTVORENÉ – od utorka do nedele medzi 10:00 a 20:00

MÚZEUM SAN ISIDRO 

Tak ako múzeum histórie Madridu je zamerané na to, čím bol Madrid pred mnohými storočiami. V tomto prípade sa však presunieme do histórie omnoho staršej. Prebehneme 500 000 rokov od čias paleontológie,  cez železnú dobu, založenie mesta Mayrit moslimami, dobytie Madridu Habsburgovcami, až po XVI. storočie, kedy Filip II. ustanovil Madrid hlavným mestom Kastílie.

OTVORENÉ – od utorka do nedele medzi 9:30 a 20:00

ANDEN 0

Ak chcete nazrieť do začiatkov XX. storočia a spoznať ako vyzerala prvá zastávka madridského metra, nevynechajte Anden 0. Okrem keramických panelov s dobovou reklamou, dobového nábytku a niekdajších predajní lístkov sa v Andene 0 nachádza aj audiovizuálny materiál o histórii madridského metra.

OTVORENÉ

štvrtok medzi 10:00 a 13:00

piatok medzi 11:00 a 19:00

soboty a nedele medzi 11:00 a 15:00

FUNDACIÓN TELEFÓNICA

Toto novodobé múzeum sa nachádza v jednej z najtypickejších budov Madridu. Edificio Telefónica bolo postavené v roku 1930 a stalo sa tak prvým mrakodrapom v Európe. Táto budova však nie je zaujímavá len zvonka. Vo vnútri nájdete permanentnú expozíciu sledujúcu vývoj telekomunikácií a novootvorenú „Instagramers Gallery Madrid„, ale aj mnohé dočasné expozície zamerané na kultúru XXI. storočia., ako napríklad „Mars: dobytie sna“, „Big Bang Data“, „Umenie v Komixe“ alebo „3D tlač“.

OTVORENÉ – od utorka do nedele medzi 10:00 a 20:00

LA CASA ENCENDIDA

Toto sociokultúrne centrum na južnom kraji centra Madridu ponúka návštevníkom možnosť priblížiť sa novodobému umeniu prostredníctvom dočasných expozícií,  filmových premietaní ale aj divadla a koncertov. Viac informácií a program v angličtine nájdete na tejto stránke.

OTVORENÉ – od utorka do nedele medzi 10:00 a 22:00

MÚZEUM, DOM LOPE DE VEGA

Jeden z najproduktívnejších španielskych dramatických spisovateľov sa narodil aj zomrel v Madride. Dom, ktorý obýval posledné roky svojho života, bol zriadený ako múzeum a v dnešnej dobe ponúka polhodinové prehliadky so sprievodcom zadarmo. Ak sa chcete dozvedieť viac o živote umelcov počas zlatého veku Španielska, vopred si na tejto stránke objednajte prehliadku (po anglicky, španielsky, taliansky alebo francúzsky), prípadne sa mi ozvite a pomôžem vám. Ak ani jednému zo spomínaných jazykov nerozumiete, alebo dobový nábytok vás až tak nezaujíma, ale budete mať cestu okolo,  oddýchnite si v záhradke vo vnútri budovy.

OTVORENÉ – od utorka do nedele medzi 10:00 a 18:00

LA TABACALERA

Páčia sa vám graffiti? V bývalej  madridskej fabrike na tabak, ktorá je dnes kultúrnym centrom ich nájdete neúrekom. Zvonku vyzerá budova ako opustená, ale vo vnútri našlo svoje útočisko množstvo kultúrnych a sociálnych projektov, ako napríklad remeselná výroba, psychologická poradňa pre bezdomovcov, kurzy afrického tanca a v priestoroch pod holým nebom nájdete aj mestskú záhradku. Keď sa budete túlať v multikultúrnej časti Madridu Lavapiés, zastavte sa tu, poprechádzajte sa po chodbách plných graffitov a v hlavnej sále možno narazíte na nejaký benefičný koncert 🙂

OTVORENÉ

od utorka do piatku medzi 12:00 a 20:00

soboty a nedele medzi 11:00 a 20:00

CASA DE LA MONEDA

Pri zastávke metra O’Donnell, trochu mimo centra Madridu nájdeme Múzeum „Dom Mince“. Je považované za jedno z najdôležitejších na svete svojho druhu.  Môžte sa v ňom zoznámiť s históriou peňazí a technológiami ich výroby. Nájdete tu dôležité numizmatické, ale aj filatelistické zbierky,  stroje, ktoré sa na výrobu peňazí používali a taktiež výstavy spojené s inými spôsobmi platby.

OTVORENÉ

od utorka do piatku medzi 10:00 a 17:30

soboty, nedele a štátne sviatky medzi 10:00 a 14:00

NÁMORNÉ MÚZEUM

V budove Ústredia Španielskej Armády, len pár krokov od námestia Plaza de Cibeles, sa dnes nachádza Námorné Múzeum. Španielsko, ako jedna z niekdajších kolonizačných mocností, sa veru má čím chváliť. V tomto múzeu budete mať možnosť prejsť námornou históriou chronologicky od XV. storočia až do dnes a obdivovať námorné artefakty s veľkou historickou, umeleckou, ale aj vedeckou hodnotou.

OTVORENÉ

od utorka do nedele medzi 10:00 a 19:30

v auguste len do 15:00

KATEDRÁLA ALMUDENA

Hneď vedľa Kráľovského Paláca nájdete túto výnimočnú katedrálu s veľmi zaujímavou architektúrou. Do neogotických interiérov môžte ísť nazrieť zadarmo a za 6€ vás pustia do jej múzea, v ktorom sa o jej vyše 100 ročnej histórii a o svätých patrónoch Madridu (Svätá Almudena a Svätý Isidor) dozviete viac. Čerešničkou na torte je výstup do jej kupoly vo výške takmer 100 metrov, z ktorej sa vám naskytne nanapodobiteľný výhľad na samé srdce Madridu.

OTVORENÉ

od pondelka do nedele medzi 9:00 a 20:30

MÚZEUM

od pondelka do soboty medzi 10:00 a 14:30

Categories: muzea

Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: